Hi fi stereo set için aktif mi pasif filitre mi

Serbest Kürsü » Ondan bundan şundan...

Ynt: Hi fi stereo set için aktif mi pasif filitre mi

Okunmamış iletigönderen siftery » 14 Şub 2011, 02:20

Cahilliğimi bağışlayın ama dsp nedir benim sadece arayışım aktif crossower veya pasifi içindir dsp neyse eğer konumun içinde değilse bi arayışım yok teşekkürler profosyonelden kastım çok pahalı olmalarıydı :)
yapacak bi şey yok
siftery
DIY Audio Gurusu

İl: rize
Meslek: plastik enjeksiyon

Okunmamış iletigönderen scarab » 14 Şub 2011, 11:00

dsp (digital signal prosesor) dijital ekolayzır gibi birşey ama sanırım değişken kesim frekanslı aktif filtre olarakta görev yaparlar
fatih karali
scarab
DIY Audio Gurusu

İl: ist
Meslek: eski marangoz :)

Okunmamış iletigönderen siftery » 14 Şub 2011, 14:05

teşekkürler sağolun sağlıklı olarak bir set için aktif filtre için görüşleriniz kullananlar kullandıkları sisitem hakkında paylaşım yaparsa çok sevinirim
yapacak bi şey yok
siftery
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 14 Şub 2011, 17:41

DSP=Digital Sound Processor yani Sayısal Ses İşlemcisi oluyor. Analog ses sinyallerinin sayısal formata çevirilerek üzerinde çeşitli işlemlerin (filtreleme, ayrıştırma, vs. vs.) yapılmasına olanak veren sistemlerdir. Ses sinyali tekrar analog formata çevirilerek veya başka sayısal sistemlere çevirilmeden aktarılır.

Crossover, yani ses sinyalini frekans bantlarına göre ayrıştıran devreler aktif olarak kullanıldığında düşük seviyeli ses sinyali ile çalışılır. Her türlü filtre ses sinyali üzerinde bozulmalara yol açar, ses rengi üzerinde değişiklik yapar. Aktif filtreler bu açıdan en zararsız olanlarıdır, malzeme kalitesine dikkat edilirse kullanılan opamp tipine göre gayet iyi sonuçlar alınabilir. Çıkış katını oluşturan amfi doğrudan hoparlöre bağlıdır, dolayısı ile verim yüksektir.

Pasif filtreler ise zincirin en zayıf halkasıdır. Yüksek akım ve genlikli sinyal ile çalışırlar. Kullanılan malzeme kondansatör, bobin ve dirençlerden oluşur ve ses kalitesini doğrudan etkilerler. Orta kalite bir filtre için bile yüksek maliyetleri vardır, hesaplamaları karmaşıktır. Tek bir kondansatörü10-40 Euro arasına almak durumunda kalabilirsiniz. Kullanılan hoparlörlerin özelliklerine göre tasarlanmalıdır, sadece frekans geçişleri çok genel kalacaktır, verim almak zordur. Çıkış katı hoparlörün bobini yerine kompleks bir devre görür, empedans sorunları çıkabilir.

Kısaca özetlemeye çalıştım. Aktif filtreler amatörler için en risksiz olanlarıdır ve ses kaliteleri oldukça iyidir. Biraz yavan gelir çünkü pasif filtrelerin sesi daha sıcak gelir, aktif filtreler ses tonuna çok daha az katkı yaparlar. Tek külfetleri tek bir amfi yerine iki veya üç tane gerekecektir. Pasif filtreleri Türkiye şartlarında yapmak bir hayal, uygun kondansatör bulmak imkansızdır. Endüstriyel motor uygulamalarına yönelik MKP kondansatörler durumu ancak idare ederler, gerçekten iş görecek kondansatörler bulunamıyor. Bobinler ise ayrı bir konu, elde sarabilirseniz, ancak bu işi ancak belirli bir kaliteye kadar elde yapabilirsiniz. Daha kalitelileri tel bobin değil şerit bakır folyodan sarılıyorlar. Sonuç olarak iyi bir test sisteminiz yoksa kaliteli bir pasif sistem pek mümkün değil.

Hazır crossover olarak profesyonel ekipmanlardan örneğin Behringer DCX2496 (dijital, yani DSP'li) kullanılabilir ya da bendeki CX3400 gibi analog tipler de başarılıdır. Bunların amacı kulağa veya ölçümlere uygun bir sonuç elde edinceye kadar filtre tipleri ve frekansları ile ayarlama yapılabilmesidir. Ayarlı bir crossover'ı amatör imkanlarla yapmak için iyi kalite malzeme gerekir, bu da ancak yurtdışından mümkün. Sabit frekanslılar evde rahatlıkla yapılabilir.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen siftery » 15 Şub 2011, 13:13

Eski kitapların içinde pre anpli önüne eklenen küçük devreler mevcuttu felan frekans için şu kadar drenç şu kondansatör diye bunlar uygun değilmidir ler
yapacak bi şey yok
siftery
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen fatihcol » 15 Şub 2011, 16:10

Konu açılımı enteresan noktalara geldi. En sevdiğim noktaya, Teşekkürler.

Bu nokta "Phase ve Time Domain" noktası. Diycı veya profesyonel hiç farketmez, herkes frequency domain' e takılabiliyor. Yani band genişliği hastalığı. "100khz kadar çalışan ürünler iyidir" tezi. Bu tez yanlıştır. Yanlışlığa delilim ise video op-amplarının audio bölgesindeki başarısızlığıdır ve kararsızlığıdır. Hala iddiası olan varsa ultrasonografi ve radar op-amplarını bir denesinler derim.Bu tipteki op-amplar 1:1.000.000 gibi kazançlarda rahatlıkla çalışıyor. Her ne olursa olsun lider yine TL072 tarzı op-amplar olacaktır. 5532 tarzı op-amplar ise 100Hz altındaki başarısıyla low Audio freq. konusunda iddialılardır. Ama aynı devrede farklı op-ampların kullanılması eşleşme konfigrasyonu zorunluluğu getirir, ve başarılı olunamayabilinir.
Konumuza dönüp DSP ile bunların ne alakası var derseniz; xover işlemi sırasında(aktif olsun, pasif olsun farketmez) phase ve time domainde kayma oluşmaktadır. DSP nin içinde time algoritması mevcutsa sesi (veya karışık ses sinyalini) zamanda öteleme işlemine tabi tutabiliriz. Bu şekilde faz ve zaman alanında doğruluk elde ederiz.
Pasifteki eşleşme doğal eşleşmedir, aktifteki eşleşmeyi kendimiz ayarlamak zorundayız.Bu zorunluluk zevkli ve öğreticidir.Bu zorunluluk ile pasif filtreyi doğru tasarlamayı öğrenebiliriz.

Sadece EQ ve Xover içeren DSP li cihazlar, artık çok önemli değillerdir. Sebebi birazda op-amp, pasif komponentlerin kalitesinin artması diyebiliriz.(Biraz da loudness savaşından kaynaklanan tek düze tayf genliği oluşturulmasıdır) Fakat 5kW üstü seslendirmelerde (veya dar alanda, kablo yumaklarının ışımasında) EQ ve Xover işlemlerini DSP ile yapmamız neredeyse şarttır. Çünkü bu tip yoğun ışımaların sese sarkması kuvvetle muhtemeldir.

Fazı yakaladığınızda ortaya çıkacak en belirgin özellikler; ortamda ses vardır, siz sanki oradasınızdır ve ses sanki sürücülerden gelmiyordur. Başarılar...

Time Domain= Zaman Alanı (Gerçeklik bilgisi içerir)
Frequency Domain= Sıklık Alanı(Bant genişliği ve canlılık etkisi)
Phase Domain= Durum Alanı(Yön-yer tayini ve dinamizm etkisi)
Amplitude Domain= Genlik Alanı (Bütün etkilerin oluşması için gerekli boş alan Enerji sığasının oluştuğu yer) Loudnees savaşı bu noktada yapılmaktadır ve müzik sektörü bindiği dalı kesmektedir.
Kullanıcı avatarı
fatihcol
DIY Audio Fanatiği

Meslek: Elektronik Teknisyeni

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 16 Şub 2011, 11:09

fatihcol yazdı:Konu açılımı enteresan noktalara geldi. En sevdiğim noktaya, Teşekkürler.

Biliyorum, zaten pas attım :D

Teşekkürler.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 16 Şub 2011, 11:13

siftery yazdı:Eski kitapların içinde pre anpli önüne eklenen küçük devreler mevcuttu felan frekans için şu kadar drenç şu kondansatör diye bunlar uygun değilmidir ler

Crossover preamp sonrasına güç amfisi/çıkış katı öncesine konulur. Sadece pasif elemanlar yapılamaz, pasif elemanların yarattığı faz kayması, güç kaybı gibi sorunlar aktif (transistörlü, opamp'lı) devrelerle giderilmeye çalışılır.

Uygun kelimesi ne kadar para, ne kadar bilgi ve ne gibi bir sistem gibi sorulara mazhar olmak durumundadır. ;)
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen siftery » 17 Şub 2011, 16:59

sadece aktif filtrelerden bahsettiğimize göre pasifler den vazgeçeceğiz herhalde :) benim merak ettiğim bir konu daha var pasif filtre kullanırken misal ampli 180 watt çıkışı var kanal başına bir kabinde
4 ohm 200 wat sub
4 ohm 100 watt mid
4 ohm da 80 wat twitır var bunları nasıl heap edeceğiz bana sorsanız hepsini paralel bağlardım ?
en iyisi bu konuyu bir araştrayım bizim sitede hoparlör ile alakalı bir makale var sanırım
yapacak bi şey yok
siftery
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen siftery » 17 Şub 2011, 18:24

aktif filte için iki üç adet seçeneği bulabildim ama hangisi daha uygun anlayamadım birincisi ELECTRONIC PIONEER CROSSOVER CD-635 diğeri KENWOOD KEC-301 CROSSOVUR
GROUND ZERO İŞLEMCİ g zeo 4,7 x bu çkışı 7 v veriyormuş PİONEER DEQ 9200 dsp hepside fiyat olarak iyi durumda en pahalısı 180 lira yani hangisi iş yapar bilemiyorum acaba hangis daha uygun olur aslında pioneer 9200 ün en büyük avantajı kumandalı olması acaba tüm sistemi kumanda edebilirmiyim merak ediyorum birde diğer özelliği hiç pot olmadığı için mekanik arızası olmayacak diye düşündüm
yapacak bi şey yok
siftery
DIY Audio Gurusu

ÖncekiSonraki

Serbest Kürsü

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi