Sonunda oldu!..

Serbest Kürsü » Ondan bundan şundan...

Ynt: Sonunda oldu!..

Okunmamış iletigönderen e_cag » 22 Kas 2010, 22:13

Hala 3886 daha açık çalıyor, dipten biraz yukarıya doğru olan bas frekanslar da daha yoğun, zengin geliyor. Ama 1875 de tatmin edici. Besleme voltajını kesinlikle en az 2x18VAC tutmak lazım yoksa baslar öne çıkarken tizler epeyce geriliyor. 2x15VAC yeterli gelmiyor. Trafo değişikliği sonucunda tekrar gördüğüm bu oldu, son hali ile Ersoy da sesi tatminkar bulunca burada kestim çalışmayı. Bu yaptığım bacanağa hediye idi, şimdi bir tane de kendim için başladım. Kendim için yapacağımda kullanacağım trafo belli (5+1'den çıkan bir tane geçti elime) ama hangi sekonderi kullanacağıma karar vermedim henüz. Bu trafonun bir sekonderi 2x17.5VAC diğeri 2x21VAC. 21V ile denemeyi düşünüyorum. Diğer malzemeleri de mümkün olduğunca en iyilerinden kullanmaya çalışacağım, ondan sonra 1875'in gerçek potansiyeli ortaya çıkar veya olduğu kadarı nedir görürüz diye düşünüyorum.
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul
Meslek: Kimyager

Okunmamış iletigönderen Zagor » 22 Kas 2010, 22:58

' Anladım. Sonuçta 1875 kafanızdaki imajında yükseltme yaratmış ama yeteri kadar değil diye görüyorum.Gelişmeleri takip edeceğim. Chip amfilerde favoriniz hangisi ? Lm3886 mı 3875 mi yada başka markalı çipler mi ?
Mazeretim var, asabiyim ben.
Kullanıcı avatarı
Zagor
DIY Audio Fanatiği

İl: Antalya

Okunmamış iletigönderen e_cag » 23 Kas 2010, 01:07

Aslında LM1875'in iyi olmadığını hiç düşünmedim, sadece neyi beceremediğimi araştırıyorum. Bu anlamda en iyi sonucu son yaptığımla elde ettim. 3886'nın son yaptığım halinden memnunum ve evde kullanıyorum ama ilk yaptığımda (ki aynı entegreleri o karttan söküp şimdikine aktardım) ses boomy dedikleri kötü basları olan bir haldeydi.

Entegre tercihi tek başına çok anlamlı değil ve uygulamaya ve tüm amplifikatörün kalitesine bağlı ama şu ana kadar en iyi sonucu 3886'da elde ettim. J-fet buffer'lı devrede kullanacağım 3875'i henüz kendi devremde dinlemedim ama Ersoy'dakinin de sesi çok güzeldi. Hiç klasik non-inverted dinlemedim 3875'i ve entegrem de kalmadı fazladan. Belki daha sonra bir sample isteme operasyonunda falan denk gelirse olur ancak.

Chipamplarda National zaten kamu malımız oldu, ona sözüm yok. ST'nin muhtelif çipleri içinde de iyice entegreler var(dır muhakkak) ama Philips'in entegrelerini ev eşyaları için daha hoş buluyorum aslında. Mesela TDA1514'ü denemek isterim fırsatım olursa. Ama genel anlamda chipamplarda yapılabilecekleri ya yapmaya çalıştık ya da görüp dinledik ve bundan sonrası yaptığımızı tekrarlayıp durmaya doğru gidiyor. Onun için önceliğim RAS32 ve PGA'lı pre olacak bu kış.

Tabii final 1875'i tamamladıktan sonra. En dıştan içe doğru başladım yapmaya. Bayram tatilinde ve bugün kasayı tamamladım. :)
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Zagor » 03 Arl 2010, 00:27

' Kendiniz için lm1875in son noktası olan projenizi merak ettim. Aslında karın ağrım şu; Fullrange hoparlör ısmarladım ( Tang Band w5 ) bunları 3886 ile sürmek istemiyorum. Korkuyorum herhangi bir durumda fazla güç aktarıp hoparlörlerin canına okumaktan. O yüzden Lm1875 yapıp onlarla kullanmak istiyorum. Sample da verdim az önce lm1875lerin. En güzel pcb, en iyi komponentler, en iyi uygulama nasıl olur onun merak içersindeyim. Ayrıca da şimdiye burn-in i bayağı tamamlamıştır yaptıgınız devre sesinde belirgin değişme var mı onu öğrenmek istiyorum...
Kullanıcı avatarı
Zagor
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen e_cag » 03 Arl 2010, 00:33

Son tamamladığım devre bende değil, sahibine ulaştı. Bende kaldığı sürede belki 15-20 saat çalışmıştı. Biraz daha iyileşme olacaktır bir-iki ayda ama bir yandan kulak da alıştığından farkı yargılamak kolay olmaz gibi geliyor bana. Geçen hafta sonu sesini duyduğumda gayet iyi bulmuştum.

Önümüzdeki hafta yenisini tamamlayabilirim sanıyorum. Paylaşırım sonuçlarını.

Ben de fullrange bir hoparlörle uğraşmaya heves ediyorum ama yakında olmaz gibi. Size başarılar. :)
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 03 Arl 2010, 02:00

Ahşapların bende bekliyor Emin'cim ya, Genel Kurmay'a uğradığın zaman istersen bir alo de de şu tahtaları vereyim sana :)
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen Zagor » 03 Arl 2010, 06:57

Çok uzun zamandır merak ettiğim hoparlörlerdi fullrangeler. Artık performansını ve tadını almama az zaman kaldı. Umarım beklediğim sonucu alırım. Bu arada 2x22 Vac voltajında bir trafom var. Bunu 2x18 vac ye uydurabilir miyim ? Bu konuda aklıma ilk gelen 4er diyot kullanmak oldu pespeşe. Düşüncem mantıklı mi yoksa daha iyi fikri olan var mi ?
Kullanıcı avatarı
Zagor
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen e_cag » 03 Arl 2010, 11:58

hoparlör yazdı:Ahşapların bende bekliyor Emin'cim ya, Genel Kurmay'a uğradığın zaman istersen bir alo de de şu tahtaları vereyim sana :)

Uğrayacağım ilk fırsatta :D .
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen e_cag » 03 Arl 2010, 12:14

Zagor yazdı:Çok uzun zamandır merak ettiğim hoparlörlerdi fullrangeler. Artık performansını ve tadını almama az zaman kaldı. Umarım beklediğim sonucu alırım. Bu arada 2x22 Vac voltajında bir trafom var. Bunu 2x18 vac ye uydurabilir miyim ? Bu konuda aklıma ilk gelen 4er diyot kullanmak oldu pespeşe. Düşüncem mantıklı mi yoksa daha iyi fikri olan var mi ?

Bende de 2x21 var. Regüle besleme de olur ya, ben de önce birkaç seri diyotla denemeyi düşünüyorum.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen e_cag » 14 Arl 2010, 17:58

Biraz yol aldım son bir-iki günde. :D
DSC03164.JPG
DSC03165.JPG
DSC03166.JPG

Kutusu da bitti bir yandan. Pek yakında paylaşacağım herşeyi ile.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

ÖncekiSonraki

Serbest Kürsü

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti