Sonunda oldu!..

Serbest Kürsü » Ondan bundan şundan...

Ynt: Sonunda oldu!..

Okunmamış iletigönderen e_cag » 26 Ağu 2010, 09:17

Çok teşekkürler. Sesi hiç fena değil. Kutulamasını tamamlayıp evde kullanacağım bir süre.

Ara verme konusu espriden ibaret. Ara verdirecek kadar tatmin edici birşeyler yaparsam belki (çıkmaz ayın 6. çarşambası). :D

RAS32 sırada. Şu an ilgilendiğim başka birşey yok. Malzemelerim de tamam. Bugünlerde başlıyorum montaja. :D :D :D
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul
Meslek: Kimyager

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 27 Ağu 2010, 12:40

Çok şık olmuş.

Sadece artık şu korozyona karşı lehimle koruma gibi bir metod biraz garip kalıyor. Plastik spreyler pekala iyi iş görüyor, lehimlemeye de engel değil. Lehimin bakır yolları kalınlaştırması da bana biraz garip geliyor, sanki otoban kalabalık olunca yandaki araziden sürüp gitmek gibi birşey :)
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen e_cag » 27 Ağu 2010, 13:45

Teşekkürler!. :D İki tedbir bir arada. Önce bir yolu lehim kaplamıştım, sonra sprey vernikle kapladım kartın tamamını. Lehim kaplı yol neyi nasıl değiştirir, söylemek güç. Pota olsa, lehimi öyle kaplasam şüphem olmaz gerçi. Ticari ürünlerde uzun süre kullanıldı en azından koruma için.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 27 Ağu 2010, 15:19

e_cag yazdı:Teşekkürler!. :D İki tedbir bir arada. Önce bir yolu lehim kaplamıştım, sonra sprey vernikle kapladım kartın tamamını. Lehim kaplı yol neyi nasıl değiştirir, söylemek güç. Pota olsa, lehimi öyle kaplasam şüphem olmaz gerçi. Ticari ürünlerde uzun süre kullanıldı en azından koruma için.

Aslında sen daha iyi bilirsin, bakırı kalay kaplamak için kitler satılıyor. Lehimden ziyade kalay kaplama yöntemi ticari anlamda da kullanılan bir yöntem. Ben pek sevmiyorum görüntü olarak ama "tining" denilen kalay kaplama yöntemi bu işleri daha iyi bilen sana daha yakışır diye düşünüyorum. Plastic Seal vb. ürünler işe yarıyor, en azından 3 senedir korozyon yapmayan ev işi devrelerim var.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen e_cag » 27 Ağu 2010, 16:34

Bir soruşturayım. Kalay 200 derece gibi eriyor, ki lehimden daha düşük. Fikir umut verici.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 28 Ağu 2010, 12:05

Kimisi seviyor, kimisi de değmez uğraştığına diyor. Ben ikinci gruptanım, aynı amaca yönelik koruma spreyleri olduğu sürece dert etmeyeceğim.

Toz olarak alınıp kaplamasında yapılıyor, biraz karıştırdım neti.

http://www.megauk.com/pcb_chemicals.php
http://uk.farnell.com/jsp/search/produc ... 9885&N=401
http://uk.farnell.com/jsp/search/produc ... 8071&N=401

Bu da kit halinde, başka işlere de yarıyor anlaşılan, hanıma çaktırmamak için evdeki çatak kaşık da ilave edilebilir. Nerde o eski kalaycılar? Bakır tencere tabak kullanan mı kaldı? Eskiden basbayağı bir meslekti, esnaf koluydu kalaycılık.
http://www.caswellplating.com/kits/tin_plate.htm

Offf hiçbir mesajımı dört kere düzeltmemiştim :gunaydin:
En son hoparlör tarafından, 28 Ağu 2010, 12:15 tarihinde değiştirildi, toplamda 4 değişiklik yapıldı.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen Hazar » 28 Ağu 2010, 12:07

Son iki link çalışmıyor, hem de ilginç şekilde çalışmıyor. Linkler ortadan eksik.
Forumda mı sorun var acap?
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 28 Ağu 2010, 12:10

Hazar yazdı:Son iki link çalışmıyor, hem de ilginç şekilde çalışmıyor. Linkler ortadan eksik.

Sorun yok, forum taş gibi :D
Düzelttim, ayrı bir yere kopyalamıştım, kopyanın kopyası olunca aradakileri kısaltmışız :(
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Hazar » 28 Ağu 2010, 12:29

hoparlör yazdı:
Hazar yazdı:Son iki link çalışmıyor, hem de ilginç şekilde çalışmıyor. Linkler ortadan eksik.

Sorun yok, forum taş gibi :D
Düzelttim, ayrı bir yere kopyalamıştım, kopyanın kopyası olunca aradakileri kısaltmışız :(

Forum da linkleri aynı şekilde ortadan kısaltıyor da ondan sordum. Neyse problem kalmamış :D
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen e_cag » 25 Ekm 2010, 13:50

Cumartesi Ersoy ile birlikte (ben daha çok öğrenci/izleyci olarak katkı yaptım) ön paneli tamamladık. :D

Yapması çok keyifli ama eldeki tüm alet-araca rağmen çok zaman alıcıydı. Tabii Ersoy'un ekstra profesyonel titizliği zamanın nedeniyken aldığımız sonucun da belirleyicisi oldu. Paneldeki tek bir deliğin açılması bile ders niteliğindeydi.

En güzel cihaz bitmiş cihaz!.. Buyrun, arka planda RAS32 frikiği eşliğinde LM1875 gainclone:
DSC00973.JPG

DSC00974.JPG

Hala ufak tefek makyaj ihtiyacımız var. Açma-kapama için daha şık metal bir buton, volüm potu değişecek ve münasip bir düğme eklenecek. İçeride de küçük bir fan ekleyip 5V gibi düşük voltajda çalıştırarak sirkülasyon sağlamam lazım. Bir de çıkış postlarını daha adam gibi birşeylerle değiştireceğim.

Ses kalitesi gayet iyi. Ersoy da izlenimini ekler sanırım ses konusunda. Cihaz kısmetliymiş, açılışı Magnapan Planar'da yaptı. :D Beslemeyi 2x18VAC'ye çektim, ilk fotoğraflardaki kendi sardığım trafodan vazgeçtim. Sesteki kapalılıkta belirgin iyileşme oldu.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

ÖncekiSonraki

Serbest Kürsü

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti