Nicola ras serisi ?

Serbest Kürsü » Ondan bundan şundan...

Ynt: Nicola ras serisi ?

Okunmamış iletigönderen hamist » 10 Haz 2011, 13:47

siftery yazdı:Fluke tercih ederim.
:)
1 kere alınır sorun biter...

hocam aslında hiç aklımda bu kadar işin içine dalmak yoktu bi kabin yapıp çıkacaktım ama en karşı olduğum pc sahibi bile oldum :D artık bide fluke shibi olurum yandaki atölyeyi de kiraladık mı tamam dır :D yoksa ev hem marangozhaneye hemde metal iş atölyesine dönecek[/quote]

Bu işin şakası yok, bir kere damarlarına bu kan girince sonunu düşünme artık.
Tüketimleri ile ünlü ülkelerin tarihlerini üreten ülkeler yazar.
hamist
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul
Meslek: endüstriel elektronik

Okunmamış iletigönderen siftery » 10 Haz 2011, 13:52

artık olan oldu desenize hala hoparlörleri istediğim biçimde hesaplayabilmiş değilim şu hesap işi bi hallolsa sanatsal bi değeri olacak kabinlerin amma zaman alması gerektiğine inanır oldum artık :D
yapacak bi şey yok
siftery
DIY Audio Gurusu

İl: rize
Meslek: plastik enjeksiyon

Okunmamış iletigönderen hamist » 10 Haz 2011, 14:28

siftery yazdı:artık olan oldu desenize hala hoparlörleri istediğim biçimde hesaplayabilmiş değilim şu hesap işi bi hallolsa sanatsal bi değeri olacak kabinlerin amma zaman alması gerektiğine inanır oldum artık :D

Teknik verileri olmayan hoparlorle iş şansa kalır.
Öncelikle bilgileri olan hoparlorler peşine düşmelisiniz.
Kararınızdan sonra hesap işine yardımcı olmaya çalışırım,
bir de crossover sorunu var daha,
hoparlorden aşağı kalmaz iyi sonuç için.
Tüketimleri ile ünlü ülkelerin tarihlerini üreten ülkeler yazar.
hamist
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul
Meslek: endüstriel elektronik

Okunmamış iletigönderen siftery » 10 Haz 2011, 16:45

hocam seçim işi bitti elimde istanbul seyahatinden kalma hopalörler var ama adı sanı yok basların :D winsld ile ölçüyordum ama amfimde ton kontrol olması beni endişelendirdi şimdilik amfiye yoğunlaştım
yapacak bi şey yok
siftery
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 10 Haz 2011, 22:42

siftery yazdı:hocam onları devreden ayırdım doğrultma ile filtrelemeyi ayrı bir kartta yapacağım için onları ayırıp kart üzerinde 470 mf lık 2adet paralel kullanmayı düşünüyorum başka bir sorun görüyor musunuz

Olabilir ama kart üzerinde daha büyük kondansatörler olması iyi olur. En az 1000µ olsun bari.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 10 Haz 2011, 22:47

hamist yazdı:
siftery yazdı:aslında bu birazz da ucuzculuktan olabilir kendimde buluyorum suçu ölçü aleti beni çılgına çevirdi bugün önümüzdeki ay parayı bütün edip bir bry man veya fluke ye yatırım yapacağım yoksa saçlarım ağarabilir :D bir 1 volt bir 0

Fluke tercih ederim.
1 kere alınır sorun biter...

Fluke almaya gidip Brymen alıp çıktım. Fluke alt modelleri Çin yapımı. Brymen de daha ucuza daha hassas ölçüm yapabilen iyi modeller var ve çoğu teknik servis Fluke fiyatlarından bıkıp Brymen'e dönmüş durumda. Distribütör de aynı, Netes. Çin malı fiyatı değil ama aldığıma son derece memnunum. Amatörler için fazla hassas, ama doğru ölçüm yapmak için tavsiye ederim.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Ynt: Nico Ras, kesinlikle Nicola değil!!!

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 10 Haz 2011, 23:14

siftery yazdı:hocam mahsus sehaletim belli olsun diye o tabiri kullandım ancak aklıma takılan küçük bir detay +-15 vdc elektrik verdiğimde giriş kısa devre iken 1,6 volt okudum bi terslik varmı 12 mi olmalıydı unuttum :?

Bu voltajda bu değer çok fazla. Başka bir sorun yoksa MPSA56'ların eşlenmesinde bir sorun var demektir. Ya da BD139-140 çakma olabilir. RAS100 hemen çalışan ve malzeme sorunu yoksa nerdeyse sıfır DC offset veren bir tasarımdır.

Fotoğraflardan anlamaya çalıştım ama tüm resimlerde devre bulanık çıkmış, transistörler net görülmüyor. BD 140 çiftini de çok yakın kazançlı seçmeniz iyi olur, tıpkı BD139'lar gibi. Ne marka yazıyor üzerlerinde, belki birşeyler çıkarabiliriz.

Ama öncelikle MPSA56'lar iyi eşlenmelidirler. Ucuz multimetreler bile artık yeterli hassasiyette hFe ölçebiliyorlar.

Kutu tasarımı için ise Ersoy'un daha önce 4xRAS240 için yaptığı kutu tarzını tavsiye ederim. Ön panel de 10mm alüminyumdan 43x12cm olabir. Resimdeki siyah eloksallı soğutucular 10cm yüksekliğinde.
Eklentiler
IMG-20110610-00436.jpg
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen siftery » 11 Haz 2011, 08:26

[/quote]
Olabilir ama kart üzerinde daha büyük kondansatörler olması iyi olur. En az 1000µ olsun bari.[/quote]
hocam iki adet paralelleyip simetrik 4 adet 4700mf olarak koyacağım
yapacak bi şey yok
siftery
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen siftery » 11 Haz 2011, 08:35

Bu voltajda bu değer çok fazla. Başka bir sorun yoksa MPSA56'ların eşlenmesinde bir sorun var demektir. Ya da BD139-140 çakma olabilir. RAS100 hemen çalışan ve malzeme sorunu yoksa nerdeyse sıfır DC offset veren bir tasarımdır.
hocam tüm malzemelerimi mecburi yön blu mavi den aldım çakma ihitmali varsa benim için durum kötü eşleme konusuna gelince 139 ile 140 lar eşlenik

Fotoğraflardan anlamaya çalıştım ama tüm resimlerde devre bulanık çıkmış, transistörler net görülmüyor. BD 140 çiftini de çok yakın kazançlı seçmeniz iyi olur, tıpkı BD139'lar gibi. Ne marka yazıyor üzerlerinde, belki birşeyler çıkarabiliriz.
hocam pc den anlamadığım için vebcamı da sıradan aldım a4teach 8 mp yazıyordu aldandım aldım benim takoz telefon bile daha iyi imiş bi ders te burdan aldık tr lerin üstünde kalın H ve S işareti var km16 serisi 140 larda aynı marka kf16 serii

Ama öncelikle MPSA56'lar iyi eşlenmelidirler. Ucuz multimetreler bile artık yeterli hassasiyette hFe ölçebiliyorlar

. mpsa larda biraz büyük yüzde ile eşli yani değer 10 15 gibi idi yanlış hatırlamıyorsam

Kutu tasarımı için ise Ersoy'un daha önce 4xRAS240 için yaptığı kutu tarzını tavsiye ederim.
Ön panel de 10mm alüminyumdan 43x12cm olabir. Resimdeki siyah eloksallı soğutucular 10cm yüksekliğinde.[/quote]
hocam benimde aslında yanlar böyle olacak ama kanatları daha kısa olsun istiyorum netice de ras 100 ler yanlarda kalacak üste ise yine ince kanatlı ama komple kapak gibi soğutucu koymak istiyorum güvenlik içinde kontrollü bir fan ile iyi sonuç olabilir
yapacak bi şey yok
siftery
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 11 Haz 2011, 11:25

siftery yazdı:hocam tüm malzemelerimi mecburi yön blu mavi den aldım çakma ihitmali varsa benim için durum kötü eşleme konusuna gelince 139 ile 140 lar eşlenik

140'lar ve 139'lar da kendi aralarında eşlenik mi oluyor bu durumda? Hepsinin kazancı birbirine yakın olmalı, 10 kadar en fazla.
Blue Mavi piyasadan alıp gönderiyor malzemeleri. Bu durumda işiniz şansa kalıyor, çünkü sorun BlueMavi'de değil, 5. sınof ya da çakma malzemeleri ithal edip Karaköy'ün adını batıranlarda. Ben sadece menşeini bildiğim ve genellikle bir firmaya üretim için getirilmiş malzemeden alıyorum, genelde de ST marka favorim. Ama İstanbul dışında olanlar için böyle bir şans yok maalesef. Hamist dostumuzun da neden Farnell'i tercih ettiğinin açıklamasıdır bu, kötü malzemeyle uğraşmaktan devrenin ne yaptığına bakamıyorsunuz bile.

siftery yazdı:hocam pc den anlamadığım için vebcamı da sıradan aldım a4teach 8 mp yazıyordu aldandım aldım benim takoz telefon bile daha iyi imiş bi ders te burdan aldık tr lerin üstünde kalın H ve S işareti var km16 serisi 140 larda aynı marka kf16 serii

Genelde Fairchild çakması vardı piyasada, çakma da olmayanların kazançları düşük, alt seviye maalesef.
WebCam için sadece Logitech HD öneririm, 140TL gibiydi ama hakikaten HD görüntü veriyor. Ben ya eski Pentax dijital kameramla ya da cep telefonuyla çekip resim gönderiyorum.

siftery yazdı:mpsa larda biraz büyük yüzde ile eşli yani değer 10 15 gibi idi yanlış hatırlamıyorsam

Asıl eşleme burada önemli, 10-15 fazla... 1-3 fark olmalı..

siftery yazdı:hocam benimde aslında yanlar böyle olacak ama kanatları daha kısa olsun istiyorum netice de ras 100 ler yanlarda kalacak üste ise yine ince kanatlı ama komple kapak gibi soğutucu koymak istiyorum güvenlik içinde kontrollü bir fan ile iyi sonuç olabilir

Ersoy'un tasarımına bakın dediğimde dört tane RAS240 için kutunun nasıl olması gerektiğini kastediyorum. Onun soğutucuları 16cm yüksekliğinde, ben 14cm yüksekliğinde kullanmıştım. Son gönderdiğim resimlerdekiler biraz küçük, 10cm. Ama 2xRAS100 ve 2xRAS240 için bu da yeterli olacaktır. Üst kapağın soğutucu olması herhangi bir durumda kutu içine müdahaleyi zorlaştırır, gereksiz yere uzun tutulan kablolar yüzünden parazit oluşur. Yanlarda ve dikey olması idealidir. Ama karar sizin, sonuçlarını iyi düşündükten sonra neden olmasın?
hoparlör
DIY Audio Gurusu

ÖncekiSonraki

Serbest Kürsü

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir