Müzik ve sinus ?

Serbest Kürsü » Ondan bundan şundan...

Müzik ve sinus ?

Okunmamış iletigönderen hamist » 07 Mar 2012, 23:55

Dinlediğimiz müzikler sadece sinus mü içerir?
Tüketimleri ile ünlü ülkelerin tarihlerini üreten ülkeler yazar.
hamist
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul
Meslek: endüstriel elektronik

Ynt: Müzik ve sinus ?

Okunmamış iletigönderen Ersoy » 08 Mar 2012, 00:02

Sadece dinlediğmiz kısmımı?

Aslında sinüs yoksa, salınım yok demektir. Ohalde nasıl ses çıkacak. Belkide butip sesler duyamadığımız seslerdir.
Kainat, düşünceleri değil, hareketleri alkışlar.
Ersoy
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen hamist » 08 Mar 2012, 00:10

Ersoy yazdı:Sadece dinlediğmiz kısmımı?

20Hz-20KHz arası oluşan tüm sesler.
Ve bazı yerlerde okuduğum bunların dışındaki frekansları duymuyor olsak da
hissedilebilenler.
Duyma sınırının dışındaki sesler gerçekten hissedilebiliyor mu,
yoksa psikolojik etki midir emin değilim.
Böyle bir araştırma var mıdır?
hamist
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen hamist » 08 Mar 2012, 00:12

Ersoy yazdı:Sadece dinlediğmiz kısmımı?

Aslında sinüs yoksa, salınım yok demektir. Ohalde nasıl ses çıkacak. Belkide butip sesler duyamadığımız seslerdir.

Salınımların şeklini merak ediyorum, her zaman sinus olmayabilir.
Ama müzik entsrümanlarının dalga formunu merak ediyorum.
hamist
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen elektrobeyin » 08 Mar 2012, 00:28

Eğer sinüsten kastınız sinüs dalga formuysa bir müzisyen olarak söyleyebilirmki benim fikrime göre kesinlikle sinüstür. Mesela biraz hayal kuralım, bir gitar bir keman telinin kare dalga oluşturması imkansızdır. Bunun için telin bir süre sabit kalması gerekir o zamanda ses oluşmaz yani rezonans lazım. Kare dalga, üçgen dalga gibi dalga formları ancak dijital çalışan devrelerin oluşturduğunu biliyoruz.Birde 20 hertz ve altını duyamasakta vücudumuzda hissedebiliriz. Üst frekansları hissedebileceğimize inanmıyorum.
Kullanıcı avatarı
elektrobeyin
DIY Audio Fanatiği

İl: Mersin
Meslek: Elektrik-Elektronk Mühendisi

Okunmamış iletigönderen hamist » 08 Mar 2012, 00:31

elektrobeyin yazdı:Eğer sinüsten kastınız sinüs dalga formuysa bir müzisyen olarak söyleyebilirmki benim fikrime göre kesinlikle sinüstür. Mesela biraz hayal kuralım, bir gitar bir keman telinin kare dalga oluşturması imkansızdır. Bunun için telin bir süre sabit kalması gerekir o zamanda ses oluşmaz yani rezonans lazım. Kare dalga, üçgen dalga gibi dalga formları ancak dijital çalışan devrelerin oluşturduğunu biliyoruz.Birde 20 hertz ve altını duyamasakta vücudumuzda hissedebiliriz. Üst frekansları hissedebileceğimize inanmıyorum.

Vurmalı enstrumanlar için de aynı şeyi söyleyebilir miyiz?
hamist
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen elektrobeyin » 08 Mar 2012, 00:38

hamist yazdı:
elektrobeyin yazdı:Eğer sinüsten kastınız sinüs dalga formuysa bir müzisyen olarak söyleyebilirmki benim fikrime göre kesinlikle sinüstür. Mesela biraz hayal kuralım, bir gitar bir keman telinin kare dalga oluşturması imkansızdır. Bunun için telin bir süre sabit kalması gerekir o zamanda ses oluşmaz yani rezonans lazım. Kare dalga, üçgen dalga gibi dalga formları ancak dijital çalışan devrelerin oluşturduğunu biliyoruz.Birde 20 hertz ve altını duyamasakta vücudumuzda hissedebiliriz. Üst frekansları hissedebileceğimize inanmıyorum.

Kesinlikle söyleyebiliriz. Vurmalı enstürmanlarda gitar teli gibi çalışır tek farkları frekansı çok daha düşük yada çok daha düşük olabilir. Mesela bir davulun frekansı oldukça düşüktür, 50-100 Hertz arası bir frekansı vardır ve düşük frekanslı bir rezonansı vardır. Çok basit bir örnek vereyim, eğer kare dalga gibi bir çıkış verselerdi sürekli hoparlör korumamız devreye girerdir yada sürekli hoparlör yakardık.
Kullanıcı avatarı
elektrobeyin
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen hamist » 08 Mar 2012, 00:45

elektrobeyin yazdı:
hamist yazdı:

Kesinlikle söyleyebiliriz. Vurmalı enstürmanlarda gitar teli gibi çalışır tek farkları frekansı çok daha düşük yada çok daha düşük olabilir. Mesela bir davulun frekansı oldukça düşüktür, 50-100 Hertz arası bir frekansı vardır ve düşük frekanslı bir rezonansı vardır. Çok basit bir örnek vereyim, eğer kare dalga gibi bir çıkış verselerdi sürekli hoparlör korumamız devreye girerdir yada sürekli hoparlör yakardık.

Kare dalga kısmına katılmıyorum, zira tepe noktası düşük kare dalgalar ampl. lere zarar veremez.
hamist
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen elektrobeyin » 08 Mar 2012, 00:49

Kesinlikle söyleyebiliriz. Vurmalı enstürmanlarda gitar teli gibi çalışır tek farkları frekansı çok daha düşük yada çok daha düşük olabilir. Mesela bir davulun frekansı oldukça düşüktür, 50-100 Hertz arası bir frekansı vardır ve düşük frekanslı bir rezonansı vardır. Çok basit bir örnek vereyim, eğer kare dalga gibi bir çıkış verselerdi sürekli hoparlör korumamız devreye girerdir yada sürekli hoparlör yakardık.[/quote]

Kare dalga kısmına katılmıyorum, zira tepe noktası düşük kare dalgalar ampl. lere zarar veremez.[/quote]

Siz öyle diyorsanız öyledir, amfi konusunda uzman sizsiniz. Ancak dediğim gibi benim fikrime göre herhangi bir müzik aletinin sinüs dalga dışında herhangi bir dalga vermesi imkanız. Hatta doğada da sinüs dışında başka bir dalga formunun imkansız olduğunu düşünüyorum.
Kullanıcı avatarı
elektrobeyin
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen hamist » 08 Mar 2012, 00:59

elektrobeyin yazdı:Kesinlikle söyleyebiliriz. Vurmalı enstürmanlarda gitar teli gibi çalışır tek farkları frekansı çok daha düşük yada çok daha düşük olabilir. Mesela bir davulun frekansı oldukça düşüktür, 50-100 Hertz arası bir frekansı vardır ve düşük frekanslı bir rezonansı vardır. Çok basit bir örnek vereyim, eğer kare dalga gibi bir çıkış verselerdi sürekli hoparlör korumamız devreye girerdir yada sürekli hoparlör yakardık.

Kare dalga kısmına katılmıyorum, zira tepe noktası düşük kare dalgalar ampl. lere zarar veremez.[/quote]

Siz öyle diyorsanız öyledir, amfi konusunda uzman sizsiniz. Ancak dediğim gibi benim fikrime göre herhangi bir müzik aletinin sinüs dalga dışında herhangi bir dalga vermesi imkanız. Hatta doğada da sinüs dışında başka bir dalga formunun imkansız olduğunu düşünüyorum.[/quote]

:)
Uzmanlık sıfatı bana fazla gelir.

Kafama takılan bazı sorular nedeni ile müzik seslerini sorgulamak istedim.
hamist
DIY Audio Gurusu

Sonraki

Serbest Kürsü

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir