baskı devre kardeşliği

Serbest Kürsü » Ondan bundan şundan...

Okunmamış iletigönderen Pc_Commander » 12 Tem 2007, 02:33

Merhabalar,

FearCast Kardeşim sen pcbleri layaut larını gönderisen ben istediğin dpi'da pdf formatına çevirebilirim.
Gerçekten pcb'yi evde yapmak zor iş. Ne kadarda isteseniz düzgün çıkmıyor. Şu ana kadar lm4780'nin pcb'sini hazırlamak için 20 ytl'ye yakın param gitti. Kezzap ucuz 3 şişe bitirdim, peridrol eczanelerde 3-4 ytl ama 150ml baktım olmuyu bir tıp kimyacısından 1 litre aldım 5 ytl'ye, plaketlerde 1-3 ytl arasında değişiyor. toplamda 20 ytl'yi bile geçmiş 1.8 ytl kezzap+11 ytl 2 ufak şişe ve 1 litre pehidrol + 8 ytl plaketler + 2,5 ytl asetat + printer ve ütü masrafı, soluduğum asitte cabası. bana şimdi biri 20 ytl pcb var dese hemen atlarım. bu işi kim yapıyorsa müsait olan bir arkadaş araştırsın 10-20 adet neyse yaptıralım derim ben. Komponentler içinde aynı şey yurt içinden toplanacakları toplayalım ama yurt dışından getirebileceklerimizide getirelim.

Saygılar
Kullanıcı avatarı
Pc_Commander
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen Hazar » 12 Tem 2007, 10:24

PC Commander ve diğer arkadaşlar

PCB konusunda bir firmayla temas halindeyiz. Umutlandırmak istemem ama altın kaplamalı malzeme baskılı Ferrari kırmızısı PCB'ler gündemde. Adedimiz düşük olduğu için firmalar pek yanaşmıyor. Bakacağız çaresine GİBİ.

Ayrıca, ben site sorumlusu olarak PCB'leri nasıl yaptığımı açıklıyorum (:D)

Kimya deposundan 5YTL'ye 1 litre perhidrol(H2O2)(hidrojen peroksit) alınır, tuz ruhunun şişesi 0.5YTL'dir (pc commander pahalıya almış). Tuz tuhu alırken dikkat etmeniz gereken birşey: Bunların %5'likleri var, %18'likleri var. %18'likleri tercih edin. Koklayınca(kısa süreli!) burnunuzu oradan acilen uzaklaştırmanız gerektiğini haber veren ciğer yakıcı bir koku almalısınız. %5'liklerde bu koku yoktur/azdır. Plaket için epoksi her zaman tavsiyedir, pahalı olmasına rağmen daha iyidir. Pertinaks kullanmayın diyen yok tabi.
Devreyi kağıda aktarma konusunda Dr.Hardware'in kömürlüğünden gelen ultra nadir Lexmark marka laser yazıcı kullanıyorum.(kendisine tekrar teşekkürler. o yazıcıdan önce fotokopicilerde sürünüyordum). Yazıcının kullandığı toner çeşidinin bile önemi var bu PCB yazdırma işleminde. Şansıma, Lexmark'ın kullandığı toner iyi çıktı, süper yapışıyor. OKI'lerde ve bazı HP'lerde sorun olduğunu okumuştum. Fakat OKI'nin renkli laseri(C33bişey, önünde LCD ekranı vardı) ve HP'nin en ucuz SB laserinde de deneme yaptım, sonuç başarılıydı. Sadece HP diyagonal çizgiler halinde basıyor bastığı şeyi.
Gelelim kağıt meselesine. PNP, asetat, takvim(kuşe)kağıdı denedim. PNP'de sonuç iyiydi(sayfası 5 YTL ki yerli üretimi, ithali 8 mi 9 mu öyleydi--2 sene önce). Asetat denedim HİÇBİR şekilde verim alamadım, çünkü bu lanet malzeme ısıyla GENİŞLİYOR: bu yolların kayıp birbirine girmesi demek. Asetatla başarılı sonuçlar alan arkadaşlar da mevcut bilginiz olsun. Belki ben beceremedim. Laser yazıcının gelmesiyle evde kullanmaya başladığım ve "oh be olay budur" dememi sağlayan çözüm ise KUŞE KAĞITtır. Püfleri vardır:
1. İNCE kağıt KULLANMAMAYA ÇALIŞIN hafifçe kalın olsun
2. Ne kadar PARLAK o kadar İYİ.
3. PCB'niz örneğin 10x10cm diyelim, kağıdı SIFIR kesmeyin, her köşeden ~1cm pay bırakın. Yoksa ütü esnasında "kenarlar çıkmadı" problemiyle karşılaşmanız olasıdır.
4. Çok uzun ütülemeyin kağıdı sökemezsiniz.
5. Çok sıcak da ütülemeyin yollar birbirine karışır.
6. Üstteki iki maddenin orta kararını tutturmak zordur, bir iki defa deneyerek olayı kavrarsınız, burada açıklanabilecek bir olgu değil çünkü tamamen ÜTÜNÜZ ve SİZİNLE bağlantılı. Bu ikisini önceden kestiremediğim için.. :)
7. Ütülemeniz bitince PCB'yi üzerindeki kağıtla beraber ılık-sıcak arası suya atın. Bu sırada yorulan kollarınızı dinlendirmek için çay kahve arası verebilir veya sıradaki PCB'yi ütülemeye başlayabilirsiniz.
8. Çayınızı içtikten sonra suyun içerisinde yumuşamış kağıdı sökebilirsiniz, bir diş fırçası kullanılabilir.
9. Asite atınız. Çıkacak dumanı koklamamanız hayrınıza.
10. 9 numaralı işlemi ASLA ev içerisinde yapmayın.

Aklınıza gelen birşey varsa ekleyin.
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen Pc_Commander » 12 Tem 2007, 12:26

Merhabalar tüm arkadaşlara,

Bende kuşe kağıtla hiç verim alamadım. Devamlı toner dağılıyor. az ütülediğimde ise pcb'ye geçmiyor. daha fazla ütülersemde kağıt yapışıyor ve çıkarmakta çok zorlanıyorum. Asetatın püf noktasına gelince: Asetat pcb üzerine konduktan sonra üzerine kalın bir kağıt parçası ile örtüyorum. Ve ütüyü en üst ısı konumuna getiriyorum. ütü ısınınca ütünün derecesini ortaya alıp ütüyü hiç oynatmadan 20 sn kadar asetatın üstünde bırakıyorum. ve ondan sonra 2 dakika kadar ütüyü üzerinde gezdiriyorum. ve ütüyü kaldırıyorum. Bu durumda pcb elle tutulmayacak kadar ısınıyor. ve hiç ellemeden soğumaya bırakıyorum. Soğuduktan sonra asetat kendiliğinden yada za bir emekle pcb üzerinden ayrılıyor. Ve mükemmele yakın yollar çıkmış oluyor.
benim sorunum bundan sonra başlıyor. 4 bardak kezzapa 1 bardak (çay bardağı)perhidrol koyuyorum. plaketi asitin içine attığımda hemen üzerinden köpürerek bakır ayrılmaya başlıyor. fakat açık alanlar hemen ayrılırken dar yollarda zor oluyor hadi biraz daha bekleyeyim derken bu sefer diğer yollar inceliyor. kısaca ben asitin içinde tam ne kadar tutmam gerektiğini hesaplayamıyorum

Saygılar
Kullanıcı avatarı
Pc_Commander
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen Hazar » 12 Tem 2007, 13:02

Ben hiç bardakla ölçmedim tuz ruhu perhidrol oranını. Önce sıcak su koyarım, üzerine tuzruhu ekler, tepkimenin başladığını görene kadar da perhidrol eklerim. Tepkime durduğunda yine perhidrol eklerim(tüm yollar erimiş olmadığında!). Sonuç olarak güzelce elde ettim 5 PCB'yi. Senin asetat yöntemini de deneyeceğim sırf meraktan, belki daha rahattır. Çünkü kuşe kağıdı sökmek basit iş değil, uğraştırıyor ne kadar yarısı suyla çıksa da..
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen Kapibara » 12 Tem 2007, 13:04

Tuzruhunda olduğu gibi perhidrolde de % olayı var.
Eczanelerde bulunan 150 ml lik şişelerde genelde %6 oranında H2O2 var ki bu bizim için pek faydalı değil.
Itriyat depolarında da perhidrol satılmakta, kozmetikte kullanılıyormuş. Hem fiyatı çok ucuz hem de %30 H2O2 oranına sahip. Perhidrol için direk ıtriyat deposuna gidin derim.
Kullanıcı avatarı
Kapibara
DIY Audio Gurusu

İl: Sakarya

Okunmamış iletigönderen Pc_Commander » 13 Tem 2007, 01:57

Merhabalar,

Bugün karaköy civarına işim düştü ve bir plaket üreten vatandaşla görüştüm ve fiyat aldım.
En az 50 adet yapabileceklerini söyledi ve 10x10 luk bir pcb'nin maliyetinin 2.5 ytl olacağını söyledi
Yani yirmi kişi toplansak yaklaşık 10 ytl'ye pcb'lerimizi yaptırabiliriz.

Saygılarımla
Kullanıcı avatarı
Pc_Commander
Yeni Üye

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen sadik » 13 Tem 2007, 02:06

çok güzel fiyat gayet uygun miktar değil tabi ama 20 kişi bulabilirsek neden olmasın ben talibim şahsen, fakat bişey anlamadım vereceğimiz pcb şemalarının hepsi aynımı olmalı ki öle gözüküyor ama farklı da kabul ediyor olabilirler neden olmasın diğeri 10 ytl demişsiniz neden tanesi 2,5 ytl ise 20 kişi 50pcb alacağı zaman (bakın şu hesaba ya öss problem çözme sorularına döndü :) ) kişi başına 2,5 pcb düşerki bu saçma bi rakam tabi ama yinede hesaba devam edecek olursak 6 ytl 25 kuruş yapar?
bunu sanırım 100W aab mosfet için düşününüyorsunuz aslında bunun yanında bi kaç ta tda çıkarsak aradan tabi farklı pcb ler aynı anda alınıyorsa...
sadik
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen Pc_Commander » 13 Tem 2007, 02:10

hesabı yaparken aldığım pcb fiyatı 10*10 cm içindi. bizim pcbler 2 adet ve 10*10 cm büyük oldukları için ben tahmini 10 ytl'yi geçmez diye düşünüp yazdım.
Kullanıcı avatarı
Pc_Commander
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen Hazar » 13 Tem 2007, 09:09

Bu yapılacak 50 PCB'nin de birbirinin aynısı olduğunu söylemeye gerek yok. Her pcb için farklı kalıp yapılıyor.
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen Pc_Commander » 13 Tem 2007, 13:00

Evet doğru dediniz ama biz bir a4 yada daha büyük bir ebatta sığdırabildiğimiz kadar pcb'yi yaptırabiliriz.
Kullanıcı avatarı
Pc_Commander
Yeni Üye

ÖncekiSonraki

Serbest Kürsü

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir