2x50V 500VA Trafo(sistem önerisi)

Serbest Kürsü » Ondan bundan şundan...

2x50V 500VA Trafo(sistem önerisi)

Okunmamış iletigönderen DepresifKedi » 05 Şub 2012, 19:11

selam arkadaşlar...
Konu başlığında belirttiğim gibi elimde 2x50 volt 500VA güçünde özel sarım trafo var.Öyle boşta durum duruyordu geçen çatı arasını karıştırırken elime geçti.
Bende bunu bir yerde kullanayım istedim.Bu trafoyu kullanabileceğim güzel bir sistem tavsiye edebilirmisiniz? Öncelik olarak hiç class A amp üzerinde çalışmadım.Bir tane yapmak istiyorum aslında ve ya güzel bir ayarlı güç kaynagı da olabilir.Tavsiyelerinizi bekliyorum.Şimdiden teşekkür ederim...
Kullanıcı avatarı
DepresifKedi
DIY Audio Fanatiği

İl: Ankara
Meslek: Öğrenci

Ynt: 2x50V 500VA Trafo(sistem önerisi)

Okunmamış iletigönderen hamist » 05 Şub 2012, 21:03

DepresifKedi yazdı:selam arkadaşlar...
Konu başlığında belirttiğim gibi elimde 2x50 volt 500VA güçünde özel sarım trafo var.Öyle boşta durum duruyordu geçen çatı arasını karıştırırken elime geçti.
Bende bunu bir yerde kullanayım istedim.Bu trafoyu kullanabileceğim güzel bir sistem tavsiye edebilirmisiniz? Öncelik olarak hiç class A amp üzerinde çalışmadım.Bir tane yapmak istiyorum aslında ve ya güzel bir ayarlı güç kaynagı da olabilir.Tavsiyelerinizi bekliyorum.Şimdiden teşekkür ederim...

A Class için 50V AC çok yüksek, 20-25VDC üzerinde çalışacak A Class için klima kullanman gerekebilir.
:)
Ama, sekonderini 18-19VAC ye yeniden sararak -/+24V gibi değerlerle 2x35W kadar bir a class yapabilirsin.
Geçenlerde benzer bir trafo uygulamasını yaptım, Jfet giriş a class pcb baskısı yakında hazır olduğunda
gelişmelere göre paylaşırım.

Selamlar kolay gelsin...
Tüketimleri ile ünlü ülkelerin tarihlerini üreten ülkeler yazar.
hamist
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul
Meslek: endüstriel elektronik

Okunmamış iletigönderen DepresifKedi » 06 Şub 2012, 02:57

hamist yazdı:
DepresifKedi yazdı:selam arkadaşlar...

A Class için 50V AC çok yüksek, 20-25VDC üzerinde çalışacak A Class için klima kullanman gerekebilir.
Ama, sekonderini 18-19VAC ye yeniden sararak -/+24V gibi değerlerle 2x35W kadar bir a class yapabilirsin.
Geçenlerde benzer bir trafo uygulamasını yaptım, Jfet giriş a class pcb baskısı yakında hazır olduğunda
gelişmelere göre paylaşırım.

Selamlar kolay gelsin...

Selam Hamit abi...Gene ilk yardımıma koşan sen olmuşsun teşekkür ederim :)
Abi belirttiğin gibi A class bir amp için bu voltaj değerleri yüksek farkındayım, aslında ilk trafo sarılırken keşke ek cıkışlarda koydursaydım diyorum bazen...
Yaklaşık bir haftadır trafo sarımı üzerine teorik ve teknik döküman araştırıyorum nüve çeşitlerini vs anlatmışlar çogulukla uygulama alanında pek ciddi dökümanlar yok.Eğer konuyu biraz öğrenebilseydim kendim sekonder sargılarıyla oynayarak farklı cıkışlar elde edecektim...Kısacası bu konuda bişiler öğrenmek istiyorum aslında ama ilk bozma aşamasını bu trafo üzerinde yapmak istemiyorum cünki kendisini vakti zamanında biraz tuzluya sardırmıştım.Sonuç olarak ısınma vs derdi cıkabilir yani bozabilirim trafoyu...Ama boşta durmasını da istemiyorum güzel bişiler yapılabilir sanırım gücü vs yeterli gelebilir cogu sisteme ama voltajı sıkıntı işte...
Paylaşacagın sistemi merak ettim dogrusu takip edeceğim abi...
Son olarak trafoyu EKA transformatör'de sardırmıştım.Acaba götürsem tekrar oraya maxsimum 2x50 volt'a kadar farklı simetrik cıkışlar ekleyebilirlermi ve bu fiyat bakımından sıfırdan bir trafo sardırmak kadar pahalı olurmu acaba.Neyse en kısa sürede Eka transformatörü arayıp bir sorayım.
Tekrar'dan teşekkür ederim,iyi geceler abi..
Kullanıcı avatarı
DepresifKedi
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen hamist » 06 Şub 2012, 18:09

Sarılmış bir trafo için hesaba gerek yok.
Sökmeden önce sargılardan birinin voltajını ölç ve saçları çıkar.
Sonra voltajını ölçtüğün sargının kaç sipir olduğunu gözden kaçırmadan
ihtiyacın olmayan tüm sekonder sargılarını sök.
(primere dokunmuyoruz)
Voltajını ölçtüğün sargının sipir sayısını, ölçtüğün voltaja bölersen 1V/sipir bilgisine ulaşmış olursun.
Bundan sonra, saracağın voltaj için, bulduğun bu (V/sipir) değerini istediğin voltaj ile çarparak
gerekli sipir sayısını bulmuş olursun.

Tabii burada voltajı düşüreceğimiz (pratik bir yol) için tel kesitini karkası dolduracak şekilde büyütmek gerekir,
ki istenilen güçte yeni bir trafo üretmiş olalım.
(Arada çok boşluk olursa bakır kayıplarımız yükselir.)

Bu arada 2x24VDC için 18-19VAC gereğini gözden kaçırmamalı,
ve sekonder tel kesidini de 2x18-19VAC sipir gereğini düşünerek
bulmalıyız.

Bu yöntemi her trafo için kullanabilirsin.
Trafo hesapları ile bizim trafoları bağdaştırmak oldukça zor.
Zira formullerde 200W çıkan bir trafo, bizim piyasada 150W olarak satılıyor.
Sanki hurda sac kullanılıyormuş gibi.
hamist
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen hamist » 06 Şub 2012, 21:04

Hatta sekonder sargılarını kullanılabilir şekilde sökerek
bifilar kullanım ile yeni tel ihtiyacına gerek bırakmayabilirsin.

Not:trafo saçlarını sökmek için eline ayağına dikkatle,
bıçak ucu desteğini kullanarak, ilk sacdan itibaren
birbirlerinden ayırmak gerekir.
Genellikle söküm sırasında 1 ya da 2 sac gözden çıkarılır.
Tornavida çekiç kullanmak zorunda kalınabileceği için,
primer sargılarına dikkat etmek gerek.
hamist
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen scarab » 07 Şub 2012, 20:00

bir alternatifde 4X20v sarılırsa aynı tel'i kullanabilirsin hemde kanallar tamamen ayrık olur
fatih karali
scarab
DIY Audio Gurusu

İl: ist
Meslek: eski marangoz :)

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen hacı » 08 Şub 2012, 11:31

Şuan bilmiyorum trafo üzerinde bir operasyon yaptınmı ama eğer yapmadıysan,hamistidn de anlattığı gibi sök sekonderi,scarabında dediği gibi 4x18v sar.Eğer class a yapmak istersen F5 ( satilik/diy-amfi-kartlari-t1399.html )yaparsın bulunmaz nimet olur o trafo ile,tam ayrık beslersin,(her iki kanal içinde ayrı besleme kullanırsın).Class ab yapmak istersende trafoyu uçlarını birleştirerk 2x36v elde edip kullanırsın.
Sen trafoyu burada anlatıldığı gibi modifiye et sen bu işi yapana kadar ben F5'i patlatırım foruma :)

!!!
Sayın forum sakinleri
F5 TuRbOyU takip etmeyide unutmayın :)
Saygılar
hacı
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen DepresifKedi » 08 Şub 2012, 16:07

Şuan trafoya daha el sürmedim hocam en kısa sürede yapmaya başlayacagım.Söylediğiniz gibi tavsiyelerinize uyacagım gercekten hoş bişiler cıkabilir ama başarı ile geri sarabilirsem tabi...ilk önce kasnakları ayırıp sonra detaylıca başınızı agrıtacagım gibi gözüküyor :)
Kullanıcı avatarı
DepresifKedi
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen hacı » 08 Şub 2012, 16:22

Eğer el ile sarmayı düşünüyorsan bence bu fikirden vazgeç,sekonderi söküp 18v için kaç tur sarılacağını hesaplayınca,al bobini bir trafocuya git ve 4 tane 18v sardır.Söktüğün sekonder telinide düzeltip (nasıl düzelteceğini anlatırım sonra) bir pet şişeye sar ve trafocuya götür senden yaklaşık 10tl sarma parası alır.10tl için hiç boşuna sarmaya uğraşma deymez ve makina sarımı ve usta kadar iyi yapamazsın.Eğer bu işi 10tl ye yaptırabileceğin bir usta yoksa yine haber ver ben halletiririm,zaten aynı olayı bugünlerde bende yapacağım elimdeki 300w lık trafoyu F5 için modifiye edeceğim.
hacı
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen e_cag » 08 Şub 2012, 23:42

Kendi trafomu sarma deneyimimi düşününce Hacı'nın önerisi bana da makul geldi. Ne kolay ne de makine işi kadar düzgün oluyor. Bir de iş tamamlanmayınca soğuma tehlikesi var. Teli tekrar kullanmasanız dahi yeni bakır telin parası işin tadını kaçıracak boyuta ulaşmaz.
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Meslek: Kimyager

Sonraki

Serbest Kürsü

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti