Project 117

Projeleriniz » Elinizde olan veya hazırladığınız projelerinizi ayrıntılı açıklama ve resimleriyle beraber gönderin; ana sayfamızda isminizle beraber yayınlayalım. Ayrıntılı bilgi Haberler ve Duyurular forumunda mevcuttur.

Project 117

Okunmamış iletigönderen öğrenci » 09 Ağu 2010, 13:00

ilk önce herkeze merhabalar
Forma yeni üye oldum.Amacım yapmayı planladığım peojeleri sizlerle paylaşıp bilgilerimi geliştirmek ve okul hayatımda bunları kullanmak.Ses elektoriğin içinde beni en çok heyacanlandıran ve ilgimi çeken konu olmuştur.

Başlangıç olarak zor bir devre seçmiş olabilirim ama devre çok güzel

aşğıda ki resimlerde devrenin ön kısmını çizmeye çalıştım hata yapmış olabilirim PCB çizmekte çok başarılı sayılmam bir de kullandığım EAGLE programınında daha öğrenme aşamasındayım
sizden ricam bu çizimin doğruluğu konusunda yorumlarınız ve de project117 hakkında biraz bilgilenmek

Elliott Sound Products=http://sound.westhost.com/project117.htm

http://img148.imageshack.us/img148/8451/poroject117.jpg
http://img38.imageshack.us/img38/8648/p ... 117sch.jpg

SAYGILARIMLA ÖĞRENCİ
öğrenci
Yeni Üye

İl: izmir
Meslek: öğrenci

Ynt: Project 117

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 09 Ağu 2010, 19:40

Çizim konusunda diğer arkadaşlarım fikir beyan ederler sanırım.

Ama ilk uyarıyı ben yapayım.

One flash and you're ash !
"Bir çakar kül olursun"

İlk proje olarak bence denememelisin, başka devreleri yapıp bir yandan da bu devreye çalışırsan ilk yaptıklarından edindiğin tecrübe ile pekala bu projeyi de yapabilirsin. Ama çok detay var, pek de kolay proje değil, en ufak hatada değil devreye kendine de zarar verebilirsin. Ayrıca maliyetleri de unutmamak lazım, trafo, besleme, çıkış kondansatörleri derken epey bir masraf çıkacaktır.

Sonuçta da ne işine yarayacak onu düşünmek lazım, evde kullanamayacağın kesin. Sadece kendini kanıtlamak için yapacağın bir devre olarak kalabilir.

Kolay gelsin.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen e_cag » 09 Ağu 2010, 20:12

Değerli Öğrenci, öncelikle siteye hoş geldin.

Başlangıç projesi olarak değil 1500W, 150-200W güçte bir amplifikatör bile çok fazladır. Forumdaki bilgi birikimi birkaç yıllık olup, tamamını okuyup taraman belki birkaç haftanı alır ama zaman ayırır ve sabır gösterirsen görürsün ki çoğu üye başlangıç projesi olarak 300-500W gücünde devreleri gözüne kestirip, işin güçlüklerini öğrenmeye başlayınca daha alt basamaklardan başlamayı tercih ediyor. İşin güçlükleri eski başlıklarda da açıklanmıştır ama en basitinden, 1500W amplifikatörün bir kanalını beslemek için evdeki 220V / 16A'lik priz yetmeyecektir. Kanal başına aşağı yukarı 2500W trafo gerekecek. Trafonun kalkış akımını sınırlamak için gerekenleri araştırmaya başlasan dahi haftaların gidebilir. Bu arada başlangıç projesinin masrafı 5000 TL'den aşağı olmayacaktır en iyimser tahminle ve herşey ilk seferinde çalışırsa. Devre şemasını veren Rod Elliot dahi bu devreyi yapacakların gerekli deneyime sahip olduklarını varsayıyor, bu nedenle devre ile ilgili hiç bir soruya cevap vermeyeceğini, destek sağlamayacağını açıkça kırmızı çerçeve içinde beyan ediyor. Ben de forumdan hiç kimsenin ki çok deneyimli üstadlar var, bu boyutta bir projeye girdiğini ve gireceğini sanmıyorum.

Deneyim seviyene göre ya bir LM3886 amplifikatörü ya da bir başka başlıkta devam eden RAS100 projesini denemeni önerebilirim.
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul
Meslek: Kimyager

Okunmamış iletigönderen maystor » 09 Ağu 2010, 21:08

Ts, ts, ts, hımmmmmm, ahhh gençlik ah :D .
SADECE KENDİN OL!
Kullanıcı avatarı
maystor
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul
Meslek: makine otomasyonu

Projeleriniz

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi