PROJECT ŞİŞE! (Gülmek serbesttir.)

Projeleriniz » Elinizde olan veya hazırladığınız projelerinizi ayrıntılı açıklama ve resimleriyle beraber gönderin; ana sayfamızda isminizle beraber yayınlayalım. Ayrıntılı bilgi Haberler ve Duyurular forumunda mevcuttur.

PROJECT ŞİŞE! (Gülmek serbesttir.)

Okunmamış iletigönderen Kapibara » 19 Nis 2013, 17:09

İşyerinde kullandığım hoparlörlerin ve kutularının içler acısı haline daha fazla dayanamadım ve artık emekliye ayırayım dedim.
İyi birşey almaya kalksan dünya para, kendimiz yapmaya kalksak yine epey para ve emek harcamak gerek ayrıca yeterli zaman
bulmak zor ve sonuç olarak, kimse yoğurduna ekşi demez ama hüsrana uğrama ihtimali yüksek.

IMG_0319.jpg

Nereye sakladığımı unuttuğum ve son kullanma tarihi geçmiş, perhidrol şişelerini bulunca "Bunlardan hoparlör kutusu olsa nasıl olur acaba?" diye bir aydınlanma geldi. :) Tesadüfen o yakınlarda tanesi 9TL'a satın aldığım 80W lık vostek hoparlörlerin
çapının tamda şişenin dibine göre uygun olduğunu görünce, tamam dedim olur bu iş.
Ucuz hoparlöre ucuz çözüm bulmak gerek fazlası israf olur.

80W dediysem üzerinde öyle yazdığı için, 80W peak music power, nominal power 36W diyor hatta sitesinde o model için 20W diyor.
Ne olduğu belli değil yani. 9TL'a bu kadar.
Kutusunda 10FK 080A yazıyor. http://www.hasek.com.tr/urun%20sayfalar ... os10cm.htm

IMG_0323.jpg

Şişelerin dibini düzgünce kesip hoparlörü içine oturttum, biraz sıkı geldi. 2mm daha olsa tam gelecek.
Hafif bastırınca zaten esneyip tam oturuyor. Üzerine ağırlık koyup biraz ısıtıp soğumaya bırakınca kalıp gibi oturdu.

IMG_0327.jpg

Plastik ince ve ses berbat çıkacağı için şişenin içine biraz dolgu yapmak gerek diyerek
uzunca bir kartondan rulo yapıp, hafif konik şekil verip şişenin içine yapıştırdım.
Çıkış terminali için delik açıp soketleri vidaladım.
Tabelacıların kullandığı renkli plastik folyolardan bir parça alıp orta kısmı siyah kapladım.
Hoparlörleri kablolarına lehimledim, etrafına bolca bally sürüp biraz bekledim sonra güzelce yerine
oturtup üzerine ağırlık koyup kurumaya bıraktım.
Çok sağlam olmaz dedim ama beni utandıracak kadar sağlam yapışmıştı.

IMG_0320.jpg

IMG_0332.jpg
IMG_0331.jpg

IMG_0330.jpg
IMG_0321.jpg

IMG_0337.jpg
IMG_0336.jpg

Sonuç olarak, şu an ad161-162 li germanyum amplifikatöre taktım dinliyorum.
Eski hoparlörlerime göre daha iyi ama abartmaya da gerek yok, hi-fi beklentisi aramak zaten ayıp olur
ama ucuz pc speakerlarınla da kıyaslamayın, onlardan daha iyi.

Not : Şişelerin kapaklarını açmayı da unutmamak lazım. :D
Kullanıcı avatarı
Kapibara
DIY Audio Gurusu

İl: Sakarya

Ynt: PROJECT ŞİŞE! (Gülmek serbesttir.)

Okunmamış iletigönderen hamist » 19 Nis 2013, 19:06

Kapibara yazdı:İşyerinde kullandığım hoparlörlerin ve kutularının içler acısı haline daha fazla dayanamadım ve artık emekliye ayırayım dedim.
İyi birşey almaya kalksan dünya para, kendimiz yapmaya kalksak yine epey para ve emek harcamak gerek ayrıca yeterli zaman
bulmak zor ve sonuç olarak, kimse yoğurduna ekşi demez ama hüsrana uğrama ihtimali yüksek.

IMG_0319.jpg

Nereye sakladığımı unuttuğum ve son kullanma tarihi geçmiş, perhidrol şişelerini bulunca "Bunlardan hoparlör kutusu olsa nasıl olur acaba?" diye bir aydınlanma geldi. :) Tesadüfen o yakınlarda tanesi 9TL'a satın aldığım 80W lık vostek hoparlörlerin
çapının tamda şişenin dibine göre uygun olduğunu görünce, tamam dedim olur bu iş.
Ucuz hoparlöre ucuz çözüm bulmak gerek fazlası israf olur.

80W dediysem üzerinde öyle yazdığı için, 80W peak music power, nominal power 36W diyor hatta sitesinde o model için 20W diyor.
Ne olduğu belli değil yani. 9TL'a bu kadar.
Kutusunda 10FK 080A yazıyor. http://www.hasek.com.tr/urun%20sayfalar ... os10cm.htm

IMG_0323.jpg

Şişelerin dibini düzgünce kesip hoparlörü içine oturttum, biraz sıkı geldi. 2mm daha olsa tam gelecek.
Hafif bastırınca zaten esneyip tam oturuyor. Üzerine ağırlık koyup biraz ısıtıp soğumaya bırakınca kalıp gibi oturdu.

IMG_0327.jpg

Plastik ince ve ses berbat çıkacağı için şişenin içine biraz dolgu yapmak gerek diyerek
uzunca bir kartondan rulo yapıp, hafif konik şekil verip şişenin içine yapıştırdım.
Çıkış terminali için delik açıp soketleri vidaladım.
Tabelacıların kullandığı renkli plastik folyolardan bir parça alıp orta kısmı siyah kapladım.
Hoparlörleri kablolarına lehimledim, etrafına bolca bally sürüp biraz bekledim sonra güzelce yerine
oturtup üzerine ağırlık koyup kurumaya bıraktım.
Çok sağlam olmaz dedim ama beni utandıracak kadar sağlam yapışmıştı.

IMG_0320.jpg

IMG_0332.jpg
IMG_0331.jpg

IMG_0330.jpg
IMG_0321.jpg

IMG_0337.jpg
IMG_0336.jpg

Sonuç olarak, şu an ad161-162 li germanyum amplifikatöre taktım dinliyorum.
Eski hoparlörlerime göre daha iyi ama abartmaya da gerek yok, hi-fi beklentisi aramak zaten ayıp olur
ama ucuz pc speakerlarınla da kıyaslamayın, onlardan daha iyi.

Not : Şişelerin kapaklarını açmayı da unutmamak lazım. :D

Siyahi amerikalıların subwoofer ları gibi olmuş.
:)
Tüketimleri ile ünlü ülkelerin tarihlerini üreten ülkeler yazar.
hamist
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul
Meslek: endüstriel elektronik

Okunmamış iletigönderen olc technics » 19 Nis 2013, 20:50

Selamlar;

Valla güzel olmuş, ihtiyacınızı da karşılıyorsa daha ne olsun yani?
Kullanıcı avatarı
olc technics
DIY Audio Gurusu

İl: tekirdağ
Meslek: ha ha ha, please

Okunmamış iletigönderen ekrem3457 » 19 Nis 2013, 21:37

Çöpe gidecek birşeyi,dönüştürüp tekrar kullanmak için her yol mübah'tır.Özellikle işin içinde bir hoparlör varsa! Benimde aklıma çok gelir böyle zihni sinir projeler,yakında bendende çıkabilir birşeyler.Aklımda bir proje var,hani abartmak gibi olmasın ama hiçbiryerde bir örneğini görmedim,tamamen kendi hayal ürünüm olacak.Biraz ince detay gerektireceği için, başlamadan önce tüm parçaları kafamda yerli yerine oturtmaya çalışıyorum.Birazda vakit ayırabilirsem
yapabilirim sanıyorum...
Kullanıcı avatarı
ekrem3457
DIY Audio Fanatiği

İl: istanbul

Okunmamış iletigönderen gkhaniscimen » 03 May 2013, 22:55

Bence gerçekten güzel olmuş eğer zamanla açılma yapmazsa gerçekten güzel bişey :)
Paraşüte ateş edin jeton hızlı düşsün...
Kullanıcı avatarı
gkhaniscimen
Yeni Üye

İl: Adana
Meslek: Endüstriyel Kontrol Teknikeri

Projeleriniz

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • Project 117
    gönderen öğrenci » 09 Ağu 2010, 13:00