kaçak akım ses kartını yaktı.lütfen yardım edin çözüm nedir?

Projeleriniz » Elinizde olan veya hazırladığınız projelerinizi ayrıntılı açıklama ve resimleriyle beraber gönderin; ana sayfamızda isminizle beraber yayınlayalım. Ayrıntılı bilgi Haberler ve Duyurular forumunda mevcuttur.

Okunmamış iletigönderen okb18 » 26 Şub 2008, 20:02

hardware hocam şu yolladığınız darlingtonlu kısa devre korumalı ampli çok hoşuma gitti yapmak istiyorum fakat sukunet akımı ayarlaması nasıl olcak bi izah edermisiniz?ben sukunet akımını ayarlamaya çalışırken trleri yakmaktan korkuyorum bununda bi formülü varmıdır?+siz demişsiniz ya muadillerinin kullanılmasını önermem.ben tıp çifitinin orjinaline hiç bi yerde bulamadım.fakat bdwler orjinal bdw.bunları kullanamazmıyız?
elbet bir gün gelecek; en kral hi end devrelerini tasarlayacağım.!
okb18
Yeni Üye

İl: MUŞ

Cevap: Kondansatör seçimi

Okunmamış iletigönderen drhardware » 26 Şub 2008, 23:23

hoparlör yazdı:
drhardware yazdı:Girişteki kondansatör hem ampliyi girişte meydana gelebilecek olası DC girişimlerinden korur ve hem de ampli girişindeki bias geriliminin bir önceki devreyi (preamp, kaynak vs..) etkilemesini engeller. Bu manada başka bir çözüm gereksizdir. Girişe iyi kalite (MKP, MKS, NP vs..) bir kondansatör koymak konuyu çözer..

Dr. bu kondansatörün değerini belirlemede ne gibi faktörler rol oynuyor, kısaca bahsedebilir misin? Yani 1u yerine 2.2u kullansam mı? Neye göre belirliyoruz?

Bazen de bir devrenin önüne bir potansiyometre koymak durumunda kalıyoruz, 10K kullanmak ile 50 ya da 100K kullanmak arasında ne fark var? Yani önceki devrenin çıkış empedansı ile sonraki devrenin giriş empedansı uygun olmalı ama her iki devreyi de aşırı yüklemeyecek orta bir nokta mı buluyoruz?

Şimdiden teşekkürler..

Şimdi esasen DC dekuplajında seçilecek kondansatör oldukça önemli, hem değer olarak hem de dielektrik malzeme bakımından,
Ses guruları derler ki; hat seviyesi sinyal hattında (ki line level diyoruz) en iyi neticeyi MKP türü yani polyproplen malzemeli kondansatörler verir, diğer yandan benzeri bir malzeme olan metalize polyester de (MKS/MKT) yakın sonuçlar verir (şahsen denemelerimde MKP ile MKS arasında bir fark duyumsamadım, ancak genel kanaat öyleyse -ki öyledir- muhakkak fark vardır) bununla birlikte aynı teknoloji olmamakla birlikte Rubycon firmasının üretimi olan Black Gate NPX serisi elektrolitik kondansatörler de çok çok yakın sonuçlar üretmektedir.
Diğer yandan,
Değer olarak basit RC devresi hesabıyla gidersek, girişte bulunan kondansatör ile giriş yükü ve girişteki transistör grubunun BC empedansı birlikte RC grubumuzu oluşturur. Bu manada, girişteki kondansatör değerimiz ne kadar yüksekse alt kesim frekansımız o kadar düşük olur, ayrıca, bağlı olarak, düşük frekanslarda + yönde ve yüksek frekanslarda - yönde meydana gelen fazla kaymasının başlangıç ve bitiş frekansları da bu kondansatörün değerine göre değişir.
Yine aynı nedenlerden tasarımcı tarafından öngörülen potansiyometreyi kullanmak gereklidir. Çünkü aynı RC devresi burada da geçerlidir.
En iyi çözüm KONDANSATÖRSÜZ çözümdür. Ancak zordur. Bazen yalnızca DC servo yeterli gelirken, yüksek bias akımınıa sahip giriş katlarında yukarısa anlattığım nedenlerden (bias geriliminin önceki katları etiklemesi) dolsyı araya tampon (buffer) eklenmesi gerekir...
Sonuç itibarıyla DC dekuplaj kondansatörü, potansiyometre, giriş yükü elemanları tamamen tasarım esnasında ortaya çıkan değerlerdir. Farklı değerlerde kullanılmaları en basitinden frekans cevabını etkiler..
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

İl: Ankara

Okunmamış iletigönderen drhardware » 26 Şub 2008, 23:28

okb18 yazdı:sizin gibi bu işlerden çok iyi anlayan ve bizi yönlendiren insnalar olduğu için çok mutluyum.hocam ben nicoras ın preamp ını yapacam fakat bazı arkadaşlar piyasadaki sahte bd lerin olduğunu söylüyor.bunların sahte olup olmadığını nasıl ayırt edebiliriz?ben geçenlerde bi tane mikrofon önyükselteci yaptım.bunuda 1554 le yaptığım ampliye uyguladım fakat hoparlörden çok gürültülü bi ses geliyor.amplide hiç bi sorunda yok bilgisayarda kullandım gürültüsüde çok düşük oluyo fakat bu önyükselteci takıp denediğimde oluyo bu gürültü.bu duruma empedans uyuşmazlığımı deniyor.ben öyle düşündüm ve girişe pot ekledim gürültüyü azaltıyor ama bu seferde ampliden max güç alamıyorum sesin şiddeti düşüveriyor.iki ara bi derede kaldım napabilirim bi yardım etseniz.ahh ah bitmiyor sorunlar...

Dostum bildiğim kadarıyla sahte BD yok. Ama çin malı düşük Hfe liler var. Tercihen St veya Philips alabilirsin. Eğer ısrar edersen satıcı sana bulacaktır. Ancak aldığım BD leri muhakkak ölç ve aynı Hfeye sahip olanlarını kullan.
Muhtemelen problemin preampliden kaynaklanıyor. Nasıl bir preamp kullandığını paytaşırsan bir çözüm bulabilriz belki..
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen e154 » 26 Şub 2008, 23:29

peki MKT MKP/MKS ye göre fark veriyormu
e154
DIY Audio Gurusu

Meslek: Elektrik Teknikeri

Okunmamış iletigönderen drhardware » 26 Şub 2008, 23:31

MKT ile MKS arasında sadece üretim teknolojisi farkı var.. Malzeme yapıları aynı. MKP farklı bir malzemeden yapılıyor.
* Not: Dün akşam yanlışlıkla MKP ile MKS nin aynı malzemeden yapıldığını yazmışım, düzeltiyorum :)
En son drhardware tarafından, 27 Şub 2008, 13:49 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen resho » 27 Şub 2008, 00:07

Ben gainclone yaparken bu giriş kapasitörleri ile baya haşır neşir oldum. Elektronikçilerden 2.2uF ve üzeri ne kadar kutupsuz mkt/mkp/mks kapasitör bulduysam hepsini denedim. Her çeşidi sese farklı bir karakter katıyordu. Bu nedenle giriş kapasitörü konusunu baya ciddiye almam gerektiğini gördüm.

Aldıklarım arasında en iyisi WIMA MKS 2.2uF'tı.

Bir hurdacıdan bulduğum 2 adet devasa 7.5uF polipropilen oto dinamo kapasitörü bunların hepsinden daha iyi sonuç verdi ve şu an gainclone'da onu kullanıyorum. Arkadaşlara WIMA MKS tavsiye ederim.
Kullanıcı avatarı
resho
DIY Audio Fanatiği

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen berat23 » 27 Şub 2008, 15:29

wima kapasitörleri ankarda nerede bulabiliriz
Resim
berat23
DIY Audio Fanatiği

Cevap: Kondansatör seçimi

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 27 Şub 2008, 16:33

Dr. teşekkür ederim, senin bu açıklamalarını aslında forum içinden toparlayıp kitap yapmak lazım. Bazen kitaptan okuduğum bir bölümü iki satırda özetliyorsun. :)

MKT ve MKS kondansatörler Karaköy'de var ama bunları öneğin Bots'un karşısındaki toptancıdan felan bulabilirsiniz çeşitlice. Pasajlarda perakendecilerde öyle fazla çeşit bulunamayabiliyor, ya da daha pahalı oluyor. Ben Kılavuz'dan hoparlör filtresi için kullanmak üzere çeşitli tip ve ebatlarda MKS-MKT toparlamıştım. Her değer bulunamayabiliyor, her çeşitin belirli değerleri ya da bazı tiplerin serisi olabiliyor. Daha çok yüksek voltaj tipleri var, ebat oldukça irileşebiliyor.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen resho » 27 Şub 2008, 20:47

berat23 yazdı:wima kapasitörleri ankarda nerede bulabiliriz

https://forum.diyaudiotr.com/viewtopic.php?p=2715#2715
Kullanıcı avatarı
resho
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen okb18 » 27 Şub 2008, 20:53

hocam pre 2 adet bc546lı bi preamp.ampiye bunu takınca hoparlörden gürültülü çıkıyor ses.ben yaprak mikrofon takmıştım mikrofon olarak.ama neyse ben geçenlerde lm833n sipariş ettim.onları bi ara alıp önyükselteci yapacam.fakat anlamadığım bazı yerler var.bu devre simetrikmidir yoksa asimetrikmidir.ve bide ses girişini entegrenin hangi bacağından alcaz.ve en önemliside asimetrik beslemeyse regülatörden çıkan gnd ucunu nereye takacaz.şunları bi izah ederseniz bende yapar ve çok mutlu olurum.çünki opamplar hakkında pek bilgim yoktur.şimdiden teşekkürler.
elbet bir gün gelecek; en kral hi end devrelerini tasarlayacağım.!
okb18
Yeni Üye

İl: MUŞ

ÖncekiSonraki

Projeleriniz

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir