JFET Bufferli LM3875 chipamp.

Projelerimiz » DIY Audio Türkiye ekibi tarafından geliştirilen projeler.

Cevap: JFET Bufferli LM3875 chipamp.

İletigönderen drhardware » 22 Arl 2008, 10:55

IEEE yazdı:şimdi bu forumda küfür etsem erhana niye küfür etti de forumu karıştırdı olurum günah keçisi olurum..böyle bir davranışa nasıl cevap verilir siz söyler misiniz..yukarıda transistörlerin orjinal olmadığını nasıl tespit ettiğimi yazmışım..aldığım cevaba bakın..muhatap aldığın kişiye saygı duymalısın..yoksa hayat boyu hiçbir yere gelemezsin..gerçi bu tavsiyelerim de boşuna..tavsiye insan olana verilir..insanlıktan nasibini alamamış mahluklara değil...

Forumda küfür edersen ebediyen forumdan atılırsın.
Kaldı ki, bu tavrında küfürden farklı değil.
Seni ibret-i alem için 1 aylığına forumdan uzaklaştırıyorum. Süre sonunda dönüp dönmemen konusunda bir karar vereceğim!
Bu arada, eskiden yaptığın gibi şahsıma veya forum moderatörlerinden birine küfür ve hakaret içeren bir mail sakın atmaya kalkma, geçen attığın mailler halen kayıtlarımda ve seni savcılığa vermekten asla çekinmem bunu kafana sok!
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

İl: Ankara

İletigönderen supernova » 22 Arl 2008, 12:00

drhardware yazdı:Hayır.. Ya yurtdışından getirteceksin ya da yerine LM338K (veya T) kullanacaksın.. T serisi kullanırsan, bacak bağlantıları aynı olduğundan LT1083 le aynı şekilde monte edebilirsin. K kullanırsan zaten onlar TO3 (metal kılıf) olduğundan direk soğutucuya monte edip kısa kablolarla PCB ye alırsın..
Sonuçta gürültü veya güç kapasitesi bakımından bir değişiklik olmaz.

arkadaşlar lt1083 ler aşırı pahalı geldi bana lm338 fiyat açısından çok daha avantajlı.kaldıki amplifimizi beslemede herhangi bir farklılık yok aynı işi yapıyor öncedende yazıldığı gibi.bu yüzden gereksiz bir maliyet bence.lt1083 lerin ödemesini yapıp siparişimi vermiştim.fakat pişman oldum geri çektim.içim rahat etti valla :D
"Başkalarının bilgisiyle bilgin olsak bile, kendi aklımız kadar akıllıyız."
Kullanıcı avatarı
supernova
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul

İletigönderen drhardware » 22 Arl 2008, 12:57

e154 yazdı:neyle baktın içine at gözlüğüylemi iri iri göstersin diye. saçma sapan şeyler yazıp durma

Olay kapsamında ve bu yazısına istinaden, E154 kodlu forum üyesinin de moderatör yetkileri elinden alınmış ve rütbe tenziline gidilmiştir. Olayın tekrarı halinde kendisi de uzaklaştırlacaktır.
Daha önce de belirttiğim gibi, bu forumda hiç kimsenin hiç kimseye hakaret etme hakkı yoktur.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

İletigönderen the_cantan » 22 Arl 2008, 13:04

lt1083 pahalı duruyordu. LM dururuken diyordum. fakat hangisiydi hatırlayamadım LM338K ya da T bilemiyorum lt1083 ile maliyette aralarında o kadar fark yoktu.varsın lt olsun dedim.daha alamadım malzemeyi, değişebilir.
Kullanıcı avatarı
the_cantan
DIY Audio Gurusu

İletigönderen supernova » 22 Arl 2008, 13:33

the_cantan yazdı:lt1083 pahalı duruyordu. LM dururuken diyordum. fakat hangisiydi hatırlayamadım LM338K ya da T bilemiyorum lt1083 ile maliyette aralarında o kadar fark yoktu.varsın lt olsun dedim.daha alamadım malzemeyi, değişebilir.

valla hocam farnell den vermiştim sipariş fiyatlar söle: lt1083--13.88£,lm338T--1.73£...ama dediğin gibi lm338K nın fiyatı yüksek biraz 8.73£.lm338T en mantıklısı sanırım...
"Başkalarının bilgisiyle bilgin olsak bile, kendi aklımız kadar akıllıyız."
Kullanıcı avatarı
supernova
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul

İletigönderen drhardware » 22 Arl 2008, 14:12

Diğer yandan ve daha da önemli olmak üzere,
Eğer Erhan'ın dağıtımını yaptığı 2SK170 JFET ler belirtildiği üzere sahte ise, bu durumda öncelikle bu konu ele alınmalıdır. Sahte bir JFET le yola çıkmak tahmin edilemeyen sonuçlara yol açar!
http://www.tech-diy.com/smallsignal.htm
Şu arkadaştaki JFET lerin orijinal olduğunu biliyorum (kendi projemde kullandım). Fiyat olarak da oldukça makul görünüyorlar. Bence buradan toplu alım yapmanızda ciddi fayda var..
Aslen kendileri de şunlara benzer;
2sk170.jpg
2sk170.jpg (40.88 KiB) 701 defa görüntülendi

Mukayese olması bakımından... Yoksa hepsi aynı şekilde olacak diye bi kaide yok! Ayrıca iç organlarını da görmüş değilim... :?
Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Reklamlar

İletigönderen e_cag » 23 Arl 2008, 23:09

2SK170 konusu benim için de son derece can sıkıcı oldu. Erhan ile birlikte dağıttığımız 2SK170'lerden birkaçının fotoğraflarını ekte veriyorum. Doktor'un gönderdiği fotoğraf ile aynı göründüler bana ama fotoğraftan hüküm vermek zor. Kırılmış kılıf içinden orijinallik tayini yapmak da benim bilgi ve görgümü aşar; iki transistör farklı görünüyorsa sadece farklı olduklarını söyleyebilirim. Belki herkes kendisi karar vermek ister.
1.JPG
1.JPG (34.24 KiB) 410 defa görüntülendi

2.JPG
2.JPG (29.7 KiB) 685 defa görüntülendi
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul
Meslek: Kimyager

İletigönderen drhardware » 23 Arl 2008, 23:39

Valla, açıkçası bu projenin kalbi 2SK lar ve kesinlikle sahte önermem. Sahtesini dinledim mi? Hayır, fekat pek çok "şey" in sahtesini dinlemiş biri olarak dinlememiş olmayı yeğlerdim! Bence şüphe duyuyorsanız peşinen bacağına leğim değdirmeden yedek kulübesine alın..
Diğer yandan, LT1083 konusuna gelecek olursak;
LT1083, Linear firmasının oldukça kaliteli bir ürünü ve TO3-P kılıfı sayesinde 8A sürekli ve 11A e kadar tepe değerlere izin verebilen ve toplamda ~55W güç harcaması yapabilen ileri bir regülatör. Diğer yandan LM338 de 5A sürekli ve 8A tepe değeriyle National'ın gözdesi.. İki adet amplifikatör kartımızın, toplam RMS güç seviyesinde (56W) çekecekleri akım (her ne kadar "overture design guide" aksini iddia etse de) 2,6 x 2 yani 5.2A seviyesinde kalacağından ayrıca ~10v gerilim düşümü sayesinde takribi 50W regülatör güç harcamasını aşılmayacağından, LM338 gayet güvenli bir biçimde kullanılabilir. Kılıf olarak tercihim mutlaka K yönünde olacak olmasına rağmen T modeller de rahatlıkla kullanılabilir ama belki daha iyi bir soğutma gerekli olur..
Ama hangi çılgın evinde 2 x 56W dinler ki? Üstelik sürekli.... 80dB lik tarihi hoparlörlerle ve 100 kişilik bir partide bir ihtimal !
Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

İletigönderen TDA7294 » 24 Arl 2008, 23:28

Hocam ben bu proje için yavaş yavaş malzemeleri toparlıyorum size malzemer hakkında iki soru soracağım:
1- Trafomu klasik tip aldım 2x48 (35v değerine en yakın bu vardı) di ben orta ucunu ayırdım bunu bu gc de kullanabilirmiyim?
2- Rezervuar kondansatorleri için bir malzemeciye gittim beryl marka 10000uF kond. için bana 28 ytl fiyat çekti ben bu markayı hiç duymadım siz ne düşünüyorsunuz?
Kullanıcı avatarı
TDA7294
DIY Audio Gurusu

İl: Zonguldak-Aksaray
Meslek: Öğrenci

İletigönderen drhardware » 25 Arl 2008, 12:37

35 mi? O ne zaman konuşuldu hiç hatırlamıyorum.. Bu proje için gerekli trafo 2 x 30v ve 200-300VA dır. Orta ucu ayrık olmalıdır. 2x48v çok çok yüksek bir değer ve bu iş için kullanamazsın..
Diğer yandan, Beryl Çİn malı ve burada konuşmayı gerektirmeyecek kadar kötü bir üründür. Hele hele 28 YTL gibi inanılmaz bir fiyata ancak gülerim! Sakın alma..
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

ÖncekiSonraki

Projelerimiz

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir