Oto anfi tasarım

Otomobil Ses Sistemleri » Konumuzla doğrudan alakası bulunmasa da, soru(n)lar buraya...

Oto anfi tasarım

Okunmamış iletigönderen adem61_ocak » 03 Arl 2016, 01:10

Merhaba arkadaşlar:

Sitenize yeni üye oldum.Aklıma takılan soruları internette kavramlı bir şekilde bulamadım,ingilizcemde çok iyi olmadığı için araştırma alanım daraldı.Soluğu siz üstadlarımın yanında almaya karar verdim :)

Hedefimde 2sc5200 2sa1943 power transistör ile rms200watt oto anfi yapma düşüncem vardı.Power supplay Ei-33 trafosuyla dc dc inverter yaptım 12v - 55v elde ettim inverter çıkışlarında 1'er tane ırfp064n mosfet kullandım.Anfi olarak http://videorockola.com/proyect_amp_stereo_1000w_1.php sitedeki anfinin 200 watt mono subwoofer tipini yaptım.Evde 2 adet 8ohm 80watt sonymüzik seti hoparlörüm bulunmakta ilk testi bu hoparlörle yaptım.Sesi pc'den yarıya kadar getirince göbekler çıkacak gibiydi.İkinci testte JBL P 1222 12" 30 CM 400W RMS çift bobin paralel 2ohm da kullandım ve resmen şoka uğradım.Hoparlörden bass ses geliyor ama göbek oynamıyor bile,bunun sebebini smps katına bağlıyorum.Fakat düşününce Ei-33 trafosu ortalama 200watt gücünde diye biliyorum.Yani azda olsa hoparlörden iyi ses gelmesi gerekiyor.Sonra 80watt çift hoparlörü paralel bağladım(4 ohm) sesi yarıya getiremiyorum yine göbekle çıkacak gibi.Sorun nerde olabilir.Hoparlörü çıkartıp çıkışa 1ohm direnç takıp son seste 1,2A akım ölçtüm.Çıkış boştayken hoparlöre giden max ac voltaj 45volt.Ben besleme zayıf diye düşünüyorum sizce yanlışmı düşünüyorum.

Birde anfinin ses giriş katında anfiyi tam performansta kullanmak için yükselteç olarak lm741 yada tl071 kullansam mı daha iyi performans alırım yoksa hfe oranı ort. 50-100 olan çalışma voltajı ort.80vcvarı olan transistör mü kullansam daha iyi randuman alırım.Sonuçta belirttiğim entegrelerin çalışma voltajı ort.18v yani entegre kullanırsam power transistörleri süren transistörlere(tip41-tip42) belli bir sınıra dayalı voltaj gider ,yükselteç olarak transistör kullanırsam beyze verilen voltaj daha fazla olacağından c e arası akan gerilimde power transistörleri daha performanslı çalıştıracağı kanaatindeyim.Tabi beyz bacaklarına giden voltajlarında rastgele değil hesaplanarak yapılacak malzemenin özelliğine göre akım veya voltaj göndercem.Transistörler konusunda anlattıklarım tahmini şuan kafamda bu konular karışmış durumda.

Şuanda rms 400watt oto anfi yapmayı düşünüyorum.Bu sefer smps katında güçlü troid ferrid nüve kullancam.Bir arkadaşım anfi tamircisi eline bozuk 1000-4000watt arası power anfiler gelmekte.Power anfilerden eline geçenlerin çoğunun çıkış katında sadece 2sc5200 power transistör kullanılmakta.Bu durumda benim kafam karışıyor.Benim yapacak olduğum anfilerin çıkışında 2sc5200 npn--2sa1943 pnp tip var.Acaba çıkışı npn-pnp tip olan aanfiler mi daha güçlü olur yoksa çıkışı sadece npn tip yada pnp tip olan anfiler mi tada güçlü olur ve arada ne gibi farklar vardır.Ses kalitesi vb.

Bayada uzun yazdım .Okuyan arkadaşlar hakkını helal etsin :) siz üstadlarımdan bu konularda doğruluğundan eminolmasa bile aklında doğru bildiği birşey varsa yazmasını rica ediyorum.

Şimdiden okuyup cevap yazacak yada okuyup cevap yazmayacak olanlara teşekkür ediyorum.
adem61_ocak
Yeni Üye

İl: kocaeli
Meslek: elektronik haberleşme

Otomobil Ses Sistemleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • Oto anfi modifiye
    1, 2gönderen bicer79 » 02 Kas 2016, 01:14
    12 Cevaplar