Subwoofer preamplifikatörü ve filtresi kombine.

Ön Yükselteç ve Ton Kontrol devreleri » Ön yükselteçler(preampli), equalizer ve ton kontrol devreleri hakkındaki soru(n)lar

Subwoofer preamplifikatörü ve filtresi kombine.

Okunmamış iletigönderen drhardware » 10 Tem 2007, 14:16

Sevgili dostlar,

Sercii ve diğer istekliler için daha önce uygulayıp oldukça iyi sonuç aldığım, JFET girişli ve sub bass boost özellikli bir kombine subwoofer preamplisi şeması veriyorum. Çıkışına 1v hassasiyette herhangi bir amplifkatör bağlanabilir. Devre bu haliyle 4 kat amplifikasyon yapar yani giriş hassasiyeti 250mV kadardır. Üst kesim frekansı 200Hz dir. Özellikle 25Hz - 80Hz arası ciddi bir boostingi vardır. Yani iyi bas alırsınız.
Dikkat; bu devreyi uyguladığınız amplifikatör en az 50W civarında olmalı ve bağlayacağınız hoparlör 100W ve üstünde ve en az 20cm çapında olmalıdır. Hoparlörünüzü kapalı kutuya veya hesaplamadan herhangi bir bass reflex borulu kutuya (ported) yerleştirebilirsiniz. Sorun olmayacaktır.
Devre simetrik 15v beslemelidir. Yani +/- 15v besleme gerektirir. Ancak +/-5 ile +/- 18 arasında herhangi bir simetrik besleme uygundur. Tavsiyem 7815/7915 çiftini kullanıp regüleli besleme yapmanızdır.
Geçmişte uyguladığım bir devre olduğu için PCB layoutum yok ne yazık ki. Çünkü eskiden başkalarına "beğendirme" kaygım olmadığından delikli pertinaksa yapıyordum devrelerimi. Aranızda hayır sever bir müslümanın PCB işini ele alabileceğini düşünüyorum. Adı "Hazar" la başlayanlardan biri olabilir. Çünkü eminim onun da işine yarayacak bir dizayn. Neyse fazla uzatmayayım. Uygulamayla ilgili sıkıntınız olursa bana yazın. Bir de PCB yaparken aman ground loop oluşturmayın hırıltı yapar!
Kolay gelsin.

Resim
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

İl: Ankara

Okunmamış iletigönderen emesut » 11 Tem 2007, 12:29

Bu güzel devreyi bizimle paylaştığın için teşekkürler arkadaşım..
Bunu LM4780 ile sürsek sanırım güzel olur..
Ve 40hz civarlarına inebiliyorsa benim icin 10 numara bir devre..
Baskı devre işine gelince bende pc de cizmesini bilmiyorum birisi cizip gönderirse cok sevap işler diye düşünüyorum şahsen ben..!
Resim
Kullanıcı avatarı
emesut
DIY Audio Takipçisi

İl: Kocaeli/İZMİT
Meslek: Elektronik

Okunmamış iletigönderen drhardware » 11 Tem 2007, 13:15

Dostum tabii ki 40Hz meselesi biraz senin kullandığın hoparlöre bağlı. Ama bu devre 1 Hz e kadar iner. Ampli olarak 4780 kullanabilirsin. Ama ya köprü olarak ya da paralel olarak kullanman lazım. Çünkü biliyorsun 4780 stereo bir devre. Şunu garanti ederim ki 20-25cm lik subwoofer için ideal bir devre. 16 cmlikleri biraz zorlayabilir.
PCB için, ben yapmak isterdim ama vaktim olmadığı gibi şu sıcaklardan dolayı da hiç yapasım yok.... Kusura bakma.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen sercii » 11 Tem 2007, 19:31

özgür kırmadı beni yayınladı ses konusunda ona cok guvenıyorum saol özgür...
sercii
DIY Audio Takipçisi

İl: karabük
Meslek: kuyumcu

Okunmamış iletigönderen kilitci » 11 Tem 2007, 20:26

Hocam saol eline sağlık güzel bir devre.Resim
Kullanıcı avatarı
kilitci
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen e154 » 15 Ekm 2007, 23:36

devreyi yaptım deneme amaçlı birbirine girmiş vaziyette çalıştırdım. benim subwoofer dandik olduğundan bi değerlendirme yapamıyacam. fakat bas vurduktan sonra sanki osilasyon yapar gibi koni içeri dışarı rahat bi şekilde hareket ediyo ama ses vermiyo. normalmi banamı öyle geldi!!!!!!!!!!!!
e154
DIY Audio Gurusu

Meslek: Elektrik Teknikeri

Reklamlar

Devre??

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 13 Arl 2007, 13:33

Devrenin linki bozulmuş galiba.

e154 hala o bahsettiğin hareketleri yapıyor mu bas hoparlörün? Kesin 1-10 Hz arası bir sinyal/osilasyon var demektir. Baskı evre etraftan manyetik etkilişim kapıyor olabilir.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen e154 » 13 Arl 2007, 15:16

valla devreyi kukllanmıyorum ki. zaten kullanacak subwoofer yok. 30 liralık dandik bots amarka var. hertürlü istenmeyen ses çıkarıyo. evet devre bi gürültü kapıyo kutuladım ama berbat oldu.. sendemi yaptın bu devreyi....
e154
DIY Audio Gurusu

Meslek: Elektrik Teknikeri

Devre nerde?

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 13 Arl 2007, 17:12

Yapmadım, zaten devre ortada yok :)

Bots'ları kapibara'nın darlingtonunda kullandım, ama kabin sağlam kabin olduğu için mi yoksa 12"lik botslar fena değil midir tam anlamadım. Subwoofer olabilecek derecede düzgün bas veriyor, ama duymak için 4 metre uzağa gitmek şartıyla. Subwoofer yapmayı düşünmüyorum, ama küçük subwoofer basları var, alıp denemeler yapsam fena olur mu düşüncesindeyim. Bi tane band-pass yaparsam hevesim geçer sanırım :)
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen grii_35 » 13 Arl 2007, 20:33

arkadaşlar sub kutusu konusunda sizlere yardımcı olmaya çalışırım özellikle kullanmayı planladığınzı basın marka model ve bobin fs. qts vb. gibi özelliklerinide eklerseniz size basınıza en uygun kutuyu tasarlamak için sizlere yardımcı olmak isterim diğer yandan bu şemadaki devre sorunsuz çalışıyor birde bu devrenin iraz dah gelişmiş bi versyonu daha var ben daha önce onu yapmıştım ve güzel bi performans almıştım.

işte devrenin bulunduğu sitenin linki

http://sound.westhost.com/project48.htm
grii_35
DIY Audio Fanatiği

Sonraki

Ön Yükselteç ve Ton Kontrol devreleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir