Elektrogitar Kafa Amfisi

Ön Yükselteç ve Ton Kontrol devreleri » Ön yükselteçler(preampli), equalizer ve ton kontrol devreleri hakkındaki soru(n)lar

Elektrogitar Kafa Amfisi

Okunmamış iletigönderen irfankanisli » 24 May 2012, 17:55

Sayın üstatlar,forum üyeleri ve site takipçileri, öncelikle herkese saygılarımı sunar, açtığım konu başlığını okuduğunuz için teşekkür ederim.
Yaklaşık üç sene önce forumda yapmak istediğim amfi için sorular sormuş ve üstatların verdiği değerli cevaplarla kendi preamp'ımı yapmıştım.Üniversiteden arkadaşlarım (Elektrogitarla ilgilenenler), yaptığım preampın sesini beğendi ve doğal olarak kendileri içinde istediler.Aynı devreden iki tane daha yaptım ve teslim ettim.Son olarak aynı devreyi uzun zamandır teknik destek sağladığım müzik grubum Güruh'un ritm gitaristi arkadaşım da isteyince içinde poweramp ve preamp katı olan bir amfi nam-ı diğer "kafa amfisi" yapmaya karar verdim ve nihayet projenin son safhasına geldim.
Amfi, paylaştığım fotoğraflarda da görüldüğü iki kısımdan oluşmaktadır.15W 12-0-12 volt ve 75W 0-12 volt çıkışları bulunan trafo, besleme devreleri ve köprülenmiş şekilde 2X30 watt çıkış veren TDA7377 ile bağlı bulunduğu soğutma ünitesinden oluşan alt kısım, ekte paylaştığım preamp ile giriş-çıkış soketleri ve ayar pot-düğmelerini barındıran üst kısım amfinin ana parçalarıdır.Zamanında başka fikirlerde kullanmak için aldığım 4mm MDF, 20X20mm aluminyum L profil, ve siyah kumaşı el yordamıyla kesip, biçip, yapıştırarak, kutuyu biraraya getirdim.Amfiyi test etmek için birleştirmeden önce çalıştırdığımda poweramp'ın ve preampın sesleri gayet güzeldi.Preamp'la gerekli ayarları yapıldığında blues'dan hard rock'a kadar geniş bir yelpazede ses tonları elde edilebildim.Lakin kutuyu kapattığım zaman trafonun preamp'a çok yaklaşmasından kaynaklanan manyetik gürültüden son derece rahatsız oldum.Amfiyi bu şekilde teslim etmeye yüreğim el vermiyor.O nedenle, siz değerli forum üyelerinin önerilerini, fikirlerini ve eleştirilerini bekliyor ve şimdiden teşekkür ediyorum.
Saygılarımla...
IMG_3140.JPG
Amfinin Ön Kısmı

IMG_3142.JPG
Fan Izgarası

IMG_3143.JPG
Hoparlör Terminali ve Hava Çıkışı

IMG_3144.JPG
Kutunun Açılmış Hali

IMG_3124.JPG
TDA7377-Soğutucu-Fan Kısmı

IMG_3126.JPG
Fan ve Soğutucunun Hava Çıkışı
Eklentiler
preguitar.pdf
Preamp Devresi-(Maalesef İspanyolca)
(288.62 KiB) 461 defa indirildi
Kullanıcı avatarı
irfankanisli
Yeni Üye

İl: İstanbul
Meslek: Öğrenci

Ynt: Elektrogitar Kafa Amfisi

Okunmamış iletigönderen hamist » 24 May 2012, 20:03

Çalışılıp emek verilmiş güzel bir çalışma olmuş.

Eğer trafo uzaklaştırılamıyorsa ve sorun kablolama kaynaklı değilse.
Preamp. ile trafo arası metal sac ile kapatılabilir mi?

Gördüğüm kadarı ile trafonuzun dışında her hangi bir ekranlama yok,
bir de prea.ye yakın olunca sorun başlar.
Besleme uçlarından korunarak sargıların üzerine trafo dışından bakır
ya da aliminium iletken bir şerit ile sarılması sorunu çözmez ise,
saç dizininin etrafını saracak şekilde manyetik bir metal (sac şerit)
ile sarmak da gerekebilir.
Ya da trafoyu bir sac kutu içine almak.

Kolay gelsin
Tüketimleri ile ünlü ülkelerin tarihlerini üreten ülkeler yazar.
hamist
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul
Meslek: endüstriel elektronik

Bakır Sac

Okunmamış iletigönderen irfankanisli » 24 May 2012, 21:16

Yorumunuz için teşekkür ederim Sayın hamist.Forumdaki çalışmalarınızı büyük bir merak ve beğeniyle takip etmekteyim.
Önerinizine gelince;Dediğiniz gibi trafoyu uzaklaştırma şansım yok maalesef.Elimde 0.25 mm kalınlığında bakır saç bulunmakta.Bununla sadece trafoyu kapalı bir kutu içine alarak sorunun önüne geçebilir miyim? 220 volt taşıyan kabloları da blendajlamam lazım mı?Şebeke filtresinin toprağını devrelerin toprağına bağlamadım ki bağlayacak olsam bile bağlantının ne şekilde ve nerede yapılması gerektiğini bilmiyorum.Şimdiye kadar yaptığım devrelerin hepsi (Efekt pedalları hariç) simetrik beslemeli entegreli poweramp ve preamp kısımlarından oluştu.Topraklama kısmını besleme kondansatörlerinin dibinde yıldız şase olacak yaptım.Ama şimdiki devrede gördüğünüz gibi TDA7377 12VDC ile preamp +-12VDC ile çalışıyor.TDA7377'nin eksisi ile preamp'ın toprağını bağlamalı mıyım kararsızım :|
Kullanıcı avatarı
irfankanisli
Yeni Üye

Ynt: Bakır Sac

Okunmamış iletigönderen hamist » 25 May 2012, 00:33

irfankanisli yazdı:Yorumunuz için teşekkür ederim Sayın hamist.Forumdaki çalışmalarınızı büyük bir merak ve beğeniyle takip etmekteyim.
Önerinizine gelince;Dediğiniz gibi trafoyu uzaklaştırma şansım yok maalesef.Elimde 0.25 mm kalınlığında bakır saç bulunmakta.Bununla sadece trafoyu kapalı bir kutu içine alarak sorunun önüne geçebilir miyim? 220 volt taşıyan kabloları da blendajlamam lazım mı?Şebeke filtresinin toprağını devrelerin toprağına bağlamadım ki bağlayacak olsam bile bağlantının ne şekilde ve nerede yapılması gerektiğini bilmiyorum.Şimdiye kadar yaptığım devrelerin hepsi (Efekt pedalları hariç) simetrik beslemeli entegreli poweramp ve preamp kısımlarından oluştu.Topraklama kısmını besleme kondansatörlerinin dibinde yıldız şase olacak yaptım.Ama şimdiki devrede gördüğünüz gibi TDA7377 12VDC ile preamp +-12VDC ile çalışıyor.TDA7377'nin eksisi ile preamp'ın toprağını bağlamalı mıyım kararsızım :|

Evet, Preampl. comm. (toprak) ile pwr.ampl. (TDA7377) nin comm. birleşmesi gerekiyor,
aksi halde sadece 50-100Hz uğultusu duyarsınız.
Bundan sonra devam eden daha az uğultu olursa,
trafo ekranlaması yoluna gidilmeli.
hamist
DIY Audio Gurusu

Uğultu Devam Ediyor

Okunmamış iletigönderen irfankanisli » 25 May 2012, 01:52

Dediğiniz gibi iki devrenin toprağını birleştirdim.Lakin sistem çalışır haldeyken kutuyu kapatacağım zaman yani preamp trafoya yaklaşınca gürültü oluşuyor ve yaklaştıkça artıyor.Tek çare trafoyu bakır sacla kaplamak gibi gözüküyor.Kaplamayı yaptıktan sonra bakır sacı toprak hattına bağlamalı mıyım?
Kullanıcı avatarı
irfankanisli
Yeni Üye

Ynt: Uğultu Devam Ediyor

Okunmamış iletigönderen hamist » 25 May 2012, 11:06

irfankanisli yazdı:Dediğiniz gibi iki devrenin toprağını birleştirdim.Lakin sistem çalışır haldeyken kutuyu kapatacağım zaman yani preamp trafoya yaklaşınca gürültü oluşuyor ve yaklaştıkça artıyor.Tek çare trafoyu bakır sacla kaplamak gibi gözüküyor.Kaplamayı yaptıktan sonra bakır sacı toprak hattına bağlamalı mıyım?

Trafonuz dik durduğu için manyetik kaçaklar da söz konusu olabilir.
Sargı üzerinde ekranlama ile birlikte, sac paketini de manyetik bir malzeme
demir sac ile sarmanız ya da bakır da kullanmadan trafoyu sac kutu içine almak.
Preampl.nin altını kapatacak şekilde düz sac da kullanabilirsiniz.
Tabii bu parça ya da parçalar şaseye irtibatlı olmak zorunda.
AC kabloların preampl.den uzak olmasına da özen gösterilmeli.
hamist
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Ön Yükselteç ve Ton Kontrol devreleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • TL072 Güç Amfisi?
    Eklenti(ler) gönderen gambit » 28 Eyl 2010, 03:03