Yeni Başlayan İçin Yardım

Lambalı Güç Yükselteçleri » Bazıları klasik sever.. Lambalı ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Ynt: Yeni Başlayan İçin Yardım

Okunmamış iletigönderen DepresifKedi » 21 Ekm 2011, 15:55

Selamlar...
Bir hafta içerisin de sistemin trafosunu sardıracagım.Trafo bilgileri aşagı yazdım. Power-amp olarak LM3886 düşünmüştüm hatta "the_cantan" arkadaşımızın verdiği sistem ilgimi cekmişti. Bu gün ufak bir araştırma yaptım entegrelerin tanesi 12tl civarı ve o şemada da 2 adet lm3886 kullanıyor ve sadece entegrelere 24tl ayırmam lazım. Şuan için bu beni biraz zorlar. Acaba entegreli power-amp için neler önerebilirsiniz ve ya tek LM3886 kullanarak mono gain clone yapsam nasıl olur? Tabi bir diger sorum da trafo 118VA,seconder de 3 farklı voltaj'da cıkışı var ben ise power-amp için trafoya gerekli olan bir cıkış daha eklettirip tek bir trafo ile tüm sistemin besleme işini çözmek istiyorum. Power katından da beklentim bir kaç önceki yorumda yazdıgım gibi 20-30watt RMS'e sahip olması. Bu koşulları saglayan bir power-amp ve kulladıgı voltaj'ı aynı trafodan alabilcegim bir power amp önerebilirmisiniz arkadaşlar.
TRAFO:
VA: 118VA
PRIMARY:
VAC: 220V
Hz: 60Hz
Secondary:
R.M.S: 275-0-275
DC(ma): 125ma
FILAMENT#1(VAC)
5V 3A
FILAMENT#2(VAC)
6.3V 4A
Kullanıcı avatarı
DepresifKedi
DIY Audio Fanatiği

İl: Ankara
Meslek: Öğrenci

Okunmamış iletigönderen hamist » 21 Ekm 2011, 15:59

DepresifKedi yazdı:Selamlar...
Bir hafta içerisin de sistemin trafosunu sardıracagım.Trafo bilgileri aşagı yazdım. Power-amp olarak LM3886 düşünmüştüm hatta "the_cantan" arkadaşımızın verdiği sistem ilgimi cekmişti. Bu gün ufak bir araştırma yaptım entegrelerin tanesi 12tl civarı ve o şemada da 2 adet lm3886 kullanıyor ve sadece entegrelere 24tl ayırmam lazım. Şuan için bu beni biraz zorlar. Acaba entegreli power-amp için neler önerebilirsiniz ve ya tek LM3886 kullanarak mono gain clone yapsam nasıl olur? Tabi bir diger sorum da trafo 118VA,seconder de 3 farklı voltaj'da cıkışı var ben ise power-amp için trafoya gerekli olan bir cıkış daha eklettirip tek bir trafo ile tüm sistemin besleme işini çözmek istiyorum. Power katından da beklentim bir kaç önceki yorumda yazdıgım gibi 20-30watt RMS'e sahip olması. Bu koşulları saglayan bir power-amp ve kulladıgı voltaj'ı aynı trafodan alabilcegim bir power amp önerebilirmisiniz arkadaşlar.
TRAFO:
VA: 118VA
PRIMARY:
VAC: 220V
Hz: 60Hz
Secondary:
R.M.S: 275-0-275
DC(ma): 125ma
FILAMENT#1(VAC)
5V 3A
FILAMENT#2(VAC)
6.3V 4A

Bu konu kararsızlığı hiç sevmez.
:)
Trafo sardıracaksan, tüm şartlar oluştuktan sonra gerekli güç ve voltajlarda sardırmak gerekir.
Benzer ihtiyaçlar için hazır trafo bulunmaz zaten.
Tüketimleri ile ünlü ülkelerin tarihlerini üreten ülkeler yazar.
hamist
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul
Meslek: endüstriel elektronik

Okunmamış iletigönderen DepresifKedi » 23 Ekm 2011, 20:29

Selamlar...
Karar verdim sanırım. Projeler kısmındaki Stereo Gain Clone'un mono versiyonu'nu yapacagım power-amp olarak. Çizimler bana ait zaten farklı herangi birşey yok, oradaki şemayı kullandım, power supply kısmında sadece dogrultmaç eksik. Sormak istediğim trafo da simetrik 38V'mu kullanmalıyım acaba yani 2x38 ama dogrultmaç devresinden sonraki 2 şer adet kullandıgımız 10.000uF 1000uF ve 100nF kondansatörler simetrik 38 volt almamızı saglamıyor mu acaba? Bundan dolayı trafoda 1x38 kullanmamız problem olurmu? Eklentiler aşagıda göz gezdirip önerilerinizi belirtirseniz sevinirim arkadaşlar, iyi akşamlar.
Eklentiler
P-A Lm3886.rar
(51.59 KiB) 342 defa indirildi
Kullanıcı avatarı
DepresifKedi
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen scarab » 23 Ekm 2011, 22:36

38v kullanırsan doğrulttuktan sonra 53v olur g.c. için çok fazla 2x24v trafo kullanmalısın
fatih karali
scarab
DIY Audio Gurusu

İl: ist
Meslek: eski marangoz :)

Okunmamış iletigönderen DepresifKedi » 24 Ekm 2011, 13:50

scarab yazdı:38v kullanırsan doğrulttuktan sonra 53v olur g.c. için çok fazla 2x24v trafo kullanmalısın

Pardon ya anlatım bozuklugu olmuş. Trafo 2x24v olucak dogrulttuktan sonra yaklaşık 38V'a denk gelicek. Sorunuda çözdüm sagol arkadaşım uyarın için teşekkür ederim :)
Kullanıcı avatarı
DepresifKedi
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen DepresifKedi » 17 Kas 2011, 18:28

Selamlar...
Uzun aradan sonra proje'ye devam etmeye başladım.Bu sefer power-amp katını bitirdim.Power-amp katın'da mono Lm3876 kullandım. Devreyi 2 gün önce çizmiştim dün de pcb aşamasını halledip bugün montajını yaptım.Dogrultmaç katında kanal başına 10.000uF(50v) + 4.700uF(80v) kullanmayı planlıyordum ki aldıgım 10.000uF'lardan birinin bacagı plakete yerleştirirken elimde kaldı.Bende kanal başı elim de bulunan ikişer adet 4.700uF(80v) kullandım.Umarım yeterlidir(aslına bakarsanız sanmıyorum yeterli olacagını)...PCB'leri montaj sonrası temizleme fırsatı bulamadım öyle resimlerini cekip paylaştım.Alüminyum sogutucu ise P4 sogutucusu olması lazım elimde vardı bende bir kac eklentiyle sisteme uygun hale getirdim.Umarım begenirsiniz baya portatif ve görüntü acısından da şık oldu.Daha deneme fırsatı bulamadım fakat en kısa sürede sistemi deneyip sonuçları paylaşacagım.
Eklentiler
IMG_3741.jpg
IMG_3740.jpg
IMG_3738.jpg
IMG_3737.jpg
IMG_3735.jpg
IMG_3734.jpg
IMG_3732.jpg
IMG_3729.jpg
Kullanıcı avatarı
DepresifKedi
DIY Audio Fanatiği

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen ekicihan » 29 Arl 2011, 21:34

depresif kedi arkadaşım yapmışsın güzel amfi. benimde gitarım var elektrik gitar ve amfim yok. ki alacak paramda yok. ama dıy işlerini çok severim. ki tıp okuyorum ama mühendislik isteyipde geldiğim için ısınamadım ve 1. sınfta kaldım....
ben normal düzeyde lehim yapabilen, mekanik aksamları yapmakta iyi olan, ağaç işlemekte başarılı sonuçlar alabilen ancak elektronik devre elemanlarını neredeyse hiç (10 üzerinden 1) tanımayan ve hiçbir elektronik devre dizmemiş biriyim(bir defa dıy fm verici yapmıştım ama çalışmadı neyse:))...
kendi gitarım bir oscar shimidt by washburn ancak ben klavyesini ve gövdesini ayırdım boyasını Güzel sanatlar fakültesinin heykelcilik bölümüne götürüp soydum... Kendi düşündüğüm bir manyetik modeli var şimdilerde tasarlıyorum ve malatyadayım. burada organize sanayide bulunan arslan trafoya gittim.. bana karkas üstüne sarım yapacaklar.(anlatmak istediğim kişiselleştirmek istediğim bir müzik deneyimim var..) amcamın oğlundan aldığım ufak bir distortion pedalımda var..
ANCAAK; dediğim gibi bir amfim yok..
bakıyorum istemediğim sesleri verebilen , istemediğim kadar pahalı amfiler piyasad çok. almak istemiyorum. özel bişey olsun istiyorum(haketse; hakedene verilir mesela bu yaz work and travel ile amerikaya gidebilirsem fender stratocaster alacam)
Senden ricam şu; yeri geldiğinde üniversite grubundada kullanabileceğim; ama en önemlisi sesine sevgilimin sesine hayran kaldığım gibi bir amfi önerin.. yazılarını okudum. sen de gitar amfisi yapıyorsun ve bende senin gibi lambalı istiyorum..yağ çekmek gibi olmasın ama metal kutunu çk beğendim kırmızıya çalan renkteki...
Hangi amfiyi yapabilirim ve yaptığım amfinin gideri ne olur ve parçaları alıp birleştirirken bana nasıl yardımcı olabilirisn.. Lütfen cevabını bekliyorum depresif!...
ekicihan
Yeni Üye

İl: malatya
Meslek: tıp fakültesi öğrenci

Okunmamış iletigönderen DepresifKedi » 01 Oca 2012, 23:52

ekicihan yazdı:depresif kedi arkadaşım yapmışsın güzel amfi. benimde gitarım var elektrik gitar ve amfim yok. ki alacak paramda yok. ama dıy işlerini çok severim. ki tıp okuyorum ama mühendislik isteyipde geldiğim için ısınamadım ve 1. sınfta kaldım....
ben normal düzeyde lehim yapabilen, mekanik aksamları yapmakta iyi olan, ağaç işlemekte başarılı sonuçlar alabilen ancak elektronik devre elemanlarını neredeyse hiç (10 üzerinden 1) tanımayan ve hiçbir elektronik devre dizmemiş biriyim(bir defa dıy fm verici yapmıştım ama çalışmadı neyse:))...
kendi gitarım bir oscar shimidt by washburn ancak ben klavyesini ve gövdesini ayırdım boyasını Güzel sanatlar fakültesinin heykelcilik bölümüne götürüp soydum... Kendi düşündüğüm bir manyetik modeli var şimdilerde tasarlıyorum ve malatyadayım. burada organize sanayide bulunan arslan trafoya gittim.. bana karkas üstüne sarım yapacaklar.(anlatmak istediğim kişiselleştirmek istediğim bir müzik deneyimim var..) amcamın oğlundan aldığım ufak bir distortion pedalımda var..
ANCAAK; dediğim gibi bir amfim yok..
bakıyorum istemediğim sesleri verebilen , istemediğim kadar pahalı amfiler piyasad çok. almak istemiyorum. özel bişey olsun istiyorum(haketse; hakedene verilir mesela bu yaz work and travel ile amerikaya gidebilirsem fender stratocaster alacam)
Senden ricam şu; yeri geldiğinde üniversite grubundada kullanabileceğim; ama en önemlisi sesine sevgilimin sesine hayran kaldığım gibi bir amfi önerin.. yazılarını okudum. sen de gitar amfisi yapıyorsun ve bende senin gibi lambalı istiyorum..yağ çekmek gibi olmasın ama metal kutunu çk beğendim kırmızıya çalan renkteki...
Hangi amfiyi yapabilirim ve yaptığım amfinin gideri ne olur ve parçaları alıp birleştirirken bana nasıl yardımcı olabilirisn.. Lütfen cevabını bekliyorum depresif!...

Teşekkürler arkadaşım,aramıza hoş geldin öncelikle...
Konunun başlığında belirttiğim gibi lambalı ses yükselteçlerinde bende yeniyim.
Konunun tamamını okuduysan eğer göreceksin ki dıyaudiotr ailesi ile ortak yürütülmüş bir çalışmadır.
Onların yardımı ile bu noktaya getirebildim sistemi ki daha tamamen bitmiş sayılmaz cünki maddi olarak
biraz pahalıya patlıyor ve parça sıkıntısı da bir ayrı dert.
Ama öğrendiğim bir çok şey oldu tabiki.Sana da bu sürede formdaki abilerimizin ve arkadaşlarımızın yardımı
dogrultusun edindiğim tecrübelerden bir kaç fikir verebilirim.
Lambalı sistemler entegrelilere göre cok ama cok daha zahmetli birinci olarak bunu öğrendim.
İkinci olarak maddi olarak bir hayli zorluyor(heleki öğrenciysen).
Üçüncüsü ise baya bir tecrübeye ihtiyac duyuyorsun...
Özelliklede belirtmişsin elektronik konusunda daha yeniyim diye...
Sana tavsiyem ilk başta (konser vs dediğin için) 100watt civarı ve ya 40 50watt RMS'e sahip entegreli bir power amp yapıp,
üzerine de bass,tizz,mid ayarlı bir pre-amp yapıp geriye kalan dist. veya efeckt ihtiyacını da pedallar ile desteklemendir...
Önerebilceğim Entegreler ise TDA7294(yapımı,PCB'si ve ses seviyesi araştırmama göre tatmin edici civarda ki Marshall MG100'lerin power amp katıdır)
ve ya LM3886,LM3875(datasheet'de 68watt diye geçmektedir,yukarıdaki sogutucuya baglı power-amp'dır ve bana kalırsa yeterli bir güçtedir.)bunları araştırmanı öneririm.
Form'daki diğer arkadaş ve büyüklerimizinde yardımları olacaktır tabiki....
Şimdilik kolay gelsin,iyi akşamlar.
Kullanıcı avatarı
DepresifKedi
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen ekicihan » 02 Oca 2012, 12:53

Teşekkür ederim bende önerin için. yeni olduğum için lambalı değilde entegreli yapayım sonra güzel bir tane lambalı yaparım diyorsun öylemi? olabiir. kararımı bi vereryim. benim hocalarımdan biririn bi arkadaşının hobisi lambalı amfi yapmakmış.canavar gibi amfi yaparmış kendisi. amfi hobisi olan adam subaymış. hocamdan numarasını alacam. hocam soyisimini tam hatırlayamadı. onunla iletişime geçeyim bi,, önerdiği bieyler olursa haber veririm..tekrar teşekkürler.. iyi çalışmalar hoşça kalın
ekicihan
Yeni Üye

İl: malatya
Meslek: tıp fakültesi öğrenci

Okunmamış iletigönderen the_cantan » 26 Şub 2012, 10:37

DepresifKedi yazdı: Bu arada yanlış isim vermişim "ohmsa" değil "omsa trafo" olacaktı.

yine hatalı oldu Omsan Trafo olacak. :D ben de sormuştum oraya. audio trafo hesabını bilmedikleri belli. ya da orada ki yetkili trfao hesabını bilen birinin olduğunu bilmiyor. kesinkes hüküm verip haksızlık yapmayalım. büyük firma zira. sadece kopyalarız dediler. heh elimde orijinal trafo olsa bunu sökün aynısından 2 çift yapın desek yaparlar. ama orijinal trafoyu sökmek mi? hayatta izin vermem. asla eskisi gibi tekrar yapamazlar. sonakord felan trafo olursa alın sökün yapın. lumofon trafo varsa söktürmem.
neyse şahsen Eka audio-trafo dan çok memnun kaldım. paraya kıyıp c-core yaptırırsak mükemmel olur. öneririm.
Kullanıcı avatarı
the_cantan
DIY Audio Gurusu

ÖncekiSonraki

Lambalı Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir