Yeni Başlayan İçin Yardım

Lambalı Güç Yükselteçleri » Bazıları klasik sever.. Lambalı ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Yeni Başlayan İçin Yardım

Okunmamış iletigönderen DepresifKedi » 30 Ağu 2011, 04:13

Selam form'u uzun zamandır zaman buldukça takip etmekteyim,en son üye olup tecrübeleriniz ve bilgilerinize güvenerek bir kaç soru sormak istedim.
arkadaşlar uzun zamandır hatta elektroniğe başlamadan öncesinde dahi lambalı amfilere her zaman bir ilgim vardı.Elektro gitar çalıyorum kendime hep lambalı bir amfi yapmak istemişimdir ama bir cesaret edemeyip hep yarıda cesaretim kırılmıştı sebebide genellikle maliyetinden dolayıydı.Ama artık ufakta olsa bişiler yapmak istiyorum.Tecrübeleriniz sonucu bana önere bilceğiniz ufak watt'lı (3-5watt arası) güzel lambalı bir amfi önerebilirmisiniz acaba?Üzerinde istediklerim tone kontrol ve distortions,over drive gibi gain katı olması önerebilceğiniz ve püf noktalarını paylaşabileceğiniz bişiler varsa çok sevinirim.Şimdiden teşekkür ederim iyi geceler.
Kullanıcı avatarı
DepresifKedi
DIY Audio Fanatiği

İl: Ankara
Meslek: Öğrenci

Ynt: Yeni Başlayan İçin Yardım

Okunmamış iletigönderen hamist » 30 Ağu 2011, 18:05

DepresifKedi yazdı:Selam form'u uzun zamandır zaman buldukça takip etmekteyim,en son üye olup tecrübeleriniz ve bilgilerinize güvenerek bir kaç soru sormak istedim.
arkadaşlar uzun zamandır hatta elektroniğe başlamadan öncesinde dahi lambalı amfilere her zaman bir ilgim vardı.Elektro gitar çalıyorum kendime hep lambalı bir amfi yapmak istemişimdir ama bir cesaret edemeyip hep yarıda cesaretim kırılmıştı sebebide genellikle maliyetinden dolayıydı.Ama artık ufakta olsa bişiler yapmak istiyorum.Tecrübeleriniz sonucu bana önere bilceğiniz ufak watt'lı (3-5watt arası) güzel lambalı bir amfi önerebilirmisiniz acaba?Üzerinde istediklerim tone kontrol ve distortions,over drive gibi gain katı olması önerebilceğiniz ve püf noktalarını paylaşabileceğiniz bişiler varsa çok sevinirim.Şimdiden teşekkür ederim iyi geceler.

Buradaki Mullard 3W SE ampl. benim çok beğendiğim bir devredir.
Eğer bir gün bir SE yapmak istersem listemdekilerin ilk sıralarında.
Gitar için düşünüyorsanız ne kadar uygundur bilemem.

http://www.r-type.org/static/3-3.htm
Tüketimleri ile ünlü ülkelerin tarihlerini üreten ülkeler yazar.
hamist
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul
Meslek: endüstriel elektronik

Okunmamış iletigönderen DepresifKedi » 31 Ağu 2011, 02:15

hocam "bir gün eğer bir SE yapmak istersem demişsiniz" SE'nin tam olarak açılımı filan nedir marka model gibi birşeymi acaba?
Kullanıcı avatarı
DepresifKedi
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen hamist » 31 Ağu 2011, 13:36

DepresifKedi yazdı:hocam "bir gün eğer bir SE yapmak istersem demişsiniz" SE'nin tam olarak açılımı filan nedir marka model gibi birşeymi acaba?

Valla benim zamanımda lambalı amplifikatör deniyordu,
bir de puşpul (push-pull) vardı.
Transistör çıkıp nostaljik tadlar azalmaya başladığından olmalı,
lambalılar daha bir değer kazanmış, özel olmuş.
Sanırım bu arada bizde de vurgulanmaya başladı
SE (single-end) dediğimiz tek çıkış lambalı devreler.

:)

Selamlar...
hamist
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen DepresifKedi » 31 Ağu 2011, 21:54

Anladım hocam acıklaman için teşekkür ederim.Bir sorum daha olacaktı.Lambalı Amfilerde kullanılan malzeme kalitesi de önemli bu malzemeleri ankara'da yada herangi bir web sitesi'de olabilir nereden temin edebilirim?
Kullanıcı avatarı
DepresifKedi
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen hamist » 31 Ağu 2011, 22:52

DepresifKedi yazdı:Anladım hocam acıklaman için teşekkür ederim.Bir sorum daha olacaktı.Lambalı Amfilerde kullanılan malzeme kalitesi de önemli bu malzemeleri ankara'da yada herangi bir web sitesi'de olabilir nereden temin edebilirim?

Lambalı ampl. malzemesi diye bir şey yok aslında.
Ancak audio da ne kadar kaliteli malzeme o kadar kaliteli
ses anlamına gelebilir, tabii iyi bir devre ile.

www.bluemavi.com
Türkiye mümessili olan http://tr.farnell.com dan seçebilirsiniz.

Ancak lambalılar için çıkış trafosu yurt içinde neredeyse mümkün değil gibi
bildiğim kadarı ile.
Lamba bulmak da oldukça zor.
hamist
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen meteor2011 » 17 Eyl 2011, 12:34

sürekli çıkış trafosu için yardım aldığım ve bekletilerimi karşılayan bir adres gösterebilirim..

lambalı için besleme-güç ve şok trafosunu EKA trafodan (ANKARA) edinebilirsiniz..

biraz pahalı bulabileceğiniz NOS lambalarda var ellerinde..ilgili web adresleri www.ekaaudio.com
Kullanıcı avatarı
meteor2011
Yeni Üye

İl: ankara

Okunmamış iletigönderen DepresifKedi » 17 Eyl 2011, 12:49

Arkadaşlar şuan telefodan baglaniyorum,yazim hatasi olursa affola.
eka transformatorde yaklasik bir sene once bir trafo sardırmıstım.50\0\50 volt 500VA gücunde,yanliş anlasilmasın reklam amaçlı falan degil yazma nedenım ama sagolsunlar bir o kadar ilgili ve kaliteli calismislar.elime ulaşan trafodan sonra dedim artik trafo ihtiyacini karsilayacak bir yer buldum en onemlisi de kendi yani turk uretimimiz.gerçek memnun kalmıstım ben.yanliz bilgi icin teşekkur ederim lamba alabilcegim bir yer bilmiyordum.
Kullanıcı avatarı
DepresifKedi
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen hamist » 17 Eyl 2011, 21:21

meteor2011 yazdı:sürekli çıkış trafosu için yardım aldığım ve bekletilerimi karşılayan bir adres gösterebilirim..

lambalı için besleme-güç ve şok trafosunu EKA trafodan (ANKARA) edinebilirsiniz..

biraz pahalı bulabileceğiniz NOS lambalarda var ellerinde..ilgili web adresleri http://www.ekaaudio.com

Türkiye'de küçük trafolar için sac üretilmiyor biliyorum.
Üretilen ya da ithal edilen trafo sacları da endüstriel amaçlı olduğundan,
silis oranı fiat da düşünülerek düşük ve kalınlıkları da fazla oluyor.
Oysa audio trafoları daha ince sactan ve daha yüksek silis oranı gerektiriyor,
ki özellikle üst frekanslarda o efsanevi tadları verebilsin.

Ben ülkemde çıtır çıtır eden bir trafo sacı görmedim henüz yerli trafolarda.
O nedenle hasret kaldım... diyebilirim öyle trafolara ve özellikle amerikanlara.

Yanılıyorsam düzeltin lütfen.

Selamlar...
hamist
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen meteor2011 » 17 Eyl 2011, 22:36

mevcut güç trafoları için kullanılan saclarda yurdışından geliyor olduğunu biliyorum..daha ince sac veya daha nitelikli (c core vb.) mazleme getirtmekte mümkün ama bu noktada asıl sıkıntı bunun ticari bir karşılığı olması için gerekli olan adetli şiparişler malesef ülkemizde yok..EKA trafonun bu konuda yapmış olduğu projelerde var takip ettiğim kadar..örneğin monoblok 2x20w SE cihazın responsu geribesleme olmamasına rağmen (ki geri besleme kayıpların yüksek olmasına ve frekans genişliğinin dar olmasına rağmen, aldatıcı olarak frekans genişliğini geniş olarak elde etmemizi sağlayabilir) 5Hz-55khz olarak elde edebilmiş, kendini ispat etmiş iddialı bir firma olarak görüyorum.Her ne kadar sahibi Ekrem AĞIRKAN beyin vefatı ile kan kaybetmiş olsada hala makul seviyede frekans bandı sunan trafolar sarılabiliyor..tabii gönül isterki ticari kaygılardan çok bu konudaki birikim ve geçmişi ile birazda amatör ruhla bu sektörde yer almaktan öte ana üretim olarak audio konusuna eğilebilse ve daha nitelikli trafolar üretebilse, ama baştanda dediğimiz gibi adetli üretim olmadığı sürece bu tür, düşük kayıplı sac gibi malzemelerin kullanılmasıda mümkün değil gibi gözüküyor..bildiklerim bundan ibaret..selamlar
Kullanıcı avatarı
meteor2011
Yeni Üye

İl: ankara

Sonraki

Lambalı Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir