Cikis trafosu hakkinda

Lambalı Güç Yükselteçleri » Bazıları klasik sever.. Lambalı ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Cikis trafosu hakkinda

Okunmamış iletigönderen icemanx » 15 Arl 2009, 09:53

Merhabalar
Elimde 50 wattlik bir sonakord çıkış trafosu var.trafoda 5 uç var çıkış olarak ve bunlardan 2 sinı (8 ohm ve sasesi) biliyorum fakat diğer cikislarn 4 ve 16 ohm olabilme ihtimalini düşündüm . Bunu ölçmenin yöntemi nedir acaba?

Tesekkurler
icemanx
Yeni Üye

İl: Ankara
Meslek: Öğrenci

Ynt: Cikis trafosu hakkinda

Okunmamış iletigönderen sebolof » 16 Arl 2009, 17:45

arkdaşım ohm metre ile ölçüp dirençlerin oranına göre çıkartabilirsin
sebolof
DIY Audio Fanatiği

İl: niğde

Okunmamış iletigönderen icemanx » 16 Arl 2009, 21:41

Evet kısa bir araştırma ile ölçmümü yaptım. Fakat sanırım trafoda bir dengesizlik var. yüksek volume de çıkış trafosuna bağlı olan sigorta atıyor.Devreyi tekrar gözden geçirecegim. Teşekkürler.
icemanx
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen noyan » 17 Arl 2009, 18:22

Arkadaşım elindeki çıkış trafosunun çıkışlarının empedansını bulmak için sağlıklı yöntem şudur:
Çıkış trafosunun primer devresinin uçlarına küçük bir trafodan mesela 24V civarı bir alternatif cereyan bağlarsın. Madem ki elindeki trafonun seconder sargısının şasi ucu ve 8 Ohm ucu da belliymiş işin daha kolaylaştı. O halde, trafonun seconder kısmında şasi ucu ile her bir canlı uç arasındaki gerilim miktarını voltmetre ile tek tek ölçersin. Değerleri bir yere yazarsın. Bulduğun voltajları 8 Ohm ucunda bulduğun voltaja oranlarsan diğer uçların kaç ohm olduklarını sana verecektir. Örnek olarak; 0-8 Ohm arasında 2V okudun. 0 ile diğer bir uç arasında 1V okuduysan demektir ki orada da empedans 4 Ohm'dur. Diğer bir uç ile şasi arasında 4V var ise empedansı 16 Ohm'dur denir. Unutma ki hoparlör veya trafo empedansı denen şey; alternatif voltaj altında ve aslında frekansa da bağlı olarak da değişen oynak bir parametredir. Özdirenç kavramı ise bir sargının DC voltaj altında göstermiş olduğu sabit bir dirençtir.
noyan
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen icemanx » 18 Arl 2009, 00:06

noyan yazdı:Arkadaşım elindeki çıkış trafosunun çıkışlarının empedansını bulmak için sağlıklı yöntem şudur:
Çıkış trafosunun primer devresinin uçlarına küçük bir trafodan mesela 24V civarı bir alternatif cereyan bağlarsın. Madem ki elindeki trafonun seconder sargısının şasi ucu ve 8 Ohm ucu da belliymiş işin daha kolaylaştı. O halde, trafonun seconder kısmında şasi ucu ile her bir canlı uç arasındaki gerilim miktarını voltmetre ile tek tek ölçersin. Değerleri bir yere yazarsın. Bulduğun voltajları 8 Ohm ucunda bulduğun voltaja oranlarsan diğer uçların kaç ohm olduklarını sana verecektir. Örnek olarak; 0-8 Ohm arasında 2V okudun. 0 ile diğer bir uç arasında 1V okuduysan demektir ki orada da empedans 4 Ohm'dur. Diğer bir uç ile şasi arasında 4V var ise empedansı 16 Ohm'dur denir. Unutma ki hoparlör veya trafo empedansı denen şey; alternatif voltaj altında ve aslında frekansa da bağlı olarak da değişen oynak bir parametredir. Özdirenç kavramı ise bir sargının DC voltaj altında göstermiş olduğu sabit bir dirençtir.

Öncelikle bu derece önemli bilgiler verdiğiniz için size teşekkür ve saygılarımı sunuyorum. Birazdan dediğiniz şekilde deneyeceğim trafoyu tekrardan. Çünkü yaptığım acizane ölçüm sonucu bulduğum değerlerin doğru olmadığı kanısındayım.Devremi kontrol etmeme ramen malesef sorunları gideremedim. Yaptığım proje bir marshall jcm 800 50w (2204 diye bilinen modeli) Fakat aşşağıdaki resimdeki 100kohm luk direnci bağladığım yer doğru olmayabilir ( Yani 4 ohm sandığım başka bir uca bağlamış olabilirim yanlış ölçümden dolayı) diye düşünüyorum. Çünkü Seste volume açınca distortion artıyor istemediğim tonlar alıyorum ve çok zorladığım zaman Çıkış trafosunun sigortası yanıyor.
Bu düşüncemdeki bir başka husus ise presence potunu kapattığımda ise ıslık sesi gelmesi.100k lık direncin yeri:
Resim

Acaba kuşkularımda haklı mıyım? Başka bir yerde aramam gerekir mi hata?

Şimdiden çok teşekkürler...
icemanx
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen noyan » 18 Arl 2009, 02:09

Arkadaşım trafonuzu yazdığım gibi kontrol edin. Şemada gösterilmiş voltaj değerlerini ölçün fark varmı bakın. Devrenizi tekrar gözden geçirin. Şemanızın çalışan düzgün bir şema olduğuna emin olun.
Not: Yüksek voltaj dolayısıyla devrede enerji varken çok dikkatli olun mutlaka bir eliniz cebinizde olsun. İki elden çarpılırsanız cereyan kalbiniz üzerinden geçeceğinden öldürücüdür.
noyan
DIY Audio Takipçisi

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen bykoz » 18 Arl 2009, 10:31

Merhaba, çıkış trafonuzun primer uçlarını doğru bağladınız dan emin olun, çıkış sargılarına gelince tüm sargıların seri olarak bağlanmış olup olmadığını kontrol edin, bazı trafolarda feedeback için çıkış sargılarından ayrı sarılmış feedback sargısı olur, eğer öyleyse bu sargıyı kullanmayacaksınız, output selector switch i kullanıyorsanız iptal ederek, şase ucunu bulmaya çalışın ( 0 ) , sonra bu uçla en düşük ohm okuduğunuz ucu (burası 4 ohm ucudur) ile 4 ohm bir hoparlöre bağlayın, 100k dan gelen feedeback ucunu da 4 ohm ucuna (hoparlörüde aynı yere bağladınız) bağlayın deneyin, sonuç alamazsanız, hoparlör ile aynı yere bağladığınız feedeback ucunu sökün, 8 ohm diye tahmin ettiğiniz uca bağlayın, yine sorunlar devam ediyorsa 16 ohm ucuna bağlayın (0 a/şaseye karşı en yüksek ohm okuduğunuz uç) , genelde feedback ucu en yüksek çıkış sargısından alınır, aslında kafama takılan şey çıkışta neden 5 uc var, normalde klasik bir çıkış trafosu olsa 0-4-8-16 olmak üzere dört uc olması lazım, 5 . uc feedback için sarılmış ayrı bir uç olabilir. en iyisi trafonun söküldüğü amplifikatörün bilgilerini (şema vs) bulmak.
Not: lambalı ampliler çıkışa hoparlör bağlanmadan çalıştırılmamalıdırlar , çıkış trafoları yanabilir. çıkışa muhakkak bir yük bağlayarak deneme ve ölçümler yapmak gerekir.

sevgiler...
bykoz
DIY Audio Fanatiği

İl: BURSA
Meslek: AUDIO & VIDEO SERVİCE

Okunmamış iletigönderen icemanx » 18 Arl 2009, 20:59

Trafomun primer uçlarının doğruluğundan eminim.Az önce trafoyo AC voltaj verip ölçüm yaptım.Ölçümlerimi şase ile çıkış uçları arasından yaptım.Voltajlar
1. Şase
2. 2,6v
3. 2,9v ( 8 ohm olduğunu bildiğim çıkışım)
4. 3,0v
5. 3,1v

şeklinde çıktı. Açıkcası bana sanıyorum 4 ohm ve 8 ohm luk çıkışlar lazım. 2 numaralı ucu 4 ohm kabul edip presence den çıkan 100k yı oraya bağlamıştım.Trafoyu tekrar bağlayıp devrenin voltajlarını da kontrol edeceğim.
icemanx
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen djmalan » 18 Arl 2009, 22:27

Kardeş şemadan anladığım kadarı ile trafo çıkış uçlarında ingilizce kısaltma olarak renkleri yazmışlar;
OR=turuncu şase
YEL=sarı 4ohm
GN=yeşil 8ohm
GY=gri 16ohm
Yanlışmı görüyorum yoksa :D
Kullanıcı avatarı
djmalan
DIY Audio Fanatiği

İl: ANKARA

Okunmamış iletigönderen bykoz » 18 Arl 2009, 22:33

djmalan yazdı:Kardeş şemadan anladığım kadarı ile trafo çıkış uçlarında ingilizce kısaltma olarak renkleri yazmışlar;
OR=turuncu şase
YEL=sarı 4ohm
GN=yeşil 8ohm
GY=gri 16ohm
Yanlışmı görüyorum yoksa :D

Doğru görüyorsunda, arkadaş o şemaya başka bir çıkış trafosu uygulamaya çalışıyor.

sevgiler, saygılar...
bykoz
DIY Audio Fanatiği

İl: BURSA
Meslek: AUDIO & VIDEO SERVİCE

Sonraki

Lambalı Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi