Çıkış Trafosu ile ilgili hesaplamalar

Lambalı Güç Yükselteçleri » Bazıları klasik sever.. Lambalı ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Ynt: Çıkış Trafosu ile ilgili hesaplamalar

Okunmamış iletigönderen DepresifKedi » 08 May 2012, 01:19

Merhaba...Dün gece uyku tutmadı bende dedim biraz oturup şu çıkış trafosu nedir ne değildir bir araştırayım.Aşagıdaki siste'de verdikleri formüllere rastladım.Sizlere sormak istedim.Acaba bu formüller dogrumudur,nerelere dikkat etmemiz lazım ve bu şekilde hesaplama yapabilirmiyiz diye.
Link:
http://goldprivacy.com/output-transformers/
Kullanıcı avatarı
DepresifKedi
DIY Audio Fanatiği

İl: Ankara
Meslek: Öğrenci

Okunmamış iletigönderen hamist » 08 May 2012, 21:06

DepresifKedi yazdı:Merhaba...Dün gece uyku tutmadı bende dedim biraz oturup şu çıkış trafosu nedir ne değildir bir araştırayım.Aşagıdaki siste'de verdikleri formüllere rastladım.Sizlere sormak istedim.Acaba bu formüller dogrumudur,nerelere dikkat etmemiz lazım ve bu şekilde hesaplama yapabilirmiyiz diye.
Link:

Bu hesaplar doğru, ancak sadece bu formulasyon çıkış trafosu için yetmeyecektir.
Zira sargı kapasiteleri, enductans ve etkileri ile ulaşılacak olan frekans spektrumu
sac ve sarım kalitesinin de etkileri ile nereye varacaktır önceden bilmek bizler için
pek mümkün olmaz.
Ancak deneyip görme birikimi de, eğer olumsuz sonuçları göğüslemeye hazır isek,
hiç de yabana atılacak değildir.

Bu arada, yüksek kaliteli C Core araştırmalarımızda bir umut ışığı doğdu.
Eğer gerçekleşirse, meteor2011 dostumuzun da ciddi katkıları ile
diyciler için çıkış trafosu sorun olmaktan çıkacaktır.

Selamlar Murat
Tüketimleri ile ünlü ülkelerin tarihlerini üreten ülkeler yazar.
hamist
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul
Meslek: endüstriel elektronik

Okunmamış iletigönderen DepresifKedi » 08 May 2012, 21:40

hamist yazdı:
DepresifKedi yazdı:Merhaba...Dün gece uyku tutmadı bende dedim biraz oturup şu çıkış trafosu nedir ne değildir bir araştırayım.Aşagıdaki siste'de verdikleri formüllere rastladım.Sizlere sormak istedim.Acaba bu formüller dogrumudur,nerelere dikkat etmemiz lazım ve bu şekilde hesaplama yapabilirmiyiz diye.
Link:

Bu hesaplar doğru, ancak sadece bu formulasyon çıkış trafosu için yetmeyecektir.
Zira sargı kapasiteleri, enductans ve etkileri ile ulaşılacak olan frekans spektrumu
sac ve sarım kalitesinin de etkileri ile nereye varacaktır önceden bilmek bizler için
pek mümkün olmaz.
Ancak deneyip görme birikimi de, eğer olumsuz sonuçları göğüslemeye hazır isek,
hiç de yabana atılacak değildir.

Bu arada, yüksek kaliteli C Core araştırmalarımızda bir umut ışığı doğdu.
Eğer gerçekleşirse, meteor2011 dostumuzun da ciddi katkıları ile
diyciler için çıkış trafosu sorun olmaktan çıkacaktır.

Selamlar Murat

Selamlar Hamit abi.Uzun zaman oldu form'a göz gezdirmeyeli iyisindir umarım...
1,1.5 aydır amatörce'de olsa ses sistemlerinden uzak kaldım okuldan iki arkadaşımın mevzuniyet projesiyle ugraştım güzel sonuç verdi umarım mevzun olurlar...
Bu sayede biraz daha geliştim program vs yazma konusunda.Formüllerin dogru olduguna çok sevindim abi.Çünki ufakta olsa sarım makinası hakkında aklımda bir fikir var ve ufaktan programına başlayabileceğim.
Bugün benim şu lambalı pre-amp için trafo sardırdım abi.
2x275v 1.çıkış
2x6.3v 4A 2.çıkış
50VA Toroid Trafo
Eka da sardırdım ve toroid trafo bölümündeki abi sagolsun baya ilgilendi.Aklımda sorulara bir nebze olsun cevap verdi ve yapabilirsin aslında sadece biraz ugraşmak lazım gibisinden destek oldu.
Eka'nın asıl müdür'ü rahmetli olmuş.Cıkış trafosu ve lambalar ile aslen o ilgileniyormuştu.Oradakiler de bilmiyorlarmış hesaplamasını.Sargı makinası hakkında biraz bahsettim olabilir güzel sonuç alabilirsin dedi.
Kalite konusuna gelir isek.
Dedigin gibi abi sargı kalitesi, saç kalitesi, nüve vs hepsi etkileyecektir.
"Elektrobeyin" dostum ile araştırmalarımız sırasın bir pdf'te piyasadaki kontrol panosu trafoları yani bildiğimiz kare-dikdörtken karkas ve E-I tipi sac kullanan trafoları kullanabileceğimiz yazıyordu hatta direkt 15-20w güçündeki bir trafoyu söküp tekrar sarım yaparak kullanabileceğimiz'den bahsediyordu(tabi karkas'ın alanı tutarsa).
Bende direkt bu şekilde sarma makinasını bitirdikten sonra ufak güçteki bir trafoyu kullanmayı düşünüyorum abi.Umarım güzel sonuç verir.
Merak ettim abi C-Core araştırmandan biraz bahsedermisin takip edemedim şu sıralar.
Kullanıcı avatarı
DepresifKedi
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen hamist » 08 May 2012, 21:50

Teşekkürler Murat iyiyim, dilerim sen de iyisindir.

İdeal çıkış trafosu için yüksek kaliteli sacın C ya da U şeklindeki formu ile
üretilmiş olması sonucunda dünyanın bir çok yerinde çok yüksek kaliteli
ampli.ler üretilmiş.
Bir firma ile iletişim sonucu C Core konusu ihtimal sınırlarımıza girdi.
meteor2011 dostumuz konu üzerinde çalışma fırsatı bulduktan sonra
gerekli girişimlerde bulunacağız.

Selamlar
hamist
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen DepresifKedi » 08 May 2012, 21:53

hamist yazdı:Teşekkürler Murat iyiyim, dilerim sen de iyisindir.

İdeal çıkış trafosu için yüksek kaliteli sacın C ya da U şeklindeki formu ile
üretilmiş olması sonucunda dünyanın bir çok yerinde çok yüksek kaliteli
ampli.ler üretilmiş.
Bir firma ile iletişim sonucu C Core konusu ihtimal sınırlarımıza girdi.
meteor2011 dostumuz konu üzerinde çalışma fırsatı bulduktan sonra
gerekli girişimlerde bulunacağız.

Selamlar

Sagol abi bende iyiyim.
Umarım güzel sonuçlar alırız hep birlikte çünkü cidden çıkış trafosu karın agrısına döndü yapabilecegimiz bişiye ulaşamamak gerçekten can sıkıcı bir durum.
Gerçekten sevindim abi ;)
Kullanıcı avatarı
DepresifKedi
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen wildbull » 11 Nis 2013, 10:38

Merhaba arkadaslar bende araniza yeni katildim.Lambali amfi ile tanismam yaklasik 5 ay once oldu.Daha onceleri transistorlu amfi kullaniyordum.Sevdigim bir abimin abi tavsiyesini dinleyip elimdeki cihazlar karsiliginda 300B paralel single ended amfi aldim.Amfiyi alir almaz kapagini acip icini inceledim.Bias ayarinin nerden ve neye gore yapildigini bilmiyordum.Sosyal ortamdan bu islerle ugrasan kisilerle tanistim fakat bir sonuc alamadim.Herkes atip tutuyor yada isi maddiyata doktugu icin sonuc alamadim.Internette amfime benzer baska bir cihaz buldum ve bu siteye mesaj atip bias ayari icin yardim aldim.Saolsun Cin li amcamlar detayli bilgiyi verdiler.internetten lambalar hakkinda bilgi almak icin baya bir gezindim.Daha sonra yasli bir tamirci ile tanistim.Elinde Philips 4699 model lambalar vardi.Eski ve kaliteli bir lamba oldugu icin bunlari satin aldim.Daha sonra bu lambalardan nasil bir amfi yapabilirim diye basladim arastirmaya.Bir kac kisi ile gorustum ama konustuklari beni tatmin etmeyince biraz beklemede kaldim.Daha sonra The Cantan nickli abimin yardimiyla Mete Aydin beyle tanistim.Mete bey bu lambalarim icin gerekli besleme ve cikis trafolarini,sok bobinlerini vede devre tasarimini yapti.Flamanlar icin soft start devre tasarladi.Suan amfiyi toparladim vede cok iyi sonuc aldim.Ufak tefek isleri kaldi cok yakinda resmini sizlerle paylasacagim.Mete bey gercekten bu isin uzmani,eger cikis trafosu ve devre ihtiyaciniz varsa baskasini aramayin.Mete bey bu is icin gercekten bir nimet.Her konuda yardim aldim vede cok iyi bir dost kazanmis oldum.
wildbull
Yeni Üye

İl: Istanbul
Meslek: Elektrik ve Isitma Teknisyeni

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen hamist » 11 Nis 2013, 10:51

wildbull yazdı:Merhaba arkadaslar bende araniza yeni katildim.Lambali amfi ile tanismam yaklasik 5 ay once oldu.Daha onceleri transistorlu amfi kullaniyordum.Sevdigim bir abimin abi tavsiyesini dinleyip elimdeki cihazlar karsiliginda 300B paralel single ended amfi aldim.Amfiyi alir almaz kapagini acip icini inceledim.Bias ayarinin nerden ve neye gore yapildigini bilmiyordum.Sosyal ortamdan bu islerle ugrasan kisilerle tanistim fakat bir sonuc alamadim.Herkes atip tutuyor yada isi maddiyata doktugu icin sonuc alamadim.Internette amfime benzer baska bir cihaz buldum ve bu siteye mesaj atip bias ayari icin yardim aldim.Saolsun Cin li amcamlar detayli bilgiyi verdiler.internetten lambalar hakkinda bilgi almak icin baya bir gezindim.Daha sonra yasli bir tamirci ile tanistim.Elinde Philips 4699 model lambalar vardi.Eski ve kaliteli bir lamba oldugu icin bunlari satin aldim.Daha sonra bu lambalardan nasil bir amfi yapabilirim diye basladim arastirmaya.Bir kac kisi ile gorustum ama konustuklari beni tatmin etmeyince biraz beklemede kaldim.Daha sonra The Cantan nickli abimin yardimiyla Mete Aydin beyle tanistim.Mete bey bu lambalarim icin gerekli besleme ve cikis trafolarini,sok bobinlerini vede devre tasarimini yapti.Flamanlar icin soft start devre tasarladi.Suan amfiyi toparladim vede cok iyi sonuc aldim.Ufak tefek isleri kaldi cok yakinda resmini sizlerle paylasacagim.Mete bey gercekten bu isin uzmani,eger cikis trafosu ve devre ihtiyaciniz varsa baskasini aramayin.Mete bey bu is icin gercekten bir nimet.Her konuda yardim aldim vede cok iyi bir dost kazanmis oldum.

Öncelikle hoşgeldiniz
Ne yazık ki bizde tükçe bilgiye ulaşmak imkansız denecek kadar zor.
Yabancı kaynaklardan bilgi edinmek istediğimizde de yeterli altyapımız olmadığı
için çok kere detayları kaçırırız.
Bu anlamda şansınız varmış ki Mete Bey ile karşılaşmışsınız,
ki ben de kendisinden lambalı anlamında çok şey öğrendim.
Yoksa işin sadece ticaret yönü ile ilgilenen bir kaç kişiden
birinin eline düşmek kaçınılmaz olacaktı.

Selamlar
hamist
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen wildbull » 11 Nis 2013, 11:01

Tabiki herseyin bir maliyeti var.Fakat belli bir maliyet odeyipte sonuc alamamakta var.Bu yaptigim ilk lambali amfi.Baska bir sahisa yaptirip sonuc alamasaydim verdigim para cope gidecekti.Verdigim para sonuna kadar helal olsun.Baska bir sahisa bu isi yaptirip sonuc alamasaydim sucu benim uzerime yikacaktilar.Ilk defa yaptin vs vs gibi.Sonuc alamazsan bana kabahat bulma gibisinden laflar ettiler yani
wildbull
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen hamist » 11 Nis 2013, 11:11

wildbull yazdı:Tabiki herseyin bir maliyeti var.Fakat belli bir maliyet odeyipte sonuc alamamakta var.Bu yaptigim ilk lambali amfi.Baska bir sahisa yaptirip sonuc alamasaydim verdigim para cope gidecekti.Verdigim para sonuna kadar helal olsun.Baska bir sahisa bu isi yaptirip sonuc alamasaydim sucu benim uzerime yikacaktilar.Ilk defa yaptin vs vs gibi.Sonuc alamazsan bana kabahat bulma gibisinden laflar ettiler yani

İstenilen sonuca ulaşılamadığındaki gözlemleri ben de iyi öğrendim.
Ama olmaması pes ettirmedi, Mete Bey ile tanıştım,
yabancı kaynaklar, çalışmalar sonunda
çıkış trafosu ile ilgili sıfır olan dağarcığımda çok kimseden
daha fazla bilgi var şimdi.
hamist
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen wildbull » 11 Nis 2013, 11:14

Sizin adiniza cok sevindim,gercekten bu lamba olayi bambaska bisey :)
wildbull
Yeni Üye

ÖncekiSonraki

Lambalı Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir