Schneider ts1422 Pikap hakkında

Kaynaklar » CDP, Turntable, Tuner vs... konuları hakkında soru ve incelemeleriniz...

Schneider ts1422 Pikap hakkında

Okunmamış iletigönderen sabitsalınım » 06 Şub 2014, 04:46

Başlıkta belirtilen model aslında bir pikap değil müzik seti. Kasetçaları ve radyosu da var. ANxxxx serisi 2x8W civarı çıkışlı bir müzik seti. Çıkış aygıtının model numarasını hatırlayamadım. Söz konusu cihaz 30 sene önce alınmış sadece tarafımdan çocukken kurcalanmış, bir kaset bile okumadan kaset kayışları kopmuş ama pikapı sağlam bir cihaz. İğnesi de ilk plağı birkaç kez okuduktan sonra hiç kullanılmamış olmasına rağmen içine kaçarak okuyamaz duruma geldi. Kendi kartuşuna ait iğneyi bulamadığımdan yahut bulacak kadar sabrım olmadığından Karaköyde kısa bir turun ardından Radionetses Cem beyden bu cihaz için en uygun seçenek olan universal bir kartuşu iğnesi ile beraber aldım. Bu MM tip bir kartuş. Giriş seviyesi bir aygıt. high end birşey değil doğal olarak. Ancak takar takmaz gayet iyi okuduğundan ve aslında high end bir pikap da dinlemediğimden ses kalitesini çok beğendim. Ancak sorunum şu cihazda AC sızması olduğunu düşündüğüm,normal dinleyicinin fark bile etmeyeceği ama beni çok rahatsız eden düşük bir gürültü var. Fiş çekilip kondansatörler boşalana kadar geçen kısa sürede bu ses kesiliyor. Yani doğrultma üzerinde çalışmam gerektiği düşüncesindeyim. Tabi bu doğru olmayabilir. Bu konuda yardımlarınızı rica ediyorum. Bu cihaza ne yapmalıyım. İçerisinde trafo 4 diyot ve kondansatörlerden oluşan bir regüle devresi kullanılmış. Daha iyi olması için yenilenmesi değişmesi yahut eklenmesi gereken parçalar nelerdir? Bu vınlamadan nasıl kurtulunur? Pikap kafasından itibaren pre ve amfi ile yeni bir çıkış dizmeyi bile düşündüm kendi çıkış aygıtının distorsiyon seviyesini yüksek bulduğumdan. Ama bundan önce belki sıfır vınlama ile bu çıkışı da sevebilirim diyerek sizlerden fikir almaya karar verdim. Herkese şimdiden teşekkürler.
Biz bir ağaç gibiydik. Kökümüzden sökmemeleri için dibimizden kesilmeye razı olduk
Resim
sabitsalınım
DIY Audio Takipçisi

Ynt: Schneider ts1422 Pikap hakkında

Okunmamış iletigönderen sabitsalınım » 06 Şub 2014, 11:17

Site biraz geç yanıta verdiğinden fazla tıklayıp başlığı birden fazla açtım nasıl olduysa. admin arkadaş diğerlerini silerse daha uygun olur sanırım. Silme butonu da yok çünkü kaldıramadım kendim.
Biz bir ağaç gibiydik. Kökümüzden sökmemeleri için dibimizden kesilmeye razı olduk
Resim
sabitsalınım
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen onursal » 06 Şub 2014, 17:53

Cihaz birleşik cihaz olduğuna göre;
Öncelikle test etmeniz gereken şey amplinin boşta iken bu aksaklığı yapıp yapmadığıdır. Bunun için ampli, volume potundan itibaren boşa çıkartılarak çalıştırılıp gözlemlenir. Eğer aksaklık çıkış katında ise başta dekuplaj kondansatörleri olmak üzere tüm kuplaj kondansatörleri test edilmelidir. Çok nadir olarak sürücü transistörlerinden kaynaklanabilmektedir.
Eğer çıkış katında böyle bir sorun yoksa pikap pre-amplifikatörü test edilmelidir. Başta pre-ampli besleme devreleri olmak üzere tüm dekuplaj ve kuplaj kondansatörleri ciddi testlerden geçirilmelidir.
Elektrolitik kondansatörlerin zaman bağlı olarak kuruduğu ve ESR değerinin arttığı bilinmektedir. Bu konuda hassas olunmalıdır.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İl: ankara
Meslek: broadcasting

Okunmamış iletigönderen sabitsalınım » 07 Şub 2014, 05:03

Teşekkür ederim.test ettikten sonra sonuçları sizinle paylaşacağım.
Resim
sabitsalınım
DIY Audio Takipçisi

Kaynaklar

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir