MP3 player & Discman Seçimi

Kaynaklar » CDP, Turntable, Tuner vs... konuları hakkında soru ve incelemeleriniz...

Okunmamış iletigönderen drhardware » 26 Nis 2008, 16:36

Esasen çok ilgili olduğum bir konu değil, nitekim uzun zamandır MP3 formatında müzik dinlemedim.
Ancak,
Eski seri iPod larda (3 ve 4. jenerasyon ve Photo) Wolfson'un WM8745 DAC'ı kullanılmakta. Ki oldukça iyi bir DAC ve bildiğim kadarıyla MP3 çalarlar arasında en iyisi..
Ancak maliyet endişeleri yüzünden DAC'dan sonraki sinyal hattında audio grade parçalar kullanılmamış ve özellikle de kulaklık amplisi niyetine kullanılan op-amp üstüne tüy dikmiş. Aradaki SMD direnç ve kondansatörleri saymıyorum bile..
Tabii ki DIY alemi buna gayet radikal bir çözüm bulmuş, DAC çıkışını, aradaki diğer komponentleri bypass ederek direkt olarak hat veya kulaklık çıkışı portuna almak: ki buna iMod deniyor.
Daha evvel (3 sene kadar önce) bir ara iPod umu açıp DAC ın çıkışını direkt line outa almayı düşünmüştüm (Dikkat:iMod henüz icad edilmemişti) Ancak benim aletin içindeki entegrelerin çoğunda iPod ve Apple logosu altında manasız kodlar bulunduğundan bunu becerememiştim. Açıkcası WM8745 çok net bir şekilde meydanda olduğu halde dikkatimi de çekmemişti!
Herneyse hikaye kısmını bırakacak olursak;
HIFI guruları der ki; iyi modlanmış bir iPod, 1500-2000$ aralığında satılan mid-end hatta hi-end cihazlarla (CDP veya music server) kapışabilecek kadar iyi ses verir. Neden?
- Batarya kaynaklıdır, şebeke gürültüsü sıfırdır ve anlık akım gereksinimleri tereddütsüz karşılanır.
- WM8745 odyofil bir DAC tır. Pek çok mid-end cihazda bu kalitede bir DAC bulunmaz.
- Sinyal hatları çok kısadır, gürültü alma olaslığı zayıftır.
- Küçüktür (odyofilitenin bilmem kaçıncı kuralı der ki; şık olsun ama küçük olsun)
- Geniş kapasitelidir, 60GB lık bir iPod yaklaşık 300 albümü saklayabilir. Ayrıca WAV, ALE (native) FLAC, APE (rockbox) formatlarını kullanabilirsiniz.
Vs.. vs..
Henüz uygulama yapmadım ama çok yakında niyetim var. Doğrusu etkilenmemek imkansız. Sonuçlardan haberdar ederim sizi.
Doğaldır ki, her güzelin kusuru olduğu gibi bunun da bir kusuru var; bu işlem sonucunda iPod'unuzun kulaklık çıkışı iptal oluyor. Çözüm? Gene DIY, üyelerimizden Berat'ın da yaptığı mini3 kodlu mini kulaklık amplisi..
Şimdilik bu kadar..
Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

İl: Ankara

mp3player

Okunmamış iletigönderen irdal » 27 Nis 2008, 04:09

ipod un ses kalitesi kötü değil ama ben yumuşak bass sever biri olduğumdan bass performansını pek beyenmedim. Ses yüksekliği konusuna gelince firmalar sesi sınırlıyor diye biliyorum kulak sağlığı açısından.Gerçi ses yüksekliğinden şikayetim olmadı.Phillips ve Sony gibi mp3 player larıda dinledim ama aralarında bariz bir fark var. Bence aradaki 40-50 YTL lik fark normal ve verilebilir ölçüde.sony 2gb 120YTL shuffle 160YTL
irdal
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen Dreamer » 27 Nis 2008, 20:08

Herkez mp3 player üstüne konuşuyor piyasada kaliteli olan discman yokmu?
Dreamer
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen e154 » 27 Nis 2008, 21:29

MP3 çalar varken ufacık dıscmanı kim taşır yanında :?: :?: :?:
e154
DIY Audio Gurusu

İl: Ankara
Meslek: Elektrik Teknikeri

Okunmamış iletigönderen Hazar » 27 Nis 2008, 21:34

Tüm arşivi CDlerden oluşanlar tabii ki.

MP3 kayıplı formattır. Kayıpsız format okuyacak taşınabilir bir oynatıcı satın almak, elinizdeki tüm arşivi de bilgisayara atmayı gerektirir. Uğraşırsınız zaman harcarsınız, sonuç güzel olur ama elde hazır CD varsa discman almayı düşünmek daha mantıklı olabilir.
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen Dreamer » 28 Nis 2008, 00:44

Ben taşırım mp3 player lara sıcak bakmıyorum Hazar ın dediği gibi mp3 de kayıp var. O yüzden discman almayı düşünüyorum ama hangi dicman? mp3 çalmayan sadece cd çalan olması tercih sebebim ancak hangi marka ve model ?
Dreamer
Yeni Üye

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen IEEE » 28 Nis 2008, 01:02

i-river derim..veya git bir karşılaştır iyi bir kulaklık ile..peki hangi kulaklığı kullanacaksın? istanbulda isen bende bi referans kulaklık var sennheiser hd25 :) daha iyisini dinlemedim şimdiye kadar :)
vur vur inlesin alem krell dinlesin :praising:

cevahirin kıymetini cevherfüruşan olmayan bilmez...
merkep anlar OTTAN,lakin GÜLDEN anlamaz..

Ben gelmedim kavga için benim işim sevgi için
Dostun evi gönüllerdir gönüller yapmaya geldim.
Kullanıcı avatarı
IEEE
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Dreamer » 28 Nis 2008, 17:36

sennheiser cx300 var bende ama referans kulaklığıda test etmek isterim istanbulda oturuyorum:)
Dreamer
Yeni Üye

Önceki

Kaynaklar

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • nad c542 cd player
    gönderen sercii » 18 May 2008, 20:46
    1 Cevaplar
    1487 Gösterim