Konu Hoparlor ve Sound

Hoparlörler » Tweeter(tiz), mid-range(orta sesler), woofer ve subwoofer'lar hakkındaki tüm soru(n)lar

Ynt: Konu Hoparlor ve Sound

Okunmamış iletigönderen onursal » 07 Tem 2013, 14:37

Hamis ağabeyin bir önceki sayfada eklemiş olduğu şu bilgilere dikkatini çekeyim.

hamist yazdı:Hani olurda birileri araştıracak olursa, burada bir not olsun.

Zaman zaman aklımıza gelebilir, ya da sorarız
-2 hoparlor kullansam ne olur?
Adamın biri not düşümüş, kabin şartları ile hoparlor şartları evlendirildiğinde
ne çıkarmış...
:)

Selamlar

Kaynak: http://yu-ra.tripod.com/array.htm

Bu bilgiler önemsiz değildir. Bazı değerleri tespit etmektedir.
Hoparlör temel ölçümleri, 1 metredeki frekans karakteristiği, ve doğrusal olarak, 1Wattlık güç için elde edilen ses seviyesi ile belirtilmektedir. Ayrıca bir hoparlörün max. SPL değeri (verebileceği ses basıncı) o hoparlörün temel güç faktörünü belirtmektedir.
Peki dinleme mesafesi daha artırılırsa. (pratikte hiç kimse 1metre mesafeden dinlemez) O zaman belli oranlarda düşmeler görüleceği aşikardır. En iyi dediğimiz bir bas hoparlörün dinleme mesafesi 1 metre referans seviyesinden 2 metreye çıkartıldığında temel olarak 3 ila 6 db lik bir azalma gösterecektir. Bu değer gerilim logaritmasına göre 1 metrede 30 W olan gücümüzün 2 metrede 5W gibi bir değere düşeceğinin göstergesidir.(Hoparlör karakteri ve frekans özelliği) Kaybımız olan bu değeri kazanabilmemiz için prensipte bir hoparlör ilavesi daha yapmamız gerekecektir. Bu sefer de frekans karakteristiğinden ödün vermemiz gerekecektir. Yani HOT frekanslar dediğimiz 200-500Hz lik frekansların artması demektir.
Haliyle bu da lineeriteyi bozacaktır. Bu lineeriteyi sağlayabilmek için kabin hacmini hesaplanandan 2 kat daha yüksek yapmamız, ya da filtre ile oynayarak o frekansları eliminize etmemiz gerekecektir. Haliyle bu durum güç katsayımızın artması demek olacaktır. Yani hoparlöre uyguladığımız amplifikatörün çıkış geriliminin artırılması.
Söylediklerimin anlaşılabilmesi için anlaşılabilir örnek koymak istiyorum.
İyi bir kulaklıkla bir müzik dinlediğimizi farzedelim. Bu kulaklıkla tüm frekansları doğrusal bir şekilde duymaktayız. Peki kulaklığı kulağımızdan biraz uzaklaştırırsak ne olacaktır. Bazı frekanslarda, özellikle bas seslerde ciddi bir kayıp sözkonusu olacaktır. Kulaklığı daha da uzaklaştırırsak hem ses seviyesinde hem de çoğu frekans bölgesinde ciddi kayıpların görülmesi kaçınılmaz olacaktır. Kulaklığı tamamen çıkartıp ta masa üzerine koyarsak duyabildiğimiz sesler çok tatlı tiz sesler olacaktır.
Abi baslar nereye gitti :mrgreen:

İşte hoparlörler de böyle birşeydir. Aslında kulaklık içerisinde bulunan aygıt ta bir çeşit hoparlördür. Ama referans değerleri kulağa 1cm civarı mesafede çalışıp ölçülen bir hoparlördür.
Ama diğer hoparlörlerdeki alçak frekans kayıpları öyle fazladır ki (zaten hoparlörler belli frekans bölgelerine zor ulaşmaktadır) bu mesafedeki kayıpların tolere edilebilmesi sizin söylemiş olduğunuz gibi ucuz yöntemlerle pek olası değildir.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İl: ankara
Meslek: broadcasting

Okunmamış iletigönderen rasimcubuk » 07 Tem 2013, 15:41

Bahsi geçen Gelenec stüdyo monitörü müzik dinlemek için kullanılırsa büyük hayal kırıklığı olacaktır muhtemelen.
rasimcubuk
DIY Audio Takipçisi

İl: çanakkale
Meslek: eğitimci

Okunmamış iletigönderen onursal » 07 Tem 2013, 16:15

rasimcubuk yazdı:Bahsi geçen Gelenec stüdyo monitörü müzik dinlemek için kullanılırsa büyük hayal kırıklığı olacaktır muhtemelen.

Neden ki. Müzik dinlersek bu sistem darılır mı? :D
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Ersoy » 07 Tem 2013, 18:29

Aslında tam olarak alan kriterlerinden dolayı, evet bu ve benzeri monitor hoparlör olarak tasarlanmış ürünleri evinize götürüp müzik keyfi yapmaya kalkarsanız hayalkırıklığı yaşarsınız.

Bu hoparlörler küçük hacimli odalarda, bir iki metre mesafeden sesleri doğru duyabilmek için üretilirler. Ki masa başındaki adam doğru ayarları yapabilsin diye. Siz bunları 30-40 metrekare bir salona koyupta, 5 metre mesafeden dinlemeye kalkarsanız malesef üzüleceksiniz.

Ayrıca işim gereği çok çeşitli ve çok sayıda hi-end katagorisi hoparlör ve sistem, kurdum, denedim, dinledim. Hepimizin merakı ve tutkusu olan bu ses ve müzik işlerine bizim kadar meraklı olupta, aynı zamanda bu zevklerin bolca para ayırabilen insanların, hiç birinin evlerinde, kayıt ve montaj işleri için tasarlanmış monitor hoparlörlerden görmedim. Şayet bu monitor hoparlörler müzik dinlemek için iyi bir seçim ise, yazık onlara, boşuna binlerce dolarlar harcayıp koca hoparlörleri salonlarına koyuyorlar. Nasılda düşünememiş bu koca hi-end camiası bu fikri. Al bir monitor hoparlörü bitsin bu iş.

Yani demek istediğim, adam hi-end mağazasına gelince ilk olarak sorulur MÜZİK DİNLEYECEĞİNİZ ODA KAÇ METREKARE ? , ikinci soru genelde ne tür müzik dinlersiniz ? , üç , ayırmayı düşündüğünüz bütçe ne kadar ? Bu soruların cevabına göre en iyi sonuç bulunmaya çalışılır. O halde banyo yada mutfak kadar küçük bir odada müzik dinliyorsanız, evet bu hoparlörlerdende seçebilirsiniz.
Kainat, düşünceleri değil, hareketleri alkışlar.
Ersoy
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen onursal » 07 Tem 2013, 18:43

Ersoy yazdı:Aslında tam olarak alan kriterlerinden dolayı, evet bu ve benzeri monitor hoparlör olarak tasarlanmış ürünleri evinize götürüp müzik keyfi yapmaya kalkarsanız hayalkırıklığı yaşarsınız.

Bu hoparlörler küçük hacimli odalarda, bir iki metre mesafeden sesleri doğru duyabilmek için üretilirler. Ki masa başındaki adam doğru ayarları yapabilsin diye. Siz bunları 30-40 metrekare bir salona koyupta, 5 metre mesafeden dinlemeye kalkarsanız malesef üzüleceksiniz.

Ayrıca işim gereği çok çeşitli ve çok sayıda hi-end katagorisi hoparlör ve sistem, kurdum, denedim, dinledim. Hepimizin merakı ve tutkusu olan bu ses ve müzik işlerine bizim kadar meraklı olupta, aynı zamanda bu zevklerin bolca para ayırabilen insanların, hiç birinin evlerinde, kayıt ve montaj işleri için tasarlanmış monitor hoparlörlerden görmedim. Şayet bu monitor hoparlörler müzik dinlemek için iyi bir seçim ise, yazık onlara, boşuna binlerce dolarlar harcayıp koca hoparlörleri salonlarına koyuyorlar. Nasılda düşünememiş bu koca hi-end camiası bu fikri. Al bir monitor hoparlörü bitsin bu iş.

Yani demek istediğim, adam hi-end mağazasına gelince ilk olarak sorulur MÜZİK DİNLEYECEĞİNİZ ODA KAÇ METREKARE ? , ikinci soru genelde ne tür müzik dinlersiniz ? , üç , ayırmayı düşündüğünüz bütçe ne kadar ? Bu soruların cevabına göre en iyi sonuç bulunmaya çalışılır. O halde banyo yada mutfak kadar küçük bir odada müzik dinliyorsanız, evet bu hoparlörlerdende seçebilirsiniz.

Hi-End sistem bir hoparlör= 5000TL
Profesyonel amaçlı bir monitör =35000TL
Hangi müzik dinleyicisi bu kadar parayı verip bu sistemi evine alabilir. Amaç para kazanılan bir ticarethane ise neden böyle pahalı sistemler kullanılmaktadır. Koy bir Hi-End sistem olsun bitsin :D
Resim
Resimde serbest alan frekans responsu diye bir değer bulunmaktadır. Acaba ne demek istiyor?
Genelec 1038B, balanslı analog girişleri olan, üç amfili, aktif crossover'lı, üç yollu bir dinleme sistemidir. Orta büyüklükteki kontrol odaları için tasarlanmış olan 1038B sistemi, proje stüdyoları, genel amaçlı yayın ve televizyon stüdyolarında ve post-prodüksiyon amaçlı kullanılmaya elverişlidir. Geniş bandwidth ve yüksek volume gereken durumlarda, CD Mastering uygulamaları için de idealdir. Hem sehpa üzerinde hem de duvara monte edilerek kullanılabilmektedir.

Bahsi geçen bu orta büyüklük kavramı acaba nedir. Kaç metre karedir? Evimizdeki en büyük salon kaç m2 dir.

Elbette ki hiç bir müzik dinleyicisi bu kadar para verip evine böyle bir sistem almaz. Ama benim gibi bazı kaçık insanların olduğu da bir gerçektir :mrgreen:
Lütfen fiyatlara bir göz atalım. İnternetten aldım abi ben masumum :twisted:
Resim
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Ersoy » 07 Tem 2013, 19:00

Amacım yapıcı olmak, bir örnekle konuyu genişleterek daha anlaşılır kılmak. Kullanım amacıyla ilgili bir fikir açmaya çalıştım. Maalesef.

Fakat anlaşılmak pek zor, anladım.

Sanırım bahsini ettiğim hi-end katagori hoparlör fiyatları hakkında bilginiz pek yok. 220 bin euro ya, bir çift hoparlör satıldı. Siz tl ye çevirebilirsiniz.
Kainat, düşünceleri değil, hareketleri alkışlar.
Ersoy
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen hamist » 07 Tem 2013, 19:02

Benim hi end konusundan anladığım, bu kavramın henüz tek bir standartı olmadığı.
Ve hi end olarak üretilen cihazları almakla hi end sahibi olunmadığı.
Müzik dinleyeceğiniz alanın özelliklerine kadar hi end olsa da,
farklı dinleyicilerin farklı hi end anlayışları, yukarıda sözünü ettiğim gibi
tek bir standart altına toplanamasını engelliyor,
ki sözü edilen dinleyiciler audiofil olarak aranan kimseler.
Tüketimleri ile ünlü ülkelerin tarihlerini üreten ülkeler yazar.
hamist
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul
Meslek: endüstriel elektronik

Okunmamış iletigönderen onursal » 07 Tem 2013, 19:16

Ersoy yazdı:Amacım yapıcı olmak, bir örnekle konuyu genişleterek daha anlaşılır kılmak. Kullanım amacıyla ilgili bir fikir açmaya çalıştım. Maalesef.

Fakat anlaşılmak pek zor, anladım.

Sanırım bahsini ettiğim hi-end katagori hoparlör fiyatları hakkında bilginiz pek yok. 220 bin euro ya, bir çift hoparlör satıldı. Siz tl ye çevirebilirsiniz.

Aslında ben de size destek olmaya çalışmıştım.
Hi-End sistemler ile az da olsa bilgim bulunmaktadır. Bu yüzden VERDIER için yapılmış özel preamplifikatörleri örnek göstermiştim.
Daha bunun gibi birçok pahalı örnek sunabilirim.
Ama anlattıklarımız profesyonel sistemlerin farkıdır. Hatta profesyonel sistemler de belli katagorilerde işlenmektedir.
Ama anlatılmak istenen esas tema şudur.
Bir profesyonel sistem belli amaçlar için üretilmiştir ve belli değerleri vardır. Bu değerleri anlayabilen, isteyen bir vatandaş eğer parası da varsa evine temin edebilir. Ya da senin bahsetmiş olduğun gibi yüzbinlerce dolarlık sistemleri de tercih edebilir.
Önemli olan teknik verilerin değerlendirilmesi ve takdir edilebilmesidir.
NOT: Çalıştığım yıllarda örnekteki GENELEC gibi bir hoparlörün farklı bir versiyonunu test etmiştim. Açık alan hoparlörü olarak tasarlanmış bu hoparlörün özellikleri hatırladığım kadarı ile şöyle idi.
1 metredeki ses seviyesi 100W için takribi 125dbA 100metre uzakta dinlenildiğinde ve test edildiğinde sadece 3 db lik bir kayıp ile sunmaktaydı.
Bu değerlerin elbette bir açık hava konseri için ne kadar gerekli olduğunu takdir edersiniz. Tabii ki bir konserde tek bir hoparlör yeterli olmazdı. Testini yapmış olduğum hoparlörlerden 10 larcası bulunmaktaydı.
Eh bir hoparlörün fiyatını da sizler takdir edersiniz artık.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen rasimcubuk » 07 Tem 2013, 19:43

Aslında asıl mesele mesafeden çok bu monitörler aktif olarak çalışır yani amfi ihtiyaçları yoktur. Tasarımların da birinci öncelik sesleri doğru frekanslarda ve db de en ham şekilde verebilmektir verdikleri seslerde renksiz ve kuru olur.

Yani şöyle söyleyeyim her şeyi ayrı ayrı duyarsınız ama toplamda bir müzik bütünü yoktur, duyamazsınız. :)

Zamanın da bu hatayı yapıp ciddi anlamda zarar etmiş biri olarak bunu belirtmek istemiştim.
rasimcubuk
DIY Audio Takipçisi

İl: çanakkale
Meslek: eğitimci

Okunmamış iletigönderen hamist » 07 Tem 2013, 21:18

rasimcubuk yazdı:Aslında asıl mesele mesafeden çok bu monitörler aktif olarak çalışır yani amfi ihtiyaçları yoktur. Tasarımların da birinci öncelik sesleri doğru frekanslarda ve db de en ham şekilde verebilmektir verdikleri seslerde renksiz ve kuru olur.

Yani şöyle söyleyeyim her şeyi ayrı ayrı duyarsınız ama toplamda bir müzik bütünü yoktur, duyamazsınız. :)

Zamanın da bu hatayı yapıp ciddi anlamda zarar etmiş biri olarak bunu belirtmek istemiştim.

En renkli ses için, önce iyi bir lambalı SE , sonra renkli hoparlor.
Ampl. renkli değilse, ki class b lerin neredeyse tamamı gibi,
renkli hoparlor de siyah beyaz ses verecektir.
:)

Selamlar...
Tüketimleri ile ünlü ülkelerin tarihlerini üreten ülkeler yazar.
hamist
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul
Meslek: endüstriel elektronik

ÖncekiSonraki

Hoparlörler

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • Hoparlör Konumlandırma
    Eklenti(ler) gönderen pixelart » 04 Ekm 2008, 19:19