KENDI HOPARLORUNU KENDIN YAP

Hoparlörler » Tweeter(tiz), mid-range(orta sesler), woofer ve subwoofer'lar hakkındaki tüm soru(n)lar

KENDI HOPARLORUNU KENDIN YAP

Okunmamış iletigönderen Ersoy » 11 Mar 2007, 11:51

Burada olmazsa olmaz hoparlorlerden bahsedelim. Bilgilerimizi paylasalim. Neden olmasin belki koop proje bile yapilabilir.

Uzun zamandir hoparlor kabini yapiyorum. Hobi olarak tabi. Fakat yillar gectikce kulagim gelisti, dinledigim muzikler degisti, hobilerime dahacok para harcamaya basladim. Bunlarin sonucu olarak daha iyi kabinler yapmaya basladim. Uzman degilim ama yolun basindada sayilmam.

En zor hobilerden biridir. Cok hazla degiskenin oldugu icin sonuclar kesin olmaz. Malzeme turu, odanizin boyutlar, yarde hali olup olmamasi, kablolama, hoparlorleri konumlandirma vs gibi birsuru degiskenden etkilenen bir konu bu.

Mesela herkez ayni duymaz. Birkisiyi tizler rahatsiz ederken baska birisine cok iyi gelebilir. Bu normalbir durum. cunku parmak izi gibi insankulaginin ic yapisida har insanda farklidir. Yani hic kimse birbiri ile ayni duymaz. Daha dogrusu frekanslari algilama ve hissetme herkezde farklidir.

Bunun gibi bazi kriterleri burada paylasalim ve yazisalim istedim. Ister hazir hoparlor kabini alin ister kendiniz yapin ama mutlaka bazi kriterleri iyi belirleyip ona gore yola cikin.
Ersoy
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Ersoy » 11 Mar 2007, 13:05

Ersoy
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen berat23 » 11 Mar 2007, 19:18

dediğin gibi.bu işin en zor kısmı hoparlör yapımı.ama güzel olur yapalım derim.ben zoru severim
berat23
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen drhardware » 12 Mar 2007, 18:15

Aynen.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

İl: Ankara

Okunmamış iletigönderen Ersoy » 12 Mar 2007, 23:36

DR.

Senin verdigin link teki hoparlorler yani mivoc SB180 . Daha once SB 120 center SB 160 ve SB 180 olarak sinema takimi yapmistim. Bir arkadasim bana geldiginde cok begenmisti. Sonra arkadasim evlendi bende ona evlilik hediyesi olarak butun takimi hediye ettim. Sonra kendime bircift daha SB 180 yaptim. Sana resmini yolladigim onlar iste. Hepsi mivoc marka. Evde biryerlerde birtanede mivoc ASW 25 xm subwoofer var. Ona daha hic baslayamadim.

Neyse sen almayi dusunursen cok uygun bir fiyata sana veririm. Ama daha once dedigim gibi tizlerden memnun kalmamistim. Degistirmek lazim.
Ersoy
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Ersoy » 13 Mar 2007, 00:03

Berat.

Senin kafandan gecen yada ihtiyacin olan nasil tip bir hoparlor kabini.

Cunku hemen icine dalmadan once tespt edilmesi gereken onemli basliklar var.

Cogunlukla ne tur muzik dinlersin?
Muzuk dinledigin yer kac metrekare?
Tavan yuksekligi nasil? Yerler halimi parkemi?

Bunlara gore bir degerlendirme yapip bir sinif belirlemek lazim ve bir butce olusturup baslamak lazim.
Sunu unutmamak lazim hoparlor kabini yapmak aceleye gelmiyor uzun zaman aliyor. Cunku cok detay var. Gercekten sabirli olmak lazim. Ama sunu soyluyeyim hersey bitipte amfiye baglayip soyle birfincan kahveyle karsindaki koltuga kurulunca muthis oluyor dogrusu.
Ersoy
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen berat23 » 13 Mar 2007, 16:16

benim ses sistemimde hoparlörlden ziyade kulaklığa önem vermemin nedeni aslında bu olay.

şimdi benim evdeki odam 9m2 yükseklik 2.80m.yerler parke üzerine halı.allta üstte komşular var.yani 100w biraz fazla olur.salona koyabilirm .orası 25m2.diğre koşullar aynı.amam koridora v oturma odasına direk bağlı.yani kapısı yok.buda demekki müziği açtığımda tüm ev dinleyecek.şimdi ben okuldan gelip 1 saat keyif yapayım dediğim zman babam gelicek şu bu vs. vs.o yüzden ben kulaklık sistemlerine geçmeye karar verdim.kaliteli bi kaynak+kendi yapacağım amfi+sennheiser hd580 veya hd555.şimdiki planım bu.yurtdışında bu sistemler çok popüler.mesela bayadır headfide takılıyorum adamlar kulaklık dediğimiz aletlerle neler yapıyolar.bizde adama kulaklık dediğinde bi tuhaf bakıyolar.kimse bişeyeye benzetemiyo.

dinlediğim müzüklerin belli bi türü yok.metal v klasik müzik haricindeki tüm tarzları dinlerim .öyle deli gibi bas fanatiği basshead değilim .yani benim için önemli olan hi-fi.
berat23
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen Ersoy » 13 Mar 2007, 23:34

Bencede iyi dusunmussun. Eger koridor aciksa butun ev halki berabarce muzuk dinler. Kulaklik hakkinda soylediklerinede katiliyorum. Iyi bir kulaklik sistemi gayet keyifli muzik tadi birakir insanda. Sectigin markada bence cok iyi. Bende birkactane sennheiser denemistim. Suan philips in en pahali modeli var ama ne yalan soyliyeyim sennheiser den duydugum sesten uzak. Yani sen en iyisine karar vermissin zaten.

Yinede sunu unutma kulaklik haporlorun tadini vermez. Kulakliktan tekyonlu ses duyarsin yani ses yuzeyini tek tarafli calisir. Hoparlorden cikan ses, ses yuzeyinin iki tarafindan cikan sestir. Gercek bir davuldan cikan ses gibi.

Belki senin kucuk odaya bir bookshelf ( kucuk boy ) hoparlor yakisabilir.
Ersoy
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen berat23 » 14 Mar 2007, 15:13

aslında bende onu düşünmedim değil.ufak bookshelf tarzı bi hop. iyi olur.o zaman amfiyi daha güçsüz yapmam gerekecek.2*100w baya güçlü gelir.
berat23
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen anadolman » 26 Haz 2007, 15:37

Merhaba herkese ben aranıza yeni katıldım.üye olmadanda projelerinizi takip ediyordum hobilerimden biride kendin yap audio sistemler.

size tasarımını yaptığım hoparlörün 3d resimlerini yolluyorum.yanlız bu hoparlör sadece dış tasarımı yapıldı yani iç haçimleri ve diğer hesaplar yapılmadı bu konuda sizden yardım istiyorum özeelikle bass reflex borusu hakkında detaylı bilgi almak isterim.ben bu hoparlörü aktif cros overla kullanmlak istioyrum zaten bas alt bas üzt bas olarak ikiye ve orta sesleride alt orta ve üst orta die ayırmak istedim.ama şuan sizin tecrübe ve bilgilerinize ihtiyacım var.tasarımı yaparken bir cok haigh end ve hi-fi sitemlerden esinlendim onların değişik geometrilerinden özellkle..
anadolman
Yeni Üye

Sonraki

Hoparlörler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Bing [Bot], Google [Bot] ve 0 misafir