KENDI HOPARLORUNU KENDIN YAP

Hoparlörler » Tweeter(tiz), mid-range(orta sesler), woofer ve subwoofer'lar hakkındaki tüm soru(n)lar

Okunmamış iletigönderen drhardware » 03 Tem 2007, 10:01

Sevgili Berat,

Ankara'da Tannoy dinleyebileceğin bir yer yok maalesef. Ancak İstanbul Doğubank'ta dinleyebilirsin. Ama Anadolman'ın verdiği linkteki fiyatlar gayet makul. Ayrıca aynı yerde Tannoy Mercury MXR de var. O daha iyi bir hoparlör.
Biraz daha paranıza kıyarsanız, Magnat Motion 220 var, daha yüksek güce ve daha iyi bas perfpormansına sahip.. Tabii bunların hepsi giriş seviyesi hoparlör ama garanti ederim ki seslerinden memnun kalırsınız. Uzun süre MX1 dinledim ve hiç rahatsızlık duymadım.

Sevgili Anadolman,

O verdiğin linkte zaten Magnat Motin 1000 felan hepsi var ila maşallah! Ama floor standing modellerinde pek Magnat tavsiye etmem. Daha doğrusu giriş seviyesi dışında Magnat tavsiye etmem. O paraya çok rahatlıkla Wharfedale ve benzeri giriş üstü orta kalite hoparlörler alabilirsin.

2 x 25W ampli işine gelince, Bence LM1876 bu iş için biçilmiş kaftan. Ancak ne yazık ki Ankara'da orijinal bir LM1876 bulma şansın çok düşük. Şöyle küçük bir hesap yaparsak;

100W 2 x 18v trafo, yaklaşık 30YTL (sardıracaksın)
Kaliteli Köprü 3YTL
2 Adet 10,000uF kaliteli Kondans 15YTL
Baskı devre (güç kaynağı ve ampli) 8YTL
LM1876 5YTL
Soğutucu 5YTL
Pasif mlz 5YTL
İyi potansiyometre 5YTL
Kutu 10YTL
Giriş çıkış portları (jak vs.) 5YTL
Desek 88YTL ediyor. Anlıycaan azami 100YTL ye bitirirsin. Ama dediğim gibi orijinal LM1876 bulman çok zor.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

İl: Ankara

Okunmamış iletigönderen berat23 » 03 Tem 2007, 10:30

maliyeti senin kullandığın malzemeye göre değişir.aktif filtre istiyosun o zaman opamp ister ki bunların kalitesi sesi çok etkiler.iyi opamplar çıkış entegrelerinden çok daha pahalıdır.kabaca düşünürsek 120-130ytl civarı olabilşir.

alınacak yeri biliyorumda(dikmen ticaret) ankarada dinleme şansım varmı diye sordum.kafamda bikaç model daha var tam karşılaştırma dinleyerek olur diye.zaten önümüzdeki hafta istanbula gitme ihtimalim var
berat23
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen drhardware » 03 Tem 2007, 10:57

Yok Ankara'da dinleyebileceğin bir yer YOK ne yazık ki. Ben de son hoparlörümü alırken epey tırmaladım ama bi yer bulamadım. Demir Home Cinema var Ankamall'da ama B&W ve Kef var sadece, onlar da epey pahalı. Bi ara dh de biri Klipsch bayisinden bahstemişti ama gidip dinleme şansım olmadı. Ayrıca Klipsch lerin tiz baskın bir karaktere sahip olduğunu duydum. Zaten horn tweeter in doğal soınucu bu. Diğer yandan zaten bgütçe olarak 1000YTL nin üzerine çıkma taraftarı olmadığım (kendi açımdan) için pahalı şeyleri dinleyip moralimi bozmak da istemedim.
Başka bir husus Bursa'da CD Bank diye bi yer var. Sanırım orada da epey bir audio malzeme stoğu var ve fiyatları uygun. Oraya da sor bence.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen berat23 » 03 Tem 2007, 11:50

bursa işi iyi oldu.cuma akşamı yola çıkıyorum zaten bursaya.orda detaylı incelememi yapar forumda yazarım.

not:mesajımda zamandan dolayı problem olmuş aynı şeyi sürekli söyler gibi olmuşum:)
berat23
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen berat23 » 22 Tem 2007, 20:44

drhardware hocam şimdi tannoy mxr için iyidir demişsin hiç tecrüben oldumu kendileri ile.ses rengi olarak mx1 ile kıyaslarsak ne dersin.bana bass eksikliği var gibi geldi.birde crossover olarak nasıl bişey yapmışlar.ben rahat durmam şimdi onda elk. kond. falan vardır.bişey alırsam mutlaka modlama ihtiyacı hissediyorum
Resim
berat23
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen drhardware » 23 Tem 2007, 10:15

Dostum MXR iyi derken, yanlış anlamayın, fiyatına göre iyidir demek istedim. MX1 im vardı zamanında, uzun süre dinledim ama baslarda bir eksiklik hissetmedim. MXR yi sadece doğubankta dinledim. Ses rengi olarak felan MX1 e çok yakın geldi bana. Ayrıca malzemesi daha kaliteli MX1 e göre. Ama sonuçta low-end ürün. Fiyatına göre çok iyi diyebilirim. Bas için de çok açıkça bişey diyemem. Ama bazı devrelerle kompanse edebilirsin bunu.
MX1 in içine baktım. Filtresi hiend değildi. Sıradan malzemelerden yapılmıştı. Ama dediğim gibi fiyatına göre sesi iyidir.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Reklamlar

Önceki

Hoparlörler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Bing [Bot], Google [Bot] ve 0 misafir