SMPS ler seri bağlanırmı

Güç Kaynakları » Ses devrelerinde kullanılan komponentler kadar, güç kaynağının kalitesi de önemlidir. Güç kaynakları hakkındaki soru(n)lar

SMPS ler seri bağlanırmı

Okunmamış iletigönderen djmalan » 21 Ağu 2009, 16:28

Daha yüksek voltaj ihtiyacını gidermek için birkaç tane smps yi seri bağlamanın bir sakıncası varmıdır,çıkıştan geri besleme aldıkları için biraz kuşku duyuyorum o yüzden sordum.Ayrıca Kademeli voltaj ile çalışan (step driver) anfi ilede çalışabilirmi üst kademelerin gücü biraz daha az olacak çünkü.
Kullanıcı avatarı
djmalan
DIY Audio Fanatiği

İl: ANKARA

Cevap: SMPS ler seri bağlanırmı

Okunmamış iletigönderen isa_olcer » 21 Ağu 2009, 20:31

pil gibi +- düzgün taktıkdansonra rahatlıkla kullana bilirsin. geri beslemeye gelince her smps kendi şasesi ile + çıkışı arasındaki voltajı geri besleme olarak algılar. ben daha önce laptopların smps adaptörlerini seri ve pararlel bağlayarak kullanmıştım.
isa_olcer
Yeni Üye

İl: Çorum
Meslek: Elektronik

Okunmamış iletigönderen Kurtis » 22 Ağu 2009, 12:50

SMPS'ten kastın eğer switching mode DC/DC dönüştürücüler(araba amfilerindeki DC/DC step-up dönüştürücüler gibi) ise seri bağlamak mümkün, paralel bağlamak topolojiye bağlı olarak mümkün olabilir.
Anladığım kadarıyla daha yüksek besleme gerilimi elde etmek için birden fazla DC/DC dönüştürücü kullanmayı planlıyorsun. Bu mümkün olabilir ancak devreye bağlı olarak elde edilebilecek en yüksek çıkış gerilimi ve akımı sınırlı olabilir. Eğer elinde iki tane 12Vdc->24Vdc dönüştürücü varsa, bunları seri bağlayarak 48Vdc elde edilebilir, eğer dönüştürücü 48Vdc çıkışa kadar çalışabiliyorsa. Böyle bir durumda dönüştürücüdeki anahtar elemanının(MOSFET(ler)) da güç sınırı devreye giriyor. 24Vdc 2A çıkış alınabilirken 48Vdc 1A çıkış alınabilir bunu da unutmamak lazım. Benzer kısıt devredeki bobin ve schottky diyot için de geçerli olabilir.
Step driver eğer Class G anlamına geliyorsa bu tür uygulamalarda yüksek genlikli işaretler için amfi beslemesini kendisi yükselttiği için(bir kapasite yardımıyla gerilimi çoklayarak ya da bir charge pump kullanarak) supply tarafında herhangi bir değişiklik gerektirmez. Lineer ya da switching besleme olması fark etmez.
isa_olcer,
Laptop smps adaptörü dediğin dışarıdaki adaptör heralde. Nasıl olur da onlar seri bağlanabilir? Adaptörün girişi AC, çıkış DC. DC çıkış nasıl AC girişe bağlanır?
Kurtis
Yeni Üye

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen e_cag » 22 Ağu 2009, 14:45

Herhalde birkaç adaptörün çıkışlarının birbirine +/-/+/- şeklinde bağlanmasını kastediyor. Mümkün müdür, adaptörçıkışları birbirine karşı çalışır mı bilmiyorum gerçi. Pratik deneme sonucu olmalı. Uzun süre yüksekçe akım çekilirse ne olur, ben de merak ediyorum.
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul
Meslek: Kimyager

Okunmamış iletigönderen isa_olcer » 22 Ağu 2009, 14:51

resimdeki gibi seri bağladım. aynı pil gibi daha fazla bağlayarak voltaj daha çok artırılabilir. bende 4-5 tane eski vardı onları kullandım.

Resim
isa_olcer
Yeni Üye

İl: Çorum
Meslek: Elektronik

Okunmamış iletigönderen djmalan » 22 Ağu 2009, 17:26

ac/dc dönüştürücünün çıkışlarını seri bağlamak anlamında demek istedim.Bahsettiğim anfi ler G sınıfı değil.Qsc nin sitesinde şeması var H sınıfı da diyorlar aslında bildiğimiz AB sınıfı ama sinyal seviyesi belirli eşik değerlerini aştıkça anfinin sadece çıkış katı besleme voltajlarını kademeli adaptör gibi artırıyor ,amaç transistörleri kullanılmadığı küçük zaman dilimlerinde gereğinden daha fazla voltaj ile çalıştırmayıp hem daha az ısınmasını sağlamak hem de daha fazla akım çekebilmek .Amacım daha iyi teknik bilgisi olan birinden veya yüksek akım ile denemiş birinden bilgi alabilmek .Dediğim gibi korkum yüksek akım ile çalışırken geri besleme devresinin birbirinden etkilenme olasalığı.Ayrıca piyasada satılan hazır smps ler ile anfi çalıştırılırmı,geçen 50w lık spot lambalar için olan elektronik trafoyu inceledim çok sallama bir yapısı var ,sabit akım çekiyo diye geri beslemesiz kullanıldığını gördüm ,ne kontrol devresi ne de başka birşey.Ayrıca hazır smps lerin Ses e olumsuz etkisi olurmu ,deneyen varmı?Birşey daha soracağım;Bilgisayar atx power supply trafosunun sekonderini değiştirip te verim alan arkadaş varmı?
Kullanıcı avatarı
djmalan
DIY Audio Fanatiği

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen the_cantan » 22 Ağu 2009, 18:01

seslendirme ile HI-FI bir değil ki abi.
lambalı ampli kullanıp beslemesi SS diode ile yapılmış; vakumlu diode göre farkını anlamalı iken insan.
analog basleme ile SMPS besleme arasında elbette fark var.çok rahat en başta detay, gürültü. bir analog sinyal de iki nokta arasında ki değer sonsuz.kaldı ki analog besleme ve analog plak. dijital CD ve 0-1 datum SMPS besleme. Class-H veya genel olarak PWM mantığında çalışan çıkış katında anahtarlama gürültüsü, detay eksikliği diğer yandan transistorlerin min. ve max. çalışma değerlerinde ısı harcamasının düşüklüğü, ağırlıkların hafiflemesi gibi cazipler. cazip tarafı seslendirme sistemleri için yüksek güçlü ampliler ve kolonlar mevcut. onlar için sistemin problemsiz yanmadan zart zurt olmadan kullanılması.önemli nokta bu. ses kalitesine önem verenin derdi ise başka...
seslendirme piyasasında hala Crown, Digam gibi PWM mantığında çalışan amplilere karşı önyargı var. bilemiyorum yani.
AB sınıfı ile ClasH topoloji tamamıyle farklı yapı diye biliyorum. sinyal girişi ve beslemeden itibaren bir benzerlik göremedim çünkü. :D
hazır SMPS ile oto amplisi mi yoksa hangi ampliyi çalıştıracağız? ampli kitleri mi var? 50W smps çinya, OEM malı ise tabi ki sallama olur. Bol bol LOW esr kon. kullanılan SMPS beslmelerde; 18V veren bir ne olduğunu çözemediğim smps modüller de beryl ve dengi kon. kullanılıyordu. :D
Kullanıcı avatarı
the_cantan
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen semenderca » 29 Ağu 2009, 00:11

kesınlıkle normal trafo gibi seri baglanmaz bosuna heveslenmeyın kısa devreye giriyor ..
semenderca
Yeni Üye

İl: bolu
Meslek: pc

Okunmamış iletigönderen djmalan » 29 Ağu 2009, 01:32

Peki paralel bağlantıda sorun olurmu?Bu arada oto anfisi falan değil normal anfi direkt 220V için .
Kullanıcı avatarı
djmalan
DIY Audio Fanatiği

Ynt: SMPS ler seri bağlanırmı

Okunmamış iletigönderen mustafatinc » 10 Tem 2010, 03:50

Arkadaşlar sorum biraz garip gelebilir ama...Benim bir ses stüdyom var, bulunduğum binanın genel bir UPS hattı var sistemi oraya bağladım fakat mikrofon amfilerimden biri yandı, sanırım düzensiz akımdan dolayı ama UPS in içinde zaten filtreleme olmazmı? neyse 3 KVA lık başka bir ups buldum ama onunda aküleri bitti bitecek, bu 3 KVA lık UPS i binanın UPS şebekesine bağlasam UPS leri seri bağladığım için bir sorun çıkarmı? aydınlatırsanız sevinirim?
mustafatinc
Yeni Üye

İl: istanbul
Meslek: Ses mühendisi - Besteci

Sonraki

Güç Kaynakları

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • 220 Smps
    Eklenti(ler) gönderen birgitay » 25 Kas 2012, 23:01