STK 4048

Entegreli Güç Yükselteçleri » Küçük ama çok etkili. Entegreli(tümdevreli) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Okunmamış iletigönderen KicK_DruM » 13 Şub 2008, 12:37

yeniyim derken evet sitede yeniyim:) ama çocukluğumdan beri elektronikle ilgilenirim, tabi haşa sizin ender bilginizle kıyaslayamam. sadece stk konusunda aklıma takılanları sordum, sağolun yanıtınız için. LM3886 ve TDA serileri ile daha önce devreler yaptım ve iyi sonuçlar aldım. STK larıda bir elden geçirmek istiyordum, olmadı bir deneme yaparım gerisi meçhul:) teşekkürler tekrar
"İki çeşit müzik vardır : İyi ve kötü. Ben iyisini dinlerim."
Louis Armstrong
Kullanıcı avatarı
KicK_DruM
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen e154 » 13 Şub 2008, 13:51

STK 4152 II nin X serisi varmı. Nerde bulabiliriz. nMaliyeti ne olur?
e154
DIY Audio Gurusu

İl: Ankara
Meslek: Elektrik Teknikeri

Okunmamış iletigönderen drhardware » 13 Şub 2008, 13:59

KicK_DruM yazdı:yeniyim derken evet sitede yeniyim:) ama çocukluğumdan beri elektronikle ilgilenirim, tabi haşa sizin ender bilginizle kıyaslayamam. sadece stk konusunda aklıma takılanları sordum, sağolun yanıtınız için. LM3886 ve TDA serileri ile daha önce devreler yaptım ve iyi sonuçlar aldım. STK larıda bir elden geçirmek istiyordum, olmadı bir deneme yaparım gerisi meçhul:) teşekkürler tekrar

O zaman hocam, en az V serisi olmak kaydıyla 4048V denemeni tavsiye ederim. Epey güçlüdür. Çıkışına da upc1237 li bi koruma devresi eklemen lazım. Ama dediğim gibi muhakkak Sanyo marka..

Sanırım entegre başına 35-40$ civarındadır... Besleme olarak da en az stereo için 700-750VA trafo ve rail başına 30,000uF rezerv kondansı..

Bu arada yaptığım araştırmalarda Sanyo'nun artık üretim yapmadığını öğrendim. Kore menşeli (yukarıda bahsettiğim firma) PMC firması yedek parça olarak üretim yapıyor. Ancak benim deneyimlerimde sonuçların pek parlak olmadığını söylemeliyim.
http://www.ampslab.com/trans_stk4048xi.htm
Şu linkte PMC marka XI serisi entegre gayet uygun fiyatla satılıyor. Tavsiye etmesem de II den iyidir.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen KicK_DruM » 13 Şub 2008, 19:41

SEvgili doktor, sanki burada bir ayrıntı oluşuyor? yada ben algılayamadım:) PMC firmasının ürettiği XI serisi, Orjinal SANYO II den mi iyidir, yoksa yan sanayii II denmi? yada ikisindendemi :) kusura bakma bugün uykusuzum :)
Louis Armstrong
Kullanıcı avatarı
KicK_DruM
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen drhardware » 14 Şub 2008, 12:06

Neyse ki ben uyudum :)
Sanırım Sanyo'dan iyidir. Ben bu PMC lerin II ve V modellerini dinledim XI dinlemedim. Fakat anladığım kadarıyla bu XI model Sanyo tarafından asla üretilmemiş.. 17$ da 150W lık bir modül için oldukça makul bir rakam. Bence denemekte yarar var..
Evet ısrarlıyım ki PMC (Kore) STK lar asla orijinalinin kalitesini vermiyor. Ama XI nın speklerini incelersen ne demek istediğimi anlarsın. İyi bir ürün gibi görünüyor..
Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen KicK_DruM » 14 Şub 2008, 13:18

sağol doktor :)
Louis Armstrong
Kullanıcı avatarı
KicK_DruM
Yeni Üye

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen rotring » 17 Şub 2008, 23:28

Eğer İstanbul'da isen Karakör'de birçok STK bulabilirsin. 4048II'de vardı sanırım ancak X ve XI serisini bulabilmen çok zor. Yurtdışından getirtebiliyorsun ancak maliyeti yükseliyor. Eğer kesin STK kullanayım dersen bir tane al ancak başka tipler işini görüyorsa onları kullan.

Orjinal bulmak zor. Beslemesi, soğutması, yanlış bir bağlamada hemen bozulur. STK uğraştırıyor ama ne yalan söyliyim iyide ses veriyor :)
rotring
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen KicK_DruM » 19 Şub 2008, 00:01

rotring yazdı:Eğer İstanbul'da isen Karakör'de birçok STK bulabilirsin. 4048II'de vardı sanırım ancak X ve XI serisini bulabilmen çok zor. Yurtdışından getirtebiliyorsun ancak maliyeti yükseliyor. Eğer kesin STK kullanayım dersen bir tane al ancak başka tipler işini görüyorsa onları kullan.

Orjinal bulmak zor. Beslemesi, soğutması, yanlış bir bağlamada hemen bozulur. STK uğraştırıyor ama ne yalan söyliyim iyide ses veriyor :)

çok kaliteli kabinlerle deneme şansım olmadı ama nedense sitedeki herkes lm serisinin stk dan daha iyi ses verdiğini söylüyor:)

şuan karşılaştırmak için LM 3886 ile (100 W) ve TDA 7294 ile (200 W) yaptım. trafoların sarılmasını bekliyorum,bittiğinde bir adet te STK yapıp bunlarla karşılaştırmak istiyorum aynı şartlarda. Sonucu o zaman görücem :)
Louis Armstrong
Kullanıcı avatarı
KicK_DruM
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen e154 » 19 Şub 2008, 01:49

stk eski olduğu için zamanın iyisiydi belkide..
e154
DIY Audio Gurusu

Meslek: Elektrik Teknikeri

Okunmamış iletigönderen KicK_DruM » 19 Şub 2008, 02:24

e154 yazdı:stk eski olduğu için zamanın iyisiydi belkide..

haklısın sanırım bu faktörüde düşünmek lazım:) gerçi STK diğerlerinden iyidir diye bir iddiam yok, ama aradaki farkı kendim yaparak dinlemek istiyorum:)

sonuç ne olursa olsun, bahsedildiği gibi orjinal sanyo olanların ve X gibi serilerinin bulunmaması üzerine sanırım STK artık son tercihlerimden biri olacak..gibi duruyor :) şu LM ve TDA nın trafoları bitse bi dinlesem hepsini karşılaştırsam daha mantıklı konuşmalar yapıcam :D
Louis Armstrong
Kullanıcı avatarı
KicK_DruM
Yeni Üye

ÖncekiSonraki

Entegreli Güç Yükselteçleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir