STK 4048

Entegreli Güç Yükselteçleri » Küçük ama çok etkili. Entegreli(tümdevreli) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Okunmamış iletigönderen drhardware » 02 Ağu 2007, 10:11

Dostum işimiz bu... Ne demek baş ağrıtmak? Ben zevk alıyorum sizlere cevap vermekten ve mümkünse yardım etmekten.
Önce hoparlör konusuna cevap vereyim. Bu fiyat yaklaşık olarak bir çiftin fiyatıdır. Bundan belki üç beş yukarı olabilir.
Görebileceğin yer, nerde oturduğuna bağlı. Eğer İstanbuldaysan doğubanka gidebilirsin. Bursadaysan CD bank var. Ama onun dışında başka yerde göremezsin bu meretleri. Bi zamanlar gittigidiyorda satarlardı ama şimdi yok. Ama İzmirli bi vatandaş var kaçak getirip satıyor. Gittigidiyor'u takip edersen bulabilirsin. Diğer yandan gene wharfedale nin Atlantic 400 ve Xarus 400 leri de fena diildir. Fiyatları 300-350 arasıdır. Ama 8.4 onlardan kalitelidir.
Neyse STK lara gelelim.
STK ların I serisinden X serisine kadar yani toplam 10 versiyonu var. Bütün entegrelerinin yok ama, 4048, 4050 gibi görece daha yenilerinin var hepsi. I Serisi 4048 lerin temel üretimidir ve 150W (8ohm) güçte %10 THD verir. V serisi ise %0.08 ile aynı gücü verirken X serisi en yüksek model olup %0.0001 THD ye sahiptir. Aralarındaki fark bununla sınırlı değildir. Diğer tüm parametreler de I serisi ile X serrisi arasında çok ciddi farklar vardır. O bakımdan eğer kaliteli bişey yapmak istersen muhakkak X serisi ve illa orijinal Sanyo al. Uğraşlarının boşa gitmesini istemem. Kore malları oldukça kötü sonuç veriyor.
Başka yardıma ihtiyacın olursa çekinmeden yaz.
Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

İl: Ankara

Okunmamış iletigönderen e154 » 02 Ağu 2007, 16:29

ankarada oturuyorum. dahas önce internet alışverişini hiç kullanmadım. ankarada bireibr alabileceğimiz yerler hiçmi yok yani bursada varda ankarada nasıl o9lmaz
e154
DIY Audio Gurusu

Meslek: Elektrik Teknikeri

Okunmamış iletigönderen drhardware » 02 Ağu 2007, 17:21

Yok! Ben hoparlör alırken iki ay uğraştım o yüzden. Şu an en mantıklı çözüm CD bank.
Yıldız tarafında Klipsch satan bi yer var. En ucuzu 1200YTL,
Migros'ta Demir Home Cinema var... BW, KEF vs satıyo onlar daha pahalı. O kadar.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen e154 » 04 Ağu 2007, 23:40

stk 4048 çalışırken yani müzikli halinde girişne çok hafifi dokunduğumda tiz lerde bi canlılık oluyor ama elimi sabit tutamadığımdan osilasyona geçöiyor. kulaklarım yanılmış olabilirmi....
e154
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen e154 » 18 Ağu 2007, 18:38

Resim
stk 4048 ankara konya sokakta gözde elektroniktrn 40 liraya almıştım ama üzerindeki soğutucu daha küçüktü....
e154
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen stk » 20 Ağu 2007, 23:35

drhardware yazdı:STK ların I serisinden X serisine kadar yani toplam 10 versiyonu var. Bütün entegrelerinin yok ama, 4048, 4050 gibi görece daha yenilerinin var hepsi. I Serisi 4048 lerin temel üretimidir ve 150W (8ohm) güçte %10 THD verir. V serisi ise %0.08 ile aynı gücü verirken X serisi en yüksek model olup %0.0001 THD ye sahiptir. Aralarındaki fark bununla sınırlı değildir. Diğer tüm parametreler de I serisi ile X serrisi arasında çok ciddi farklar vardır. O bakımdan eğer kaliteli bişey yapmak istersen muhakkak X serisi ve illa orijinal Sanyo al. Uğraşlarının boşa gitmesini istemem. Kore malları oldukça kötü sonuç veriyor.
Kolay gelsin.

Arkadaşım yanlışın var. STK 4048 stklarda tolerans değerleri şöyledir. Hatta bildiğim kadarıylada STK 4048'in 3 versiyonu bulunuyor. Elimdeki kaynakların hiçbirinde başka modele rastlamadım.

4048 için :

II = 150W, 0.4THD, Vcc Max = +-86 , Vcc = +-59V(8Ohm)
V = 150W, 0.08THD, Vcc Max = +-87 , Vcc = +-60V(8Ohm)
XI = 150W, 0.008THD, Vcc Max = +-87 , Vcc = +-60V(8Ohm) değerleri bulunuyor. Unutmadan entegrede Mono'dur.

Hazır STK demişken bende gitar için bir anfi yapıyorum herşeyi tamam sayılır trafo ve STK kaldı. Trafoyu bir şekilde sardırıcam ama STK bulamıyorum. Piyasada çokça II ve V versiyonları var ancak ben XI olanını arıyorum. İstanbul Karaköy'de çok aradım ama bulamadım. Eğer bulabiliceğim biryer biliyorsanız bana çok yardımcı olmuş olursunuz.
stk
Yeni Üye

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen e154 » 21 Ağu 2007, 00:13

arkadaşlar bu stk ların ses kalitesi hakkında düşünce ve bilgilerinizi burada paylaşlım lütfen. bana göre bu konuda bu işle uğraşanlar ikiye ayrılmış durumda. kimisi stk ların üstüne entegre tanımazken diğer grupta stk dan başk her entgre ve transisitörlü amfileri tavsiye ediyor...
e154
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen drhardware » 21 Ağu 2007, 11:58

stk yazdı:Arkadaşım yanlışın var. STK 4048 stklarda tolerans değerleri şöyledir. Hatta bildiğim kadarıylada STK 4048'in 3 versiyonu bulunuyor. Elimdeki kaynakların hiçbirinde başka modele rastlamadım.

4048 için :

II = 150W, 0.4THD, Vcc Max = +-86 , Vcc = +-59V(8Ohm)
V = 150W, 0.08THD, Vcc Max = +-87 , Vcc = +-60V(8Ohm)
XI = 150W, 0.008THD, Vcc Max = +-87 , Vcc = +-60V(8Ohm) değerleri bulunuyor. Unutmadan entegrede Mono'dur.

Hazır STK demişken bende gitar için bir anfi yapıyorum herşeyi tamam sayılır trafo ve STK kaldı. Trafoyu bir şekilde sardırıcam ama STK bulamıyorum. Piyasada çokça II ve V versiyonları var ancak ben XI olanını arıyorum. İstanbul Karaköy'de çok aradım ama bulamadım. Eğer bulabiliceğim biryer biliyorsanız bana çok yardımcı olmuş olursunuz.

Sanırım yanlışın var derken "benim bildiğim kadarıyla böyle değil" demek istedin. Bir konuda başkasına "yanlışın var" diyebilmen için bu konuyu çok iyi bilmen gerekir.
Birincisi verdiğin değerler "tolerans" değil temel teknik veriler.
İkincisi tüm STK serisi için kesin bir kaynak yoktur. Sanyo, STK serisinin üretimine başladığından beri 10 seri STK üretmiştir. Ancak bunların çoğu piyasada bulunmamaktadır, çünkü artık "obsolete" dir. "Elindeki" kaynaklar yalnızca senin bulabildiğin bir kaç dokümandan ibarettir. Kısıtlı kaynaklar üzerinden yorum yapma!

Elimde STK serisiyle ilgili yaklaşık 170 adet pdf dokümanı var, ancak tüm seriyi kapsamıyor ayrıca çoğu seriye ait doküman da Japonca ya da hiç bulunmuyor. Dolayısıyla bu kadar fakir bilgi kaynağına sahip bir entegre serisi hakkında bu kadar kesin konuşabilmek için üretici firmada çalışmak lazım.
Ben yalnızca elimdeki dokümanlara dayanarak şu kadar seri var ve değerleri şunlardır dedim. Üstelik bunlardan bir kısmını denedim ve uyguladım.
Kısaca diyebilirim ki; Kore malı STK almayın, Sanyo da olsa I ve II serisini kullanmayın, IV, VI veya X serisinden almaya gayret edin. Bulamıyorsanız da üzerinde durmayın, çünkü bunlar gayet ticari entegrelerdir. 150W güç istiyorsanız ya MOSFET li bir ampli yapın ya da BPA200 gibi projelere yönelin. Emin olun çok daha iyi sonuç alırsınız.
Deneyen bir olarak konuşuyorum.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen KicK_DruM » 13 Şub 2008, 09:10

drhardware yazdı:Dostum işimiz bu... Ne demek baş ağrıtmak? Ben zevk alıyorum sizlere cevap vermekten ve mümkünse yardım etmekten.
Önce hoparlör konusuna cevap vereyim. Bu fiyat yaklaşık olarak bir çiftin fiyatıdır. Bundan belki üç beş yukarı olabilir.
Görebileceğin yer, nerde oturduğuna bağlı. Eğer İstanbuldaysan doğubanka gidebilirsin. Bursadaysan CD bank var. Ama onun dışında başka yerde göremezsin bu meretleri. Bi zamanlar gittigidiyorda satarlardı ama şimdi yok. Ama İzmirli bi vatandaş var kaçak getirip satıyor. Gittigidiyor'u takip edersen bulabilirsin. Diğer yandan gene wharfedale nin Atlantic 400 ve Xarus 400 leri de fena diildir. Fiyatları 300-350 arasıdır. Ama 8.4 onlardan kalitelidir.
Neyse STK lara gelelim.
STK ların I serisinden X serisine kadar yani toplam 10 versiyonu var. Bütün entegrelerinin yok ama, 4048, 4050 gibi görece daha yenilerinin var hepsi. I Serisi 4048 lerin temel üretimidir ve 150W (8ohm) güçte %10 THD verir. V serisi ise %0.08 ile aynı gücü verirken X serisi en yüksek model olup %0.0001 THD ye sahiptir. Aralarındaki fark bununla sınırlı değildir. Diğer tüm parametreler de I serisi ile X serrisi arasında çok ciddi farklar vardır. O bakımdan eğer kaliteli bişey yapmak istersen muhakkak X serisi ve illa orijinal Sanyo al. Uğraşlarının boşa gitmesini istemem. Kore malları oldukça kötü sonuç veriyor.
Kolay gelsin.

Selamlar, ismini bilmediğimden nick in ile hitap ediyorum sevgili doktor. Bikaç gündür sitedeki yazılarını okuyorum, baktım bende bir el atsam, bildiklerimi paylaşsam,bilmediklerimi öğrensem diye düşündüm. Öncelikle burda sabırla insanlara yardımcı olmaya çalışıyorsun, onun için tebrik etmeliyim. STK lardan bahsetmişsin, bu ara amfi, kolon vs işleriyle kafam karışık işten boş kaldığım zamanlarda,müzisyenim bu arada devamlı konser sahne turne stüdyo vs..boş kaldıkça uğraşıyorum. neyse, uğraştığım kimisinide yapmayı planladığım devreler, LM3886, TDA 7294, STK 4044 - 4050 - 4221 den oluşuyor.transistörlüleri saymazsak. şimdi, stk I ve II kullanmaktan kaçınmak, sanyo olmasına özen göstermek ve X serisi kullanmayı tavsiye etmişsin..piyasaya baktığımda
STK 4050 II
(hem II, hem sanyo değil )

STK 4044 II
STK 4044 II SANYO
STK 4044 X
(sanyo var, ama II. X olan sanyo mu acaba?) sanyo olmasa bile yine sanyo II yerine X mi kullanmalıyım?

STK 4221 II
STK 4221 II SANYO
(x yok II olsada en azından SANYO var)

SEvgili Doktor, 4221 kullanmak için, sanyo II yerine yana yakıla X serisi aramalımıyım? Bu kadar vahim yada uçurum farklar mı var arada?
X olsa da, sanyo olmasada yine kullanmalımıyım? Sorularımla bunaltıyorsam kusura bakma, 2 gece uykusuzluğun ardından böyle durum:) bu burda duruversin, ben sitenin geri kalanını didiklemeye devam ediyim..şimdiden teşekkürler, sevgiler..
"İki çeşit müzik vardır : İyi ve kötü. Ben iyisini dinlerim."
Louis Armstrong
Kullanıcı avatarı
KicK_DruM
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen drhardware » 13 Şub 2008, 12:27

Dostum aramıza hoşgeldin.. (sanırım yenisin)
STK serisinin kesinlikle Kore menşeli olanlarını kullanmayın... Onların yerine çok çok daha kaliteli ve ucuza çözümler vardır.
II serisi, bu bandın en eskilerindendir. Gürültü ve distorsiyon değerleri yüksektir.
Bu işlerde, eski çözümler ancak nostalji yaşamak isteyenler içindir. V serisi ve üstü STK lar iyidir. Ancak Sanyo olmak kaydıyla. Diğer yandan bu entegrelerin herhangi bir korumaları yoktur.
Eğer orta güçte bir çözüm istiyorsan (50W civarı) gainclone yapmanı tavsiye ederim. STK lar artık tarihi eser statüsünde.. LM3886 ses kalitesi açısından STK X serisinden daha iyidir. Boşa uğraşma..
Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

ÖncekiSonraki

Entegreli Güç Yükselteçleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir