MOTOROLA'DAN LM 3886 GC

Entegreli Güç Yükselteçleri » Küçük ama çok etkili. Entegreli(tümdevreli) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

MOTOROLA'DAN LM 3886 GC

Okunmamış iletigönderen ekrem3457 » 05 May 2013, 01:51

Uzun zamandır bu proje için beklettiğim, MOTOROLA cep telefonu kutusunun içine nihayet birşeyler yapmak için yola koyuldum.Forumdaki PCB yi bastım ve sorunsuzca çalıştı.Ama pcb çok küçük tasarlandığı için kırmızı 0.15 uf WIMA'ları sığdırmak oldukça güç oldu.
Devre üzerinde daha yapmam gereken değişikler var,10 uf lik kondansatörler çıkarılıp yerine bipolar kondansatörler takılacak.Elimde 10 uf NİCHİCON MUSE'lar var,veya başka kondansatörler'de olabilir,sese göre deneyip öyle karar vermek lazım.Ama oradada sıkıntı var,bipolar kondansatörler daha büyük ama yer dar nasıl olacak bilmiyorum.Şöyle daha geniş daha ferah bir pcb'ye ihtiyaç var aslında.
Soğutucu konusuna gelince,tabiki resimde görülen soğutucu yeterli değil deneme amaçlı taktım,kutuda yükseklik sınırlı olduğu için elimde uygun soğutucu yoktu.Kutu komple alüminyum olduğu için soğutma konusunda bir avantaj olabilir benim için.
PCB sorunsuzca çalıştı demiştim ama o kutuya montajdan önce idi :D , kutuya yerleştirdikten sonra çıkışın birinde giriş voltajı var.Yani 21 volt.(Trafom çok yetersiz 2x15 v 90 wat) Diğer çıkışta sorun yok,ama pot vazife yapmıyor sesi kısıp açmıyor,halbuki kutulamadan önceki denemelerimde herşey sorunsuzdu.
Neyse böylece bekleyecek şimdi,fırsat bulunca tekrar elden geçireceğim herşeyi, umarım sorunu çözebilirim.Her türlü öneriye açığım şu şöyle olsun bu böyle olsun gibisinden.
Eklentiler
IMG_7307.JPG
IMG_7308.JPG
IMG_7309.JPG
IMG_7310.JPG
IMG_7311.JPG
IMG_7312.JPG
IMG_7313.JPG
IMG_7314.JPG
IMG_7315.JPG
IMG_7316.JPG
IMG_7317.JPG
Kullanıcı avatarı
ekrem3457
DIY Audio Fanatiği

İl: istanbul

Ynt: MOTOROLA'DAN LM 3886 GC

Okunmamış iletigönderen zunda » 05 May 2013, 09:49

öncelikle başarılar kutu çok güzel ben olsaydım entegreleri kutunun arka duvarına vidalardım tabi eger uygunsa eger degilse bluemavide 6cm yüksekliginde sogutucular var yeterli oluyo bu devre için lm 3886 için iyi tasarımlardan birisi bu devredir aşırı ısınmaz sesin gelmedigi dc ölçdüğün kanalda ise montaj esnasında plaketin altından o kanala giden sinyal hattını koparmış olabilirsin klemenslerin iyi oturtulup lehimlenmemesi buna neden olabiliyor ona bak derim aslında bipolar kondansatörlere pek gerekte yok gibi narin bir pcb bir kez elemanları ayarlayıp işi bitirmek lazım sök tak sıkıntı çıkaracaktır 2*25vac 200watt gibi bir trafo iyi olacaktır kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
zunda
DIY Audio Gurusu

İl: kütahya
Meslek: revizör.

Okunmamış iletigönderen Kapibara » 05 May 2013, 16:46

Sanırım 220V AC giriş soketinden kutuda göremediğimiz trafonun 2x15V AC gerilimi giriyor.
Yanlışlıkla birisi o sokete normal bir power kablosu takıp şebekeye bağlarsa gerisini siz düşünün!
Kullanıcı avatarı
Kapibara
DIY Audio Gurusu

İl: Sakarya

Okunmamış iletigönderen olc technics » 06 May 2013, 10:11

ekrem3457 yazdı:Uzun zamandır bu proje için beklettiğim, MOTOROLA cep telefonu kutusunun içine nihayet birşeyler yapmak için yola koyuldum.Forumdaki PCB yi bastım ve sorunsuzca çalıştı.Ama pcb çok küçük tasarlandığı için kırmızı 0.15 uf WIMA'ları sığdırmak oldukça güç oldu.
Devre üzerinde daha yapmam gereken değişikler var,10 uf lik kondansatörler çıkarılıp yerine bipolar kondansatörler takılacak.Elimde 10 uf NİCHİCON MUSE'lar var,veya başka kondansatörler'de olabilir,sese göre deneyip öyle karar vermek lazım.Ama oradada sıkıntı var,bipolar kondansatörler daha büyük ama yer dar nasıl olacak bilmiyorum.Şöyle daha geniş daha ferah bir pcb'ye ihtiyaç var aslında.
Soğutucu konusuna gelince,tabiki resimde görülen soğutucu yeterli değil deneme amaçlı taktım,kutuda yükseklik sınırlı olduğu için elimde uygun soğutucu yoktu.Kutu komple alüminyum olduğu için soğutma konusunda bir avantaj olabilir benim için.
PCB sorunsuzca çalıştı demiştim ama o kutuya montajdan önce idi :D , kutuya yerleştirdikten sonra çıkışın birinde giriş voltajı var.Yani 21 volt.(Trafom çok yetersiz 2x15 v 90 wat) Diğer çıkışta sorun yok,ama pot vazife yapmıyor sesi kısıp açmıyor,halbuki kutulamadan önceki denemelerimde herşey sorunsuzdu.
Neyse böylece bekleyecek şimdi,fırsat bulunca tekrar elden geçireceğim herşeyi, umarım sorunu çözebilirim.Her türlü öneriye açığım şu şöyle olsun bu böyle olsun gibisinden.

Selamlar;

Soğutucular çok mu küçük yoksa bana mı öyle geliyor?
Kullanıcı avatarı
olc technics
DIY Audio Gurusu

İl: tekirdağ
Meslek: ha ha ha, please

Okunmamış iletigönderen ekrem3457 » 06 May 2013, 10:41

Kapibara yazdı:Sanırım 220V AC giriş soketinden kutuda göremediğimiz trafonun 2x15V AC gerilimi giriyor.
Yanlışlıkla birisi o sokete normal bir power kablosu takıp şebekeye bağlarsa gerisini siz düşünün!

.300 w trafo ile,gerektiğinde tam yol sürülecek stereo LM 3886 nın kaç amper pik yapacağını siz benden daha iyi bilirsiniz.Dolayısı ile böyle bir giriş terminali kullanmak devrenin selameti için zorunluluktu.
Kullanıcı avatarı
ekrem3457
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen ekrem3457 » 06 May 2013, 10:50

olc technics yazdı:
ekrem3457 yazdı:Uzun zamandır bu proje için beklettiğim, MOTOROLA cep telefonu kutusunun içine nihayet birşeyler yapmak için yola koyuldum.Forumdaki PCB yi bastım ve sorunsuzca çalıştı.Ama pcb çok küçük tasarlandığı için kırmızı 0.15 uf WIMA'ları sığdırmak oldukça güç oldu.

Selamlar;

Soğutucular çok mu küçük yoksa bana mı öyle geliyor?

Evet soğutucu çok küçük hatta yok hükmünde.Kutubiraz alçak olduğu için elimde uygun soğutucu yoktu o anda.Aslında bu soğutucu bile aşırı ısınmıyor,trafo küçük ve uzun zaman yüksek sesle müzik dinleyemiyorum,malum apartman şartları.
Kullanıcı avatarı
ekrem3457
DIY Audio Fanatiği

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen tamircihasan » 16 Eyl 2013, 00:36

Kapibara yazdı:Sanırım 220V AC giriş soketinden kutuda göremediğimiz trafonun 2x15V AC gerilimi giriyor.

aynen,
yanlışlıkla birisi oraya 220vac girerse facia olur. hem konansatörler hem entegreler hem hoparlörler hemde ses kaynağı pert olur
Resim
Kullanıcı avatarı
tamircihasan
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen sabitsalınım » 27 Kas 2013, 12:50

ekrem3457 yazdı:

.300 w trafo ile,gerektiğinde tam yol sürülecek stereo LM 3886 nın kaç amper pik yapacağını siz benden daha iyi bilirsiniz.Dolayısı ile böyle bir giriş terminali kullanmak devrenin selameti için zorunluluktu.

Keşke soğutucuda da aynı zorunluluğu karşılasaydınız. Bu haliyle 10w güçte yarım saat.
Ayrıca 300w için daha küçük ve 220v şebekeye bire bir uymayan 100 lerce 3 pin seçenek vardır.
Biz bir ağaç gibiydik. Kökümüzden sökmemeleri için dibimizden kesilmeye razı olduk
Resim
sabitsalınım
DIY Audio Takipçisi

Entegreli Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • lm 3886 gc
    gönderen zunda » 05 Oca 2011, 04:47
    5 Cevaplar
    1537 Gösterim