LM 3886 izlenimlerim

Entegreli Güç Yükselteçleri » Küçük ama çok etkili. Entegreli(tümdevreli) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

LM 3886 izlenimlerim

Okunmamış iletigönderen Hermes » 26 Mar 2007, 15:17

LM 3886 devresini yapmayı başardım.

1- Baskı devreyi laser printer yöntemi ile halettim. Transfer kağıdı olarak HP inkjet kağıdı kullandım. İlk defa baskı devre yapan birisi olarak netice gayet başarılı oldu. Epoksi tek taraflı baskı devre kullandım. Tuz ruhu ve oksijenli su karışımında baskı devre sorunsuz ortaya çıktı.

2- Bütün elektronik malzemeyi lm3886tf dahil karaköyden aldım.Bemim için İşin en zor kısmı elektronik malzemeleri bir araya getirmekti. 0.6 w metal film bulunmuyor piyasada onun yerine 0.5 ve 1/4 w metal film kullandım. Yine bazı değerdeki dirençleri bulamadım 20kohm metal direnç yoktu ona yakın bir değer kullandım.Devreyi lehimledikten sonra ufak tefek sorunlar oldu. Entegrenin bulunduğu yerdeki yollar çok yakın
olduğundan bazı hatalı lehimler olmuştu fakat buna rağmen lm3886 ları haşlamadan sorunu çözdüm.

3- Devreyi beslemek üzere iki adet 350 w el tipi transformatör kullandım 26 V ac çıkışı olan trafolar 38 v dc akım üretiyorlar. Perşembe pazarında Alüminyum soğutucu aldım yaklaşık 10 cm eninde çok kanatlı bir soğutucu. bunu 15 cm uzunluğunda kestim. Soğutuculara bir hayli ısınıyor. 50-55 dereceyi buluyor.

4- Potansiyometre çok kritik bunun doğru şekilde bağlanması çok önemli. İlk denememde allahtan hoparlör çıkışlarını kontrol etmeyi akıl ettim hatalı bağlantıdan dolayı 38 v dc akım vardı. Bu şekilde bağlasa idik hoparlörleri muhtemelen yakacaktım. Maximum 1-2 volt ac akım olması gerekiyor çıkışlarda.

5- Netice olarak sabaha karşı 4 sularında deneme aşamasına geldim. cd playeri bağladım. 30 yıllık 2x35 watt Dual kolonları bağladım ve trafolara elektriği verdim.

Netice: Sabahın sessizliğinde potensiyometreyi çevirdim ve hoparlölerden inanılmaz mükemmel bir ses gelmeye başladı. En ufak bir distorsiyon yok, baslar tizler ayrıntılı sesler çok doğal. Her yerinden kablolar sarkan bu kıytırık gibi gözüken devreden harika bir ses çıkıyordu.
İnternette lm3386 ve benzeri gainclone dinleyenlerin yaşadığı hayreti okumuştum. Buna rağmen netice benim için sürpriz oldu.

Drhardware ve Nico Ras'a bu güzel devre için teşekkürler.
Hermes
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen emesut » 27 Mar 2007, 10:10

Senin adına sevindim arkadaşım..
Başarılarının devamını diliyorum.
Bende yakında LM4780 entegresine başlayacağım. İşallah senin gibi olumlu sonuclar alırım..
Birde devrenin resimlerini ekleyebilirsen sevinirim. Tecrübe edinmiş olurum..
Resim
Kullanıcı avatarı
emesut
DIY Audio Takipçisi

İl: Kocaeli/İZMİT
Meslek: Elektronik

Okunmamış iletigönderen drhardware » 27 Mar 2007, 10:20

Hermes eline sağlık. Tebrik ederim.
Ancak şöyle bir sorun var;
Girişine pot bağlıyken, çıkışta maksimum 50mV DC offset olması beklenir. 1-2v çok yüksektir.
Ayrıca,

- Bu devreyi ilk çalıştırdığınızda herhangi bir şekilde pop sesi duymamalısınız. Yani devrenin açıldığını kulağınızla anlamamalısınız.
- Devre girişi boştayken (pot bağlı) kesinlikle herngi bir noise duymamalısınız. Yani hoparlörü kulağınıza yapıştırsanız dahi herhangi bir "hiss" veya "mrrr" duymamalısınız.
- Devre girişi boştayken soğutucuya düzgün bağloanmış LM3886 (veya 4780) ısınmamalıdır.

Eğer bunlardan herhangi biri oluşuyorsa, sesinden ne kadar memnun kalsanız da bir sorun var demektir. Lütfen bunları kontrol et ve bana sanuçtan bilgi ver.

Tekrar kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

İl: Ankara

Okunmamış iletigönderen Hermes » 30 Mar 2007, 14:36

Sanırım bir hata olmalı

Sinyal yokken dahi fazla olmasa da soğutucu ısınıyor, devreleri tekrar gözden geçireceğim, acaba 38v dc ısınmanın sebebi olabilirmi, diğer yandan seste hiç bir problem yok.

Açarken değil kaparken hafif bir pop sesi geliyor.??

Hoparlör çıkışları ac mi olur dc mi olur kafam karıştı. Speaker koruyucu devreler dc akımı farkettiği zaman çıkış devresini kesmiyorumu ? böyle devre şemaları var.?

Ayrıca sizden bir ricam olacak. Yurt dışından 2sk1058 ve 2sj162 almıştınız bunlar Renesas firmasın ürünleri olmalı.
Türkiye'den alacağım sözkonu chiplerin üzerinde herhangi bir firmanın, Hitachi ve Renesas'ın logosu yok. Bu sebeple almakta tereddüt ediyorum. Sizin almış olduğunuz chiplerin üzerinde logo veya bir işaret varmı, şimdiden teşekkür ederim.

Paired Match olayı çok önemli mi paired olmazsa sonuç ne olur. Aynı banttan çıkan seri üretim chiplerin birbirlerine yakın değerlerde olacağını söylüyorlar bazıları diyaudio.com da.??
Hermes
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen Hermes » 30 Mar 2007, 14:42

Emesut ilgin için teşekkür ederim.
LM 3386 halledeyim bende lm 4780'e başıyacağım öte yandan mosfet içinde hazırlık yapıyorum. Fotoğrafları çekebiliresem gönderirim. Selamlar
Hermes
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen drhardware » 30 Mar 2007, 15:15

Hermes dostum,

Sinyal yokken soğutucunun maksimum ortam sıcaklığı kadar ısınması doğaldır yani 25-30°C. Bunu elinle hissedebilrsin. Ancak 50-55°C lere çıkıyorsa dört sorun olabilir;
- Entegren sahtedir! (Ben bunu ilk düşüncem olan LM1876 lı 2+1 de yaşadım ve hüsrana uğradım!)
- Özellikle entegrenin bağlandığı PCB kısmında minik bir kısa devre vardır. PCB nin bu kadar sıkışık olması benim hatam özür dilerim. Ama yerim dardı ve ben sıkışık şeyleri seviyorum.
- Hoparlörlerinin herhangi birinde kısa devreye yakın bir uygunsuzluk vardır (bun tarif edemem ama bir anormallik vardır diyebilirim)
- Girişten veya baskı devreden kaynaklanan ultrasonik bir osilasyon vardır. Eğer çıkışına bir tweeter bağlıysa yakabilirsin. Full-range bağlıysa sorun yok. Ama bence genel bir soruna işaret eder osilasyon.

Bu devre ile ilgili son bir not: PCB sıkışıklığı nedeniyle bir adet LM yi ızgara yaptım diğerini de muharip gazi (bir bacağı dipten koptu)! Sonra uğraşmaktan vazgeçip kendimi LM4780 e verdim. Ancak çok açık ve net bir biçimde ifade edeyim ki; LM3886 yı bir hafta kesintisiz denedim ve hayatımda denediğim en gürültüsüz ve temiz sesli entegre amplifikatördü. LM4780 e göre çok iyi performansa sahipti. Eğer benim gibi sakar değilsen çok iyi sonuç alırsın. Dediğim noktalar dikkat edip incelersen hatayı bulursun.

Diğer yandan lethreal MOSFET konusuna gelecek olursak;
Resim
Benim MOS lar bunlar ve Hitachi marka. Üzerlerinde logo vs. yok. Matched pair olarak satılıyor ve iki çift yaklaşık 40$ civarında. Piyasada, özellikle de uzakdoğu piyasasında çok miktarda sahtesi var ve fiyatları 5-6$ civarında. Bu tür bir amplifikatör için bütün yarıiletkenleri, dirençleri ve mümkünse kondansları match etmek lazım. Yoksa boşa uğraşmış olursun. Aynı banttan çıkan ürünlerin yakın özellikte olduğu tamamen palavradır. Yoksa neden matching yapılıyor, alısın aynı seriden dört beş tane olur biter diimi?

Ayrıca bir tavsiye; ikinci proje olarak LM4780 yerine MOSAMP ımızı dene. Kooperatif proje olarak Ersoy ve ben üzerinde çalışıyoruz. Montaj ve devreye alma aşamasında ciddi yardımımız dokunur.

KOlay gelsin.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen drhardware » 30 Mar 2007, 15:31

MOS AMP le ilgili izlenim;

Çok temiz, berrak, detaylı ve yumuşak bir sesi var. Tarif etmem çok zor, uzun yıllar önce lambalı ampli+turntable den aldığım tınıları alıyorum, özellikle tizler çok detaylı ve uzun dinamikli. Başka ve inanılmaz bir not daha (aslında bunu ilgili kısımda yayımlamalıydım ama projeye girmeniz için reklam yapmam lazım:)

DC offset = 0,2mV..

Bunun ne anlama geldiğini deneyimli DIY ciler çok iyi bilecektir. Örneğin LM3886 için (üstelik aynı banttan çıkma) sol kanal 16mV, sağ kanal -4mV idi, LM4780 tek kırmık olduğu için her iki kanalda da 11mV idi ve bu rakamlar bile DIY ampli için çok büyük başarıdır. Şu kadar ki 50-60mV offset normal kabul edilebilir.

Bu rakam amplinizin ne kadar dengeli çalıştığını gösterir. Eğer yüksekse sinyalinizin üzerinde her zaman bu kadar bir offset bulunacaktır. Yani tam sinyal değil biraz kaymış halini duyarsınız!

Bilmem anlatabildim mi?
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

lm3886

Okunmamış iletigönderen umut1001 » 11 Tem 2007, 23:51

hocam sen dc offset olarak büyük bir değer görmüşsün..ben lm3886 ile bir stereo devre yaptım..yaptığım ölçümlerde bir kanal 0.2mv bir kanal da 0.8 mv dc offset var.wharfedale marka kolonlara bağladım..ses çok net..şu anda elimde 5 adet lm4780 var..bunları değerlendirmek istiyorum..lm4780leri köprüleyip 5 kanal bir amfi yapmak istiyorum..nasıl bir sonuç alacağımı bilmiyorum..acaba köprü yaptıktan sonra thd artacak?lm3886 kadar performans vereceğini düşünmüyorum..deneyeceğiz..başarılar..
umut1001

Okunmamış iletigönderen drhardware » 12 Tem 2007, 10:04

Doğrudur. Bu chipten chipe değişmekle birlikte genellikle 0mV olması beklenir. Ama 10mV kabul edilebilir bir rakam. Neyse,
Eğer elinde o kadar LM4780 varsa bence stereo bir BPA200 yap.
Resim
Bu devre oldukça kaliteli ve denenmiş bir devredir. 8ohma 200W, 4ohma 325W RMS ve %0.0001 THD yle mükemmeldir.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

lm4780

Okunmamış iletigönderen umut1001 » 14 Tem 2007, 14:44

teşekkürler..burda 3 adet lm4780 entegresi kullanılmış galiba 1 opamp boşta?peki besleme olarak kaç volt vereceğiz. +-35 volt versek bir problem olur mu.entegrenin kendi thd si o değerden fazla iken nasıl %0,0001 değerini verecek bilemiyorum.
umut1001

Sonraki

Entegreli Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • lm 3886 gc
    gönderen zunda » 05 Oca 2011, 04:47
    5 Cevaplar
    1537 Gösterim
    Son ileti gönderen zunda Son iletiyi göster