hoparlör koruma

Entegreli Güç Yükselteçleri » Küçük ama çok etkili. Entegreli(tümdevreli) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Ynt: hoparlör koruma

Okunmamış iletigönderen caglarm » 24 Şub 2015, 14:46

forester68 yazdı:Merhaba çağlar
Bu devrenin lyt olanın yapacağım ama bir kaç sorum olacak,

1-Bu devre tek kanal içi anladığım kadarıyla doğrumu,
2-Ses girişleri ve çıkışları hangi uçlar
2-TBLOCK M2 VE T BLOCK M3 besleme girişleri anladığım kadarıyla ister ac ister dc ile besleme yapacağız.
3-ac ve dc besleme voltajı ne olacak
4-1N4148WT standart 1n4148 mi yoksa farklı bir türmü
5-lyt olan dosyada ac girişteki diyotlar 1n4007 olması gerekmiyormu.
6-role hakkında bilgi verebilirmisin anladığım kadarıyla çift kontak ve kaç volt olması gerekiyor.

Eagle da çıktı almayı beceremediğim için lyt yi yapıyorum
Yardımların için şimdiden teşekkürler.

Merhaba,
1:devre 2 kanal içindir,
2:ses girişleri rölenin direnç bağlı uçları,çıkış rölenin serbest uçlarıdır.
tekrar 2:t bloklar besleme girişleri..hem amfinin besleme trafosundan AC,hem de köprüden sonra dc uçlar bağlanacak.
3:ac 2x24 ile 2x40 arasında olabilir,dc de buna bağlı olarak değişir..sadece yapılması gereken rölenin bobin ucundaki direncin kullandığınız besleme voltajına göre hesaplanmasıdır.820 ohm bu voltaj aralığında sorunsuz çalışıyor.
4:1n4148 ler standart
5:evet,4002 ile 4007 arası olabilir.ac beslemenin varlığını anlayan diyotlardır.
6:röle G2R2 kılıflı çift kontaklı,10-15A kontak akımlı 24v bobinli standard röle

hp.png
hp.png (17.83 KiB) 1066 defa görüntülendi
Kullanıcı avatarı
caglarm
DIY Audio Gurusu

İl: kocaeli
Meslek: Elektronik-Enstruman Tekn.

Okunmamış iletigönderen forester68 » 24 Şub 2015, 15:26

Çok teşekkür ederim en kısa sürece sonucu buraya yazacağım.
forester68
Yeni Üye

İl: Aksaray

Okunmamış iletigönderen resho » 26 Şub 2015, 00:06

arkadaşlar, hoparlör korumanın yanısıra kısa devre koruması da içeren bir proje tavsiye edebilir misiniz?
Kullanıcı avatarı
resho
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen olc technics » 26 Şub 2015, 18:06

resho yazdı:arkadaşlar, hoparlör korumanın yanısıra kısa devre koruması da içeren bir proje tavsiye edebilir misiniz?

https://forum.diyaudiotr.com/transistor-mosfet-amplifikator/apex-100w-amplifier-t1841.html

Linkte uPC1237 li bir kaç şema paylaşılmış. Bir tane de STK amplisi için var.
Kullanıcı avatarı
olc technics
DIY Audio Gurusu

İl: tekirdağ
Meslek: ha ha ha, please

Okunmamış iletigönderen resho » 27 Şub 2015, 11:20

Elimde bozuk bir anfiden söktüğüm TA7317 koruma çipi var, upc benzeri. Toshiba'nın SC-M15 anfisinin şemasına göre birşeyler yapmayı umuyorum.Teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
resho
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen crazy4blue » 27 Şub 2015, 11:49

acaba bu devreye digital board dan gelen bir tetikleme ile açma kapama ekleyebilir miyiz? ya da nereden ekleyebiliriz.
crazy4blue
DIY Audio Fanatiği

Meslek: Öğretmen

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen caglarm » 27 Şub 2015, 21:45

crazy4blue yazdı:acaba bu devreye digital board dan gelen bir tetikleme ile açma kapama ekleyebilir miyiz? ya da nereden ekleyebiliriz.

Neden böyle birşeye ihtiyaç duyuyorsunuz,tam olarak yapmak istediğinizi açıklarmısınız..
Kullanıcı avatarı
caglarm
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen crazy4blue » 27 Şub 2015, 22:43

caglarm yazdı:
crazy4blue yazdı:acaba bu devreye digital board dan gelen bir tetikleme ile açma kapama ekleyebilir miyiz? ya da nereden ekleyebiliriz.

Neden böyle birşeye ihtiyaç duyuyorsunuz,tam olarak yapmak istediğinizi açıklarmısınız..
Burada yayınlanan başka bir proje olan pga2311 projesini baya bir değiştirerek tamamladım. İçerisinde sistem açma kapama fonksiyonu da ekledim. fakat eklediğim açma kapama ffonksiyonu sadece preamp ve digital bölümü işliyor. Power amfi katında hiçbir işlem yapmıyor. Bu yüzden kapatınca çok az bir süre sonra plop sesi yapıyor. Şimdi oradan gelecek kapama sinyali ile anında bu devredeki röleleri çektirirsek bu sesin önüne geçebiliriz. açılışta aynı tabiki. ya da aklıma şöyle bir çözüm geliyor. Bu devrenin önüne güç hattını kontrol eden bir röle ve bunu bir transistör ile tetiklemek geliyor.
crazy4blue
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen caglarm » 27 Şub 2015, 23:14

crazy4blue yazdı:Neden böyle birşeye ihtiyaç duyuyorsunuz,tam olarak yapmak istediğinizi açıklarmısınız..
Burada yayınlanan başka bir proje olan pga2311 projesini baya bir değiştirerek tamamladım. İçerisinde sistem açma kapama fonksiyonu da ekledim. fakat eklediğim açma kapama ffonksiyonu sadece preamp ve digital bölümü işliyor. Power amfi katında hiçbir işlem yapmıyor. Bu yüzden kapatınca çok az bir süre sonra plop sesi yapıyor. Şimdi oradan gelecek kapama sinyali ile anında bu devredeki röleleri çektirirsek bu sesin önüne geçebiliriz. açılışta aynı tabiki. ya da aklıma şöyle bir çözüm geliyor. Bu devrenin önüne güç hattını kontrol eden bir röle ve bunu bir transistör ile tetiklemek geliyor.[/quote]

ben de aynı takımı kullanıyorum..kapatırken ,yani power düğmelerini kapatırken önce ampliyi sonra pga yı kapatıyorum..çıt sesi dahi çıkmıyor..fakat ille de remot olarak ampliyi de kapatayım diyorsanız hop.koruma devresindeki röle ile 820 ohm direnç arasına pga dan alacağınız bir kuru kontak ilave edin yeterli.
Kullanıcı avatarı
caglarm
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen crazy4blue » 27 Şub 2015, 23:17

caglarm yazdı:
crazy4blue yazdı:Neden böyle birşeye ihtiyaç duyuyorsunuz,tam olarak yapmak istediğinizi açıklarmısınız..
Burada yayınlanan başka bir proje olan pga2311 projesini baya bir değiştirerek tamamladım. İçerisinde sistem açma kapama fonksiyonu da ekledim. fakat eklediğim açma kapama ffonksiyonu sadece preamp ve digital bölümü işliyor. Power amfi katında hiçbir işlem yapmıyor. Bu yüzden kapatınca çok az bir süre sonra plop sesi yapıyor. Şimdi oradan gelecek kapama sinyali ile anında bu devredeki röleleri çektirirsek bu sesin önüne geçebiliriz. açılışta aynı tabiki. ya da aklıma şöyle bir çözüm geliyor. Bu devrenin önüne güç hattını kontrol eden bir röle ve bunu bir transistör ile tetiklemek geliyor.

ben de aynı takımı kullanıyorum..kapatırken ,yani power düğmelerini kapatırken önce ampliyi sonra pga yı kapatıyorum..çıt sesi dahi çıkmıyor..fakat ille de remot olarak ampliyi de kapatayım diyorsanız hop.koruma devresindeki röle ile 820 ohm direnç arasına pga dan alacağınız bir kuru kontak ilave edin yeterli.[/quote]
Teşekkür ederim. Öyle yapalım o zaman
crazy4blue
DIY Audio Fanatiği

ÖncekiSonraki

Entegreli Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi