Ba1404 Fm Transmittter.

Entegreli Güç Yükselteçleri » Küçük ama çok etkili. Entegreli(tümdevreli) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Ba1404 Fm Transmittter.

Okunmamış iletigönderen Zagor » 18 Tem 2010, 11:56

' Merhaba arkadaşlar. Yeni ve ufak bir projeye kollarımı sıvadım. Bu entegreli bir fm transmitter. Amacım arabada yada başka ortamlarda radyo kanalı üzerinden mp3 ve türevleri müzikler dinlemek. Eklediğim resimdeki devreyi kuruyorum. Ama bir sorun var değişken bobin... Devrenin bulunduğu sayfada 3.5 tur değişken bobin yazıyor ama ben elektronikcilerde böyle birşey bulamadım. Acaba yanlış mı arıyorum yada bu bobını bulamaz mıyım ? Kendim sarmayı denesem olabilir mi aynı kararlılıkta ? Değerli görüşlerinizi benimle paylaşırsanız çok sevinirim. Teşekkürler, Kolay gelsin.
Eklentiler
BA1404_HIFI_Stereo_FM_Transmitter.jpg
BA1404_HIFI_Stereo_FM_Transmitter.jpg (33.25 KiB) 1713 defa görüntülendi
Mazeretim var, asabiyim ben.
Kullanıcı avatarı
Zagor
DIY Audio Fanatiği

İl: Antalya

Ynt: Ba1404 Fm Transmittter.

Okunmamış iletigönderen scarab » 18 Tem 2010, 12:16

variable inductor diye geçiyor ayarlı kondansatöre benziyor ama berki buna farklı birşey diyorlardır çocukken parçaladığm radyo devrelerinin üzerinde bu parçalardan bol miktarda bulunurdu sizde eski bir radyodan temin edebilirsiniz
fatih karali
scarab
DIY Audio Gurusu

İl: ist
Meslek: eski marangoz :)

Okunmamış iletigönderen e_cag » 18 Tem 2010, 13:16

Parçayı muayyen diye sorabilirsiniz. İstanbul'da arıyorsanız çözüm kolay; Karaköy Pasajı 1. kata çıkınca koridorun başında soldaki dükkanda (Ulutaş'ın kapısının tam karşısı)muhtelif çeşidi var. Diğer alternatif de eski radyo, bebek telsizi vs.den sökmek. Istanbul'da değilseniz veya bulamazsanız bende biryerlerde olacaktı, arar gönderirim. Tam 3.5 tur şart değil. Bir şekilde 5 turlu ile de devre çalışır. BA1404'ü bulduysanız iyi. Aslı onu bulmak çok kolay değildi. Artık üretilmeyen eski bir entegre.
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul
Meslek: Kimyager

Okunmamış iletigönderen Zagor » 18 Tem 2010, 18:06

' İstanbulda değilim malesef. Antalyada otururyorum. Elektronikcilere sordum ama biraz tuhaf karşılayıp yok dediler. Anlam veremedim ama ismini bilmiyorumdur diye düşündüm sonradan. Bana adetli olarak lazım bu '' muayyen '' den. O yüzden eski radyodan söksem bile 1 tane olacaktır. En az 6 tane lazım bana. Bu söylediğiniz yer kargo ile gönderim yapar mı yada sipariş verebilir miyim ? Yada bilmiyorum bana ulaştırabilme şansınız var mıdır ? Teşekkürler, Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
Zagor
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen Zagor » 18 Tem 2010, 18:22

' Birde merak ettiğim şöyle bir durum var. Bu transmıtterımızın çalıstıgı frekans normal radyo frekanslarıyla aynı bantta mı ? Yani ben bunu kullanırken araya '' Süpeeer fm '' diye bir ses karışması olası mı :D
Kullanıcı avatarı
Zagor
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen e_cag » 18 Tem 2010, 23:19

İki kez uzun uzun yazdım, gitti. Benim explorer 6'yı terk etme zamanım geliyor galiba...

Neyse, Karaköy tarafına yakın zamanda gidermiyim bilmiyorum.

Geçen yıl epey zaman harcamıştım fm vericilere. Uzun lafın kısası, anten, besleme hep soruna gebe hususlar. Besleme hum'ını iyi bastırmazsanız müziğe karışır. BA1404 ile stereo yayın yapabilmek için bulunması zor olan 38kHz kristale de ihtiyacınız olacak.

Henüz denendiğini görmediğim bir çözüm piyasada iyice ucuzlayan oto tipi fm transmitterlerden birinin çıkışına BFR96 gibi tek bir rf transistörüyle yapılacak bir amplifikatör ekleyip yayın alanını genişletmek. Kafamda aşağı yukarı birşeyler vardı ama ilgimi kaybedince kenara attım.

Ticari fm bandından yayın yapan radyolarla aynı frekanstan yayın konusuna gelince:

Bildiğim kadarıyla Türkiye'de 88-108 MHz bandı ticari FM radyo istasyonlarına ticari olarak tahsis ediliyor, bu bantta amatör yayın yasal değil. Piyasada satılan FM transmitterler de aslında pek yasal sayılmaz. Yurtdışında ise kimi ülkeler 20mW gibi güçlere veya belli mesafe uzaklığa kadar yayına izin veriyor. Varsayımsal olarak süpeerreffemm ile aynı frekansta yayın yapıldığını düşünürsek, fm alıcıları çalışma prensibi gereği aynı frekansta yayın yapan radyolardan hangisinin radyo antenine ulaştırdığı sinyal güçlüyse onu sese çeviriyor, zayıf olanı ise bastırıyor. Yani, güçlü olan kazanıyor güçlülük sürdükçe. İki sesin birbirine karışması ise tam aynı frekansta değil, mesela 89.8 ile 89.9 gibi çok yakın frekansta yayın yapan istasyonlar arasında meydana geliyor. Onun için , en iyi olasılık yayının yapılacağı kentte fm bandında yayın yapılmayan boş frekansın mevcut olması olurdu. Yani mesela 96.4 ile 96.8'de yayın var, 96.6'da yoksa bu frekansa ayarlanmış bir verici iyi sonuç verirdi. Istanbul'da böyle bir durum söz konusu bile değil.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen Zagor » 18 Tem 2010, 23:57

' Sizin artık Google Chrome kullanma zamanınız gelmişte geçiyor bile :) daha oncede boyle bırsey yasadınız dıye hatırlıyorum yanlış da olabilir..
Bulunması zor olan 38 khz kristale gelince şu an elimde onlar da mevcut. Besleme pil yada batarya ile yapılacak yani en temiz besleme bunlar diye biliyorum zaten. Benim derdim öyle çok alan değil 15-20 metreye kesintisiz ulaştırsın kafi. Antalyada oturduğum için fm bandı da o kadar yoğun değil. Bir sürü boş kanallar da mevcut. Yani muayyen bobin dışında yapmamam için hiçbir sebep yok gibi görünüyor. Bu bobinler çarşıda pazarda satılan 1-2 liralık radyoların içinde olması kuvvetle muhtemel değil mi ? Onlardan alsam söksem kullansam olabilir mi ? Normal yoldan daha maliyetli olur ama 6 tane için de katlanılabılır. Daha fazla olsa tabı bağ ağrıtır diye düşünüyorum. Bir de ayarladıgımızda sabit mi olacak yoksa ayarlanabilir frekanslı mı olacak ? O konuda da pek fikrim yok. Ben bu transmitterı müzisyen arkadaslarıma da yapacagım o yüzden ciddiyim. Evde stüdyo tadında takıldıgımız mekan var gariplerim jack kablolarına takılıp dolanıp duruyor. Bende sorun yok davul başındayım tabi :kop:. Verdiğiniz ve vereceğiniz cevaplarınız için teşekkür ederim. Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
Zagor
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen dhan000 » 19 Tem 2010, 00:36

http://www.antrak.org.tr/gazete/032004/yazi13.html linkteki yazıda 5mm ferit nüveli karkas üzerine 0.5mmlik telten 3 tur sarlacak diyor. karkas ayarlanabilir olacakmış...0.07uh deger verilmiş..eskiden çok eskiden küçük bir tane demonte almıştım orda havalı bobin kullanılmıştı sanırım 1cm çapında 7 tur felandı bobinin uzunluğunu ayarlayarak frekansta ayarlanabiliyordu...
kolay gelsin...
dhan000
DIY Audio Fanatiği

İl: adana

Okunmamış iletigönderen e_cag » 19 Tem 2010, 00:43

Davul çalabilmeyi isterdim. Bir kaç saat takıldım da ama devamı gelemedi...

Yaptığınız hali ile sanıyorum şu muayyenin göbeğindeki nüvesini çevirerek frekans değiştirmek mümkün olacak. Bobin tam gerektiği gibi çıkmadı şimdiye kadar söktüğüm ve gördüğüm 10-15 radyoda. Dışı metal zırhlı kare şekilliler 5 uçlu. Daha çok trafo gibi çalışıyorlar, onların iş görebileceğini sanmıyorum. Kalan tüm malzemeler hazır anlaşılan. BA'yı bluemavi'den falan mı getirttiniz? Yıllardır üretilmiyorlar bildiğim kadarıyla. Bobin işini yakında gidersem halletmeye çalışırım. Bu arada deneme için tek transistörlü tasarımları da deneyebilirsiniz diyeceğim ama onların da açmazları var, el yaklaşınca frekans değiştirme gibi. Yine de 4 direnç 4 kondansatör bir transistör bir de elde sarma 5 tur tel bobinle iyi sonuç veriyorlar. Ben tvnin önüne koyup, kurtlar vadisi izlerken insani nedenlerle odadan çıkmak zorunda kalınca insani nedenlerle bulunduğum yerden takip ediyordum diziyi. Herhalde FM yayının prensiplerini kuranlar dönmüştür yattıkları yerde... Şurada çalışır durumda böyle bir tane var:
S6005036.JPG
. PCB bile yapmıştım buna.

Karkasın ayarlanması için zaten mecburen hazır plastik yatağa yataklanmış, dışı vidalı tip karkas lazım ki üzerine 3-5 tel sarılmış olarak hazır satılıyor. Şu şekilde işe yarayabilir: 5 tur tel sarılmış hazır bir tane alınıp teli sökülüp tekrar sarılır. Hava nüveli ile de devre çalışacaktır ama frekansı 8-10 kez değiştirdikten sonra tel şekilsizleşmeye veya lehimlendiği dipten kopmaya başlar. Bir de telin iki ucu da karta lehimli olacağından boyunu değiştirirken şekli bozuluyor zaten.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Zagor » 19 Tem 2010, 01:00

dhan000 yazdı:http://www.antrak.org.tr/gazete/032004/yazi13.html linkteki yazıda 5mm ferit nüveli karkas üzerine 0.5mmlik telten 3 tur sarlacak diyor. karkas ayarlanabilir olacakmış...0.07uh deger verilmiş..eskiden çok eskiden küçük bir tane demonte almıştım orda havalı bobin kullanılmıştı sanırım 1cm çapında 7 tur felandı bobinin uzunluğunu ayarlayarak frekansta ayarlanabiliyordu...
kolay gelsin...

O siteyi de inceledim. Yani bilgim var bu ferit nüveli karkas muhabbetinden ama nereden bulacagımı bılemıyorum. Sorun orada zaten :) Yoksa sararız 3 tur ne olacak :)
Kullanıcı avatarı
Zagor
DIY Audio Fanatiği

Sonraki

Entegreli Güç Yükselteçleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir