Ba1404 Fm Transmittter.

Entegreli Güç Yükselteçleri » Küçük ama çok etkili. Entegreli(tümdevreli) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Ynt: Ba1404 Fm Transmittter.

Okunmamış iletigönderen Zagor » 19 Tem 2010, 01:10

' Ba1404 ve 38khz kristali bluemaviden aldım. Evet bobin haricinde her malzemem de hazır. Tek mevzu bobin işi işte. Anladığıma göre radyo söküp içindeki bobini almak işi pek mantıklı değil. Mantıklı olsa da uygununu bulmak bi mesele. Aslında şu an kafam karıştı ne yapsam ne etsem diye kara kara düşünüyorum. Transistörlü de araştırdım da ses kalitesi bakımından en iyi entegreli olur cevabınla karşılaştım her yerden. O yüzden bu devreye yöneldim. Yakın çevreme de söz verdiğim için bir şekilde halletmem lazım şu bobin işini...

Ayrıca siz arac transmıtterından falan bahsettınız soyle bı kac dakıka goz attım da onların arasında hafızasız 3.5 jack gırıslı tek ısı fm bandına ıletmek olan ve fiyatı 5-16 lıra arasında degısen cıhazlar gordum. Dusundum bır an cıkısını guclendırsek sokup ıcını alsak vs vs dıye ama sonra şu soru çakıldı aklıma acaba ses kalıtesı ne durumda olur ? Yani sonuçta enstruman ıcın de kullanma amacım oldugundan dengeli ve hızlı tepkilere cevap veren birşey olmalı diye düşündüm. O yüzden o şıkkı da eledim.

Şu dediğniz 3-5 tel hazır satılan bobinlerden bulsam söküp falan uydurmaya calısırız ama bulacagımdan da pek emın degılım. Kafam karıstı :roll:
Mazeretim var, asabiyim ben.
Kullanıcı avatarı
Zagor
DIY Audio Fanatiği

İl: Antalya

Okunmamış iletigönderen Zagor » 19 Tem 2010, 01:53

' Şöyle birşey buldum Emin bey bir inceler misiniz. Düzgün ses iletebilir mi acaba bu meret...

http://translate.google.com/translate?j ... auto&tl=tr
Kullanıcı avatarı
Zagor
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen e_cag » 19 Tem 2010, 11:00

Zagor yazdı:' Şöyle birşey buldum Emin bey bir inceler misiniz. Düzgün ses iletebilir mi acaba bu meret...

http://translate.google.com/translate?j ... auto&tl=tr

Devrenin orijinal yayıncısı şurada:
http://www.sm0vpo.com/
Gönderdiğiniz sayfadaki alıntıdır. İngilizce ile aranız iyiyse orijinal sayfada daha çok bilgiye ulaşırsınız. Gönderdiğiniz sayfadaki ikinci devreyi yapıp çalıştırdım. 3 transistörlü olduğundan, vücudun yaklaşması gibi alan değişikliklerine daha az hassas olduğu söyleniyor ama ben yaptığımda biraz etkilendi. Enstrüman içine yerleştirilirken mikrofonu el-kol yakınına, verici kartını ise biraz daha kararlı çalışabileceği bir yere yerleştirerek frekans kayması sorununu bertaraf etmeniz mümkün olabilir. Yapıp deneyerek üzerinde çalışmak lazım. Bundan başka yine İngilizce olarak zengin kaynak http://www.talkingelectronics.com/proje ... its-1.html adresinde mevcut. Bu sayfada en alttaki devre denemeye değer.

Montajda özen isteyen bir parça şu yeşil trimmer kondansatör (yapacağınız devrede varsa):
Tek Transistor.jpg
Tek Transistor.jpg (10.33 KiB) 1141 defa görüntülendi

Lehimlemeyi hızlıca yapmanız lazım, çok çabuk bozuluyorlar.

Mesele sadece bobine kaldıysa fazla detaya girmeye gerek olmayabilir. Yakınlarda gidersem alıp gönderirim.
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul
Meslek: Kimyager

Okunmamış iletigönderen Zagor » 19 Tem 2010, 13:13

' O zaman yakınlarda karaköye gidecek birine rica etmemiz daha mantıklı. Sesimi duyup yardımcı olmak isteyen varsa sevinirim :)
Kullanıcı avatarı
Zagor
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen TDA7294 » 19 Tem 2010, 20:46

Zagor yazdı:Ayrıca siz arac transmıtterından falan bahsettınız soyle bı kac dakıka goz attım da onların arasında hafızasız 3.5 jack gırıslı tek ısı fm bandına ıletmek olan ve fiyatı 5-16 lıra arasında degısen cıhazlar gordum. Dusundum bır an cıkısını guclendırsek sokup ıcını alsak vs vs dıye ama sonra şu soru çakıldı aklıma acaba ses kalıtesı ne durumda olur ? Yani sonuçta enstruman ıcın de kullanma amacım oldugundan dengeli ve hızlı tepkilere cevap veren birşey olmalı diye düşündüm. O yüzden o şıkkı da eledim.

Madem kalite önemli o zaman kabloları kullanmaya devam etmelisin yada yaka mikrofonu vericilerini (kaliteli olanları) kullanabilirsin.

http://urun.gittigidiyor.com/AKG-PT-400 ... ZZ28915720
Kullanıcı avatarı
TDA7294
DIY Audio Gurusu

İl: Zonguldak-Aksaray
Meslek: Öğrenci

Okunmamış iletigönderen Zagor » 19 Tem 2010, 22:32

' Öneri için sağol. Ama bu iş diy işi.
Kullanıcı avatarı
Zagor
DIY Audio Fanatiği

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen e_cag » 19 Tem 2010, 22:39

TDA7294 de bir taraftan haksız değil aslında. Şöyle ki kanal ayrımı, taşıyıcı frekansı modülasyon frekansı derken FM bandından gönderilebilecek sesin frekans aralığı maksimum 16 khz gibi bir noktada kalıyor. Öte yandan bu basit transistörlü fm vericilerin elektret mikrofonu yükselten ilk transistörleri class a gibi çalışıyor, mikrofondan aldıkları her türlü detayı ilginç bir şekilde çok detaylı olarak aktarmaya yardımcı oluyorlar. Duvar sa atinin tıklamaları bile dikkatle dinlemeden duymadığınız detaylarla gelmeye başlıyor.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen TDA7294 » 20 Tem 2010, 00:35

Zagor yazdı:' Öneri için sağol. Ama bu iş diy işi.

Kuracağın devre ile araba fm transmitteri arasında çok fazla kalite farkı bekleme.
Kullanıcı avatarı
TDA7294
DIY Audio Gurusu

İl: Zonguldak-Aksaray
Meslek: Öğrenci

Okunmamış iletigönderen e_cag » 24 Tem 2010, 15:02

Kalite farkı olmaz, orası doğru. Kaliteyi 1-komponentler, 2-fm yayın prensipleri ve teknik sınırları belirler ki bu teknik sınırlar en iyi durumda bile hi-fi standartlarının altında. Ama işitsel olarak bakınca öyle burun kıvrılacak gibi düşük kaliteli de olmaz.

bobinleri aldım bir saat önce. 5 adet. 1.5TL/ad. Turus Elektronik'in karaköy dükkanından. Zaten söylediğim üst kattaki dükkan da onun uzantısıymış. Pazartesi gönderirim.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Zagor » 24 Tem 2010, 16:24

' Deneyip göreceğiz :)
Kullanıcı avatarı
Zagor