lm 3886 dijital ses kontrol

Entegreli Güç Yükselteçleri » Küçük ama çok etkili. Entegreli(tümdevreli) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Okunmamış iletigönderen drhardware » 21 Haz 2007, 10:10

Bykoz Wolfson hakkında bir araştırma yaptın mı?
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

İl: Ankara

Okunmamış iletigönderen bykoz » 21 Haz 2007, 10:51

sn. drharware wolfson wm8816, microişlemci olmadan yanlız başına çalışabilir bir şey değil malum, madem microişlemci kullanmak gerekli, o zaman ses sinyalini digital bir ortama sokmaya ne gerek var. bunu zararlarını burada anlatmaya gerek yok sanırım. eğer kontrol bölümü bir microişlemci ile yapılacak ise en azından ses sinyalini analog elemanlar üzerinden geçirmek daha doğru olur. motorlu pot gibi. zaman ve emek isteyen bir şey, sonucun olumsuz olması durumunda ki bana göre yüksek ihtimal, üzüntü verici olur.
bence, tınıyı bozmamak için yapılabilecek en iyi ses kontrolu, kumandalı veya kumandasız pasif preamp kullanmaktır . bunun için pasif pre kullanılacaksa attenuator 1 seçenek. kumandalı olması düşünülüyorsa motorlu pot.
bir kazanç gereksinimi duyuluyorsa aktif preamp kullanmaya mecbursunuz.

saygılar...
bykoz
DIY Audio Fanatiği

İl: BURSA
Meslek: AUDIO & VIDEO SERVİCE

Okunmamış iletigönderen drhardware » 21 Haz 2007, 11:46

Sevgili bykoz,

WM8816 oldukça iyi karakterli bir ses işlemcisi. Doğru; bir CPUyla kullanılması gerekiyor, ancak CPU kumanda hattı (I2C) optoizolatörle kuple edilirse herhangi bir gürültü eklemiyor sisteme. Aslında motorlu pot oldukça basit ve sağlam bir çözüm ve kendi sistemimde motorlu pot kullanıyorum ALPS RK27.. Ancak motorlu potta moto fırçalarından kaynaklanan minimal bir elektro manyetik girişim sözkonusu, aslında bu gürültü hoparlörlerin çok yakınına girilip kulak dayanmadıkça duyulmuyor ancak bir de gerçek mekanik gürülştü var ki onu daha duyulabilir seviyede.
Wolfson WM8816 ve BB nin PGA2311 serisi ses işlemcileri pek çok hi end sistemde kullanılıyor ve sinyal gürültü ve distorsiyon kabul edilebilir limitlerin çok çok altında. Ayrıca bu potların +15dB e kadar kazançları var attennuasyonları çok başarılı. Ben bir sonraki projemde kullanmayı düşünüyorum. Ama benden önce deneyen olursa bundan memnuniyet duyarım.,
Saygılarımla.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen bykoz » 21 Haz 2007, 12:01

drhardware yazdı:Sevgili bykoz,
Ancak motorlu potta moto fırçalarından kaynaklanan minimal bir elektro manyetik girişim sözkonusu, aslında bu gürültü hoparlörlerin çok yakınına girilip kulak dayanmadıkça duyulmuyor ancak bir de gerçek mekanik gürülştü var ki onu daha duyulabilir seviyede.
Saygılarımla.

bu sorun değil sonuçta motor müzik dinlerken devamlı dönen bir şey değil
kaldıki mekanik gürültü dışındakilerde kesilebilecek şeyler.

saygılar...
bykoz
DIY Audio Fanatiği

İl: BURSA
Meslek: AUDIO & VIDEO SERVİCE

Okunmamış iletigönderen emesut » 21 Haz 2007, 12:31

drhardware yazdı:Entegre princeton technology e ait ve pek çok orta sınıf Çin malı sistemde var. Kalite konusuna gelince, "ehh idare eder". Ben bu princeton un PT2350 si ile 2+1 yapmıştım fena diildi.

Bende bu devreyi kullanmayı düşünüyorum..
Hatta entegreyi bile aldım kağıta baskı devresinide çizdim ama bunu bana birisi pc de cizipde gönderebilirmi..
Birşey daha bu entgerede bulunan ''DCO'' ucu ne işe yarıyor.. Benim tahminimce butonlarla ayarlanan ses seviyesinin analog olarak bilgi cıkışı... Yani oraya uygunlaştırılmış bir LM3914 devresi bağlasak ses seviyesini 10 lede bölünmüş halde görebiliriz.. Diğilmi..??
Resim
Kullanıcı avatarı
emesut
DIY Audio Takipçisi

İl: Kocaeli/İZMİT
Meslek: Elektronik

Okunmamış iletigönderen drhardware » 21 Haz 2007, 15:56

Yaw şimdi emesut kardeş, ben bunu hemen deneyeceğini tahmin etmemiştim. Dolayısıyla hazırlık yapmamıştım. Entegreyi almış olman gerçekten ilginç. Neyse hemen soruna bir cevap;
- Bu DCO çıkışı 0-12v analog çıkış ama sadece 8 kademe. Dolayısıyla 8 ledli bir devre yapman lazım. LM3914 uygun olabilir ama girişine trimpot koyup seviyeyi maksimum çıkışta 8 led yanacak şekilde ayarla. Aksi takdirde bazı seviyelerde çift basılarında tek led atlar hoş olmaz.
- Bu devre tuş tekrarlama özelliğine sahip ve bunun hızını ayarlayabiliyorsun. Devre şemasında görülen Rx Cx bu işe yarıyor:
* Saniyede 35 tekrar istiyorsan (bence hızlı) Rx=33K, Cx=1uF
* Saniyede 18 tekrar istiyorsan Rx=33K, Cx=2.2uF
* Saniyede 10 tekrar istiyorsan Rx=100K, Cx=1uF
* Saniyede 3,5 tekrar istiyorsan (çok yavaş) Rx=33K, Cx=10uF şeklinde belirlemelisin. Tabii deneyerek bulursan daha iyi olur ama ben 10 tekrar yeterli derim.
- Yine bu devrede backup özelliği var. Yani enerjisini kessen de ses seviyesini 6 gün kadar hafızasında tutabiliyor. Bunun için;
Resim
Bu devreyi beslemeyle entegre arasına eklemen lazım. Bu oldukça yararlı bir eklenti çünkü devrenin enerjisini kestiğinde hafızasını kaybeder. Ve ilk volum seviyesine döner, bu da hoş olmaz.
- Bu entegre aynı zamanda loudness özelliği sunuyor. Bu özelliği aktive etmek için devreyi;
Resim
Şeklinde modifiye etmek lazım. Tabii bunu seçenekli yapmak içn anahtarla iki devre arasında seçim yapılabilir.
- Devreyi çok iyi regüle edilmiş 12v ile besle. Bunun için 7812 veya LM317 tarzı bir regülatör kullan ve en az 2200uF filtre kondansatörü ekle.
Başka sorun olursa çekinmeden sorabilirsin.
Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen emesut » 25 Haz 2007, 11:51

Bu değerli bilgileri bizimle paylaştığın için teşekkürler arkadaşım..
Yukarıda bahsettiğin ses seviyesine göre sekiz kademe nasıl oluyor yani voltaj değerleri nedir..?
Birde ses seviyesini hafızada tutma özelliğini gösteren devrede; en üstte bulunan direncin değeri nedir..?

Son bir şey daha acaba benim ve forumdakiler icin bu devrenin baskı devresini cıkartabilirmisin.. Loud ve Hafızada tutma özelliği ile birlikde..
Resim
Kullanıcı avatarı
emesut
DIY Audio Takipçisi

İl: Kocaeli/İZMİT
Meslek: Elektronik

Okunmamış iletigönderen drhardware » 25 Haz 2007, 13:53

Emesut kardeş,

Sekiz kademe basitçe besleme geriliminin 8 e bölünmesiyle oluşur. 12v besleme için her kademe 1.5 a tekabül eder. Böylece;
0-3. kademe arası (0-6dB) 7/8 besleme gerilimi =12/8*7 = 10,5v
..................
28-31. kademe arası (-70-Mute) 0v alırsın. Bu aradaki değerleri 31 kademe bazında eşit bölerek hesaplayabilirsin. Yani aslında 7 led yetiyor 8 diil. Çünkü 0 dan başlıyoruz.

Diğer yandan PCB hazırlama konusunda ne yaık ki size yardımcı olamayacağım. Yaz tatili olsa da benim iş yoğunluğum devam ediyor.. O kadar ki kendime uzun zamandır yapmayı planladığım preamplifikatörümü bile tamamlayabilmiş değilim.

Ama işimiz DIY... Öyle değil mi? Do It Yourself (Kendin Yap!)

Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Cevap: lm 3886 dijital ses kontrol

Okunmamış iletigönderen defeatist » 02 Mar 2009, 02:08

bu dijital ses kontrole nasıl display ekleye biliriz yani ses seviyesini öğrene bilmek için ?
www.elektropaylasim.com kısa bir süre sonra sizlerle saygılar... Elektronik kendi başına bir devrimdir... yeniler ve yenilikleri geliştirmektir amacı.
defeatist
Yeni Üye

İl: istanbul
Meslek: elektronik öğrencisi

Önceki

Entegreli Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • lm 3886 gc
    gönderen zunda » 05 Oca 2011, 04:47