LM 3886 Amplifikatör Yapıyorum

Entegreli Güç Yükselteçleri » Küçük ama çok etkili. Entegreli(tümdevreli) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Ynt: LM 3886 AMPLİFİKATÖR YAPIYORUM

Okunmamış iletigönderen sametozt » 12 Oca 2017, 10:38

Merhaba,

Dün ben de lm3886 projesini tamamlamak istediğim için gidip birkaç malzeme aldım. Sonrasında bu konudaki trafoyu görünce firmayı arayıp direk sordum.
2*24 250 watt toroid trafoyu 170 TL'ye sarabileceklerini söylediler. Benim o kadar bütçem olmadığı için burada gıda çarşısı olarak adlandırılan yerde bildiğimiz standart trafoyu 90 TL'ye sardırdım.

Onun dışında dün gainclone devresini kurup denedim fakat kartın altına montajı yapılan 10uf ve 100nf kondansatörlerden 10uf olanı patladı. Sağ taraftaki patlamadı. + - yönünü kontrol ettim o da doğruydu ama bir anlam veremedim. Bugün tekrardan kondansatör alıp deneyeceğim.
sametozt
Yeni Üye

İl: İZMİR
Meslek: SİGORTACI

Okunmamış iletigönderen birgitay » 12 Oca 2017, 12:34

Teşekkürler hocam . Son sorum olarak şunuda merak ediyorum : Silisli sac arıyorum. Lambalı preamp. çıkış trafosunda kullanacağım.
Facebook Elektronik üzerine sayfam : https://www.facebook.com/groups/1216358921722507/
birgitay
DIY Audio Gurusu

İl: Kocaeli
Meslek: Elektronik

Okunmamış iletigönderen sarpkaya » 12 Oca 2017, 23:34

elektrobeyin yazdı:
sarpkaya yazdı:
elektrobeyin yazdı:Kutu aslında rack kutu. http://www.altinkaya.com.tr/Yeni_Urunler/RM-120.html Bu ürün. Yandaki uzantıları kestim ve yine Altınkaya'dan temin ettiğim kulpları monte ettikten sonra böyle güzel bir görünüme kavuştu. Kutunun kalitesi güzel. Çıplak aluminyum. Belki boyanabilir ancak ben bu şekilde seviyorum. Zaten çok temiz görünüyor. Kutu bana üzerine delik açtırmak dahil 140 TL gibi bir fiyata maloldu. Genel olarak bir maliyet hesabı yapmadım açıkçası. Ancak harcanan her kuruşa değdi diyebilirim. Ayrıca hoparlör koruma devresi yapmanızıda tavsiye ederim. Ben UPC1235 ile bir koruma devresi yaptım, çok iyi iş görüyor.

İlginiz ve verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim ben de altınkayadan fakat farklı bir kutu almayı düşünüyordum.Böyle bir kutunun varlığından haberim yoktu açıkçası.ama aklımda hep bu tip aluminyum bir kutu vardı.Nerede nasıl yaptırabilirimin hesaplarını yaparken sayenizde tam istediğim gibi bir kutu buldum.Sizden bir konuda daha yardım rica edebilir miyim kutunun kanatçıklarını çok düzgün kesmişsiniz kesildiği belli olmuyor kesinlikle neyle kestiniz acaba? Bu kutunun çeşitli ebatları var sizinki en büyük ebat olanı mı? Birde aç kapa anahtarı ,hoparlör ve ses giriş terminallerini nereden temin etmiştiniz ?böyle bir çalışmada normal rca terminallerini kullanmak pek de mantıklı olmayacak gibi duruyor.İlginiz için teşekkür ederim.

Sanayide kestirdim kanatçıkları, Aslında çok kötü kesmişlerdi, ben törpüyle uğraşa uğraşa dümdüz hale getirdim. Aluminyum yumuşak olduğu için kolaylıkla düzeltebildim zaten. Açma Kapama düğmesi bluemavi'den, hoparlör terminallerini gittigidiyordan temin ettim. Born vida jack vs. birşey yazıldığı zaman çıkıyordu tam hatırlamıyorum. RCA giriş terminallerini ise yaklaşık 3 sene önce bu sitede hacı isimli arkadaştan almıştım. Amphenol markalı.

Daha önce de çeşitli ampli yapma tecrübeleriniz olmuştur mutlaka .Ounlarla kıyasladığınızda yapmış olduğunuz 3886 amplifikatörün ses karakteristiği nasıl? Gördüğüm kadarı ile hoparlör korunma devresi ile amplifikatör devresini aynı plaket üzerine basmışsınız fakat çok profesyonel bir çalışma olmuş.Kullandığınız soğutucunun ebatları nedir acaba ben de bir soğutucu siparişi vermeyi düşünüyorum.soğutucu kaç tl ye mal oldu.İlginiz için çok teşekkür ederim sağlıcakla kalın.
Hayalgücü bilgiden daha önemlidir...
(Albert Einstein)
Kullanıcı avatarı
sarpkaya
DIY Audio Takipçisi

İl: BARTIN

Okunmamış iletigönderen sarpkaya » 14 Oca 2017, 21:12

Bugün kutu elime ulaştı Elektrobeyin(isminizi bilmediğim için rumuzunuzla hitap ediyorum) arkadaşın kullandığı kutudan kullanacağım kanatçıklarını kestikten ve kulplarını taktıktan sonra hazır olacak.Üzerinde şu anda koruyucu filmler var.O nedenle rengi gri görünüyor normalde alüminyum kutu.Şu anda eksik olarak hoparlör terminalleri ve soğutucular kaldı onları da temin ettikten sonra çalışmalara başlayacağım.
Eklentiler
kutu.jpg
(Albert Einstein)
Kullanıcı avatarı
sarpkaya
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen elektrobeyin » 14 Oca 2017, 23:17

Geçmişte birçok amfi yaptım, şöyle şöyleyim, ses kalitesinden kesinlikle çok memnunum. Class A amfilerden sonra 2. Sırada geliyor benim için. Ses kalitesi oldukça güzel ve tertemiz. Zaten SNR oranı en yüksek entegrelerden birisi lm3886. Ancak belli başlı kurallara dikkat etmeniz gerekiyor. Mutlaka metal film direnç ve High end kapasitorler kullanın. Şema şu an kullandığım bilgisayarda mevcut değil ancak kendi bilgisayarıma geçince bulmaya çalışayım. Ancak şöyle söyleyeyim, standardı lm3886tf gainclone devresi. Hoparlör koruma ise standardı upc1235 entegreli koruma devresi. Besleme kondansatölerine önem verin, en az 20000 uf kaliteli kapasitör kullanın. Kutu güzel hayırlı olsun. İsmim Enis. Soğutucu bu http://www.armaltd.com/detay.aspx?id=104 . Ancak armaltd küçük ve tek satış yapmıyor. Ben çok zor ikna ederek ve 2 adet sipariş ederek alabildim. Soğutucu azıcık büyük 50 TL gibi bir fiyata geldi tanesi. Eğer kutunyza uyarsa aldığım fiyattan verebilirim size boşta olanı.
Kullanıcı avatarı
elektrobeyin
DIY Audio Fanatiği

İl: Mersin
Meslek: Elektrik-Elektronk Mühendisi

Okunmamış iletigönderen sarpkaya » 15 Oca 2017, 00:00

elektrobeyin yazdı:Geçmişte birçok amfi yaptım, şöyle şöyleyim, ses kalitesinden kesinlikle çok memnunum. Class A amfilerden sonra 2. Sırada geliyor benim için. Ses kalitesi oldukça güzel ve tertemiz. Zaten SNR oranı en yüksek entegrelerden birisi lm3886. Ancak belli başlı kurallara dikkat etmeniz gerekiyor. Mutlaka metal film direnç ve High end kapasitorler kullanın. Şema şu an kullandığım bilgisayarda mevcut değil ancak kendi bilgisayarıma geçince bulmaya çalışayım. Ancak şöyle söyleyeyim, standardı lm3886tf gainclone devresi. Hoparlör koruma ise standardı upc1235 entegreli koruma devresi. Besleme kondansatölerine önem verin, en az 20000 uf kaliteli kapasitör kullanın. Kutu güzel hayırlı olsun. İsmim Enis. Soğutucu bu http://www.armaltd.com/detay.aspx?id=104 . Ancak armaltd küçük ve tek satış yapmıyor. Ben çok zor ikna ederek ve 2 adet sipariş ederek alabildim. Soğutucu azıcık büyük 50 TL gibi bir fiyata geldi tanesi. Eğer kutunyza uyarsa aldığım fiyattan verebilirim size boşta olanı.

Merhabalar Enis Bey benim adım da Yalçın .öncelikle tanistigimiza memnun oldum.Oldukça kaliteli malzeme kullanmaya çalışıyorum direnclerim %1 toleranslı metal film .panasonic fm serisi kapasitörler ,alps potansiyometre vs. Kullanıyorum.toplamda iki kanalda 26000 uf gibi kapasitor kullanacağım.Kutu ebatlarımız aynı gibi .Sogutucunun bir tanesini sizden satın almak istiyorum.Bana özelden havale yapacağım hesap numarasını gonderirseniz ben de size adres bilgilerimi göndereceğim ilginiz için teşekkür ederim .Soğutucuyu sizden temin etmek kolaylik olacak benim için sağolun.
(Albert Einstein)
Kullanıcı avatarı
sarpkaya
DIY Audio Takipçisi

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen sarpkaya » 26 Oca 2017, 00:37

Şema olarak sitemizin projeler kısmında yayınlanmış olan Sayın Dr.'un uygulamış olduğu şemayı kullanmaya karar verdim.Dün akşam pcb yi plakete aktardım ve nihayet ütü,tuzruhu, perhidrol derken nihayet bugün elemanların montajını yaptım.Sırada besleme katı var.Daha sonra kutu ile ilgili birkaç işlem kalıyor yapmam gereken,amplifikatörü toparlamadan önce.Bu arada kullandığım plaket benimde pek içime sinmedi aslında elimde epoxy plaket vardı ama 10x10 ebatlarında idi düzgün kesemeyebileceğimi düşündüğüm için bu plaketi kullandım.Besleme ve Sinyal yolları olabildiğince kısa tutulduğundan bazı elemanlar alt yüzeye montaj yapılmak zorunda kalınıyor.Özellikle entegre bölgeleri lehimleme açısından oldukça sıkışık bir yapıda olduğundan kısa devre ihtimaline karşı hemen her lehimlemede ölçerek kontrol ettim ki en küçük bir kısa devre bile bir felaketle sonuçlanabilir.Şu anda montajı sıfır hata ile tamamlamış bulunmaktayım. Alt montaj yüzeyinden plastik spreyi ile oksijen ile teması kesmeyi planlıyorum bu arada.İşte son durum bir kaç foto...
Eklentiler
P_20170125_130013.jpg
P_20170125_125946.jpg
(Albert Einstein)
Kullanıcı avatarı
sarpkaya
DIY Audio Takipçisi

Önceki

Entegreli Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir: