Manyetik alan kalkanı?

Diğer Bilgiler » Ana sayfada yayınlanabileceğini düşündüğünüz herhangi bir bilgiyi buraya gönderin.

Manyetik alan kalkanı?

Okunmamış iletigönderen gambit » 07 Ekm 2010, 22:22

Merhabalar

Bir projemde kullanmak üzere elimde bir adet sac trafo var. Sac trafonun oluşturduğu manyetik alan devremi olumsuz yönde etkiliyor. Trafonun üzerine kapatacak ve oluşan manyetik alanı geçirmeyecek bir kalkan nasıl yapabilirim?

İnternetten edindiğim bilgilere göre ferromanyetik maddelerden yapılmış kutular, manyetik alanı geçirmiyorlarmış. Bunu denemeyi istiyorum, ama nasıl? Bu konu hakkında bilgisi olan var mı?

Teşekkürler
A. Kadir Çelik
11.09.1990
Elektrik Mühendisi Adayı
Kullanıcı avatarı
gambit
DIY Audio Takipçisi

İl: İstanbul/Konya
Meslek: Öğrenci

Ynt: Manyetik alan kalkanı?

Okunmamış iletigönderen Ersoy » 08 Ekm 2010, 11:19

En basit yöntemi şöyle.

Karaköyden, ince bakır levhayı alıp üzerine küçükbir pürmüz yardımıyla lehim kapla. Kaplanmış levhayı makasla keserek trafonun üzerini kapatabilecek bir form haline getir. Bu kutunun bir yerine kablo lehimle, kabloyuda toprakhattına bağla. %99 sorunu çözmüş olursun.
Kainat, düşünceleri değil, hareketleri alkışlar.
Ersoy
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen gambit » 08 Ekm 2010, 16:45

Alüminyum folyoyla olmaz mı?
A. Kadir Çelik
11.09.1990
Elektrik Mühendisi Adayı
Kullanıcı avatarı
gambit
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen e_cag » 08 Ekm 2010, 16:57

Aluminyum RF ekranlamak için olur ama 50 Hz gibi düşük frekansların ekranlanması için bakır veya silisli trafo sacı uygun. Mu-metal gibi daha etkin malzemeler de mümkün ama temin etmesi zor olur, maliyeti de yüksekçe. Bakır folyonun bulunması kolay olur diye biliyorum piyasada. Lehim kaplamak zahmetli olabilirse de bakırın zamanla okside olmaması için iyi olur. Belki aynı amaçla sprey venik de iş görür.
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul
Meslek: Kimyager

Okunmamış iletigönderen hacı » 08 Ekm 2010, 23:18

Konu faraday kafesi adıyla internette araştırılabilir.
hacı
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen farfisa » 09 Ekm 2010, 23:54

bakır folyo ile halledebilirsin istanbulda isern karaköyde edinebilirsin değilsen pano imalatı yapanlar ve bir ihtimal hurdacılarda bulabilirsin
Resim
farfisa
DIY Audio Gurusu

Meslek: Bilgisayar müh. Hifi tamircisi

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen gambit » 11 Ekm 2010, 16:24

Cevaplar için teşekkürler bakır folyoyu en kısa sürede deneyeceğim. Bu arada İstanbul'dayım, Karaköy'de bakarım artık.
A. Kadir Çelik
11.09.1990
Elektrik Mühendisi Adayı
Kullanıcı avatarı
gambit
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen fatihcol » 11 Ekm 2010, 17:06

humm parazitini ortadan kaldırmak için PSRR oranını yükseltmek gerekiyor. Kafes psrr oranını yükseltmez. kafesle ancak "diyafoniyle sese karışan" humm veya bızz engellebilir. Projenizi biraz daha kapsamlı anlatabilirseniz psrr oranını iyileştirmeye çalışabiliriz. Mesela çıkıştaki rc filtre dirençlerinin direnci kaç ohm?

Ayrıca kafesi bakırdan yapmak ve sadece birleştirme yerlerinde lehim kullanmakta fayda var. komple lehim kaplamak doğaya saygıyı yitirdiğimizi anlatıyor gibi.
Kullanıcı avatarı
fatihcol
DIY Audio Fanatiği

Meslek: Elektronik Teknisyeni

Okunmamış iletigönderen gambit » 11 Ekm 2010, 22:46

Merhaba projem aslında çok basit, hepimizin bildiği basit bir amfi projesi. Sorun oluşturan tek unsur, güç kaynağı olarak daha az gürültü yapan toroidal trafo yerine sac trafo kullanmam. Aslında sac trafo kullanmamın pek sakıncası yok gibi ama, yapacağım amfiyi tek bir kutuda toplama gibi bir niyetim var. Daha önce yaptığım denemelerimde, kullandığım sac trafo, amfi üzerinde çok şiddetli bir osilasyon oluşturuyordu. Bunu engellemek istiyorum.
A. Kadir Çelik
11.09.1990
Elektrik Mühendisi Adayı
Kullanıcı avatarı
gambit
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen e_cag » 12 Ekm 2010, 00:46

Sorun büyük ihtimalle şase döngüsünden kaynaklanıyordur. Girişte pot var mıydı? Varsa ona rağmen gürültü var mı? Bir kaynağa bağlayınca devam ediyor mu? Fotoğraf olursa RCA giriş-pot-amplifikatör kart giriş arasındaki bağlantılara bakalım birlikte?
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Meslek: Kimyager

Sonraki

Diğer Bilgiler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir