Yeni Integrated amfim

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri » Transistörlü ve MOSFET'li (solid state) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Yeni Integrated amfim

Okunmamış iletigönderen caglarm » 13 Nis 2012, 02:29

Merhaba,
Henüz bitmiş olan yeni kasamı paylaşıyorum..Temelde rotel kasetçaların şasesi üzerine
kurulu,ön ve arka kapaklar yeniden yapılmıştır.Besleme tormak 350va 36 volt trafo ve rail
başına 2x6800uf kondansatör ile yapıldı.kondansatörler yıldız noktası ile bireysel olarak
bağlı.ilave olarak paralellerinde 100nf mkt ler mevcut..sonuç olaral amp boşda,girişi açık
devre iken bile bir ölü kadar sessiz..belirtmiş olduğum gibi lm4702 veya lme49830 ile
kullanmayı düşündüğüm bu kasa ile (ki lme li olan zaten eski kasamdan çıkarmış olduğum
oldukça güçlü ve temiz sese sahip vertikal moslu amp,lm4702 li olan da universal pcb
üzerine kurulu çıkışlarda da mje11015-16 kullanmayı düşündüğüm amp) hazır bekler iken
yine yeni bir ras100 yapıp kullandım..zaten şu anda salonumu süsleyen lm4702 lateral mos
olduğu için değişiklik oldu..
Bu kasaya başlama amacım yalnız dac için bir kat yapmayı pek istemememdir.Dac
merakımın ürünü olarak 4-5 adet değişik kombinasyonlu devreyi bitirdikten sonra sıra
kutulamaya gelince iş bu aşamaya kadar uzadı.
Kanal seçici olarak ilk başda komitatör anahtar kullanmayı düşündüm..daha sonra
istanbulda balzeme alımlarım sırasında resimlerde de göreceğiniz butonları görüp
alınca,hem on-off hem de kanal seçiciyi bir pic16f628 ve 4 adet minyatür röle ile yaptım..iyi
ki de yapmışım,bayağı alımlı oldu diye düşünüyorum.
gelelim resimlere,öncelikle ras100 için elimdeki eski motor sürücülerinden çıkma soğutucum
ile kullanabileyim diye 4X8cm boyutlarında yeni bir pcb hazırladım.elimde bulunan harika bd
transistöler ile beklediğimin çok üzerinde bir sonuç aldım..birkere daha önceki ras100
lrimde 120ma biası 2 diyot ile hiç almamış idim.bu kez her iki kanal da 120ma biasda çakılı
kaldılar..
işde yeni 4x8cm ras100 pcb
Resim

ve kendisi
Resim

amp. ön görünüşü..butonlar resimden daha güzel..mavi 3mm ledler ile çok havalılar :)
Resim

bu da arka görünüm..ön-arka kapakları 4mm alaşımlı alüminyumdan seçer iken et

kalınlığının sorun olacağını güzünmemişdim..herşey bittikden sonra sıra montaja geldiğinde

malzeme jakların diş boyundan kalın olduğundan sanayi sitesi yolu göründü..frezede

gerekli bölüm 2mm ye düşürüldü.

Resim

beslemekatı biraz sıkış sıkış oldu fakat verim olarak çok güzel..
Resim

Malüm dac katımız,pardon katlarımız bu..optik ve coax aynı kartta..denemek için sadece 1
adet aldığım cs8416 ve devamında pcm5102...I/V katı kendi içinde olduğu için bunu
seçtim..aslında otoriteler pcm1794 den yana..aslında elimde var ama en küçük pcb bu
takım oldu.Üst katta ise pcm2707 li usb giriş katımız mevcut..data çıkışını 8416 ya direk spdif sinyali olarak giriyorum..
yani 8416 nın 4 girişinden 3 ü kullanılıyor..4. giriş iyin de 2. bir coax giriş jakı hazırladım .bobininin takılmasını bekliyor.
Resim

on-off ve giriş seçici
Resim

iç komple

Resim

Bunca deneme,modüler yapıp birbiri ile uyarlama vs den sonra elde kalanlar..bunları da
önümüzdeki günlerde satış kısmına koyacağım.Amaç çekmece boşalsın.hepsi denenmiş
çalışan kartlar..herkesin bir DAC ı olsun.. :)
Resim

tüm kasa ve içindekilerin (ön-arka kapak CAD çizimleri dahil) dökümanlarını biraraya getirip
konuya ekleyeceğim..o kadar çok çizim yaptım ki ne neydi isimlerinden tam çıkaramıyorum..birkaç gün müsade..;)
En son caglarm tarafından, 13 Nis 2012, 12:19 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 değişiklik yapıldı.
Kullanıcı avatarı
caglarm
DIY Audio Gurusu

İl: kocaeli
Meslek: Elektronik-Enstruman Tekn.

Ynt: Yeni Integrated amfim

Okunmamış iletigönderen skaya35 » 13 Nis 2012, 02:56

Tebrik ederim resimler gayet hoş işçilik ve emek kokuyor...
toplamda kondansatör degeri nedir.bu devreyi yapmaya niyetim var elindeki bc den bulma şansım olabilirmi..?? :?:
Saygı mecburi sevgi ihtiyaçdır
Kullanıcı avatarı
skaya35
DIY Audio Fanatiği

İl: izmir
Meslek: teknisyen

Okunmamış iletigönderen caglarm » 13 Nis 2012, 03:02

skaya35 yazdı:Tebrik ederim resimler gayet hoş işçilik ve emek kokuyor...
toplamda kondansatör degeri nedir.bu devreyi yapmaya niyetim var elindeki bc den bulma şansım olabilirmi..?? :?:

Teşekkür ederim..toplamda kondansatör değeri derken kastettiğiniz beslemedeki rezerveler ise rail başına 13600 mikrofarat,yani + ve - ye bağlananlar toplam 27200 mikrofarad..

skaya35 yazdı:elindeki bc den bulma şansım olabilirmi..?? :?:

bc yi anlayamadım :(
Kullanıcı avatarı
caglarm
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen skaya35 » 13 Nis 2012, 12:20

bc yi anlayamadım :([/quote]

Anlamamakta haklısın gecenin o satinde uykulu yazınca yanlış yazmışım özür dilerim Bd serisi transistörler demek istemiştim bende bir proje peşimdeyim (sizden yardım almak isterim) arkadaşımda bir stk086g ünite var dual mono tip sesi çok hoş begendim diye bilirim ama tabiki bu devreyi vb devreleri dinlemedim sizin yorumunuz ne olur stk086g entegresini dinleme şansınız oldumu ....
Kullanıcı avatarı
skaya35
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen hamist » 13 Nis 2012, 12:31

Sesini duyar gibi oldum.
Güle güle keyifle kullan dostum.

İmrendim de hani, dilerim yakın zamanda ben de
kutulanmış bir devre eklerim.

Selamlar kolay gelsin.
Tüketimleri ile ünlü ülkelerin tarihlerini üreten ülkeler yazar.
hamist
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul
Meslek: endüstriel elektronik

Okunmamış iletigönderen caglarm » 13 Nis 2012, 12:36

skaya35 yazdı:

Anlamamakta haklısın gecenin o satinde uykulu yazınca yanlış yazmışım özür dilerim Bd serisi transistörler demek istemiştim bende bir proje peşimdeyim (sizden yardım almak isterim) arkadaşımda bir stk086g ünite var dual mono tip sesi çok hoş begendim diye bilirim ama tabiki bu devreyi vb devreleri dinlemedim sizin yorumunuz ne olur stk086g entegresini dinleme şansınız oldumu ....[/quote]

Merhaba,
STK nın birçok entegresini denedim; 415,439,411-90,4241,050.... hepsinde gördüğüm otrak özellik sanırım iç dizaynlarında frekans cevap kazançları ile biraz oynanmış..yani kazanç 20hz-20khz arasında eşit değil.alt frekanslarda(baslarda) belirgin bir baskınlık var..bence bu da hi-fi (yüksek sadakat=çıkışın girişe olan sadakati) anlamının dışına çıkıyor..ben amfide ne veri isem onu almak isterim.ne fazlasını ne de eksiğini..tabiki parti modunda sürekli bas ağırlıklı müzik dinlemek isteyenler için bu bir atı..ama benim için eksi..

BD transistorlere gelince,malzemecime uğradığım zaman aynı maldan kalmış mı bakarı..bir de bana söylediği bu serinin özdisan dan alındığı ve orijinal olduğu..

Elimden gelen her konuda yardım etmek isterim,bu bana zevk verir..kolay gelsin..
Kullanıcı avatarı
caglarm
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen caglarm » 13 Nis 2012, 12:40

hamist yazdı:Sesini duyar gibi oldum.

Selamlar kolay gelsin.

Çok teşekkür ederim Hamit Bey..
Her ne kadar arge temelli bir çalışma olmasa da sonuç oldukça keyif verici..bir ara tüm girişler bağlı iken bir videosunu çekip geçişlerdeki sorunsuzluğu göstereceğim..kanal seçici gerçekten çok güzel oldu..tabi rölelerin kalitesi buna etken..bir de aktif kanal olarak rölenin normalde kapalı kontağını kullandım..yani geçiş yapan rölenin bobini enerjisiz :) sanırım bir ilk..ters mantık ama güzel sonuç :)
Kullanıcı avatarı
caglarm
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen skaya35 » 13 Nis 2012, 13:15

caglarm yazdı:
skaya35 yazdı:

Anlamamakta haklısın gecenin o satinde uykulu yazınca yanlış yazmışım özür dilerim Bd serisi transistörler demek istemiştim bende bir proje peşimdeyim (sizden yardım almak isterim) arkadaşımda bir stk086g ünite var dual mono tip sesi çok hoş begendim diye bilirim ama tabiki bu devreyi vb devreleri dinlemedim sizin yorumunuz ne olur stk086g entegresini dinleme şansınız oldumu ....

[/quote]
Merhaba,
STK nın birçok entegresini denedim; 415,439,411-90,4241,050.... hepsinde gördüğüm otrak özellik sanırım iç dizaynlarında frekans cevap kazançları ile biraz oynanmış..yani kazanç 20hz-20khz arasında eşit değil.alt frekanslarda(baslarda) belirgin bir baskınlık var..bence bu da hi-fi (yüksek sadakat=çıkışın girişe olan sadakati) anlamının dışına çıkıyor..ben amfide ne veri isem onu almak isterim.ne fazlasını ne de eksiğini..tabiki parti modunda sürekli bas ağırlıklı müzik dinlemek isteyenler için bu bir atı..ama benim için eksi..

BD transistorlere gelince,malzemecime uğradığım zaman aynı maldan kalmış mı bakarı..bir de bana söylediği bu serinin özdisan dan alındığı ve orijinal olduğu..

Elimden gelen her konuda yardım etmek isterim,bu bana zevk verir..kolay gelsin..[/quote]

Anladım...Verdiginiz bilgiler ve yardıma açık oluşunuz için teşekkür ederim .....
Kullanıcı avatarı
skaya35
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen zunda » 13 Nis 2012, 13:18

ellerinize saglık güzel iş çıkarmışsınız güle güle kullanın birde şu yeni ras 100 pcb dökümanları doğrusu süper olurdu .
Kullanıcı avatarı
zunda
DIY Audio Gurusu

İl: kütahya
Meslek: revizör.

Okunmamış iletigönderen hamist » 13 Nis 2012, 16:36

caglarm yazdı:
hamist yazdı:Sesini duyar gibi oldum.

Selamlar kolay gelsin.

Çok teşekkür ederim Hamit Bey..
Her ne kadar arge temelli bir çalışma olmasa da sonuç oldukça keyif verici..bir ara tüm girişler bağlı iken bir videosunu çekip geçişlerdeki sorunsuzluğu göstereceğim..kanal seçici gerçekten çok güzel oldu..tabi rölelerin kalitesi buna etken..bir de aktif kanal olarak rölenin normalde kapalı kontağını kullandım..yani geçiş yapan rölenin bobini enerjisiz :) sanırım bir ilk..ters mantık ama güzel sonuç :)

En tehlikeli yerde ters mantık...
:)
Selamlar...
Tüketimleri ile ünlü ülkelerin tarihlerini üreten ülkeler yazar.
hamist
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul
Meslek: endüstriel elektronik

Sonraki

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • Stüdyo amfim
    1, 2Eklenti(ler) gönderen 400kg » 08 Eyl 2012, 15:39