Transistor ve Mosfet eşlemesi hakkında

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri » Transistörlü ve MOSFET'li (solid state) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Transistor ve Mosfet eşlemesi hakkında

Okunmamış iletigönderen rediceman » 03 Ağu 2016, 20:19

Merhaba Diy sakinleri,

Transistör ve Mosfet eşlemesi konusunda aklıma takılan 2 soru var.

-Transistör eşlerken tek alınması gereken Hfe değeri mi Vbe eşlemek gerekir mi ?

-Mosfet eşlemek için tek deger Vgs mi ?

Keyifli forumlar.
rediceman
DIY Audio Fanatiği

İl: İstanbul
Meslek: Bilgiişlem

Ynt: Transistor ve Mosfet eşlemesi hakkında

Okunmamış iletigönderen chf » 03 Ağu 2016, 20:59

Transistörü eşleyebilmek için transistör datasheetlerindeki grafik eğrilerine bakılması gerekiyor.bipolar transistörde beyze girilen akımla , kollektör-emitör arasından ne kadar akım geçirilebiliyor belli gerilimler altında yada mosfette Vgs gerilimine karşı drain-Search kanalından ne kadar akım geçiyor ,hangi gerilimlerde...Hangi sıcaklıklarda...üstelik farklı firmaların ürettikleri,aynı transistör serileri de farklılık gösterebilir bildiğime göre..Tabii ki bu işler osiloskop gibi cihazlarla ve yeterli bir ölçme tekniğiyle olabilir ancak..Kullanışlı ve az hatalı bir cihaz üretiyor isek... Selamlar...
chf
DIY Audio Gurusu

İl: izmir

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 18 Ağu 2016, 13:48

Küçük sinyal transistörleri için genelde hFe eşlemesi yeterli oluyor çoğu uygulama için. Şahsen daha fazlasını denemedim, pratikte pek faydası olmuyor. Eğer tasarım çok kritik ise başka..
Güç transistörleri için ise şu makale ve pratik devreyi dememiştim. Eşleme için belirli bir akım geçmesi ve transistörün belirli bir ısıya erişmesi gerekiyor.
http://sound.westhost.com/transistor-matching.htm

Birçok test devresi bulabilirsiniz İnternet'te.. Amatörler için asıl sorun 3-5 tane transistör için 30-40 tane alıp eşlemek gerekebiliyor, şahsen biraz titiz davranınca 100 tane alıp etiketliyorum.. Küçük transistörler için makul olabiliyor ama güç transistörleri tuzluya geliyor.. Ya da şansa bırakıp yakın değerlerde seçmek gerekiyor.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen rediceman » 24 Ağu 2016, 10:34

Cevaplar için teşekkürler,
Transistör test cihazım var. bende öncelikler bjt için hfe eşlemesi yapıyorum vbe degerlerinide yakın tutmaya çalışıyorum. fakat vbe eşlemenin önemini tam kavrayamadım.
ikincisi mosfetler için tek değer vgs mi başka önemli değerleri dikkate almak gerekiyormu acaba ?

Keyifli forumlar.
rediceman
DIY Audio Fanatiği

Meslek: Bilgiişlem

Okunmamış iletigönderen tezcan34 » 29 Ağu 2016, 21:45

Selam arkadaşlar,

Doğru yere mi yazıyorum bilmiyorum ama;
Elimdeki bir araç anfisinde KTB688 ve KTD718 transistörleri kullanılmış ben bunlar yerine TIP36C ve TIP35C kullanabilir miyim?
Artı ve eksileri neler olur bilgilendirebilir misiniz?
tezcan34
Yeni Üye

İl: istanbul

Okunmamış iletigönderen chf » 02 Eyl 2016, 11:03

tezcan34 yazdı:Selam arkadaşlar,

Doğru yere mi yazıyorum bilmiyorum ama;
Elimdeki bir araç anfisinde KTB688 ve KTD718 transistörleri kullanılmış ben bunlar yerine TIP36C ve TIP35C kullanabilir miyim?
Artı ve eksileri neler olur bilgilendirebilir misiniz?

Şu siteden eşdeğerlerine bakabilirsiniz...

http://wenku.baidu.com/view/e6048314f46527d3250ce04f.html?re=view
chf
DIY Audio Gurusu

İl: izmir

Reklamlar

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir