Edison 804a Smps ve Mosfetleri

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri » Transistörlü ve MOSFET'li (solid state) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Edison 804a Smps ve Mosfetleri

Okunmamış iletigönderen Ahmet KIPKIP » 18 Nis 2008, 18:35

Selamlar Edison amfiyi köprülü halde 2 ohmda kullanınca Smps katındaki tr'ler ve hangisi olduğunu bilmediğim mosfetler yandı.Bütün tr'lerin ve mosfetlerin siparişini verdim hepsini değiştiricem ancak ilginç olan smps katındaki tr'leri yakmadan önce neden sigortalar atmamış?Bu sigortalar devreyi korumak amacıyla yapılmazmı? Trlerin bacakları kopmuş eriyip(4ünün) Ancak 2x30a sigortaların 1i atmamış.Anlamıyorum nasıl iş yapıyor bunlar.Bu arada bir bilgi istiyicem devrede smps tr'leri 8 adet IRFZ34N. Ortalama kaç wattlık bir smps dir sizce?
Mosfetler 2SA1695(PNP) 2SC4468(NPN) Her kanal için 2 adet mosfet var köprülenebilir 4 çıkış var.Yani toplam 8 adet mosfet var.Sizce tek kanalın vereceği RMS güç nedir?Ve neden köprü modda 2 ohm çalışmıyor? Çalışması için mosfetleri neylerle değiştirmeliyim?Teşekkürler.
Ahmet KIPKIP
Yeni Üye

Cevap: Edison 804a Smps ve Mosfetleri

Okunmamış iletigönderen e154 » 18 Nis 2008, 21:12

Ahmet KIPKIP yazdı:Bütün tr'lerin ve mosfetlerin siparişini verdim hepsini değiştiricem ancak ilginç olan smps katındaki tr'leri yakmadan önce neden sigortalar atmamış?Bu sigortalar devreyi korumak amacıyla yapılmazmı? Trlerin bacakları kopmuş eriyip(4ünün) Ancak 2x30a sigortaların 1i atmamış.Anlamıyorum nasıl iş yapıyor bunlar.

doktorun bi sözü vardı "30 liralık transisitör 30 kuruşluk sigortadan önce yanar, sigorta transisitörü değil transisitör sigortayı korur." kendiside devrelerde pek sigorta kullanmaz bu yüzden.
e154
DIY Audio Gurusu

İl: Ankara
Meslek: Elektrik Teknikeri

Okunmamış iletigönderen Ahmet KIPKIP » 11 May 2008, 23:24

Hakikaten çok yardımcı oldu teşekkür ederim. :bomba: Bu söz bu anfi hakkındaki bütün sorunlarıma dewa oldu. Hadi hayırlı forumlar.Sitenin adı DIYAUDIOTR. Dikkat.
Ahmet KIPKIP
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen grii_35 » 29 May 2008, 15:02

Ahmet KIPKIP yazdı:Selamlar Edison amfiyi köprülü halde 2 ohmda kullanınca Smps katındaki tr'ler ve hangisi olduğunu bilmediğim mosfetler yandı.Bütün tr'lerin ve mosfetlerin siparişini verdim hepsini değiştiricem ancak ilginç olan smps katındaki tr'leri yakmadan önce neden sigortalar atmamış?Bu sigortalar devreyi korumak amacıyla yapılmazmı? Trlerin bacakları kopmuş eriyip(4ünün) Ancak 2x30a sigortaların 1i atmamış.Anlamıyorum nasıl iş yapıyor bunlar.Bu arada bir bilgi istiyicem devrede smps tr'leri 8 adet IRFZ34N. Ortalama kaç wattlık bir smps dir sizce?
Mosfetler 2SA1695(PNP) 2SC4468(NPN) Her kanal için 2 adet mosfet var köprülenebilir 4 çıkış var.Yani toplam 8 adet mosfet var.Sizce tek kanalın vereceği RMS güç nedir?Ve neden köprü modda 2 ohm çalışmıyor? Çalışması için mosfetleri neylerle değiştirmeliyim?Teşekkürler.

hocam amfiyle ilgili sana ilk tavsiyem smps katındaki mosfet leri IRFZ44N ler ile değiştir smps in biraz daha rahatlasın (değişimden ötürü herhangi bir sorun yaşamıycağına emin olabilirsin) diğer yandan köprü modda 2ohma düşürmek zor bi iş ama çıkışların yüke biraz daha fazla dayanmasını sitiyorsan 2SC4468(NPN) yerine 2SC5200(NPN) ve 2SA1695(PNP) yerine 2SA1943(PNP) kullanabilirsin şimdiden kolay gelsin
grii_35
DIY Audio Fanatiği

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 1 misafir