dip ses

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri » Transistörlü ve MOSFET'li (solid state) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Ynt: dip ses

Okunmamış iletigönderen onursal » 06 Nis 2015, 21:35

Topraklama gürültü konusunda bir avantaj sağlamayacaktır.
Ama elektronik devreleri metal aksam içerisine yapmak gürültü konusunda çok gereklidir.
Madem dış yüzeyi peliksiglass yaptın, en azından alttaki ağaç bölümü alüminyum veya metal yapabilirdin.
Hoparlör kablolarının ve özellikle şase kablolarının (Hoparlör - uçları) çok ince olduğunu görüyorum.
Bu kablolar son derece önemli olup kesinlikle kalın yapılmalıdır. En azından 1.5mm2
Güç gerektiren diğer devrelerin şase kablolarının da kalın olması gereklidir.
Hoparlör jaklarının eksi uçları ayrı ise her birisi için ayrı şase kablosu bağlayıp sistem sıfır noktasına bağlaman faydalı olacaktır.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İl: ankara
Meslek: broadcasting

Okunmamış iletigönderen forester68 » 07 Nis 2015, 08:23

Merhaba,
Hoparlör terminalinde kullandığım kablolar 4N OFC gümüş kaplı bakır kablo, ses iletiminde iyi olduğunu duymuş ve satın almıştım. Ama tavsiyelerinizi uygulayıp burada paylaşacağım. Son yaptığım değişiklikler ile gürültü nerdeyse yok denecek kadar azaldı. Ama amaç sıfır gürültü.
forester68
Yeni Üye

İl: Aksaray

Okunmamış iletigönderen onursal » 07 Nis 2015, 12:42

forester68 yazdı:Merhaba,
Hoparlör terminalinde kullandığım kablolar 4N OFC gümüş kaplı bakır kablo, ses iletiminde iyi olduğunu duymuş ve satın almıştım. Ama tavsiyelerinizi uygulayıp burada paylaşacağım. Son yaptığım değişiklikler ile gürültü nerdeyse yok denecek kadar azaldı. Ama amaç sıfır gürültü.

Sıfır gürültü için ne yazık ki tasarım prosedürleri yeterli değildir.
Estetik amacıyla peliksiglas ve tahta tabanlı bir sistemde sıfır gürültü seviyesine (20 db kazançlı bir ampli için -40- -50db) seviyesine ulaşabilmek zordur.
Gürültünün az olabilmesi için tercih edilen çift besleme devresi de olası gürültülere sebebiyet verebilir.

Tasarım prosedürlerinin tam anlamıyla yerine getirilebilmesi için metal aksamlı kutu gerektiği için şimdilik tek bir öneride bulunabilirim.
Görüldüğü kadarıyla amplifikatörün giriş empedansı muallaktadır. Yani herhangi bir potansiyometre görülmemektedir. Seviye kontrolü nereden yapılmakta bilinmiyor ama giriş uçlarının hemen dibinden (LALE jaklar)) birer tane 10K veya 20K direnç bağlanılmalıdır. Keza giriş kapasitans değeri de önem arzettiği için aynı yerden takribi 220pF - 470pF arası bir kondansatör de bağlanmalıdır. Bu kondansatörün değeri giriş kablosunun kapasitans değeriyle ilgili olup kablo boyuna ve tipine göre değişiklik arzetmektedir.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen devirsefa » 07 Nis 2015, 17:48

onursal yazdı:Seviye kontrolü nereden yapılmakta bilinmiyor ama giriş uçlarının hemen dibinden (LALE jaklar)) birer tane 10K veya 20K direnç bağlanılmalıdır. Keza giriş kapasitans değeri de önem arzettiği için aynı yerden takribi 220pF - 470pF arası bir kondansatör de bağlanmalıdır. Bu kondansatörün değeri giriş kablosunun kapasitans değeriyle ilgili olup kablo boyuna ve tipine göre değişiklik arzetmektedir.

Hocam ben de ras100 kullanıyorum ama konu ilgimi çekti,Kablo kapasitans değeri boyuna, tipine göre nasıl değişir, nasıl ölçmemiz gerekir, girişe seri mi paralel mi bağlanmalı, bizi bilgilendirir misiniz?
devirsefa
DIY Audio Fanatiği

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen onursal » 07 Nis 2015, 19:14

devirsefa yazdı:
onursal yazdı:Seviye kontrolü nereden yapılmakta bilinmiyor ama giriş uçlarının hemen dibinden (LALE jaklar)) birer tane 10K veya 20K direnç bağlanılmalıdır. Keza giriş kapasitans değeri de önem arzettiği için aynı yerden takribi 220pF - 470pF arası bir kondansatör de bağlanmalıdır. Bu kondansatörün değeri giriş kablosunun kapasitans değeriyle ilgili olup kablo boyuna ve tipine göre değişiklik arzetmektedir.

Hocam ben de ras100 kullanıyorum ama konu ilgimi çekti,Kablo kapasitans değeri boyuna, tipine göre nasıl değişir, nasıl ölçmemiz gerekir, girişe seri mi paralel mi bağlanmalı, bizi bilgilendirir misiniz?

Örgülü (Blendajlı) kabloların canlı kısmı ile blendajı arasında bir kapasite vardır.
Her elektronik devrenin çıkışı ve girişi bir kapasitif etki mutlaka göstermektedir.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen ekrem3457 » 18 Nis 2015, 12:46

Güzel olmus eline saglık.Güle güle kullan.
Kullanıcı avatarı
ekrem3457
DIY Audio Fanatiği

İl: istanbul

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen forester68 » 19 Nis 2015, 12:55

Teşekkür ederim,
Gerçekten çok uğraştım ama sonunda değdi. Onursal arkadaşımızın tavsiyeleri çok işe yaradı.Dip ses yok diyebilirim. İnternette bolca flac müzik dosyaları var. o kayıtları dinlerken amfinin kalitesi biraz daha ortaya çıkıyor. Türkçe kaliteli müzik bulmak oldukça zor. aslında ben bunu plak dinlemek için yapmıştım ama elimdeki mevcut preanfiler pek kaliteli olmadığı için verim alamdım.
forester68
Yeni Üye

İl: Aksaray

Okunmamış iletigönderen onursal » 19 Nis 2015, 14:15

forester68 yazdı:Teşekkür ederim,
Gerçekten çok uğraştım ama sonunda değdi. Onursal arkadaşımızın tavsiyeleri çok işe yaradı.Dip ses yok diyebilirim. İnternette bolca flac müzik dosyaları var. o kayıtları dinlerken amfinin kalitesi biraz daha ortaya çıkıyor. Türkçe kaliteli müzik bulmak oldukça zor. aslında ben bunu plak dinlemek için yapmıştım ama elimdeki mevcut preanfiler pek kaliteli olmadığı için verim alamdım.

İyi kalite RIAA pre-amplifier Türkiyede oldukça pahalıdır. Ucuz üretimlerden de verim alamazsın.
Giriş kapasitesi genellikle 330pF veya üzeri yapılırlar. Bu da 15KHz frekansının üst bölgelerinin alınamaması anlamına gelir.
Bir arkadaşımın eski plaklarını kaydetmesi için bir sene önce yurtdışından almış olduğu şu pre-ampliden istediği verimi alamayınca ona özel tasarım kendim yapmıştım.
http://www.amazon.com/THORENS-Phono-Pre ... X088XNBKJ3
O sene 750TL gibi bir ücretle almış olduğu bu preampli ile istediği ses rengine ulaşamayınca benden rica etmişti. Bende özel olarak bir tasarım yapmıştım.
Standart pre amplilerde kazanç 40db dir. Benim tasarımımda ise 50db dir.
Giriş kapasitesi 180pF tır. Optimal 18KHz elde edilir. (Standart MM kafalar ile)
Ankarada olsaydın dinlemeni önerebilirdim.
Pahalı tasarımlar olduğu için birebir test edilmesi elbette gereklidir.
Eklentiler
IMG_0109.JPG
RIAA PRE-AMPL
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Önceki

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 1 misafir