2n3055 Transistörlü Amplifikatör sorunu

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri » Transistörlü ve MOSFET'li (solid state) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

2n3055 Transistörlü Amplifikatör sorunu

Okunmamış iletigönderen makinist » 25 Haz 2014, 18:00

Herkese merhaba,

30 Yıllık baba yadigarı el yapımı bir Amplifikatörüm var. 4 tane 2n3055 transistör ile yapılmış 2 adet çıkışa sahip bir amfi neredeyse 10 yıldır kullanmıyordum. Mevcut kolonlarımın kabinlerini elden geçirdim. Amfiyi de biraz temizleyip kendimce biraz bakım uyguladım. Giriş Çıkış soketlerini, ses potunu değiştirdim. Bir de eskimiş kırıımış 4 adet taş direnç vardı onları yeniledim. Başladım kullanmaya herşey çok güzel gidiyordu. Amfi eskisi gibi çalışıyordu.
Bir gece müziği kapattığım halde amfiyi kapatamadan yattım. Gece büyük bir gürültü ile uyandık. Amfinin sağ çıkışına bağlı olan hoparlörlerden müthiş bir gürültü geliyordu. Ertesi gün hoparlör çıkışlarını ve girişlerini değiştirerek denedim. Belki kolonlardan ya da girişten kaynaklı bir sorun mu diye. Her zaman sağ taraftan bu gürültü geliyordu.

Bu gürültü çıkışların yandığını transistörlerin arızalandığını mı gösterir. Daha sonraki denemelerimde Bazen bu çıkıştan ses alabildim fakat kısa sürede sanırım ısınır ısınmaz tekrar gürültü gelmeye başlıyordu.

Bu konu hakkındaki değerli görüşlerinizi bekliyorum.
makinist
Yeni Üye

İl: İstanbul
Meslek: Öğretmen

Ynt: 2n3055 Transistörlü Amplifikatör sorunu

Okunmamış iletigönderen zunda » 25 Haz 2014, 23:19

5 watlık taş dirençlere bak bir bence benzer sıkıntıyı ben oradan çözmüştüm çıkışlar yanmış olsaydı hoparlörüde yakmalıydı ama yinede çıkışları bir ölç bakalım besleme kadar dc veriyormu biraz daha bekle bakalım konuya hakim arkadaşlar var görüşleri önemli.
Kullanıcı avatarı
zunda
DIY Audio Gurusu

İl: kütahya
Meslek: revizör.

Okunmamış iletigönderen makinist » 29 Haz 2014, 06:29

zunda yazdı:5 watlık taş dirençlere bak bir bence benzer sıkıntıyı ben oradan çözmüştüm çıkışlar yanmış olsaydı hoparlörüde yakmalıydı ama yinede çıkışları bir ölç bakalım besleme kadar dc veriyormu biraz daha bekle bakalım konuya hakim arkadaşlar var görüşleri önemli.

Cevap için teşekkür ederim.
5 watt lık dirençleri yeni değiştirmiştim.

Transistörleri tek tek söktüm ölçü aleti ile kontrol ettim bir sorun yok gözüküyor. İşin ilginç tarafı bugün biraz kurcaladıktan sonra 4-5 saat kadar düzgün çalıştı. Ben herhalde soğuk leğim gibi bir sorundan ötürü diye düşünürken tekrardan aynı kanaldan gürültü gelmeye başladı. Dayanılması zor olan bu yüksek gürültü geldiğinde ses potansı ile de kısılamıyor bu gürültü..

Durduk yere ebay'dan transistörleri sipariş verdim. Gerçi bu yeni çin malları eskileri kadar kaliteli değilmiş sanırım.
Transistörler sağlam gözüküyor başka fikri olan arkadaşlar var mı?
makinist
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen zunda » 30 Haz 2014, 04:46

power amplinin önünde preamp katı varmı acaba şayet varsa opampta bir sıkıntı neden olabilir belki çıkışını ölçmeyi yada kanalları degiştirmeyi deneyebilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
zunda
DIY Audio Gurusu

İl: kütahya
Meslek: revizör.

Okunmamış iletigönderen Bedri® » 30 Haz 2014, 13:09

Cihaz baya bir ömrü geride bırakmış.. bu dönemde elektrolitik kondansatörler kurumuş olabilir. Ben ilk olarak bunları değiştirirdim. Daha sonra girişte yer alan küçük sinyal transistörlerini tek tek sökerek bunların hfe değerlerini kontrol eder, gerekirse eşlenmiş yeni transistörler ile değiştirirdim. Sonra bias transistörünü de kontrol eder, bu transistörün ana soğutucuya monte edildiği yerde ısı iletici pasta kurumuş olabilir bunu değiştirir, tekrar bias ayarı yapardım. Sürücü taransistörlerini kontrol eder gerekirse değiştirirdim. Bu değişiklikler sırasında varsa soğuk lehimler bertaraf edildiği için eğer sorun soğuk lehimse sıkıntı giderilmiş olur. Sorun bu değiştirdiğimiz parçalarda ise yine sorun giderilmiş olur.
Bakır yollarda oksitleme sonucu direnç oluşumu olmuş olabilir yada belki bu zaman zarfında plakette bükülme olduysa yollar çatlamış olabilir avometre ile kontrol edip bakmakta yarar var diye düşünüyorum. Devre yapmak tamir etmektan kolay :) Tabi nostaljik değerini muhafaza etmek için tamir yolu tercih nedeni olabilir.
Kullanıcı avatarı
Bedri®
DIY Audio Gurusu

İl: Sakarya
Meslek: Resim Öğretmeni

Okunmamış iletigönderen makinist » 01 Tem 2014, 13:43

Öncelikle cevaplarınız için teşekkür ederim.

zunda yazdı:power amplinin önünde preamp katı varmı acaba şayet varsa opampta bir sıkıntı neden olabilir belki çıkışını ölçmeyi yada kanalları degiştirmeyi deneyebilirsiniz.

Amfinin önünde bir preamfi katı var bir opamp yok devrede ama preamfinin çıkışlarının power anfiye giren kısmını ters çevirmeyi deneyeceğim.

Sağ çıkışta ve power anfinin devre katında çeşitli yerlerde yaptığım bütün voltaj ölçümlerinde voltaj hep oynuyor sabit değil. Sol kanal çıkışı ve devre içinde hep sabit duruyorken. Sağ kanal voltajları sürekli değişiyor.

Bedri® yazdı:Cihaz baya bir ömrü geride bırakmış.. bu dönemde elektrolitik kondansatörler kurumuş olabilir. Ben ilk olarak bunları değiştirirdim. Daha sonra girişte yer alan küçük sinyal transistörlerini tek tek sökerek bunların hfe değerlerini kontrol eder, gerekirse eşlenmiş yeni transistörler ile değiştirirdim. Sonra bias transistörünü de kontrol eder, bu transistörün ana soğutucuya monte edildiği yerde ısı iletici pasta kurumuş olabilir bunu değiştirir, tekrar bias ayarı yapardım. Sürücü taransistörlerini kontrol eder gerekirse değiştirirdim. Bu değişiklikler sırasında varsa soğuk lehimler bertaraf edildiği için eğer sorun soğuk lehimse sıkıntı giderilmiş olur. Sorun bu değiştirdiğimiz parçalarda ise yine sorun giderilmiş olur.
Bakır yollarda oksitleme sonucu direnç oluşumu olmuş olabilir yada belki bu zaman zarfında plakette bükülme olduysa yollar çatlamış olabilir avometre ile kontrol edip bakmakta yarar var diye düşünüyorum. Devre yapmak tamir etmektan kolay :) Tabi nostaljik değerini muhafaza etmek için tamir yolu tercih nedeni olabilir.

Malzeme alımı için biraz uzaktayım. Elektrolitik kondansatörleri diğer kanal ile değiştirerek denesem mi diye düşünüyorum.
Devredeki diğer transistörleri kontrol edeceğim.
Çıkış transistörleri 2n3055 ler plastik izolasyon malzemesi ile monte edilmiş. Yani herhangi bir pasta kullanılmamış.

Cevaplarınız için tekrar teşekkür ederim.
Gelişmeleri bildireceğim.
makinist
Yeni Üye

Reklamlar

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi