Pcb Yaptırım Araştırması

Toplu Alım ve PCB » Forumca toplu malzeme alımı ve proje PCB'leri toplu satışı haberleri.

Cevap: Pcb Yaptırım Araştırması

Okunmamış iletigönderen Hazar » 30 Haz 2009, 12:59

Ufak PCB üretim makinalarının iki çeşidi var, ilki (ve hakikaten ufak olanı) CNC bazlı, kazıma metoduyla gidenler. Bir ara Kocaeli'de kendi yaptıkları iki CNC ile PCB kazıp satan birileri vardı, sonra kapattılar dükkanı. Bu eve girmez, çünkü işmili motoru o PCB'yi kazırken gayet iç gıcıklayıcı ve apartmandan kovdurucu sesler çıkartmakta. Ancak sanayi sitesi'nde dükkanın olacak ki, onun çıkardığı sesi etraftaki dükkanlar bastırır zaten.
İkinci çözüm, fotoğrafçılarda gördüğünüz baskı makinaları boyutunda olan birşey, çoğu işi kendileri yapmaktalar. Onların fiyatları oldukça yüksek, ama birçok işi makina dahilinde halledebiliyorsunuz. Türkiye'de bir firmanın alıp koyabileceği kadar da ucuz değildi.
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen elektrosenol » 30 Haz 2009, 14:30

Hazar yazdı:Yabancıların bu konuda bir çözümü var aslında.

Örnek vereyim, http://www.batchpcb.com/ . Bu site SparkFun isimli yabancı firmanın yan kuruluşu gibi birşey. SparkFun'u biliyorsunuzdur, bilmiyorsanız da zilyon çeşit "tek tek almanız güç" malzemeyi sunan güzel bir firmadır, çok geniş bir ürün çeşidi mevcut. Peki BatchPCB'nin farkı nedir, niye örnek olarak verdim.

SparkFun kit üretip satan bir firma, dolayısıyla adetli çalışıyorlar zaten normalde. İşlerini de çinli Gold Phoenix isimli firma ile görüyorlar. Bu Gold Phoenix firması SparkFun'a fazla iş yapmış olacak ki, aralarında bir anlaşma düzenlenmiş. BatchPCB sitesi sayesinde isteyenler bastırmak istediği PCB'lerin gerber kalıbını siteye yüklüyor. Ondan sonra firmadaki adamlar, yüklenen PCB'leri tek bir "panel" üzerine düzgünce yayıyorlar, alanı maksimum verimli kullanarak. PCB bastırmak isteyenden cm2 bazında ücret alınıyor, yani bir panelde kapladığı alan kadar. Bu arada, panel dediğim de ufak birşey değil, yan yana 3 tane TV boardı sığacak boyutta birşey, tam boyutu Gold Phoenix sitesinde var. Dolayısıyla ufak ufak birçok PCB sığdırıyorlar üzerine, sonra üretime gidiyor. Adamlar hepsini kesip ayırıyor, kargosunu yapıyor ve iş bitiyor.

Burada avantaj ne? Firma tek panel fiyatı ödeyerek alıyor, bu 100 dolar olsun (tamamen örneksel rakamlar, gerçeği yansıtmaz). Panelde 30 tane farklı PCB olsun, normalde sen kalkıp koca firmaya ufacık PCB yaptırmaya kalksan senden 30 dolar alır zaten. 30*30 = 900 dolar eder tek tek yaptırsanız. Ama firma 100 dolara malediyor, karını kargosunu el emeğini ekleyip 200 dolar üzerinden 30 kişiye bölüyor. Sonuç, kişi başı 6,7 dolar.

Ben bunu Türkiye'de yapmayı düşündüm. Çok bilinen kurumsal bir firmaya bu görüşü açtığımda "biz tek panel üzerinde farklı dizaynlara izin vermiyoruz" dediler. Sebep sordum, yok. Ben söyleyeyim sebebini; adamlar 900 dolar kazanacakken 100 dolar kazanmaya razı olmuyorlar çünkü. Halbuki bu işi sana yaptırmadığım için 0 dolar kazanıyorsun, yaptırsam 100 dolar kazanacaksın. Bunun hesabını yapamıyorlar işte.

anladığım kadar bu pcb basan firmalar ya büyük oynuyolar yada küçük iş yapmak istemiyolar.
evet hazar bey benimde demek istediğim o cnc bazlı pcb kazıyan makine bu makinenin fiyatı nedir piyasada ve nereden bulunabilir?birde boyutu nedir acaba..
Steryo takılıyorum:)
Kullanıcı avatarı
elektrosenol
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen Hazar » 30 Haz 2009, 15:03

elektrosenol yazdı:evet hazar bey benimde demek istediğim o cnc bazlı pcb kazıyan makine bu makinenin fiyatı nedir piyasada ve nereden bulunabilir?birde boyutu nedir acaba..

Benim bahsettiklerimi adamlar kendileri yapmıştı. Hazırını http://www.bikomak.com/index.html adresinde satan birileri var, kendilerini tanımam etmem bu arada. Ticari olarak geliştirip sattıklarını biliyorum.
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen elektrosenol » 30 Haz 2009, 17:38

2400tl +kdv diyo :evil: makine ile birlikte iş mili motoru verilmiyo.talep edilirse proxxon 20000devirlik motor 250tl+kdv ile veriliyomuş ne diyim valla :shock:
Kullanıcı avatarı
elektrosenol
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 30 Haz 2009, 18:46

Fiyat gayet makul aslında 2400+250 TL/1,55=1710 USD gibi. Benim eBay ve etraftan baktıklarıma göre makul ne de olsa kargo felan yok.

Maalesef CNC bu iş için çok da yeterli değil, evet asit yok, gayet de güzel kazıyor, deliyor. Ama iş delik içi kaplama, yeşil kaplama için lehim maskesi felan derken gene de tam bitirmiyor işi. Üstelik CNC tezgahlarının drill bit vs. uçları da öyle çok da ucuz değil. Ucuzu bir anda gidiyor, pahalısı da cebi yakıyor.

Hazar'ın çözümü aslında en doğrusu, tabaka da birden fazla siparişin işlenmesi.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen elektrosenol » 30 Haz 2009, 19:43

haklısınız makine ile falan olacak işe benzemiyor bu iş anca beraber kanca beraber karınca kararınca toplu alım pcb ile bu iş çözülür gibi ama sağlam bir firma ayarlamak sorun oluyo buradada ben bu konuda ülkemiz firmalarından pek umutlu değilim ama bu konuda forumla izgüdeş olan bir firma buluruz belki :roll:
Kullanıcı avatarı
elektrosenol
DIY Audio Fanatiği

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen Hazar » 01 Tem 2009, 19:21

Evet, tahmin edildiği üzere cevap gelmedi. İlan kaldırıldı.
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen 90alper90 » 02 Tem 2009, 00:41

Hazar yazdı:Ufak PCB üretim makinalarının iki çeşidi var, ilki (ve hakikaten ufak olanı) CNC bazlı, kazıma metoduyla gidenler. Bir ara Kocaeli'de kendi yaptıkları iki CNC ile PCB kazıp satan birileri vardı, sonra kapattılar dükkanı. Bu eve girmez, çünkü işmili motoru o PCB'yi kazırken gayet iç gıcıklayıcı ve apartmandan kovdurucu sesler çıkartmakta. Ancak sanayi sitesi'nde dükkanın olacak ki, onun çıkardığı sesi etraftaki dükkanlar bastırır zaten.
İkinci çözüm, fotoğrafçılarda gördüğünüz baskı makinaları boyutunda olan birşey, çoğu işi kendileri yapmaktalar. Onların fiyatları oldukça yüksek, ama birçok işi makina dahilinde halledebiliyorsunuz. Türkiye'de bir firmanın alıp koyabileceği kadar da ucuz değildi.

Kocaeli'de olduğunu bahsettiğin firma http://www.kocaeliotomasyon.com/ sanırım. DH'deki konularında ve sitelerinde bulunan kataloglarında oldukça uygun fiyatlar yazıyor. Kepenkleri indirdilerse kötü olmuş.
HTF
Kullanıcı avatarı
90alper90
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen Hazar » 02 Tem 2009, 09:20

90alper90 yazdı:
Hazar yazdı:Ufak PCB üretim makinalarının iki çeşidi var, ilki (ve hakikaten ufak olanı) CNC bazlı, kazıma metoduyla gidenler. Bir ara Kocaeli'de kendi yaptıkları iki CNC ile PCB kazıp satan birileri vardı, sonra kapattılar dükkanı. Bu eve girmez, çünkü işmili motoru o PCB'yi kazırken gayet iç gıcıklayıcı ve apartmandan kovdurucu sesler çıkartmakta. Ancak sanayi sitesi'nde dükkanın olacak ki, onun çıkardığı sesi etraftaki dükkanlar bastırır zaten.

Kocaeli'de olduğunu bahsettiğin firma http://www.kocaeliotomasyon.com/ sanırım. DH'deki konularında ve sitelerinde bulunan kataloglarında oldukça uygun fiyatlar yazıyor. Kepenkleri indirdilerse kötü olmuş.

CNC'leri satıp dükkanı kapadılar diye biliyorum, hatta ilanı var o forum sitesinde CNC'lerin, eski mesajlarda bulunabilir.
Ya vazgeçtiler, ya satıp başka aldılar.
Avatarının da hastasıyım :mrgreen:
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen 90alper90 » 02 Tem 2009, 11:12

Hazar yazdı:
90alper90 yazdı:

CNC'leri satıp dükkanı kapadılar diye biliyorum, hatta ilanı var o forum sitesinde CNC'lerin, eski mesajlarda bulunabilir.
Ya vazgeçtiler, ya satıp başka aldılar.
Avatarının da hastasıyım :mrgreen:

Hehe, sağol :kop:

Sitelerinde hala fiyat listesi vs var fakat en son ne zaman güncellenmiş bilinmez tabi.
HTF
Kullanıcı avatarı
90alper90
Yeni Üye

ÖncekiSonraki

Toplu Alım ve PCB

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir