PCB Kaplama hususları

Toplu Alım ve PCB » Forumca toplu malzeme alımı ve proje PCB'leri toplu satışı haberleri.

PCB Kaplama hususları

Okunmamış iletigönderen Kapibara » 02 Haz 2008, 18:56

İsterseniz bu konu başlığı altında yaptığımız pcb lerin lehim yüzünü nasıl ve hangi tekniklerle kapladığımızı tartışalım.

Altın kaplama tekniği pek çoğumuzu aşan bir uygulama aynı zamanda pcb yi dahi altın kaplamayı göze aldıysanız diğer parçalarınızda hi-end seviyede olmalı ki yapılan zahmete deysin, tabi bu da doğal olarak imkan meselesi.

Aklınıza gelen ve kendinizin de bizzat uyguladığı pratik kaplama yöntemleri hakkında bilgisi olanlar paylaşırsa hepimiz için yararlı olur. En basitinden bir ya da iki pcb yi kolay bulunan malzemelerle herkes kendi imkanlarıyla nasıl kaplayabilmeli sorusuna basit çözümler üretelim.

Örneğin bir kaç devrede gördüğüm parafinle kaplama olayı var ( sanırım bildiğimiz erimiş mum malzemesi ).
Lehim işi bittikten sonra erimiş mumu bir şekilde bütün bakırlı alana uygulayıp hava ile temasını kesiyoruz.
Uzun zamanda zararı olur mu veya bilmediğimiz olumsuz yönleri nedir araştırmak gerek.

Diğer bir yöntem ise serigrafi baskı yöntemi ile yapılan kaplama olayı. Lehim noktaları hariç diğer bütün alanı kaplayacak şekilde bir çizim hazırlıyorsunuz ve bu çizimi serigrafi kalıbına aktarıp uygun kaplama boyasıyla basıyorsunuz. Çoğumuzun imkanlarını aşacak ve az adetli işler için pahalı bir uygulama.

Yine bazı devrelerde çoğunuz görmüşsünüzdür kalay kaplama veya lehim potasında malzemeleri lehimlerken bütün bakır yüzeyi lehim kaplama şeklinde yapılan uygulamalar var.
En basitinden yarıdan kesilmiş bir yağ tenekesi içine bir miktar lehim atıp piknik tüpüyle erimesini sağlayıp devreyi içine atıp erimiş haldeki lehimle bütün yüzey kaplanmaya çalışabilinir fakat oldukça tehlikeli gözüktüğünü de belirtmeme gerek yok.

Sizin de bu konuda başka fikirleriniz varsa öğrenmek isteriz.
Kullanıcı avatarı
Kapibara
DIY Audio Gurusu

İl: Sakarya

Cevap: PCB Kaplama hususları

Okunmamış iletigönderen Hazar » 02 Haz 2008, 19:59

Kaplama önemli bir husus. Benim kendi imkanlarımla hazırladığım PCB'lerin sonu, eğer alt yüzeye hava ile temasını kesecek bir çözüm uygulamazsam, çöplük oluyor. Korozyon ince bakır yollardan başlayarak yavaş yavaş bütün devreyi "yiyor".

Altın kaplama iki açıdan tercih edilebilir, ilk yönü iletkenliği, ikinci ve bence daha önemli yönü, bir soy metal olmasından dolayı tepkimeye girdiği maddelerin azlığı. Altın korozyona uğramaz malumunuz ve lehimi çok güzel tutar. Velhasıl pahalı, bi' çeyreği feda edip deneyelim desek elektrolizi HCl içinde yapmamız lazım falan, pek ev ortamında olması tehlikeli işler. (Balkonumun bir köşesinde %80 HCl durduğunu saymazsak :D )

Parafin işini ilk sizden duydum. Bakır yolların arasına girmesi bir elektrik alan oluşturmaz ve "kondansatör" etkisi yapmazsa kullanılabilir.
edit: Radyo kontrollü (oyuncak çin malı) araçların içinde parafin (veya benzer birşey) dökülmüş yerler hatırladım şimdi. Bunlar olsa olsa dışarısıyla enterferans oluşmaması için yapılmış bir önlemdir. Yani iyi birşey. Sadece teori, bilmem..

Serigrafi olayı bildiğimiz "yeşillerin" yapılma yolu, evde yapılması için "kit" satan bir Internet sitesi vardı, fakat yapılış açıklamalarını okurken uykum geldi. Uğraşılmaz. Veririm komşuya (Bulgaristan) 25€ Olimex'te yaptırırım. Zaten kitin fiyatı da böyle birşeydi. Eskiden görmüştüm. Uğraşılsa bile fiyatı kurtarmayacak, evin battığı ile kalacak. (Özel bir rulo fırçayla sürülüyor, fırınlanıyor vsvsvsvs)

Yüzeyi lehimle kaplama aslında iyi fikir. Endişem o ki o lehim o yollara yapışır mı? Ortada bir lehim "pastası" bulunmayacağına göre nasıl tutunur o lehim yola bilemiyorum. (lehim potasına kalıp lehim atılır, bunun da içinde pastası yok malumunuz. zaten olsa dumandan geçilmezdi)

Benim daha önce kullandığım ve tavsiye edebileceğim ise "plastik spreyi" adı altında 5 ila 15 YTL arasına satılan (serbest piyasa :? ), sıktığınız bölgede bir katman oluşturarak havayla temasını kesen spreyler. Şu an elimde yok fakat kullanmışlığım vardır. Yalnız lehim sökmeniz gerektiğinde o havya o kaplamaya değince çıkan koku tarif edilemez. Misal, sadece lehim padlarını boşlukta bırakan bir plastik kaplama sıkma çözümü olsa ne hoş olur. Sanırım bunu yapmanın bir yolu var, serigrafiyi eve getirmek.

http://www.instructables.com/ müthiş bir DIY kaynağı (audio değil yanlış anlaşılmasın). Bu siteyi çok severim, her hafta yeni eklenenlere bakmaya çalışırım. Geçenlerde gözüme bir proje takıldı. Gençler kendi T-Shirt baskılarını evde yapmaya başlamışlar.
http://www.instructables.com/id/Photo-e ... -Printing/
Bu teknik tanıdık geldi mi? Evet ta kendisi, PCB kalıbı da aynen böyle oluşturuluyor. Bu gençlerin sürdüğü boya yerine acaba bizim spreyi sıksak? Ya da yeşil kaplamanın hammaddesinden bulup onu sürsek? Sanırım olur, buyurun beyin fırtınasına..
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen Kapibara » 02 Haz 2008, 20:50

Serigrafi konusuna yabancı değilim vaktiyle bu işte çalışmışlığım da vardır. Biraz para harcayarak atölyenin bir köşesinde küçük bir masada kurulabilir. Böylece pcb nizi ve yaptığınız cihazın kutusuna ön panel tasarlayıp basabilirsiniz. Kalıbı pozlandırmak için ışıklı masaya ve ilacı kalıba sürerken bir de karanlık odaya ihtiyacınız olacağını belirteyim veya bunu bir serigrafçıya yaptırıp hazır kalıbı masanıza takıp basabilirsiniz.
Hatta işi ilerletip yılbaşında kalem çakmak ajanda vs basıp bu sektörde kendinize iş bile bulabilirsiniz. :)
İlgilenen olursa zaman içerisinde detaylı bir yazı hazırlamaya çalışırım hatta arkadaşlara gidip iş başındayken resimlerini de ekleyebilirim.
Atölyemin bir köşesine her zaman kurmayı düşünmüşümdür fakat bir türlü kısmet olmamıştır.

Şimdilik en pratik ve masrafsız çözüm pcb nin altını erimiş mumla kaplamak. Bu maddenin yalıtkanlığı ve koruma etkinliği ne derece etkilidir araştırmak gerek.
Kullanıcı avatarı
Kapibara
DIY Audio Gurusu

İl: Sakarya

Okunmamış iletigönderen e154 » 02 Haz 2008, 21:22

lisedeyken benimde aklımda serigrafi vardı. akşamları dönersermayeye takılıp öğrenmeye çalışıyodum ama öğrendiklerimin hepsini unuttum 8) 8) 5 tane floresan lamba bulunan tezgahı bile yapmıştım suntadan ama daha sonra hevesim gitti birde evde olacak b iş değil bıraktım kasası hala durur.
e154
DIY Audio Gurusu

İl: Ankara
Meslek: Elektrik Teknikeri

Cevap: Cevap: PCB Kaplama hususları

Okunmamış iletigönderen Hazar » 02 Haz 2008, 21:35

e154 yazdı:lisedeyken benimde aklımda serigrafi vardı. akşamları dönersermayeye takılıp öğrenmeye çalışıyodum ama öğrendiklerimin hepsini unuttum 8) 8) 5 tane floresan lamba bulunan tezgahı bile yapmıştım suntadan ama daha sonra hevesim gitti birde evde olacak b iş değil bıraktım kasası hala durur.

Siyah lambayla olmuyor mu o iş? Florasanların UV'i filtrelediğini sanıyordum.
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen e154 » 02 Haz 2008, 21:42

siyah lambalar hakkında bilgim yok. okuldaki de el yapmı kasa florasan lambalar altta ayna dan oluşuyordu...
e154
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen e_cag » 03 Haz 2008, 00:31

Çok uğraştığım şu pcbnin yolları biraz ince ve delikli olmuştu, ben de fırça ile yat verniği uyguladım. Henüz bir - iki ay oldu. O yüzden ileride ne olacak bilmiyorum.
http://www.postimage.org/image.php?v=aVDRJNr
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Meslek: Kimyager

Okunmamış iletigönderen sercii » 03 Haz 2008, 21:52

arkadaşlar ben kendı pcb mı cımarladım ve ne oksıt ne bırsey hala lehımlerım ılk gunku gıbı bakır pcbnn rengı kahve rengı olmus ama benım pcb de hıc bırsey yok.. ben ızlenımlerımı zaten sıze yazmıstım ısteyen arkadas olursada yaparım demıstım....tum gırıs cıkıs soketlerım anfı ve buldıng post arası hoparlor hattı hep altın kaplama kablo ve soket...hep dıyorum ısteyen olursa yaparım dıye ama kımse daha gelmedı:(
itaad et rahat et
sercii
DIY Audio Takipçisi

İl: karabük
Meslek: kuyumcu

Okunmamış iletigönderen e154 » 03 Haz 2008, 22:47

gelcez gelmeyede :( :( :( para yetişmiyo bu işlere
e154
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen elektrosenol » 03 May 2009, 20:35

arkadaşlar bence işin şimdilik en ucuz ve kaliteli yolu ya yat verniği yada normal vernikle kaplama sonuçta bakırın hava ile teması tamamen kesiliyor ama yuharıda değinildiği gibi plastik 24 tü galiba o spreylede kaplanabilir fakat havyayı lehim sökmek için değdirdiğimizde çıkan koku beni felç ediyo :P bunun dışında bence en mantıklısı vernik
Steryo takılıyorum:)
Kullanıcı avatarı
elektrosenol
DIY Audio Fanatiği

Sonraki

Toplu Alım ve PCB

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir