Sıcak. Dahada sıcak olacak.

Serbest Kürsü » Ondan bundan şundan...

Sıcak. Dahada sıcak olacak.

Okunmamış iletigönderen Ersoy » 01 Haz 2010, 12:24

Forum sıcaktan eridi :) :)
Kainat, düşünceleri değil, hareketleri alkışlar.
Ersoy
DIY Audio Gurusu

Ynt: Sıcak. Dahada sıcak olacak.

Okunmamış iletigönderen e_cag » 01 Haz 2010, 14:41

Hep beraber bittik doğrusu. Boş da durmuyorum bir taraftan. Tek kart üzerine trafosu dahil soft start ve hoparlör gecikmeyi kombine etmeye çalışıyorum.

Bir de çıkış dc koruma ekleyebilsem on numara olacak. Uçana kaçana kullanırız artık. Aslında PIC'li bir devre var diyaudio.com'da. Hata ışığı falan da yakıyor lakin eleman pcb satıyor gibi ve yazılımı da paylaşmaya gönüllü değil anladığım kadarıyla. Biraz daha kurcalayayım bakayım.
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul
Meslek: Kimyager

Okunmamış iletigönderen scarab » 01 Haz 2010, 16:45

bu sıcakta birde havyanın sıcaklığı hiç çekilmez bırakın hobi filan insan kendi işini bile yapamaz oluyor :(
fatih karali
scarab
DIY Audio Gurusu

İl: ist
Meslek: eski marangoz :)

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 01 Haz 2010, 21:36

Ersoy yazdı:Forum sıcaktan eridi :) :)

Class A forum bu, elbette ısınacak, eriyip yeniden doğacak :D
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Hazar » 01 Haz 2010, 23:18

e_cag yazdı:Hep beraber bittik doğrusu. Boş da durmuyorum bir taraftan. Tek kart üzerine trafosu dahil soft start ve hoparlör gecikmeyi kombine etmeye çalışıyorum.

Bir de çıkış dc koruma ekleyebilsem on numara olacak. Uçana kaçana kullanırız artık. Aslında PIC'li bir devre var diyaudio.com'da. Hata ışığı falan da yakıyor lakin eleman pcb satıyor gibi ve yazılımı da paylaşmaya gönüllü değil anladığım kadarıyla. Biraz daha kurcalayayım bakayım.

Nasıl birşey, biz yapalım?

Bu arada eridik hakikaten, yağmur gelecek diyorlar yağsa da rahatlasa.
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen e_cag » 02 Haz 2010, 00:31

İlgimi çeken picli devre konusu şurada: http://www.diyaudio.com/forums/solid-st ... ector.html
Devrenin ortaya çıkışına başlangıç oluşturan başlık ve devre şeması da burada: http://www.diyaudio.com/forums/solid-st ... mps-3.html
Arkadaş çift yüzlü pcb tasarlamış, Avustrakya'dan gönderiyor isteyene. Herhalde 30 USD civarından aşağıya malolmaz kargosuyla. Neler yapmış, çözemedim pek. Şema biraz karışık geldi. Bir taraftan Ersoy ile yaptığımız soft startı eagle'a taşıyıp yanına gecikme devresi de ekledim ama şöyle çıkışta dc tespit edip ledli uyarı veren, hoparlör gecikmesi sağlayan hatta röle tetikleyerek soft startı da analog olmaktan çıkaran maliyeti makul, parçaları kolay, pcbsi küçük birşeyler yapabilsek hoş olur.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen Hazar » 02 Haz 2010, 00:39

e_cag yazdı:İlgimi çeken picli devre konusu şurada: http://www.diyaudio.com/forums/solid-st ... ector.html
Devrenin ortaya çıkışına başlangıç oluşturan başlık ve devre şeması da burada: http://www.diyaudio.com/forums/solid-st ... mps-3.html
Arkadaş çift yüzlü pcb tasarlamış, Avustrakya'dan gönderiyor isteyene. Herhalde 30 USD civarından aşağıya malolmaz kargosuyla. Neler yapmış, çözemedim pek. Şema biraz karışık geldi. Bir taraftan Ersoy ile yaptığımız soft startı eagle'a taşıyıp yanına gecikme devresi de ekledim ama şöyle çıkışta dc tespit edip ledli uyarı veren, hoparlör gecikmesi sağlayan hatta röle tetikleyerek soft startı da analog olmaktan çıkaran maliyeti makul, parçaları kolay, pcbsi küçük birşeyler yapabilsek hoş olur.

Şöyle birşey de var: http://www.diyaudio.com/forums/solid-st ... ost1349577

Gecikme, soft start yapılır. Direk AC'den alınan "şebeke halen orada mı" bilgisi + hoparlör terminali çıkışlarındaki DC koruması için biraz çalışma yapmam gerekiyor. İşiniz acil değilse yapılır öyle söyleyeyim :D
Başka isteyen var mı bunu onu da sorayım.
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen e_cag » 02 Haz 2010, 00:53

Hiç acelem yok! :D
soft start için 100ms gecikme uygun oluyormuş. geri kalanı 3-4 paralel seramik direnç, bir röle. Gecikmeyi de aklım alır, tam bilmesem de pic ile yapılabileceğini tahmin ederim. Onda da bir kaç sn. gecikme olur; elektrik kesintisi, kapama ve dc kaçağında ise hemen hoparlörleri ayırmak lazım ki birkaç ms rölenin hızı falan derken çok kasmadan mümkün ve uygun olabiliyormuş. Bir de hoparlör çıkışında dc varsa algılama var ki onu bilmiyorum. Toplamda da işin lojiği nasıl olacak?.. Bu yardımcı devre ayrı bir trafo ile sürekli beklemede olacak. Ne hangi sırayla çalışacak, kafam karıştı nedense... :( Uyuyunca geçer...
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen e_cag » 02 Haz 2010, 00:55

Hazar yazdı:
Şöyle birşey de var: http://www.diyaudio.com/forums/solid-st ... ost1349577

Oradaki son post benim :)
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Hazar » 02 Haz 2010, 01:16

e_cag yazdı:Hiç acelem yok! :D

Güzel :D

e_cag yazdı:soft start için 100ms gecikme uygun oluyormuş. geri kalanı 3-4 paralel seramik direnç, bir röle. Gecikmeyi de aklım alır, tam bilmesem de pic ile yapılabileceğini tahmin ederim. Onda da bir kaç sn. gecikme olur; elektrik kesintisi, kapama ve dc kaçağında ise hemen hoparlörleri ayırmak lazım ki birkaç ms rölenin hızı falan derken çok kasmadan mümkün ve uygun olabiliyormuş. Bir de hoparlör çıkışında dc varsa algılama var ki onu bilmiyorum. Toplamda da işin lojiği nasıl olacak?.. Bu yardımcı devre ayrı bir trafo ile sürekli beklemede olacak. Ne hangi sırayla çalışacak, kafam karıştı nedense... :( Uyuyunca geçer...

Ben de aynı şekilde uykulu halimle biraz inceledim. Hepsi gayet olabilecek şeylermiş. Tek fark ben soft start işi için daha uzun bir süre okudum, hatta çok uzun bu diyen olmuş.
Sıkıntı çıkarabilecek röle mevzusu var. Class A kullanacaksınız, 1kW'lik trafolardan bahsedildiğini okuyorum. Bunun inrush akımı ne kadar limitlersek limitleyelim rölenin iflahını keser. Röle değil kontaktör gerek. Ama makul amplifikatörlere röle de gider. Bir şekilde esnek bir sistem yapsak iyi olacak ki, herkese uysun.

Yapılır, ama uyku şart önce.
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

Sonraki

Serbest Kürsü

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir