İşlerden soğudum

Serbest Kürsü » Ondan bundan şundan...

İşlerden soğudum

Okunmamış iletigönderen birgitay » 10 Oca 2015, 23:56

Elektronik Sektör'ü geçmiş zamanda ölmeyecek meslekti.... Altın Bilezik gibi idi. Ama maalesef , bu Milenyum çağında teknoloji hırsı öyle abuk subuk ilerlediki , artık hiç birşeyin tadı kıymeti kalmadı.... Herşey hazırcı , üstelik bu işle uğraşan Amatör dostların para kazanma hayellerini suya döktü. Herkez kolay kolay artık herşeyi öğrenip bir çok şey yapabiliyor.... Maalesef iyi ustaların yaptığı aletlerde ilgi görmüyor. Demek ki bundan sonraki gelecek nesile asla bu mesleği tercih etmemesinden yana onları uyarıyorum. Elimde okadar çok iyi alet var olup hâlâ satamadığıma mı yanayım , yoksa bu işten para kazanacağız diye herşeyimizi bu işe bağladığımıza mı yanalım ???? Böylesine bir yerde bile 2 tane Transformatör alıcısı bulamamak artık bu işin komple sonu geldi demektir , bence sizlerde fazla heves etmeden uğraşmayın ....
Facebook Elektronik üzerine sayfam : https://www.facebook.com/groups/1216358921722507/
birgitay
DIY Audio Gurusu

İl: Kocaeli
Meslek: Elektronik

Ynt: İşlerden soğudum

Okunmamış iletigönderen Bedri® » 11 Oca 2015, 00:36

Ben çok karamsar değilim bence siz de olmayın... Elektronikte para kazanma yönü yazılıma doğru kaydı. Bence yazılım öğrenilip daha sonra elektronikle birleştirilerek güzel projeler ortaya koyulup çok ta güzel paralar kazanılabilir. Ben ses devresi sevdiğim için bu alanda kendi çapımda basit işler yapıyorum. Ama bu işten para kazanmak isteseydim enerjimi yazılım doğrultusunda harcardım. Kafa da fazla basmıyor gerçi.. neyse... :D
Kullanıcı avatarı
Bedri®
DIY Audio Gurusu

İl: Sakarya
Meslek: Resim Öğretmeni

Okunmamış iletigönderen birgitay » 11 Oca 2015, 00:46

Bedri arkadaşım ne yazılımı ya ? Mikrochip yani Atmel yada Pic yazılımları öğrenmeye başladığım anda girişte bıraktım. Sadece yüzeysel bir çalışma yapılabilir. Hafızaları yada kullanım yerleri , eski Lojik entegrelerin karmaşıklığını azaltmak için var. Nereden biliyorum ; Öncelikle çok Metal dedektör çalışmalarım oldu , ayırım konusunda Mikroişlemci'ye belli bir Voltaj okutup onun tepkimesi ile metal analizi yaptırmaktı.... Ama Türkiye'de bile hâlâ bunu tam anlamı ile yapabilen yok .... Xillinx chipler var belki onlar bu iş için vede çok daha ileri seviye için birşeyler yapılabilir ama , akıl Kârı değil çünkü hem pahalı hemde bu işleri Türkiye'de belirli bir seviyeye taşıyamazsınız. Hayatınızdan götürür maalesef. Bizler daha Amatör Ruh'umuzu tembihleyip iyi yerlere gelemedik.... Örneğin Pic yada Atmel desen bile Lise öğrencileri bile heme hemen herşeyi yapıp satıyor çok ucuz rakama.... Bu işlerle uğraşmayı bırakıp en iyi Amplifkatör yada bir şey tasarlsan , çok kıymetli yapsan Adam'lar yani alacaklar hemen bunun neyi var ki okadar para istiyorsun çalıyor diğerleri gibi işte diyor :D Kalite'ye ihtiyaç yok. Bana göre bu işler komple bitti. Sen hiç evinde kaç kişinin Class-A amplifkatör eksikliği çektiğini gördün ? Daha Gitar pedal'a millet 500tl vermiyor :D
Facebook Elektronik üzerine sayfam : https://www.facebook.com/groups/1216358921722507/
birgitay
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Bedri® » 11 Oca 2015, 01:15

Elli tane proje üretseniz bunlarda ikisi tutsa zaten sizi kimse tutamaz. O zaman ver elini audio:)
Benim çevremde yok maalesef benim bunlarla uğraşacak enerjim de yok. Zaten çok para kazanma peşinde de değilim. Azıcık aşım ağrısız başım.
En son Bedri® tarafından, 11 Ekm 2016, 14:13 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
Kullanıcı avatarı
Bedri®
DIY Audio Gurusu

İl: Sakarya
Meslek: Resim Öğretmeni

Okunmamış iletigönderen errör » 11 Oca 2015, 02:23

üstad tespitler sonuna kadar doğru bende lafı dolandırmayacağım, bu memlekette "işinin ehli" ve "liyakat" kelimeleri anlamını bulmadan adam olamayacağız zira bunlar daha iyi günlerimiz .

elin oğluna teknoloji sektöründe oluk oluk para akıtmayı matah birşey zanneder olduk, sanki memleketimde üretken zekalar yokmuş gibi...

aç kalmak değil inanın benimde derdim, tek derdim; insanlardaki allah vergisi yeteneklere yapılan saygısızlıktır, yoksa karnımız iyi kötü doyar ama üretken insan güruhu içinde yapılan bu emeğe saygısızlık yenilir yutulur değil vesselam..

son olarak "herşeyde bir hayır vardır" deyişi gibi, ağaçta kalan tek dala tutunmak sabretmek gerek galiba haklı olunan noktada.

bir ekleme: bu memlekette değer terem gibi bir insan var iken lambalı amfilere her sene yüzbinlerce dolar gidiyor en basitinden bu bile başlı başına bir aptallıktır güzel ülkem adına.
Kullanıcı avatarı
errör
DIY Audio Fanatiği

İl: istanbul
Meslek: bilgiişlem.

Okunmamış iletigönderen birgitay » 11 Oca 2015, 02:40

Arkadaş'larım siz Proje'den bahsediyorsunuz ; Yada anlatamıyorum ? Proje için bile birikmiş para lazım. Yani arta kalan paran olacak ki Proje yapasın ? Ama daha Transformatör'ler satılmıyor ki , yeni birşey üreteyim ? Bunu bir anlayabildik mi ?
birgitay
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen errör » 11 Oca 2015, 02:50

hocam kocaelindeki durum nasıldır bilemiyorum ama ben istanbul kadıköyde sadece öğrenciliğimin son iki senesinde marmara üniversitesi öğrencilerinin tez projelerini yaparak iyi paralar kazandım ancak bunu yapabilmeni için en azından okul içinde bir yakınınız olmalı hatta son zamanlarında kulaktan kulağa özel üniversitelerden de proje için gelenler olurdu vakit azlığı sebebiyle adamları geri çevirirdim.

bu çerçevede sanırım hifi olayını hobi olarak kabullenmek ve sermaye gerektirmeyen yukarıda bahsettiğim türden proje temelli işlere yönelmek düşünülebilir belki
Kullanıcı avatarı
errör
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen birgitay » 11 Oca 2015, 12:00

errör yazdı:hocam kocaelindeki durum nasıldır bilemiyorum ama ben istanbul kadıköyde sadece öğrenciliğimin son iki senesinde marmara üniversitesi öğrencilerinin tez projelerini yaparak iyi paralar kazandım ancak bunu yapabilmeni için en azından okul içinde bir yakınınız olmalı hatta son zamanlarında kulaktan kulağa özel üniversitelerden de proje için gelenler olurdu vakit azlığı sebebiyle adamları geri çevirirdim.

bu çerçevede sanırım hifi olayını hobi olarak kabullenmek ve sermaye gerektirmeyen yukarıda bahsettiğim türden proje temelli işlere yönelmek düşünülebilir belki

Maalesef öğrenci ödevlerini yapan abilerimiz varmış , çoktan çalışıp irtibatı kurmuş. Ancak , gördüm ki sürekli kafası meşgul , sürekli değişken işler , sürekli bir araştırma trafiği vs. vs. Çünkü istenilen şey çok teferruatlı, Hem öğrenciler bir sezon boyunca gelmiyor belli bir ödev dönemi var , kendinide geliştirmeden istemediğin ödevleri yapmak zorund akalıyorsun. Bu Elektronik işi değil ki ? He iş seçmek değilde , uzmanlık olduğun güzel bir konuda ilerleyememek var işte o konuda insanın canı sıkılıyor.... Hemde sağlıkta gidiyor.
Her şekilde iş gibi olarak doğru yol gibi gözüksede öğrencilere iş yapmak , Plaket çiz , malzeme git al , monte et , çalıştır , del , erit vs.... Bunlar İnsan'nın emeğini tam anlamı ile ödemiyor ki ? Aklımı bozan iş , Dünya Ticaret'inde 5-10 dakikada 1000'lerce dolar kazanan kişileri , kuruluşları düşün. Hiç birşey yapmadan ben bu işlerle el emeğinin hakkının kıyaslanmasını gördüğüm zaman çıldırıyorum .... Yok öyle yaşamak işin bedava işler.
birgitay
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen zunda » 11 Oca 2015, 15:32

formun ilk üretici üyelerinden Dr.Hardware nin yazdıgı bir yazıydı sanırım bu hobi araba sattırır adama demişti o zaman anlamamıştım ama şimdi hak veriyorum bu hobi sürekli götüren ve bize sadece ögrendiklerimizi bırakan bir eglence olarak kalmalı ticari düşünmek pekte akıl karı degil sanırım geçen yaz yardım amaçlı kurulmuş bir vakıf benden dügünlere kiraya verip biraz para kazanmak için ellerindeki amfi kutusuna bir çıkış katı yapmamı istediler açtık kutuyu çıkışlar alev almıştı bu arada ufak bir sogutucu koca bir sac trafo çekirdekten 700watt gibi bir deger hesapladım 40 vac simetrik çıkışlı 2*200 watt bir çıkış yapmaya karar verdik ve sadece malzeme parasına işçilik almada o zaman 150 tl rakama sogutucu dahil hesap yaptık gözleri büyüdü adamın üzerindeki yanan çıkış katını konyada 55 tl ye almış ama bir kaç iş sonrası yanık halde atılmış kenara yine köyde bir arkadaşa yaptıgım 5200 ve 1943 lü amfinin yaklaşık3 yıldır her gün tam kapasite kullanıldıgını ve kendi yerlerine getirip denediğimizde gözlerinin açıldığını gördüm ama sadece malzeme maliyetine razı olmadı birgitay bizlerde sorun yok aslında milletin parası çok kıymetli en iyisi bir tane yapıp kullanmak sıkılırsak onu elden bir şekilde çıkarıp yeni bir daha yapmak ve sanırım asla sonu olmayan garip bir hastalıkla çokta ciddiye almadan yaşamaya çalışmak ne dersiniz.
Kullanıcı avatarı
zunda
DIY Audio Gurusu

İl: kütahya
Meslek: revizör.

Okunmamış iletigönderen errör » 11 Oca 2015, 15:39

hocam sonuna kadar emeğin hor görüldüğü, bir imalat sektöründe en yüksek maaşı üreten işçinin değilde reklam pazarlama departmanının aldığı bir ülkede yaşıyoruz ben bu yaşıma kadar bu garabetin çözümüne dair bir ışık göremedim ve elektroniği bırakıp bilgisayar işine girdim, hasılı bu konularda dertli birileri ta yukarılardan birine denk gelip durumun garabetini - vehametini anlatamadıkça ülkede düzen böyle diyerek kabullenmek gerek.
Kullanıcı avatarı
errör
DIY Audio Fanatiği

Sonraki

Serbest Kürsü

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir