Flux...

Serbest Kürsü » Ondan bundan şundan...

Flux...

Okunmamış iletigönderen Hazar » 07 Tem 2009, 10:47

Türkçesiyle pasta. Ya da lehim sıvısı, her ne derseniz. Telefon tamircilerinin vazgeçilmez elementi...

Bu mübarek genellikle bidonlarda sıvı olarak satılmakta, fiyatları da bidon boyutunda oluyor. El memleketinde, "normal kullanıcının da fluxa ihtiyacı olabiliyor, gidip bidon almasın 50 sene lehim yapsa bitiremez, ne yapsak" diye düşünen insan evlatları "flux pen" isimli birşey geliştirmiş:
Resim
Böyle birşey. Çalışması da basit, bizim klasik tahta kalemleri gibi çalışıyor. İçinde sıvı flux var, ucundaki keçeyle devre üzerine "çizebiliyorsunuz". Çok kolay kullanımlı, misal bidonla flux alsanız, onun için "dispenser" de almanız lazım(gerçi ucunda iğne takılı bir şişecik kendisi). Sonuç, özellikle SMT komponentlerde kendini belli ediyor. Lehimin dağılması, yapışması değişiyor, hayat kolaylaşıyor.

Bu kadar reklamdan sonra, soruya gelelim. Aranızda piyasayı benden çok daha iyi bilenler var, o sebeple soruyorum. Bana flux lazım ama bidonla değil, daha insani ölçülerde. Tercihen flux pen gibi bir alet memleketimizde varsa tercih ederim. Yoksa da, şöyle 5 litrelik değil de, maksimum 500ml civarı ölçülerde bulunur mu, onu soracağım. Ya da 1L gibi boyutlarda varsa 5 kişi bölüşelim gibi bir oluşuma girebiliriz, çünkü sular seller gibi dökülen birşey değil bu flux, azıcık damlatmak iş görüyor.
Var mıdır bilen gören duyan?
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

İl: İstanbul

Cevap: Flux...

Okunmamış iletigönderen the_cantan » 07 Tem 2009, 10:55

Duba olmasının neresi insani değil. :lol:
şahsen görmedim.
Kullanıcı avatarı
the_cantan
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen maystor » 07 Tem 2009, 14:24

Valla fi tarihinde aldığım bi 200gr pastam var kavanoz içinde onu kullanıyorum ama sanırım miyadı doldu, biraz kuru ve çok pislik burakıyor. Aslında bana da lazım yani.
SADECE KENDİN OL!
Kullanıcı avatarı
maystor
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul
Meslek: makine otomasyonu

Okunmamış iletigönderen dhan000 » 07 Tem 2009, 14:32

http://urun.gittigidiyor.com/AMTECH-KRE ... ZZ18673641

böyle bir şey mi arıyorsunuz??
bunula krem şeklinde olan arsında ne fark var?
dhan000
DIY Audio Fanatiği

İl: adana

Okunmamış iletigönderen Hazar » 07 Tem 2009, 14:38

Bu arada ben "sıvı" olanını arıyorum; SMD lehimlemede kullanacağım için.

edit: http://urun.gittigidiyor.com/AMTECH-KRE ... ZZ18673641 da farklı birşey için işime yarar, teşekkürler belirttiğiniz için.
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen mehmet-salih » 08 Tem 2009, 20:30

dhan000 yazdı:http://urun.gittigidiyor.com/AMTECH-KREM-FLUX-10cc-SIVI-FLUX_W0QQidZZ18673641

böyle bir şey mi arıyorsunuz??
bunula krem şeklinde olan arsında ne fark var?

arkadaşlar telefon tamiri yaparken bu pasta türünden kullanıyordum. ben bir kaç güne kadar toptancılara soruvereyim. size haber verirm.
mehmet-salih
DIY Audio Fanatiği

İl: GöLHiSAR/BURDUR
Meslek: ögrenci

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen drhardware » 09 Tem 2009, 14:53

Walla ben geçen sene epey kazık cinsinden (8,5€) bir adet kalem flux (no clear cinsinden) getirttim. Daha önce de bauhaus'tan 2.5TL ye lehim suyu almış idim (ne demekse!), ondan önce ise gayet kaliteli bir pastam var idi, tarihin karanlık devirlerinde de ağaç reçinesi kullanır idim...
Demem şudur ki;
Lehimin yüzey yayılım hızı bakımından her ne kadar flux daha iyi görünse de gördüğüm kadarıylan bauhaustan alınma lehim suyunun da pek bi farkı olmadığı gibi hacmen epey fazla kendisi.. Diğer yandan SMD işiniz yoksa en kralı şüphesiz kaliteli bir pasta olacaktır, kalitelisini bulamazsanız taşlaşmış bir reçine bloğu da işinizi görecektir. Tabii temizlemek zahmetine katlanırsanız..
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

İl: Ankara

Okunmamış iletigönderen Hazar » 09 Tem 2009, 15:05

drhardware yazdı:Walla ben geçen sene epey kazık cinsinden (8,5€) bir adet kalem flux (no clear cinsinden) getirttim. Daha önce de bauhaus'tan 2.5TL ye lehim suyu almış idim (ne demekse!), ondan önce ise gayet kaliteli bir pastam var idi, tarihin karanlık devirlerinde de ağaç reçinesi kullanır idim...
Demem şudur ki;
Lehimin yüzey yayılım hızı bakımından her ne kadar flux daha iyi görünse de gördüğüm kadarıylan bauhaustan alınma lehim suyunun da pek bi farkı olmadığı gibi hacmen epey fazla kendisi.. Diğer yandan SMD işiniz yoksa en kralı şüphesiz kaliteli bir pasta olacaktır, kalitelisini bulamazsanız taşlaşmış bir reçine bloğu da işinizi görecektir. Tabii temizlemek zahmetine katlanırsanız..

Bauhaus suyunu vakti zamanında konuşmuştuk da, o zamandan beri Beylikdüzü gibi bana göre ucubik bir yerde kalan firmaya gidip de almak nasip olmadı. Zaten bir gitsem, tahta falan da almak lazım ama neyse, konu bu değil.

Son günlerde çinlilerin yaptığı ....liklerden sonra boykot uygulamaya karar verip, Mouser isimli amerikan firmasından (boykota bak) kalem flux ve 3 tane entegre sipariş ettim. Meğer hataymış; toplamda 33$ tutan siparişe kredi kartından 98 Türk Lirası (100 liradan 2 lira eksik!) çekip, halen de "kartınızdan para çekemiyoruz" diye mail atmaktalar. Yağmurdan kaçarken Katrina'ya tutulduk.
Elde lehimlenmek için bekleyen ve nisbeten pahalı entegreler olunca, flux diye tutturdum, anlaşılan yine bulamayacağız ve lehim suyunu kullanacağız. Yine de şu gittigidiyordaki krem pasta iyi gibi gözüktü, RMA tipi yani rosin(reçine) bazlı felan.

Memlekette lehim yapmak bile zor kardeşim.
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen Hazar » 09 Tem 2009, 23:27

Mouser'ın da farnellden bir farkı yok şiping çarc olarak. 3 kalem siparişin 1'i backorder, 17 dolarlık kısmını göndermişler, şipingi 28 dolar. Daha ikinci parti için ayrı para alacaklar, kısacası battım. Dikkat edin.
İyi tarafından bakarsak flux pen geliyor :mrgreen: ama bu kazığı ölsem unutmam sanırım.

Bu arada üstte söylemeyi unuttum; lehim suyu büyük ihtimal organik asit içeren aktifleştirilmiş bir materyal olsa gerek. Bu, işlem sonrası karttan temizlenmediğinde yüksek derecede aşındırıcıdır! Dr. zaten işi gereği anlar bu tarz malzemeden ama acep üzerinde yazanları buraya koymak mümkün müdür, google marifetiyle bir çevirtsek?

Satır arası soru olarak Kester'in Türkiye'de satışı var mı, bilen gören duyan?
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen the_cantan » 10 Tem 2009, 09:11

Tuz Ruhu benzer plastik şişelerde bizim piayasada flux ismiyle Türk malı ya da artık ithal malı Türk ismiyle numune misali yayıp satıldığını farkettim.hep görürdüm nedir diye temizleme losyonu sanırdım meğer flux'muş.0.5lt. 17TL fiyatıyla...Bauhaus da aynı malzeme herhalde.çok mu matah bir şey değil sanırım.
ufak her zaman kalitelidir.
Kullanıcı avatarı
the_cantan
DIY Audio Gurusu

Sonraki

Serbest Kürsü

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir