baskı devre kardeşliği

Serbest Kürsü » Ondan bundan şundan...

Okunmamış iletigönderen Hazar » 13 Tem 2007, 17:21

O dediğiniz metodla çalışacağız biz de yaparsak zaten. Çünkü "kalıp" çıkartmak pahalı PCB üreticileri için. Fakat bu durumda kesim olayı oluyor, üreten yer keserse iyi, evde ne kadar kesilir muamma..

Ben yaptırırsam (sitede yapılan devrelerin PCB'lerini) en yüksek kalitede epoksi malzeme ve yollar altın kaplamalı (duruma göre delikiçi kaplamalı) PCB yaptırırım. Çünkü evde yapamayacağımız şeyler bunlar. Yoksa pertinaksa asitle biz de yapıyoruz, siz de yapıyorsunuz. Fiyat ile azami kaliteyi ayarlamak mesele...
En son Misafir tarafından, 13 Tem 2007, 17:24 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen sadik » 13 Tem 2007, 17:23

evet bu güzel fikir pc_commander zira bu şekilde birden fazla pcb de elde edilebilir, bu arada bu pcbler tek yüzlü mü yoksa 2 yüzlüde olabiliyormu eğer oluyorsa bu durumda birdan fazla pcb yaptırma şansımız artar 2 veya 3 tane sığar gibime geliyor.
Arkadaşlar aslında bi mosfet 100W devresi için hatta onun 300 versiyonu da olur :) bide yanına lm4780 züper olurdu yaw...
sadik
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen berat23 » 20 Tem 2007, 14:25

ankarda bir firamay sorum.1m2lik plakayı 400 ytlye yapıyolar.çift katlı delik içi kaplamalı
Resim
berat23
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen stromkreis » 05 Ağu 2007, 01:12

Arkadaşlar benim başka bir önerim var.Daha öncelerde de böyle tartışmalara katıldım iş yaptırmaya gelince kimse çıkıpta para vermiyor.Kimi pahalı diyor kimi türkiyenin bir ucunda kargo parasına deymez diyor.Böyle bir planlamanın olmasını bende çok isterim ama ciddi bir işe kalkıldığında sayının 10 u geçeceğini sanmıyorum.Ben asıl önerime geliyim;çoğunuz duymuşsunuzdur zamanında bir türk epson yazıcının kartuş-kağıt aralığını yükselterek başka bir plakaya monte etmişti ve çok profesyonel bir şekilde plakete baskı yapmayı başarmıştı.Bence biz de forumda bir ekip kurup bu projeyi gerçekleştirebiliriz.Böylece istediğimiz sayıda ve ihtiyacımıza göre pcb basbiliriz.Ne dersiniz?Hem ucuz hem de perakende pcb yaparız..

Bahsettiğim proje picproje.org sitesinin yayınladığı e-dergide geçiyor.Ama şuanl link kırık.Aradım bende bulamadım.Belki siz bulursunuz.Herkese iyi çalışmalar..

http://picproje.org/main/
Kullanıcı avatarı
stromkreis
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen Hazar » 05 Ağu 2007, 12:05

Bahsedilen projeyi Türk arkadaşın(Volkan) İngilizce yazısından beri takip ediyorum. Fakat bu proje karışık ve zor. Sadece kesip biçme harici yapılması gereken işler de var. Metni okuyalı bayağı zaman oluyor ama hatrımda kalanlar "aletin konum sensörlerine geçerli bilgi göndermek için PIC'li bir devre yapıp programını yazdığı" gibi şeyler. Ayrıca kullanılan mürekkep de farklı birşeydi, "foto" mürekkepleri kullanılmak zorundaymış bu iş için. (durabrite mi öyle birşey yazmıştı, tam hatırlamıyorum). Aldığı sonuçlar oldukça iyiydi (2 mil!)
Resim

Etkileyici.
http://techref.massmind.org/techref/pcb ... resist.htm
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen stromkreis » 05 Ağu 2007, 12:57

Ben yazının türkçesini okudum bana yapılabilir bir proje gibi geldi.Çünkü edki yazıcılarda sensörler daha basit veya sadece bir plastik mandaldan oluşuyor.Eğer eski model bir yazıcı kullanırsak pic li kontrol ünitesine gerek kalmıyabilir.Mürekkep olayında da projeyi yapan da ilk başta normal mürekkeple kartı basıp kartı ocağın üstünde ısıtarak mürekkebin suya dayanıklı hale gelmesini sağlamış.Bizde böle birşey yapabiliriz bence..
Kullanıcı avatarı
stromkreis
Yeni Üye

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen djmalan » 07 Arl 2007, 02:46

Ankara da Konya sokak ta (işhanının adını hatırlamıyorum ama aşağı antenciler in olduğu yerde pasaj altında en sonda , karşı dükkan da trafocu) nerdeyse herkesin tanıdığı HACI AMCA lakaplı Nuri amca Amatör işler yapıyor ve fiyatı çok uygun çok kaliteli değil ama oldukça iş görür düzeyde plaketler.Asetat veya Aydınger film Götürmek gerekiyor ,en geç birkaç gün içinde çıkartıyor.Geçen Kış 9 X 14,5 cm plaketi 4ytl ye yapmıştı,üstelik gümüş nitrat çözeltisine de atmıştı.Çift yüzlü ve delik içi baskılı yapmıyor.Ben 10 sene önce zar zor ısrar ederek çift yüzlü bir plaket bir defaya mahsus yaptırmıştım.(Diğer yönü tutturamamaktan korkuyor du yanlış hatırlamıyorsam ,ama tutturmuştu.)
Dükkanı nın önün de küçük bir seyyar tabela var "BASKI DEVRECİ HACI AMCA" yazan ,dükkan sol tarafta koridorun en sonun da,dükkan daha çok küçük bir depoyu andırıyor.Konya sokağa gittiğimde unutmazsam adresi de öğrenirim...
Kullanıcı avatarı
djmalan
DIY Audio Fanatiği

İl: ANKARA

Okunmamış iletigönderen e154 » 07 Arl 2007, 09:33

evet ben forumdaki lm 3886 --lm 4780 uygulamaları ve sonuçları başlıklı yazıdaki görülen baskı devrelede orda yapıldı. onlarında tanesi 6 lira civarında maliyeti oldu.. hatta sabah 10 dan önce verdiğimizde akşama alabiliceğmizi söylemişti..
e154
DIY Audio Gurusu

İl: Ankara
Meslek: Elektrik Teknikeri

Okunmamış iletigönderen djmalan » 08 Arl 2007, 02:58

YENİ ELEKTRONİKÇİLER SARAYI alt kat en son dükkan ,karşısında lazer trafo var.Pasajın karşısında ÖZDEN ANTEN var..
Kullanıcı avatarı
djmalan
DIY Audio Fanatiği

İl: ANKARA

Önceki

Serbest Kürsü

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir