CD-ROM sürücüsü ile CD çalar yapımı

Sayısal Ses Devreleri » Sayısal (digital) ses işleme ile alakalı soru(n)lar

Okunmamış iletigönderen e154 » 18 Mar 2008, 22:51

yardımların için saol. ama ben bu konuda fazla açılmak istemiyorum. hele şu yazıcının toneri doldurtup CS nin kılıfı çevireyim bişiler denemeye başlıycam.
e154
DIY Audio Gurusu

İl: Ankara
Meslek: Elektrik Teknikeri

Re:

Okunmamış iletigönderen Tifa » 07 Arl 2008, 21:48

e154 yazdı:zaten bende tda 1543 ile dac devresi falan ekliyecem. yani kalıcı bişi olacak.. ama bunlara bide pıc kontrol ve lcd ekran ekliyorlar bu konuda kaynak arıyorum... peki bu öndeki play stop tuşları olmayanlar kendi otomatik çaçalbiliyormu.. ben eskiden bilgisayarda kurulu iken bile çalıyo hatırlıyorum yani track cd yi takıyorum bilgisayardan hiç bi işlem yapmadan otomatik okuyor olması lazım.. ama o zamanlar windows ya 98 di ya da me falan.

Bu mesajdan sonrasını okumadım söylenmiş olabilir ama o işletim sisteminin (Windows) "AutoPlay" özelliğiyle alakalı bir durum olsa gerek. Yani tek başına çalışan CD-ROM'un bunu yapacağını sanmıyorum.

EK:

Bir de aklıma şu geldi onu da ekleyeyim, bazı CD-ROM sürücülerinde AudioCD formatı için direkt digital çıkış oluyor. Eğer bir şekilde IDE (veya modele göre SATA) bağlantısından işletim sisteminin CD-ROM'u kontrol etmek için gönderdiği datanın gönderilmesi sağlanabilirse CD-ROM track read gibi bir moda alınabilir ve digital outtan alınan sinyal düzgün bir DAC'tan geçirilerek "cillop" gibi bir CD Player yapılabilir. Tabii bu gibi bir proje fikri ortaya atmaktan öte beni aşar. :)

IDE/SATA/ATA ve benzer spesifikasyonlar araştırılarak CD-ROM'un track okuma moduna geçirilmesinin en alt seviyede kontrolü (işletim sistemi driver ve yazılım bağımsız yani) için gereken MCU programlanabilirse veya bunun gibi birşey teknik olarak mümkünse gerisi gelecektir.
Kullanıcı avatarı
Tifa
DIY Audio Takipçisi

İl: İstanbul
Meslek: IT

Önceki

Sayısal Ses Devreleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir