DAC yerine Soundblaster USB nasıl olur?

Sayısal Ses Devreleri » Sayısal (digital) ses işleme ile alakalı soru(n)lar

DAC yerine Soundblaster USB nasıl olur?

Okunmamış iletigönderen TerraMino » 05 Eyl 2007, 00:45

Merhaba, daha önce diğer konuda DAC konusuna değinmiştim. Epeydir ykendim yapabileceğim bir DAC uygulaması üzerinde çalışmama rağmen, gerekli entegreleri ülkemizde bulamadım. Nette gezerken aşağıda linklerini verdiğim sitede Sb Live Digital Music LX adlı USB ses kartının modifikasyondan geçtikten sonra etkileyici sonuçlar verdiğine dair bilgiler buldum.

Bu linkte modifikasyon anlatılıyor. Yazılar sanırım çince ama resimler oldukça açıklayıcı:
http://ta2020.huuryuu.com/SoundBlaster.html

Bu linkte de modifikasyon öncesi sonrası yapılmış ölçümler karşılaştırılmış. Özellikle THD yüzdesindeki azalma çekici
http://ta2020.huuryuu.com/Comparison1.html

Ne dersiniz arkadaşlar, DAC'ın yerini tutabilir mi?.
Bu kart 65 YTL civarında satılıyor. Bir tane alıp modlamaya değer mi?
TerraMino
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen berat23 » 05 Eyl 2007, 05:41

tek tantal kapasitör eklemişer kayda değer bişey yok.bence biraz abartı var yapmaya değmez.bence böyle bir sonuç olmasına imkan yok.madem bu kadar basit creative mühendisleri yapardı zaten...

illa mod istiyorsan aşşağıdaki linkte iyi bişey var.ben benzer bişeyler yaptım fark etkileyici
http://www.head-fi.org/forums/showthrea ... audigy+mod
Resim
berat23
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen TerraMino » 05 Eyl 2007, 15:46

Verdiğiniz linkte X-fi üzerinde yapılmış opamp ve besleme hattı üzerine eklenmiş kondansatör modfikasyonları var. Benim ihtiyacım olan şey harici ve usb bağlantılı bir cihaz. Bu nedenle yukarıda bahsettiğim kartı sormuştum. Teknik değerlerdeki değişimi incelediniz mi? Modlandıktan sonra RMAA yazılımı tüm kategorilerde Excellent notu vermiş.
TerraMino
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen drhardware » 05 Eyl 2007, 17:15

Dostum aslında sorunun temeli beslemeyle ilgili... Şöyle ki;
USB den beslenen bir ses kartı veya DAC için maksimum çıkış swingi en iyi op-ampları dahi kullansanız mid pointin %80 i kadardır. Bu şartlar altında 5v beslemeyi split etseniz +/-2,5 v alırsınız ve bu da size 2,5 x 0,8 = 2v pp çıkış verir. Bunun efektifi, 1,4v dur ve bu o üründen alınabilecek maksimum değerdir.
Burada mod yapan vatandaşlar, esasen bazı kuplaj kondansatörlerini değiştirmiş. Beslemede herhangi bir değişiklik yok. Ayrıca aktif elemanlarda da bir değişikliğe gitmemişler. Bu durumda THD de ciddi bir değişiklik olası değil. Ancak kaliteli kuplaj kondansatörleri sayesinde faz cevabı düzelebilir. Ayrıca gürültü miktarında bir miktar düşüş beklenebilir.
Bence bu alternatif yerine, orta kalite bir USB DAC alıp harici beslemeyle (+/-12v gibi) daha makul görünüyor.
Geçen aylarda yaptığım araştırmada çok ucuza (70-80$) oldukça kaliteli USB DAC kitleri satıldığını görmüştüm. Tabii Çin menşeli...
Yapılan çalışmada ortaya çıkan rakamlar RMAA yazılımıyla değerlendirildiğinde farkedilebilir değerlermiş gibi görünebilir ancak RMAA çok hassas bir ölçüm ortamı değildir ve kullanılan ses kartına oldukça bağımlı sonuçlar verir. Sanki bir miktar "sabun" veri varmış gibi duruyor. Ama tabii denemeden bişey diyemem.
Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

İl: Ankara

Okunmamış iletigönderen berat23 » 05 Eyl 2007, 19:44

alien dac size tam uyar.30 dolar gibi bişeydi galiba .dışarıdan beslemyede açık.
Resim
berat23
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen TerraMino » 06 Eyl 2007, 09:04

AlienDAC Fiyatı güzel. Ancak nasıl alınabileceğini anlayamadım. Yönlendirme yaptığı forumda üyelerden grup halinde çoklu sipariş alıyor ve bunu sadece PCB için yapıyor gibi geldi.

Sitesinde www.digikey.com'dan parçaların edinilebileceğini yazmışlar. İncelediğim kadaıyla buradan her türlü elektronik parça alınabiliyor. Türkiye'de bulamadığım parçaları digikey'den almayı düşünüyorum. Fiyatlar çok uygun. Yalnız şimdiye kadar hiç yurtdışı alışveriş yapmadım. Gümrük ve diğer olası formalitelere takılmadan en kolay ve hızlı şekilde nasıl alabilirim?

Bu konuda bilginiz var mı arkadaşlar?
TerraMino
Yeni Üye

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen Hazar » 06 Eyl 2007, 10:38

Digikey kargo olarak fazla gelebilir. (http://dkc1.digikey.com/US/EN/help/actu ... arges.html) Onun haricinde doktorun Farnell'den(aslında NEL Elektronik - Türkiye Dist.), benim de Futurlec'den alışveriş deneyimim oldu. 1-1,5 hafta arası sorunsuz bir şekilde kapınıza geliyor. İstediğiniz malzeme 100 YTL'yi geçmesin ve bir elemandan abartı miktarda çok satın almayın yeter. Bir de Türkiye'de kullanımı yasa ile belirlenmiş cihazları getirtmeye "sakın" çalışmayın, buna RF, WiFi, radyo vs. ile alakalı parçalar giriyor. Sizin almayı düşündüğünüz parçalar standart şeyler, bunda bir sorun çıkacağını sanmam.
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen berat23 » 06 Eyl 2007, 11:43

şurdan
http://glassjaraudio.com/product.sc?cat ... roductId=6
kit olarak alabilirsniz.bide 5v besleme yapmanız gerekiyor max. kalite için
Resim
berat23
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen TerraMino » 06 Eyl 2007, 12:16

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Çok makbule geçti.

Glass Jar fiyatı çok uygunmuş. Hiç uğraşmadan kit olarak almak daha iyi olacak gibi görünüyor. Ek besleme katı sorun değil. Ancladığım kadarıyla sitede alışveriş Paypal ile yapılıyor. Bu metodu araştırıp öğrendikten sonra satın alacağım.
TerraMino
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen drhardware » 06 Eyl 2007, 13:32

berat23 yazdı:şurdan
http://glassjaraudio.com/product.sc?cat ... roductId=6
kit olarak alabilirsniz.bide 5v besleme yapmanız gerekiyor max. kalite için

Yalnız Beratcığım aynı 5v sorunsalı burada da gözleniyor. Olaylara DIY ci gözüyle bakmakta fayda görüyorum. Gerçi her durumda USB DAC kartı ses kartına oranla oldukça basittir ve gürültü faktörleri ve grounding bir o kadar iyidir. Bu durumda iyi bir ses kartından çok daha iyi sonuçlar umulabilir ama çıkış seviyesini düşük tutup ampli uygulamasında preampli kullanmakta yarar görüyorum.
Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

İl: Ankara

Sonraki

Sayısal Ses Devreleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • TDA1543 yerine TDA1541?