Patrick - 3 Yollu Akülü Hoparlör

Projeleriniz » Elinizde olan veya hazırladığınız projelerinizi ayrıntılı açıklama ve resimleriyle beraber gönderin; ana sayfamızda isminizle beraber yayınlayalım. Ayrıntılı bilgi Haberler ve Duyurular forumunda mevcuttur.

Patrick - 3 Yollu Akülü Hoparlör

Okunmamış iletigönderen kerembasaran » 11 Ağu 2010, 12:51

Selamlar,

Geçen ay bitirdiğim Patrick isimli akülü, aktif hoparlörün resimlerini ekliyorum. Patrick içinde iki adet motorsiklet aküsü, bir adet bandpass kabin, bir adet kapalı (sealed) kabin, ve bir merkez iki de yanda olmak üzere üç tiz ünitesi bulunduruyor. Bünyesinde toplam 7 hoparlör ünitesi var. T sınıfı bir ampli ile çalışıyor ve bir de preampli katı var. Maksimum çıkışı 45Hz-18kHz aralığında 100dBSPL kadar.

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Daha fazla bilgiyi http://keremdiyhifi.blogspot.com'da bulabilirsiniz. Görüşlerinizi bekliyorum.

Kerem
kerembasaran
Yeni Üye

İl: istanbul
Meslek: makine mühendisi

Ynt: Patrick - 3 Yollu Akülü Hoparlör

Okunmamış iletigönderen maystor » 11 Ağu 2010, 14:50

Valla görüntü olarak çok güzel, ama sesini duymak lazım tabi. Birden fazla tiz genelde hiç kullanılmaz ama...
Birde neden akülü, elektrik sıkıntısı mı var?
Site de çalışmıyor bu arada.
SADECE KENDİN OL!
Kullanıcı avatarı
maystor
DIY Audio Gurusu

Meslek: makine otomasyonu

Okunmamış iletigönderen Hazar » 11 Ağu 2010, 15:30

Site adresi http://keremdiypatrick.blogspot.com/ olacak sanırım.
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen tiger41 » 11 Ağu 2010, 23:25

Hoparlor ve kabin işlerinden pek anlamam ama her hoparlorun farklı yonlere bakıyor olması akustik acıdan pek basarılı olmayacagını dusunuyorum...
.......
tiger41
DIY Audio Fanatiği

İl: KOCAELİ
Meslek: Genel Çırak

Okunmamış iletigönderen kerembasaran » 12 Ağu 2010, 01:03

Selamlar,

Yazmak istediğim site [url]keremdiy.blogspot.com[/url] idi. Ya da [url]keremdiypatrick.blogspot.com[/url]. Yanlış olmuş. Ayrıca yorumların çok yapıcı olması beni çok sevindirdi.

maystor yazdı:Birde neden akülü, elektrik sıkıntısı mı var?

Bu hoparlör pilli çünkü alıp istediğimiz yerde dinleyebiliyoruz. Bu tip hoparlörler boombox adı altında oldukça popüler olmaya başladı. Millet parkta bahçede piknikte bunları koyup açık havada parti yapıyor. Biz de yaptık, oldukça güzel bi konsept. Sorun elektrik sıkıntısı değil yani. Farklı bir kullanım alanı.

tiger41 yazdı:Hoparlor ve kabin işlerinden pek anlamam ama her hoparlorun farklı yonlere bakıyor olması akustik acıdan pek basarılı olmayacagını dusunuyorum...

Çok sayıda tiz kullanımının getirdiği sorunlar elbette var, ama daha çok sayıda sorunu çözüyor da olabilir. Önemli olan tiz ünitelerinin hassasiyeti ve hangi yönde ne kadar yayınım yaptığını bilmek. Linkwitz'in ORION hoparlöründe de birden fazla tiz var, PA hoparlör gruplarında da. Dogmalarla düşünmeyelim lütfen.
kerembasaran
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen Hazar » 12 Ağu 2010, 01:15

Kerem Bey,

Linklerinizin başında http:// kullanırsanız forum yazılımı otomatik olarak linke çeviriyor, bilmenizi istedim.

Ayrıca İngilizce hazırladığınız blogu da inceledim; orada çok daha fazla detay vermişsiniz ki güzel. Behringer mikrofonla ölçüm ve kalibrasyon da yaptığınızı görüyorum; bu da zaten filtre tarafında gerekli ayarları yapabilmeniz için bir gereksinim. Anladığım kadarıyla da yapmışsınız.

Kabin yanındaki gitarla çok uymuş, her ne kadar ismini Spongebob Squarepants'taki Patrick'ten de almış olsa.. Ben yapsam AC/DC'den esinlenip, akülü çalışmasını da göz önünde bulundurup DC ismini verirdim; bir gün ben de taşınabilir kabin yaparsam olabilir :)

Ben çalışmanızı oldukça beğendiğimi belirtmek istiyorum. Ses kalitesi de eminim duruşu kadar güzeldir. Kesim işçiliği ve kenarların aldığı renk bana laser kesimi hatırlatsa da CNC'de kestirdiğinizi söylemişsiniz.
Çok temiz bir çalışma olmuş, iyi günlerde dinleyin, dinletin diyorum. Tek gözüme batan şey tepede kullandığınız plastik knoblar; bir ara metal arkadaşlarıyla değiştirirseniz tadından yenmeyecek. Bir de bandpass kabindeki bas hoparlörleriniz için yaptığınız köprü diyotlu koruma biraz ilginç geldi. Tam olarak okuyamadım ama doğru anladıysam bas kısmı için bir amplifikatör kullanıyorsunuz. Bu durumda Opamp bazlı bir bandpass filter kullanmak çok daha iyi bir kalite sağlayacak ve verimliliği de artıracaktı.

Yurtdışında bu tarz taşınabilir sistemler çok revaçta. Hatta plaj tarzı yerlerde gezen, bisikletlerinde ses sistemi taşıyan insanlar var. Bisikleti park konumuna alıp pedala kuvvet yüklendiğinde, bulunduğu yerde bir parti vermiş oluyorlar. Birçok örneği var internette, hatta Instructables'da nasıl yapılır tarzında makaleleri de var. Sizin de oraya eklemenizi öneririm. Ayrıca biz de yeni ana sayfa düzenine geçtiğimizde, yapım aşamalarınızı Türkçe'ye çevirip yayınlamak isteriz - tabi izninizle.

Saygılar
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen e_cag » 12 Ağu 2010, 01:25

Ses konusu tartışmaya ve deneme yapmaya açık, duymadan yorum yapmak ise olası değil çünkü kabin tasarımı empirik yönü ağır basan bir iş. Kendi adıma bu konuda çok bilgi ve/veya görgü edinmediğimden yorum yapamam ama projenin dökümantasyonunu çok güzel yapmışsınız. Paylaştığınız için teşekkürler. :)

İyice okumak da lazım yorum yapmak için. Çabukça göz gezdirince burada sıkıntılı olduğumuz konulardan alet-edevat, yer ve usta açısından şanslı bir proje olduğunu gördüm. Devamını dilerim.

Dediğim gibi kabin işini çok bilmiyorum, o yüzden pek dogmalarım da yoktur ama tecrübe ile bildiğim şu ki sistem ne kadar çok parçalı olur, uyumla ilgili dikkat gerektiren noktalar o kadar çoğalır. Eserinizin kullanım alanını göz önüne aldığımızda ise belli bir tasarım hedefi belirlemenin kolay olmadığını görüyoruz.

Aklıma gelen ilk nokta aküler eskidğinde ne yapacağınız. Ulaşılabilir bir kompartmanda değil gibi gördüm.

Elinize sağlık, gle güle dinleyin. :) Sesi de duyabilseydik keşke.
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Meslek: Kimyager

Okunmamış iletigönderen kerembasaran » 12 Ağu 2010, 02:01

Hazar selam,

Yorumlar için teşekkürler. Öncelikle belirteyim ki bu tip akülü hoparlörlerin ortaya çıkmasındaki en önemli etken D sınıfı (switch mode) amplilerdeki yenilikler. Tripath'in yaptığı çipler %85-%90 verimle ve düşük voltajlarla yüksek kalitede ses sunuyor. Bu şekilde de makul boyutlarda standart akülerle saatlerce pil ömrü elde edebiliyorsunuz. Umarım sitenizde bu Tripath çiplerinin kullanıldığı projelere yer verirsiniz. Bu ampliler gerçekten çok önemli ampliler.

Hazar yazdı:Bir de bandpass kabindeki bas hoparlörleriniz için yaptığınız köprü diyotlu koruma biraz ilginç geldi. Tam olarak okuyamadım ama doğru anladıysam bas kısmı için bir amplifikatör kullanıyorsunuz. Bu durumda Opamp bazlı bir bandpass filter kullanmak çok daha iyi bir kalite sağlayacak ve verimliliği de artıracaktı.

Hoparlörün tek kanal amplisi var ve koruma için yaptığım devre bu ampli çıkışına bağlı bir devre. Yani tüm diğer hoparlörlerle paralel, sinyal hattında değil. Ses kalitesine etkisi muhtemelen ölçülemeyecek kadar düşüktür zira girişinde de bir direnç var. Biraz fazla basit ve özensiz bir devre ama nadiren oluşan limitleme durumları için anca bu kadar emek sarfedebildim. Yeni bir devre tasarlama işi benim için biraz zahmetli oluyor. Elektronik konusunda bir ihtisasım yok. Deneme yanılma ya da uzun araştırmalar yapmam gerekiyor.

Sitenizde yayınlanması için kısaltılmış bir türkçe makale hazırlayabilirim. Belki başka akülü projeler ortaya çıkar bununla beraber. Yardımımız dokunur. Bunu ayrıca konuşalım.

e_cag,

İlgin için teşekkürler. Dikkat edersen hoparlörün arkasında (Patrick'in kaba etlerinde) kapak var. Oradan akülere ve bandpass hoparlörlere ulaşılabiliyor. Bu kapağı yapmak çok mesaimizi aldı ama kapak olmasa hoparlörler ya da pillerden birine birşey olduğu zaman kabini parçalamak gerekirdi. Kapaksız düşünülemez.
kerembasaran
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen e_cag » 12 Ağu 2010, 10:16

Kapağı gördüm şimdi.
Belki Patrick gibi pembe-turuncu boyamalı kabini.
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Meslek: Kimyager

Projeleriniz

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi