Regüleli Simetrik Besleme (Preamp)

Projelerimiz » DIY Audio Türkiye ekibi tarafından geliştirilen projeler.

Regüleli Simetrik Besleme (Preamp)

Okunmamış iletigönderen Hazar » 08 Ağu 2010, 15:51

Basit ama herkese gerekli bir proje, simetrik preamp beslemesi.

sema.png
Şema

İki farklı PCB var fakat aslen aynılar, biri SMD, öteki normal through hole malzemelerle yapıldı. Ben SMD tercih ettiğim için iki versiyon var.
İki kartın da boyutu birbiriyle aynıdır, özellikle aynı tutulmuştur.

Girişe standart ortadan ayrık bir 12V trafoyu bağlayabilirsiniz.

Malzeme listesi:

C3-C6: 4700uF 35V - (elimdeki kondansatörlerden PCB'ye sığan en büyük değer budur - yer sıkıntısı yoksa daha büyük takmak daha iyidir)
C11-C14: 2200uF 16V - (yine yukarıda yazanlar geçerli)
C15-C16: 10uF 35V
R1-R2: 10ohm 5W ya da trafonuz anca yetiyorsa tel köprü.
R3, R5: 240ohm

Tüm diyotlar 1N1007
Tüm kutupsuz kondansatörler polyester 100nF

---

R4 ve R6'nın A'lı ve B'li versiyonları var, onların öyle olmasının sebebi nedir?
Esneklik. Şemada görebileceğiniz gibi R4A ve R4B (aynı şekilde R6A ve R6B) kendi aralarında paraleldir. LM317'nin ADJ ayağına bağlı bu dirençler R3 ve R5 ile beraber bir gerilim bölücü oluşturarak regülatörün çıkışını ayarlamaktadır. Bazen LM317 hesaplamasında çıkan sonuç standart direnç değerlerinin dışında çıkabiliyor. Bu durumda iki adet standart direnci paralelleyip, hesapta çıkan sonuca en yakın direnci elde etmemiz mümkündür. Bunu yapabilmemiz için iki adet direnç yuvası bulunmakta. Sadece birini de kullanmanız gayet mümkün.

---

---

R4 ve R6 değerleri nedir?
12V'lık trafolarda bir tek 2.2k kullanılabilir. Trafonuz 13-15V arasıysa ikişer adet 4.7k (A ve B'lere) bağlamanız daha uygundur.

---

---

Ben preamp beslemeyeceğim, başka birşeye lazım. Çıkış değerlerini nasıl ayarlayabilirim?
R4 ve R6 ile. LM317'nin basitleştirilmiş hesap formülü şöyledir:

Pozitif kanal için Çıkış gerilimi = 1.25(1+R4/R3)
Negatif kanal için Çıkış gerilimi = 1.25(1+R6/R5)

Giriş gerilimine, giriş/çıkış arasındaki gerilim farkına (lineer regülatörlerde güç ısı olarak dışarı atılır - giriş çıkış arası geriliminiz yüksekse kayıp enerji regülatörleri sobaya çevirecektir) ve çıkıştaki kondansatörlerin gerilim değerine dikkat ederek istediğiniz gibi oynayabilirsiniz.

---

Through hole versiyonu yapacaksanız, yer sıkışıklığından ötürü 6(ya da 4) direnci (R3-R6) kartın altından monte etmeniz gerekiyor. Kartın altına kondansatör sokmadım ki şişkinlik yapmasın. Eğer ki LM317&337'ler için soğutucu kullanmayacaksanız kartın üst kısmına da koyabilirsiniz.

Bu projenin PCB'lerini ürettirip isteyene PCB, isteyene PCB + malzemeler şeklinde kit, isteyene ise çalışan ürün şeklinde vermeyi düşünüyorum. Bu konuda tartışalım.

Saygılar.
Eklentiler
pcb_th.png
Through Hole PCB
pcb_smd.png
SMD malzemelerle PCB / Düzgün
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

İl: İstanbul

Ynt: Regüleli Simetrik Besleme (Preamp)

Okunmamış iletigönderen e_cag » 08 Ağu 2010, 16:46

R4A-B ve R6A-B'ye paralel 10-22uF iyi kondansatör LM317'nin performansına ciddi fayda sağlıyor. Ben yaparsam eklerim mutlaka.
Bir şekilde adj. pinindeki kondansatör LM317'nin capacitance multiplier gibi çalışmasını sağlıyor diye okumuştum geçenlerde. Bir de LM317'nin girişine cap multiplier eklenmesi ile yapılan regülatör var. Çalıştırdım, sonucu da iyi buldum ama skopla bakmak lazım. Nette "Super Raygulator" şeklinde aratınca çıkıyor. Akım kapasitesi 100mA gibi küçük olursa BC547 ile bile yapılan minicik bir şey. Eve gidince eklerim elimdekileri.
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Meslek: Kimyager

Okunmamış iletigönderen Hazar » 08 Ağu 2010, 17:09

Ben ekledim kondansatörü, teşekkürler bilgi ve hatırlatma için. LM317 datasheetinde ufacık "ripple performansını artırmak için opsiyonel olarak takılabilir" diye de yazıyormuş.

Jung super regulator diye birşey var, onu biliyorum. Bu sizin dediğiniz başka sanırım.
Jung LM317'nin içinde dahili olarak bulunan sistemi dışarıdan kendisi yapmış. Daha iyi mi, emin değilim. Şurada da güzel bilgiler var ayrık yapmak için: http://www.tangentsoft.net/elec/opamp-linreg.html
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 08 Ağu 2010, 18:15

Süper görünüyor Hazar eline sağlık. SMD versiyonu daha hoş göründü gözüme.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen e_cag » 08 Ağu 2010, 19:13

USB DAC için bir-iki ay önce biraz kazı yapmıştım nette. Evet, bu raygulator Jung Reg.den farklı. Basitçe 317'den önce tek transistörlü bir cap. multiplier var sadece.

Başlığa sadık kalayım çok dağıtmadan konuyu. Bu da CRC filtreli, gayet kaliteli bir regülatör olarak ihtiyaçlarımızı %99 görecektir.

Yine de ALWSR adıyla şeması, kartı açıkça paylaşılmış olan (http://www.at-view.co.uk/pdfs/ALWSR%20r ... ev009a.pdf) gelişmiş bir Jung regülatörü aramalarım sırasında öne çıkmıştı, ilgilenenlerin görüşüne sunayım buradan. Önemli parçaları yerli piyasada yok, epey de heveslenmiştim. Hi-end cd-player beslemesine upgrade olarak kullanımına ilişkin pek çok şey okuyunca realize edebilir miyim diye düşünmüştüm bir süre.
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Meslek: Kimyager

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 08 Ağu 2010, 19:21

Süper görünüyor bu da :D

İşin gereği bu oluyor demek ki!

Sağol Emin kardeş, bunun üzerine çalışmak lazım.

Peki doğrultma için MUR860 gibi diyotlar kullanmak istersek? Ya da kondansatör bacak aralığı farklıysa? Baskılı devrenin smd versiyonu gözümü korkutmakla birlikte yerden çok tasarruf sağlıyor. Elimde 10 tane 100nF smd kondansatör var :mrgreen:
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen Hazar » 08 Ağu 2010, 19:49

e_cag yazdı:USB DAC için bir-iki ay önce biraz kazı yapmıştım nette. Evet, bu raygulator Jung Reg.den farklı. Basitçe 317'den önce tek transistörlü bir cap. multiplier var sadece.

Başlığa sadık kalayım çok dağıtmadan konuyu. Bu da CRC filtreli, gayet kaliteli bir regülatör olarak ihtiyaçlarımızı %99 görecektir.

Yok, "yaptım daha da üzerinden değişiklik yapmam, buyuran buyursun" ya da "ben daha iyisini yapana kadar en iyisi bu" diyenlerden değilim. Dolayısıyla gerekirse bu kartı atarım çöpe, baştan bir tasarım düşünürüz. İyi olsun, bizim olsun yeter ki.
İhtiyaç görür tabi ama ne kadar görür, sorun o :) Ben henüz osiloskobuma kavuşamadığım için (çin seddini yeni geçmiş kendileri :mrgreen: ) kağıt üzerindeki veriler ve teori üzerinden konuşabiliyorum.

İşin içine USB girince C kalıyor da R ya gidiyor ya da arkadaşı (L) geliyor. Amaç bilgisayardan korunmak olunca alacağımız önlemler farklılaşıyor. Burada ben trafo girişi düşündüğüm için L işine girmedim.

e_cag yazdı:Yine de ALWSR adıyla şeması, kartı açıkça paylaşılmış olan (http://www.at-view.co.uk/pdfs/ALWSR%20r ... ev009a.pdf) gelişmiş bir Jung regülatörü aramalarım sırasında öne çıkmıştı, ilgilenenlerin görüşüne sunayım buradan. Önemli parçaları yerli piyasada yok, epey de heveslenmiştim. Hi-end cd-player beslemesine upgrade olarak kullanımına ilişkin pek çok şey okuyunca realize edebilir miyim diye düşünmüştüm bir süre.

Bu da gayet iyiymiş, biraz serinlesin hava inceleyeceğim :D
Teşekkürler.
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen Hazar » 08 Ağu 2010, 19:57

hoparlör yazdı:Peki doğrultma için MUR860 gibi diyotlar kullanmak istersek? Ya da kondansatör bacak aralığı farklıysa? Baskılı devrenin smd versiyonu gözümü korkutmakla birlikte yerden çok tasarruf sağlıyor. Elimde 10 tane 100nF smd kondansatör var :mrgreen:

Güzel sorular.
Bu projede SMD'nin yer avantajı çok yok aslında. İki kartın da aynı boyutta olduğunu düşünürsek gereksiz de diyebilirsiniz. Ben SMD seviyorum ondan yaptım :) Tavsiye de ederim, en basitinden delik delmiyorsunuz.
Açıkçası o MUR diyotları uygulayacağım chipampın beslemesi için tasarladığım kartta kullandım. Trafo da Tormak malum, kaliteli ürüne kaliteli malzeme lazım. Bu projede bana çok faydası olmayacakmış gibi geldi; kısıtlı bir akımla uğraşıyoruz diye düşündüm. Ama haklısınız, MUR kullanmak isteyen olursa bu devre tutmayacak.
Farklı kondansatörler için de aynısı geçerli.

O zaman ne yapıyoruz, kartı büyütmek pahasına seçenek çoğaltıyoruz. MUR takılabilen, farklı kondansatör bacaklarına destek veren birşey yapalım. Madem ürettireceğiz dedim, maksimum esnek olsun.

Dipnot: Tüm foruma yetecek kadar SMD malzemem var :D İstemeniz yeterli.
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen Hazar » 04 Eyl 2010, 22:41

Kartı alternatifli yapacağım, vaktim olmadı. Ama bu halinin tam istenen sonucu verdiğini söyleyebilirim. Çıkış temiz oldukça.
Alternatifliyi de yapıp, sunacağım önümüzdeki günlerde.
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 04 Eyl 2010, 23:18

Eline sağlık Hazar.

Bu ara epey uğraştım bu konuyla. Taaa eskilere gidip 2004 yıllarının bir sürü diyaudio.com forum başlıklarını okudum, sonrasında da oradaki linklerden tarih bilgimi geliştirdim. CarlosFM vakasını bugüne kadar gelişimini takip ettim. Açıkcası 10 gündür okuyup duruyorum, bir yandan da PCB tasarımı üzerinde çalışıyorum. Güç kaynakları üzerine epey bir bilgi birikti ama İnternet'ten pratik bilgiler ile teorik bilgileri birleştirmek için en az bir hafta daha çalışmam lazım. Okumaktan yoruldum biraz.

Ancak şu anda geliştirdiğin baskılı devre ve şema konusunda oldukça iyi olduğunu söyleyebilirim. Bazı eklemeler fazla fantezi ve gereksiz olacaktır, zaten kimini de doğrudan lehimleyerek ekleyebiliriz.

Dolayısıyla tek kartta bir sürü çözüm yerine farklı iki kart da tasarlanabilir. Topluca yaptıracaksak o zaman başka ancak her yerde de MURXXX kullanmanın anlamı yok, 1N4007 ya da 3-5A normal diyot da kullanabiliriz. Eminim kimi arkadaşlar köprü de isteyeceklerdir. Yani sonu yok alternatiflerin. Ama temelde MURXXX özellikle LM338 uygulamalarında kullanıcaktır, LM317/337 preamp ya da küçük amfiler için uygun olacağından 1N400X-MURXXX alternatifi yeterli olacaktır. Dileyen bunlara dışarıdan 10n paralel lehimleyebilir sanırım, ne kadar gerekli olduğu da bir başka konu tabiki.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Sonraki

Projelerimiz

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir