İlk proje; LM3886 Gain Clone

Projelerimiz » DIY Audio Türkiye ekibi tarafından geliştirilen projeler.

Ynt: İlk proje; LM3886 Gain Clone

Okunmamış iletigönderen devirsefa » 07 Eyl 2014, 10:40

Evet tam olarak bunu soruyordum, teşekkür ederim. Ama işte o kabloları kısa kesince çok uğraştırdı :)
devirsefa
DIY Audio Fanatiği

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen devirsefa » 10 Eyl 2014, 03:20

Devreyi beslemeyi herşeyini yaptım, ama hoparlöre bağladığım gibi ilk önce yoğun bas bir gürültü geldi, sonra biraz kurcaladım, çığlığa benzer bir ses geldi, şu anda ne yapayım bilemiyorum arkadaşlar. Hoparlör çıkışını ölçtüğümde "-21.8" VOLT DC enerji görünüyor, hata nerede olabilir? Herhangi bir parçanın bozukluğundan olabilir mi?
devirsefa
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen zunda » 11 Eyl 2014, 22:08

kaynakla giriş arasında potansiyometre kullanmak gerek siz kullamışmıydınız benim yaptığım devrede potansiyometre kullanmadan çıkışa besleme kadar dc voltaj veriyordu 50 k potansiyometre kullanınca sorun hallolmuştu deneyin isterseniz.
Kullanıcı avatarı
zunda
DIY Audio Gurusu

İl: kütahya
Meslek: revizör.

Okunmamış iletigönderen olc technics » 12 Eyl 2014, 10:19

Selamlar...

Tasarımında bazı tuhaflıklar var bu ampl. ün.

1- Malzeme tasarrufu olsun diye mi, yoksa daha az malzemeyle daha gürültüsüz ses mi alınıyor nedir anlayamadım ama; girişte yük olmadan olmaz. 10K ohm logaritmik pot girişte yükü oluşturuyor. Kendi LM 2876 (Dr Hardware dizaynı PCB nin üzerine inşa edilmiştir.) uygulamamda mecburi yaptığım değişikliklerden biri, entegrenin ses girişiyle (+ evirmeyen giriş) ses şaşisi arasına 22K ohm luk (metal film daha iyi olur) bir direnç ilave edilmeli.

2- Bu tuhaflıkta, girişte bir DC dekuplaj kondansatörü bulunmaması dikkat çekiyor. Oysa Gain Card ta bile bir kutuplu kondansatör var girişte. Bu ihtiyaç kaynaktan kaynağa (CD çalar vs.) fark edebilir. Sizin yerinizde olsam girişe bir kutuplu ya da kutupsuz kondansatör koyardım ki kendi uygulamamda koydum.

3- Bu bir tuhaflık değil de, uygulama farklılığı. Güç şaşisiyle ses şaşisi arasında 470n lık kond ve ona paralel bağlı 2.2 ohm (galiba öyleydi, şemaya bakmadım) direnç mevcuttur. Burada maksat, beslemeden gelecek HUM u azaltmak ve ses şaşisinden uzak tutmak. Direnci kontrol ediverin. Yanıksa, ses şaşisi iptal olacağı için güçlü bir osilasyon duyulur.
Kullanıcı avatarı
olc technics
DIY Audio Gurusu

İl: tekirdağ
Meslek: ha ha ha, please

Okunmamış iletigönderen devirsefa » 03 Oca 2015, 23:52

Peki bu devredeki Linkwitz denkleştirmesini nasıl iptal edebiliriz? Kabinlerim yeterince geniş, baslar fazla geliyor ve zaten kullandığım komple amfi projesinin preamp'i üzerinde linkwitz switch'i mevcut bildiğiniz gibi.
devirsefa
DIY Audio Fanatiği

Önceki

Projelerimiz

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir